ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Porto'da Gezilecek Yerler ve Porto Gezi Rehberi | Gezi Bilgileri

Porto’da Gezilecek Yerler ve Porto Gezi Rehberi

Porto’da Gezilecek Yerler ve Gezi Notları yazımızda; Porto nerede, Porto ’da gezilecek yerler ve Porto’ya nasıl gidilir, Porto gezisi için ne kadar zaman gerekir, Porto gece hayatı ve Porto’da ne yenir ne içilir ne yapılır ve benzeri soruların cevabı yer almaktadır. Ayrıca; Porto hakkında bilgi ile Porto ’da gezilecek yerler hakkında kısa ve öz bilgileri de içermektedir.

Bu bilgileri, gezi öncesi yaptığımız tatil hazırlıkları esnasında ve gezi esnasında yaptığımız incelemelerde edindik. Gezi öncesi, internette mevcut; Portekiz tatil rehberi ve Portekiz gezi rehberi ile Porto tatil rehberi ve Porto gezi rehberi şeklinde hazırlanmış bir çok kişisel blog inceledik. Ayrıca kitapçılarda bulabildiğimiz Portekiz gezi kitapları ve Portekiz tatil kitapları ile Porto gezi kitapları ve Porto tatil kitaplarını da okuduk. Söz konusu çalışmalarla; Portekiz tatil yerlerini, Portekiz’in tarihi yerleri ile Portekiz’de gezilecek yerleri tespit ettik. Bu kaynaklar yardımıyla Portekiz gezi rotasını tatil öncesi hazırlıklarda belirledik.

Porto’da gezip görülecek yerleri, 04-11 Mart 2018 tarihindeki 8 günlük “Portekiz Gezi Rotası” içerisinde gezip gördük. Söz konusu gezi programının ikinci ve üçüncü günleri yaptığımız “Faro” ve Güney Portekiz gezimizin ardından Evora” gezimizi yaptık. Evora’dan sonra, gezimizin 4-6’ıncı günlerinde ise Lizbon ve Sintra” gezilerimizi, kiraladığımız özel araçla gerçekleştirdik.

Bahse konu gezimizin 6’ıncı günü olan 9 Mart 2018 Cuma günü, Lizbon ve çevresini kapsayan üç günlük gezimizi sonuçlandırdık. Lizbon’dan yola çıkarak, Obidos> Nazare> Alcobaça> Batalha> Fatima> Tomar> Coimbra> Porto istikametini tam gün gezecek şekilde, Lizbon’un 320 km kuzeyinde bulunan Porto’ya doğru hareket ettik. Yolumuz üzerinde ve yolumuz civarında bulunan önemli şehir, kasaba ve dini merkezleri gezip görerek Porto yolculuğumuzu sürdürdük. Akşamın geç saatlerinde Portekiz gezi rotası içerisindeki son şehir olan Porto’ya ulaştık.

Porto nerededir? 

Porto, Portekiz’in kuzeybatı sahilinde bulunmaktadır. Douro Nehri’nin okyanusla birleşiği yerde kurulmuştur. Douro Nehri’ne bakan tepelerin üzerinde yer alır. Porto, Lizbon’dan sonra Portekiz’in en büyük ve en gelişmiş ikinci şehridir.

Porto'dan Genel Bir Görünüm

Porto’dan Genel Bir Görünüm

Porto’ya nasıl gidilir? Ne kadar süre gerekir?

Porto seyahati için İstanbul’dan THY” nın direk uçuşları mevcut. Aktarmalı uçuşlarla da gelinebilir. Diğer batı Avrupa ülkelerinden ise özellikle de İspanya’dan otobüs ve trenle gelmek mümkün. Porto gezi turu için iki gün yeterli bir zaman. Porta’ya yakın diğer gezilecek yerler için de ilave bir gün ayırılabilir.

Portoya yakın gezilebilecek yerler ise; 45 km mesafedeki UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan Guimaraes ve Guimaraes’e 25 km mesafede bulunan eski bir dini merkez konumundaki Braga. Arkadaş grubu ile seyahat ediliyorsa araç kiralayarak bu yerleri gezmek hem maddi hem de zaman yönünden daha ekonomik olur. Braga hakkında tüm bilgiler, “Braga’da Gezilecek Yerler ve Braga Gezi Notları” yazımızda yer almaktadır.

Porto hakkında bilgi?

Bu güzel kent, uzun süre Roma İmparatorluğu hakimiyetinde kalmış, daha sonra ise kısa süreliğine de olsa Arap’ların yani Endülüs Emevileri’nin egemenliğine girmiş. Her iki dönemde de sınır kenti olması münasebetiyle pek bir gelişim gösterememiş.

