ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Fribourg ve Fribourg Çevresi’de Gezilecek Yerler | Gezi Bilgileri

Fribourg ve Fribourg Çevresi’de Gezilecek Yerler

Fribourg, 1157 yıllında bağımsız bir kanton olarak kurulmuş ve 1481 yılında İsviçre konfederasyonuna katılmış. Almanca ve Fransızca olmak üzere iki dil konuşulmaktadır.

Reform hareketlerinin yoğun olarak yaşandığı bir dönemde Fribourg’un hemen yanı başındaki Bern’de reform hareketleri kısa bir sürede yayılırken, bu oluşuma Fribourg direnmiştir. Bu nedenle günümüzde söz konusu bölgede özellikle de Fribourg şehir merkezinde görülmeye değer birçok tarihi ve dini yapı mevcuttur.

1. Fribourg Kent Merkezi

Sarine Nehri kenarına ve söz konusu nehir kenarındaki uçurumların bulunduğu dağlık bir alanda kurulmuştur. Sarp geçitler ve gotik binaların uyumuyla dikkati çeken Fribourg kenti; kiliseleri, ilahiyat okulları ve dinsel kitaplar satan kitapevleriyle tam bir Katolik şehirdir. Bu kapsamda da gezip görülmeye değer bir çok yer mevcuttur.

Fribourg Kent Merkezi ve Cathedrale Saint Nicolas

Fribourg Kent Merkezi ve Cathedrale Saint Nicolas

Cathedrale Saint Nicolas, