ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Braga'da Gezilecek Yerler ve Braga Gezi Rehberi | Gezi Bilgileri

Braga’da Gezilecek Yerler ve Braga Gezi Rehberi

Braga’da gezip görülecek yerleri, 04-11 Mart 2018 tarihindeki 8 günlük Portekiz gezi programımız içerisinde gezip gördük. Portekiz Gezi Rotası” nın ilk günü Guimaraes gezimizin ardından Braga gezimizi yaptık. Braga gezimizden sonra ise Porta Havalimanı’ndan Portekiz’in en güneyinde bulunan Faro kentine uçmuştuk.

Bu yazımızda; Braga nerededir ve Braga’ya nasıl gidilir, Braga gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri  sorularının cevabı yer almaktadır. Ayrıca yazımız; Braga hakkında bilgileri, Braga’da gezip görülecek yerleri ve Braga’da gezip görülecek yerler hakkında kısa bilgileri de içermektedir.

Braga, Portekiz’in kuzeybatısında ve Porto Havaalanına 60 km mesafede yer alıyor. Guimaraes’e de 25 km mesafede bulunuyor. Otobüsle gelinebilir ya da bizim yaptığımız gibi 4-5 kişi iseniz araç da kiralanabilir. Araç kiralamak daha ekonomik ve de zaman kazandırıyor. Bu kente gelmişken yol üzerindeki Guimaraes de gezilebilir. Her iki kente bir gün yeterli oluyor. Otobüs bileti için tıklayınız…

Braga, ülkenin kuzeyindeki en büyük ve en eski şehirlerinden biri. Aynı zamanda söz konusu şehir, 12. Yüzyıldaki Roma devrinden beri Portekiz’in inanç merkezi olarak kabul ediliyor. Portekiz’in en büyük kiliselerinden biri olan Bom Jesus(Se Katedral), burada yer almaktadır. Braga, özellikle sokakları ve mimarisiyle dikkat çekmektedir.

Braga Sokaklarından Bir Görünüm

Bracari Keltler tarafından kurulduğu düşünülen bu kentin her köşesinde, dini anlam içeren geniş bir mimari koleksiyon var. Orta Çağ döneminin izlerini yansıtan şehrin, gezip görülmesi gereken birçok yerleri var. Bunlardan bazıları hakkındaki kısa bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir.

1. Braga’nın En Heybetli Tarihi Binası, Se (Katedralal)

11.yüzyalda yapılan katedral, Braga’da ki en heybetli tarihi binalarından birisi. 16.yüzyılda yıkılarak yeniden yapılan kilise tarihi süreç içerisinde gelişi güzel birtakım eklentileri de olmuş. Binaya bakıldığında bu değişimler görülebilmektedir.

Se Kadetral

Se Kadetral

Eklemeler arasında en dikkati çeken yerler ise kulelerdir. İç kesimde değişik tarzda şapeller mevcuttur. Bodrum katında ise kraliyet ailesinin bazılarının mezarları vardır.

2. Sacred Sanat Müzesi

Girişi, Katedralin kuzey kapısındandır. Katedralin içinde ve hazine odası bölümünde yer almaktadır. Sergilenen koleksiyonların tamamı dini içeriklidir. Koleksiyon bakımından oldukça zengindir. Telkari oymalar ve eski heykellerden oluşan kalıcı sergiler de mevcuttur.

3. Antigo Paço Episcopal

Eskiden Başpiskoposların oturduğu sarayları oluşturan, Braga’da ki tarihi binalar topluluğu. Söz konusu bu binalar katedralin yakınında yer alıyor. 14.yüzyılda da Jardim ve Santa Barbara tarafından yapılmaya başlanmış.

Eskiden Başpiskoposların Oturduğu Saraylar

Eskiden Başpiskoposların Oturduğu Saraylar

17. ve 18.yüzyıllarda bu saraylar genişletilerek halen mevcut olan ve sarayların yapımcısının adını taşıyan, oldukça gösterişli, Jardim de Santa Barbara bahçeleri ilave edilmiş. Ziyarete açık değildir, ancak ana girişinde, fayanstan yapılma merdivenlerin bulunduğu yerden, buralar görülebilmektedir. İçerisinde; üniversite ofisleri, 10.000’den fazla el yazması ve kütüphane arşivlerinin de toplandığı 300.000’den fazla eser mevcuttur.

4. İdolo Çeşmesi

Roma döneminde ve birinci yüzyılda yapılmış. Şehir merkezinde bulunan çeşme, zamanında yerel halkın önemli bir su kaynağı olarak kullanılmış. Çeşmenin zaman içerisinde çıkarmış olduğu granit çıkıntısı ve granit çıkıntısı üzerindeki yazıtlarla birlikte bir anıt haline gelmiş. Etrafı da birkaç oyma figürle süslenmiş. Ayrıca çeşmenin, daha büyük bir kutsal tapınak kompleksinin bir parçası da olabileceği, arkeologlar tarafından değerlendirilmektedir.

5. XII Pio Müzesi

Se Katedrale oldukça yakın bir noktada yer alıyor. Beş katlı bir müze ve müzenin içerisindeki eserlerle Portekiz’in tarihi anlatılıyor. Çok yönlü bu müzede, arkeolojik eserler ile Orta çağ’a ait; takılar, seramikler heykeller ve tekstil ürünleri sergileniyor. Söz konusu müzenin kulesinden Braga’nın kırsal kesimine ait manzarayı görmek mümkün.

Braga'da Gezip Görülecek Yerler

Braga’da Gezip Görülecek Yerler

***

Portekiz ile Portekiz’de gezilecek yerler hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…