ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> İzlanda Gezi Programı ve İzlanda Gezi Rotası | Gezi Bilgileri

İzlanda Gezi Programı ve İzlanda Gezi Rotası

İzlanda Gezi Programı ve rotası henüz taslak bir çalışmadır. Ancak rota ve program, gezi hakkında detaylı inceleme ve araştırmalar ile kapsamlı bir harita harita çalışması sonucunda hazırlanmıştır. Gidiş tarihi belli olana kadar da gerekli çalışmalar devam edecektir.

İsmi “buz ülke” anlamına gelen İzlanda  oldukça küçük bir ülke. Araç kiralayarak bir hafta on gün gibi bir süre içerisinde tüm ülke gezilebilir. Bizde rotayı ve programı, kalınacak yerleri buna göre belirledik. Bu gezinin başlangıcına  ya da sonuna Danimarka, İsveç ve Norveç’te dahil edilirse söz konusu gezilerin ana ulaşım giderleri daha ekonomik hale getirilebilir.

Yine gezilerin asıl giderini oluşturan ana ulaşımları ekonomik hale getirmek için Kanda ya da Amerika gezisine de devam edilebilir.

İzlanda Gezi Programı ve Rotası

İzlanda Gezi Programı ve Rotası

1. Gün, Temmuz 2021, …….., Blue Lagoon > Reykjavik 

Saat ….’de Kuzey yarım kürenin en kuzeyinde bulunan İzlanda yolculuğumuz başlıyor. 360 bin civarında bir nüfusa sahip olan bu ada ülkesine, .. saatlik bir uçak yolculuğunun ardından, yerel saat ile …. gibi uçuşumuzu tamamlıyoruz. Keflavikurflugvöllur Havaalanına varışa müteakip, tüm gezi süresince ulaşımımızı sağlayacak olan skyscanner vasıtasıyla kiraladığımız aracımızı teslim alıyor ve 50 km mesafedeki başkent Reykjavik’e doğru hareket ediyoruz.

Yol üzerinde yer alan İzlanda’nın en büyük doğal termal havuzu Blue Lagoon’a uğrayarak uçuş sonrası küçük çaplı keyifli bir zaman geçiriyoruz. Ardından 360 bin kişilik ülke nüfusunun yarısının yaşadığı başken Reykjavik’e varışa müteakip iki gece konaklayacağımız booking‘den rezervasyon yaptığımız otelimize yerleşiyoruz. Ardından kendimizi Reykjavik sokaklarına atıp kısa bir keşif turu yapıyoruz. Geceleme Reykjavik’te.

2. Gün, Temmuz 2021, ………, Reykjavik

Otelimizdeki kahvaltının ardından tüm gün sürecek olan şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz. Eski liman ve eski şehir merkezi, Balık Pazarı, sazlık alanındaki mevcut kuşları ile dikkat çeken Tjörnin (The Pond), şehre yüksek bir tepeden bakan Hallgrimskirkja Kilisesi, eski İzlanda binalarını bünyesinde barındıran Reykjavik City Açık Hava Müzesi, Parlamento Binası, Reykjavik ‘in kuruluşunun 200.yılı anısına yapılan Solfar Heykeli, şehrin güzel bir panoramik görüntüsünü sunan Perlan, kentin en eski sokaklarından Laugavegur, İzlanda tarihi hakkında bilgiler veren Saga Müzesi, Reykjavik’te gezip görülecek yerlerin bazıları. Geceleme Reykjavik’te.

3. Gün, Temmuz 2021, Reykjavik > Gullfoss > Fludir

Otelimizdeki kahvaltıya müteakip Reykjavik gezimizi tamlıyor ve erkenden aracımızla yola çıkıyoruz. İzlanda’nın en önemli ve en güzel yerlerinden birisi olduğu söylenen Golden Circle (Altın Çember) Bölgesi gezimize başlıyoruz.

İki gün sürecek olan doğa odaklı bu gezide, ilk durağımız, Reykjavik’in 45 km doğusunda ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Thingvellir Milli Parkı. Berrak akarsuları, alabalıkları, şelaleleri ve kanyonları ile öne çıkan söz konusu parkın keyifli anlarını yaşadıktan sonra Golden Circle Bölgesi gezimizin ikinci durağı olan Gayzerler bölgesine hareket ediyoruz.