Dış ve İç Dizaynı Değişik Mimari Yapıda Bir Manastır

Söz konusu şehir, 17. Yüzyılın sonundan itibaren İngiliz ticaretine açılmış ve porto şarabı ‘yla dünya çapında üne kavuşmuş. Porto şarabı meşhur oldukça, dünyanın şarap şişesi mantarları ihtiyacının yüzde seksenini de karşılamaya başlamış. Bu şekilde bir ticari gelirleri de olmaya başlamış.

Görüldüğü üzere Porto, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi. Bu nedenlerle; birçok tarihi binası, Orta Çağ’dan kalma tarihi kent merkezi, modern binaları ve Douro Nehri’nin muhteşem manzaraları gezip görülmeye değer.

Porto gece hayatı, ne yenir, ne içilir, ne yapılır?

Porto’da fado müziği ve fado barlar meşhur gibi gözüküyor. Fado müziği, kadınların, uzun süreli denize çıkan gemici eş ve sevgililerine yaktığı bir ağıt. Yani ağır bir müzik türü. Dinlemeye başladığınızda bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsunuz. Fado müziği yapan fado barlara giriş ücretli. Bize göre de yüksek bir rakam. Ücretin içine giriş ve bir kadeh yöreye has vişne likörü dahil. En azından bizim gittiğimiz yer böyleydi. Yani biraz “turistik” bir etkinlik gibi bir şey.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilgili olanlar için bir sürü Porto şarap çeşidi var. Şarap mahzenleri var ve buralara şarap tadım turları düzenleniyor. Ayrıca fado müziği eşliğinde, Porto şarap tadımı ve şarap mahzeni gezilerini de içine alan nehir turu da yapıla biliniyor. Yine ilgilenenler için yöresel biraları ve vişne likörleri de meşhur. Damak tatları bize uygun. Yemekleri rahatlıkla yenilebiliyor.

Tarihi Şehirde Güzel Cafe ve Restoranlar Mevcut

Porto’da gezilecek yerleri, 04-11 Mart 2018 tarihlerindeki Portekiz gezi rotamızın” içinde ve de 8 günlük gezi programımızın yedinci, sekizinci gününde gezip gördüğümüzü daha önce belirtmiştik. Porto’ya yakın Guimaraes ve Braga’yı ise aynı gezinin birinci günü gezip gördük..

Porto’da Gezilecek Yerler

Tatil programımızı oluştururken, gezi öncesi birçok Portekiz gezi kitabı okuduk. Ayrıca gezi rehberi ve tatil rehberi şeklinde hazırlanmış internet yazılarını ve Portekiz’in tatil yerleri ile ilgili internet sitelerini inceledik.

Yaptığımız bu incelemeler sonucunda tatilde ve gezi esnasında faydalanmak üzere gezi notları oluşturduk. Böylece Portekiz ve Porto ile ilgili, gezi öncesi birçok gezi ve tatil bilgisi edindik. Tatil öncesi ve Porto gezi turu esnasında, Porto’da gezilecek yerler hakkında edindiğimiz kısa ve öz bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir.

1. Praça da Ribeira ve Eski Şehir

Douro Nehri boyunca uzanan tarihi merkez, 1996 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmış. Özellikle Cais da Riberia etrafında Orta Çağ tarihini yansıtan tarihi binalar hemen göze çarpıyor. Palacio de Bolsa gibi şehrin diğer turistik yerlerini de içine alıyor. Porto, daracık kıvrımlı sokakları, tarihi binaları ve Orta Çağ’a özgü dokusu ile dikkat çekiyor. Tarihi Kent Porto, günün her zaman diliminde canlı ve hareketli.

Tarihi Ribeira Meydanı

Tarihi Ribeira Meydanı

Adını tarihi şehirden alan Ribeira meydanı ise değişik renklere boyanmış binaları, hediyelik eşya satan küçük dükkanları, kafeleri ve Douro Nehri manzarası ile dikkat çekiyor.

2. Pute Dom Luis (I. Dom Luis Köprüsü)

Metalden yapılmış dünyanın en uzun metal kemerli köprülerinden birisi durumunda. Tarihi şehir Ribeira ile Vila Nova de Gaia’yı birbirine bağlıyor.

 I.Dom Luis Köprüsü

I.Dom Luis Köprüsü

İki katlı olan söz konusu köprünün alt bölümü tramvaylar için, üst bölümü ise normal trafik akışı için kullanılıyor. 1886 yılında yapılan köprünün ışıklandırılması da çok iyi ve geceleyin muazzam bir görüntü veriyor.

3. Se do Porto (Porto Katedrali)

Birçok mimari özelliğin bir arada bulunduğu katedral, 1100’lü yıllarda Hristiyan haçlıları tarafından yapılmış. Romaneks mimarı tarzı ana unsur olarak kullanılmış. Romaneks mimari tarzının dışında; Barok, Gotik, Manuel’in tarzına özgü detaylarda kilisede mevcut.

