ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Lizbon 'da Gezilecek ve Görülecek Yerler | Gezi Bilgileri

Lizbon ‘da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Lizbon ’da gezip görülecek yerler başlıklı bu yazıda; Lizbon nerededir ve Lizbon’a nasıl gidilir, Lizbon gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri sorularının cevabı yer almaktadır. Ayrıca söz konusu yazı; Lizbon hakkında bilgileri, Lizbon’da gezip görülecek yerleri ve Lizbon’da gezip görülecek yerler hakkında kısa bilgileri de içermektedir.

Lizbon, Portekiz’in orta kesiminde Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. Ayrıca Portekiz’in başkentidir. İber Yarımadası’nın en uzun nehirlerinden olan Tagus Nehri’nin her iki kıyısına kurulmuştur. İstanbul’dan Lizbon’a THY’larının” direk uçuşları mevcuttur.

Lizbon’un tarihi 1200’lü yıllara kadar dayanıyor. O yıllarda Fenikelilerin hakimiyetindeymiş ve Fenikelilerin en önemli ticaret limanlarından birisiymiş. Daha sonraki yıllarda Romalıların hakimiyetine girmiş. Sekizinci yüzyılda Endülüs Emevileri döneminde Endülüslerin hakimiyetine giren kent 450 yıl sonra yeniden Hristiyanların hakimiyetine girmiş.

Lizbon'un Tarihi Semti, Bairro Alto

Lizbon’un Tarihi Semti, Bairro Alto

Portekiz’in 1986 yılında Avrupa Birliğine üye olmasının ardından, Lizbon, turizm alanında durdurulamayan bir yükselişe geçmiş ve 1994 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş.

Lizbon’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

İstanbul gibi iki yakaya sahip dünyanın nadir şehirlerinden birisi olan Lizbon’da gezip görülmesi gereken birçok yerler var. Söz konusu yerleri gezmek için 2 gün, Lizbon’un çevresini gezmek için de araç kiralandığı takdirde 1 gün yeterli bir süre.

Gezi öncesi yaptığımız hazırlık aşamasında ve gezi esnasında, gezilip görülecek yerler hakkında edindiğimiz kısa bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir.

1. Pedro IV (Rossio) Meydanı

Orta Çağ’dan günümüze kadar olan süreçte IV Pedro Meydanı her daim Lizbon’un en önemli meydanlarından biri olmuş. Tarihi süreç içerisinde başlangıçta halk tabakasının toplanıp eğlendiği yermiş. 1800’lü yılların sonunda Rossio tren istasyonu kurulmuş. Ardından II. Maria Tiyatrosu ve kamuya açık parkların yapılması ile birlikte meydana soylu kesiminde ilgisi kaymış. Meydan tüm tarihi boyunca, konserlere, toplantılara, mitinglere, gösterilere de ev sahipliği yapmış.

Lizbon'un Ana Merkezi, Rossio Meydanı

Lizbon’un Ana Merkezi, Rossio Meydanı

Meydanın ortasında bir de Portekiz Kralı IV. Pedro’nun heykeli mevcut. Estuas Sarayı da Meydanda bulunuyor. Bu meydan yerli halk ile birlikte turistlerin de ilgisini çekiyor.

2. Rua Augusta

Trafiğe kapalı ünlü bir cadde. Rossio Meydanı ile Ticaret Meydanı’nı birbirine bağlıyor. Estetik yer döşemeleri dikkat çekici.

Cadde de çok sayıda; alışveriş mağazası, restoran, kafe, hediyelik eşya dükkân mevcut. Söz konusu caddenin Ticaret meydanı ile birleştiği yerde Rua Augusta Takı mevcut. Takının üzerinde tarihsel figürlere ait heykeller bulunuyor.

3. Santa Justa Asansörü

Rossio Meydanı’nı hemen yakınında ve Tejo Nehri tarafında. Mimari yapısı oldukça enteresan ve değişik. Tepeler üzerine kurulu olan Lizbon’un yokuşları da meşhur. Bu asansör de 1900 yılında tepelere ulaşımı kolaylaştırmak için yapılmış. Günümüzde ise turistlerin ve Lizbonluların şehri panoramik olarak seyretmesi için kullanılıyor.

Tepelere Ulaşım Amacıyla Yapılmış, Santa Justa Asansörü

Tepelere Ulaşım Amacıyla Yapılmış, Santa Justa Asansörü

4. Ticaret Meydanı (Commerce Square)

Tejo Nehri kenarında. Rossio Meydanı’nından Tejo Nehrine doğru giderken Santa Justa Asansörünü geçtikten sonra ulaşılıyor. Şehrin büyük meydanlarından birisi. Meydanın ortasında bulunan heykel de Portekiz kralı I. Jose’nin heykeli.