Thingvellir Milli Parkı’nın 60 km doğusunda yer alan Gayzeler Bölgesine giderken yolumuz üzerindeki jeotermal alanları, doğal sıcak su ve buhar banyoları ile öne çıkan Laugarvatn Fontana’da bir mola verebiliriz.

Molanın ardından Haukadalur’daki Gayzerler bölgesine ulaşıyoruz. Bu bölgede halen aktif durumda bulunan Geysir ve Strokkur gayzerlerini gezerek yepyeni bilgiler ediniyoruz. Dünyanın en yükseğe fışkıran söz konusu gayzerleri görüldükten sonra bugünkü gezimizin üçüncü durağı olan Gullfoss Şelalesine hareket ediyoruz.

Gayzerlerin 10 km doğusunda yer alan Gullfoos Şelalelerine varışa müteakip bir süre buranın keyfini yaşıyoruz. Kocaman bir kanyona, 32 metreden, iki basamak halinde dökülen bu şelalelerin de görülmesinin ardından bir gece konaklayacağımız Fludir kasabasına doğru hareket ediyoruz.

Gullfoss’un 35 km güney batısında yer alan Fludir Kasabası’na giderken yolumuz üzerinde yer alan Faxi Şelalesine de uğruyoruz. Şelalenin bulunduğu bölgenin somon balıklarıyla dolu olduğu söyleniyor. Bu bölgenin en güzel manzarasına sahip olduğu iddia edilen Vid Faxa restoranda somon balığı da yiyebiliriz. Geceleme Airbnb‘den rezervasyon yaptığımız Fludir’de ki otelimizde.

4. Gün, Temmuz 2021, ………, Fludir > Selfoss > Vik

Otelimizdeki kahvaltının ardından Golden Circle (Altın Çember) Bölgesi’nin güneyini gezmeye devam ediyoruz. Sonrasında ise İzlanda’nın güney kesimlerini gezmeye başlıyoruz. Otel çıkış işlemlerinin ardından Fludir’in 54 km güney batısında yer alan Selfoss kasabasına doğru hareket ediyoruz.

Önce yolumuz üzerinde domates serası içindeki restoranıyla ve domates ağırlıklı menüsüyle öne çıkan Frıdheimar’a uğruyoruz. Ardından Skalholt Katedralini, devamında ise 3000 yıl önce oluştuğu ve oldukça etkileyici bir atmosfere sahip olduğu söylenen Kerid Krater Gölü’nü ziyaret ediyoruz.

Söz konusu göl gezisinden sonra Selfoss’a varışa müteakip yürüyerek bu kasabayı geziyor ve burada bir mola veriyoruz. Molanın ardından bir buçuk gün sürecek olan Güney İzlanda gezimize başlıyoruz.

Güney İzlanda gezimizin ilk durağı Selfoss’un 70 km güney doğusunda yer alan, İzlanda’nın sembol doğa güzelliklerinden birisi olduğu söylenen Seljalandfoss Şelalesi. Bu şelalenin en önemli özelliği, şelalenin arka tarafına geçip yürüme imkanının olması.

Seljalandfoss Şelalesini gördükten sonra Güney İzlanda gezimizin ikinci durağı olan, bu şelalenin 30 km güneydoğusunda yer alan Skogafoss Şelalesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Güneşli günlerde oluşturduğu gök kuşağı ile öne çıkan bu şelaleye giderken yol üzerinde Eyjafjallajökul yanardağının Visitor Center’ine de uğruyoruz. Bu yanardağın 2010 yılında, Avrupa hava trafiğini bile etkileyen patlama anlarını gösteren bir video sunumu izliyoruz.

Sunumun ardından 60 metre yükseklikten oldukça güçlü bir şekilde akan Skogafoss Şelalesini görüyoruz. Sonrasında 33 km güney doğuda yer alan ve bir gece konaklayacağımız Vik Kasabasına hareket ediyoruz.

Vik yolu üzerinde Solheimasandur Amerikan askeri kargo uçağı enkazını ve zaman olursa yine yol üzerinde söz konusu kasabaya 12 km mesafede ve Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Dyrholaey sahilindeki kaya oluşumlarını da inceliyoruz. Vik kasabasına varışa müteakip keyifli bir akşam yemeği ve sonrasında geceleme Vik Kasabası’nda.

5. Gün, Temmuz 2021, ………, Fludir > Selfoss > Vik

Otelimizdeki kahvaltının ardından otel çıkış işlemlerini yapıyor ve Güney İzlanda gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Önce tarihte en fazla lav püskürten dağ olarak bilinen Katla Dağı’nın dibine kurulmuş Vik Kasabasını yürüyerek geziyoruz. Kasabanın sakinliğini ve şirin evlerini gördükten sonra siyah kumlu sahillerinde de kısa bir yürüyüş yapıyoruz.

Ardından aracımızla 10 km mesafedeki İzlanda’nın en güzel sahillerinden birisi olan Reynisfjara Plajı’na hareket ediyoruz. Devasa büyüklükte silindirik kayalıkların ve bazalt oluşumlarının mevcut olduğu siyah kumlu bu plajı görmeye müteakip İzlanda’nın doğusuna doğru Güney İzlanda gezimize devam ediyoruz.

Reynisfjara Plajı’nın 150 km kuzeydoğusundaki Vatnajökull Buzulu’nun bir parçası olan ve doğa yürüyüşleriyle ön plana çıkan Skaftafell Milli Parkına ulaşıyoruz. Ardından bu parkın içinde yer alan Svartifoss Şelalesi istikametinde gidiş geliş toplam 2 km’lik bir doğa yürüyüşü yapıyoruz.

Svartifoss Şelalesi’ni gördükten sonra araçla 5 km güneydoğudaki Svinafellsjökull Buzuluna hareket ediyoruz. Söz konusu buzullar üzerinde yapılan bir buzul yürüyüş turuna katılabiliriz. Ardından İzlanda’nın güney sahilinden doğuya doğru olan gezimize Jökülsarlon Buzul Gölü ile devam ediyoruz.

Vatnajökull Buzulu’nun bir parçası olan 56 km doğudaki Jökülsarlon Buzul Gölü’ne ulaşmaya müteakip eriyen buzulun çatırdama seslerini duyabileceğimiz ve değişik görsellere tanık olabileceğimiz bir bot ya da tekne turuna katılabiliriz. Ardından bu buzul gölünün okyanusla birleştiği yerde bulunan siyah kumsalıyla meşhur upuzun Ice Beach’te bir yürüyüş yapabiliriz. Bu yürüyüşte sahile ve okyanusa serpilmiş dev buz parçalarını da gözlemleme imkânımız olacak.

Buz gölü ve plajındaki gezimizin ardından bir gece konaklayacağımız Höfn Kasabası’na hareket ediyoruz. Geceleme Buz Gölü’nün 80 km kuzeydoğusundaki Höfn Kasabası’nda.

6. Gün, Temmuz 2021, ………, Höfn > Djupivogur > Akureyri

Otelimizdeki kahvaltının ardından otel çıkış işlemlerini yapıyor ve oldukça şirin bir yer olan Höfn Kasabasını turluyoruz.  Ardından İzlanda’nın kuzey bölgesine gitmek üzere doğuya doğru hareket ediyoruz. İzlanda’nın doğu sahilini izleyerek yapacağımız 490 km’lik (6,5 saat) yolculuk esnasında gezip göreceğimiz birçok yer var.

Yol boyunca ilk göreceğimiz yer, İzlanda kuşlarının taştan yapılmış yumurta heykellerinin yer aldığı Djupivogur sahili ve Sveinsstekksfoss şelalesi. Ardından ikinci gezi noktamız, İzlanda’nın kuzeydoğusundaki doğu ve batı Dettifoss ile Selfoss Şelalelerini görüyoruz.

Bu şelalelerden sonra Myvatn Geothermal ve Hverir jeotermal alanları ile zamanın izin verdiği ölçüde Hverjall kraterini de görüp iki gece konaklayacağımız Akureyri kentine geçiyoruz. Yol üzerinde yine zamanın izin vermesi durumunda Gooafoss şelalesini de gezip görebileceğiz. Geceleme Akureyri’de.