4. Sao Bento

Porto’nun merkezinde ve Aliados Meydanı’na oldukça yakın. Sao Bento, Porto’nun tarihi dokuya uydurulmuş tren istasyonu. Dış mimari yapısı ve iç mimari yapısı ile süslemeleri görülmeye değer.

Sao Bento (Tren İstasyonu)

5. Igreja de Sao Francisco 

San Francisco Kilisesi, Borsa Sarayı’nın yanında ve de UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alıyor. Tarihi kent Riberia’nın önemli bir parçasını oluşturuyor. Porto’nun en önemli simgelerinden ve de en eski kiliselerinden birisi. Tarihi kemerleriyle de meşhur olan kilise 1300 ve 1400’lü yıllarda yapılmış.

6. Igreja dos Clerigos (Clerigos Kilisesi)

Igreja dos Clerigos (Clerigos Kilisesi)

Igreja dos Clerigos (Clerigos Kilisesi)

Altı katlı bir kilise. Şehrin ilk barok tarzı kiliselerinden. Bir ressam olan Nicollau Nasoni tarafından inşa edilmiş. Dış görünüm açısından oldukça beğeni topluyor. Kilisenin dış ana cephesi ağır motifler ve girintili alınlıklarla çevrilmiş.

7. Torre dos Clerigos

1763 yılında, Igreja dos Clerigos Kilisesi’nin bir parçası olarak inşa edilmiş. Tepe kısmına çıkmak için mevcut 240 merdiveni tırmanmak gerekiyor. Yapıldığı yıldan günümüze kadar çekiciliğini her daim sürdürmüş. En üst katı eşsiz bir şehir manzarası sunuyor. 2 Euro gibi bir ücret karşılığı çıkılabiliyor.

Porto Kadetrali'nden Torre dos Clerigos'un Görünümü

Porto Kadetrali’nden Torre dos Clerigos’un Görünümü

8. Palácio da Bolsa (Borsa Sarayı)

Yabancı yatırımcıları etkileyerek onların şehre yatırım yapmasının sağlamak amacıyla kurulmuş. Günümüzde Kültür ve Kongre merkezi olarak kullanılıyor. Mimari yapısıyla oldukça dikkat çekici. Özellikle önemli kişilerin ağırlandığı Arap Salonu diğer bölümlere göre ihtişamıyla ön plana çıkıyor. UNESCO tarafından koruma altına alınmış.

9. Livraria Lello e Irmao (Sahaflar Çarşısı)

Torre dos Clerigos’a oldukça yakın. Avrupa’nın en güzel kitapçılarından. İç mimarisi ve kitap raflarının dizaynı dikkat çekici özelliklerinden.

Livraria Lello e Irmao, İç Dizatnı Farklı Bir Kitapçı

Livraria Lello e Irmao, İç Dizatnı Farklı Bir Kitapçı

10. Avenida dos Aliados (Aliados Meydanı)

Yıl boyunca farklı etkinlikler ve farklı organizasyonların düzenleniyor. Özellikle Roma dönemine ait tarihi yapılar ve kalıntılarla çevrelenmiş. Küçük çapta hediyelik eşyalar satan alışveriş yerleri, kafe ve restoranları, iş merkezleriyle Porto’nun ticaret merkezini oluşturuyor.

Avenida dos Aliados (Aliados Meydanı)

11. Rua de Santa Catarina

Şehrin modern bölgesinde yer alıyor. Mercearia Do Bolhao’ya yürüyüş mesafesinde. Kafeler, restoranlar, hediyelik eşya satan dükkanlar ve dünyaca ünlü birçok markanın bbulunduğu alışveriş mağazalarını içeriyor.

Rua de Santa Catarina

12. Mercearia Do Bolhao

Şehrin modern kesiminin Baixa semtinde kuruluyor. Daha çok gıda satışı yapılan geleneksel bir Pazar. Et, balık, taze meyve ve sebzeler ile değişik türden gıdaların satıldığı Pazar, iki katlı olarak inşa edilmiş. Pazar’ın içinde ve bölgenin etrafında değişik lezzetler sunan çok sayıda restoran var.

Porta Gezilecek Yerler Haritası

Porta Gezilecek Yerler Haritası

***

Portekiz gezimizin 8’inci gün olan 11 Mart 2018 Pazar günü; Porto ve Portekiz gezimizi sonuçlandırdık. Otelimizdeki kahvaltının ardından, Porto Francisco Sa Carneiro Hava Limanına aracımızla hareket ettik. Havaalanında aracımızı teslim edip pasaport işlemlerini yaptıktan sonra saa:12.20’de THY ile İstanbul’a dönüşümüz başladı. Türkiye saati ile saat:19.55’de İstanbul Atatürk Havaalanı’na ulaştık.

***

Portekiz ile Portekiz’de gezilecek yerler hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

Cevapla