Ticaret Meydanı'na Girişte Bulunan, Rua Augusta Takı

Ticaret Meydanı’na Girişte Bulunan, Rua Augusta Takı

5. Sao Jorge Kalesi

Lizbon da İstanbul gibi, tepeler üzerine kurulmuş bir şehir. Bu tepelerden en yüksek olanı ise Rossio Meydanın hemen doğusunda bulunuyor. Sao Jorge Kalesi, bu en yüksek tepede kurulmuş.

Sao Jorge Kalesi'nin, Bairro Alto Semtinden Görünüşü

Sao Jorge Kalesi’nin, Bairro Alto Semtinden Görünüşü

M.Ö 6.yüzyılda yapıldığı düşünülen söz konusu kalenin çok fazla tarihi bir değeri yok. Ancak şehri panoramik olarak görebileceğimiz en yüksek yer. Bu özelliğinden dolayı da oldukça fazla ziyaretçisi var.

6. Alfama Bölgesi

Dar sokakları ve kendine has etkileyici evleriyle dikkati çekiyor. Başkent Lizbon’un en eski mahallesi. Sao Jorge Kalesi ile Tejo Nehri arasından yer alıyor. Geçmişi 12.yüyıla kadar dayanıyor.

Lizbon’un En Eski Mahallesi, Alfama

7. Lizbon Katedrali

Portekiz’in Endülüslerden tekrar Hristiyanların eline geçmesi anısına, 1147 yılında yapılmış. Halk arasında kısaca Se diye bilinen Katedralin diğer bir adı da Aziz Meryem Katedrali. Lizbon’daki en eski ve en özel kilise. Özel olmasının sebebi ise her çağın mimari özelliğine göre eklentiler yapılması ve her çağın mimari özelliğine göre de restorasyonlar yapılması. Bu bağlamda söz konusu katedral romanesk, gotik, barok, neo-klasik ve rokoko mimarilerini bir arada bulundurması. Bu nedenlerden dolayı turistlerin en çok görmek istediği tarihi yapılardan birisi. 1910 yılında da Portekiz milli eserleri listesine alınmış.

8. Lizbon Fado Müzesi

Lizbon Katedrali’nin hemen kuzeyinde yer alıyor. Fado müziği; aşk, ihtiras, ayrılık ve yapayalnız kalan kadınların müziği. Bu müzik türü Portekiz kültürünün önemli bir parçasını oluşturuyor. Müzede; fado müziği yapılan enstrümanlar, bestelerin orijinal kopyaları, prova odaları ve fado müziği yapan müzisyenlerin geçmişten günümüze fotoğrafları bulunuyor.

9. 25 Nisan Köprüsü

Şehri ikiye ayıran Tejo Nehrinin üzerine, şehrin iki yakasını birbirine bağlamak için yapılmış oldukça büyük bir köprü. Amerika’nın San Francisco kentinde bulunan Gate Köprüsü’nü yapan mühendisler tarafından yapıldığı içinde söz konusu köprü ile benzerlik içeriyor. Köprünün en iyi fotoğraflanacağı yerin de Belem Kalesi olduğu söylenebilir. İsmini de Karanfil devriminden almış.

10. Belem Kulesi

Portekiz’in altın çağını yaşadığı coğrafi keşifler döneminde inşa edilmiş. Yapımı 1915 tamamlanmış. Bu dönemin anısına sembolik bir anlam taşıyor. Yapım yeri olarak da gemilerin okyanusa açılarak yeni topraklar keşfetmeye gittiği Lizbon Limanı seçilmiş. Kulenin mimarisinde, Portekiz’e özgü süslemelerle birlikte, bir zamanlara Portekiz’e hükmetmiş olan Endülüs Emevilerinin izleri de var. Şehir merkezine 2,5 km mesafede bulunan söz konusu kule yapıldığı yıldan beri Lizbon’un sembolü olmuş. Günümüzde de sembolü olmaya devam ediyor. Kulenin tepesine çıkılarak şehir manzarası izlenebiliyor. Kulenin hemen yakınında keşifler anıtı da görülmeye değer.

11. Keşifler Anıtı

Belem kulesinin hemen yanında ve Tejo Nehri kıyısında ve de Jeronimos Manastırı ile Belem Kalesi arasında yer alıyor. Portekiz’in 15 ve 16.yüzyıllarında yaptıkları kaşifler anısına bir gemi şeklinde inşa edilmiş. Önde Prens Henri, arkasında Vasgo de Gama, Megellan, Bartolomeu Dias olmak üzere 30 ünlü ismin heykeli anıt gemi üzerine yapılmış. Hepsi de tek parça ve betondan.

12. Belem Pastanesi (Pasteis de Belem)

Keşifler Anıtına oldukça yakın. 1837 yılında açılmış köklü bir pastane. Özel tatlısı ise krema ve milföy içeren, Pastel de Nata. Bu özel tatlısı çok meşhurmuş. Tatlının yapımı, sır olarak hep saklanmış Turistlerin yoğun ilgisi varmış, söz konusu tatlıya ve de pastaneye.