7. Gün, Temmuz 2021, …….., Akureyri

Otelimizdeki kahvaltının ardından öğlene kadar yürüyerek Akuryeri şehrini geziyoruz. Kabuklu deniz ürünleri ve Fiyort manzarasıyla öne çıkan bu şirin kentte gezip görülecek en önemli yer, mimari özelliğiyle Akureyrarkirkja ve North Iceland Marketing Office.

İzlanda’nın kuzeyindeki gezimizin bugünkü bölümünde öğlenden sonra günübirlik olarak Akureyri’nin 78 km kuzeyindeki Siglufjörour kasabasına doğru olan bölge. Akureyri’nin yer aldığı bu fiyort hattında ilk göreceğimiz yer Gasir Orta çağ Takas Pazarı. Temmuz ayı ortalarındaki festivali ile ünlü bu bölgeyi görmeye müteakip Laufas Eski Çiftlik Evlerine hareket ediyoruz.

Çiftlik evlerini gördükten sonra İzlanda’nın en kuzeyindeki kasabalardan birisi olan ve bir fiyorttun sahilinde yer alan küçük ve şirin Siglufjörour kasabasını geziyoruz. Müteakiben 78 km’lik gidiş yolumuzu takip ederek Akureyri’ye tekrar geri dönüyoruz. Geceleme Akureyri’de.

8. Gün, Temmuz 2021, …….., Akureyri > Olafsvik

Otelimizdeki kahvaltının ardından otel çıkış işlemlerini yapıyor ve Kuzey İzlanda gezimize kaldığımız yerden batı istikametine doğru ilerleyerek devam ediyoruz. İlk durağımız 95 km batıdaki Varmahlio Kasabası. Ardından ikinci durağımıza araçla 110 km batıda deniz içinde yer alan ve gergedana benzeyen enteresan yapısıyla Hvitserkur kayası ve plajı ile bu bölgedeki doğa oluşumları.

Bugünkü gezimizin üçüncü ve son durağı ise araçla 215 km batıda yer alan, Snaefellsnes yarımadasının vazgeçilmezlerinden olduğu söylenen Kirkjufell Şelalesi ve Kirkjufell Dağı. Buradaki gezimizi de tamamlamaya müteakip bir gece konaklayacağımız 23 km batıdaki küçük bir sahil kasabası olan Olafsvik’e hareket ediyoruz. Kasabayı şöyle bir kolaçan edip akşam yemeğini de yedikten sonra geceleme Olafsvik’te.

9. Gün, Temmuz 2021, …….., Olafsvik > Reykjavik

Otelimizdeki kahvaltının ardından otel çıkış işlemlerini yapıyor ve Batı İzlanda gezimize, araçla 240 km güneydeki başkent Reykjavik doğru ilerlerken devam ediyoruz. İzlanda’nın, adeta bir minyatürü olduğu söylenen Snaefellsnes yarımadasında yoğunlaşacak olan bugünkü gezimizde birçok doğa oluşumuna tanık olacağız.

Snaefellsnes yarımadasında sırasıyla Saxholl Krateri, Snaefellsjökull Milli Parkı ve yanardağı, Djupalonssandur Sahili, Vatnshellir Mağarası, Londrangar Sahili, rengarenk evleriyle Hellnar ve Arnarstapi balıkçı köyleri, incecik bir yarık şeklinde olan Rauofeldsgja Kanyonu, terkedilmiş hayalet görüntüsüyle Budir Kilisesi, geometrik desnleriyle Gerduberg Bazalt Stunları başlıca gezip göreceğimiz yerler arsında. Geceleme varışa müteakip başkent Reykjavik’te. (Ya da uçak saatine bağlı olarak dönüş)

10. Gün, Temmuz 2021, …….., Reykjavik > ……………

Momondo‘dan aldığımız uçak biletimizle aktarmalı olarak İstanbul’a dönüyor ya da gezinin devamı için Norveç’e geçiyoruz.

Cevapla