13. Jeronimos Manastırı

Belem Kulesi’nin bulunduğu bölgede yer almaktadır. 1500 yılında yapılmış ve inşaatı 100 yıl sürmüş. 1983 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmış. Ünlü kâşif Vasco De Gama’nın mezarı da bu manastırda bulunuyor. Günümüzde, manastırın bir bölüm Deniz Müzesi, bir bölümü de Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor.

Jeronimos Manastırı

14. Ajuda Sarayı

Belem Kulesi ve Jeronimos Manastırının bulunduğu bölgede yer almaktadır. 1800 yıllarında Fransız ordusu Portekiz’i işgal etmiş ve bunun sonucunda ise Portekiz Kraliyet Ailesi’nin tamamı ülkeyi terk etmiş. Bu nedenle de sarayın uzun süre yapımı tamamlanamamış. Sarayın içerisinde 1700 yıllarında Brezilya’dan getirilerek işlenen pırlantalar ve kanepe koltuk takımları ile dekoratif biblo ve sanat eserleri mevcut. Bunların hepsi de turistlerin ve ziyaretçilerin oldukça fazla dikkatini çekiyor. Ayrıca sarayın içindeki; müzik odası, elçi ağırlama odası, yemek salonları, taht salonu ve balo salonları da özellik arz ediyor.

15. Fronteira Sarayı

Şehrin kuzeybatısında ve Benfica bölgesinde yer alan Fronteira’ların sarayı, 1640 yılında inşa edilmiş. Lizbon’un en gösterişli ve en şık saraylarından birisi. Geniş fıskiyeli ve havuzlu bahçeleri, iç ve dış mimari özellikleri ile dikkati çekmektedir. Sarayın içindeki heykeller ve yağlı boya tabloları sanat müzelerini aratmayacak tarzda güzel mi güzel olduğu söyleniyor. Biz göremedik. Saray özel bir mülk olduğundan ancak rehberler eşliğinde gezilebiliyor ve 1-2 gün öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

16. Gulbenkian Müzesi

Orta Doğu’daki petrol işinden bir servet edinen ve 1869’da Osmanlı İmparatorluğunda dünyaya gelen, Calouste Gulbenkian anısına yapılmış. Gulbenkian hayatının son zamanlarını Portekiz’de geçirmiş. Müzede Gülbenkian’ın yaşamı boyunca dünyanın değişik yerlerinden topladığı sanat eserlerinden oluşan koleksiyonu sergileniyor.

17. Cristo Rei Heykeli (İsa Heykeli)

İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesini kutlamak anısına yapılmış. Bir nevi Tanrıya şükretmek düşüncesi ile yapılmış. Brezilya’nın Rio şehrinde bulunan dev İsa Heykeli’nden esinlenilmiş ve ona benzetilmiş. Asansör sistemi mevcut, asansörle en tepesine çıkılarak şehir seyredilebiliyor. Ayrıca Hristiyan turistler, tanrıya dua etmek ve yardım dilemek için de ziyaret ediyorlar.

18. Antik Sanat Müzesi

Avrupa’nın önemli müzelerinden biri. Özellikle Portekiz Kraliyet Ailesine ait koleksiyonlar sergileniyor. Söz konusu müze14’üncü yüzyıl ile 20’inci yüzyıl arasında yapılmış sanat eserlerine, Çin’den getirilen porselen takımlarına, Portekizli kaşiflerin Japonya’ya ayak basmasını temsil eden Japon ressamların eserlerine, Portekiz tarihinde yapılmış en önemli yağlı boya tablolarına ev sahipliği yapıyor.

***

Lizbon’da gezip görülecek yerleri, 04-11 Mart 2018 tarihinde yaptığımız 8 günlük Portekiz gezi programımız” içerisinde gezip gördük. Programın ikinci ve üçüncü günleri yaptığımız Faro ve Güney Portekiz gezimizin ardından Evora gezimizi yaptık. Evora gezimizin ardından Lizbon’a geçtik.

Lizbon’u, Portekiz gezimizin 3’üncü günü akşam saatleri ile 4’üncü günü olan 7 Mart 2018 Çarşamba günü tam gün olarak gezdik. Lizbon’un çevresini ise Portekiz gezimizin 5’inci günü olan 8 Mart 2018 Perşembe günü tam gün olarak gezdik.

Lizbon Gezilecek Yerler Haritası, Merkez

Lizbon Gezilecek Yerler Haritası, Merkez

Lizbon Gezilecek Yerler Haritası, Belen Bölgesi

Lizbon Gezilecek Yerler Haritası, Belen Bölgesi

***

Portekiz hakkında diğer bilgi ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…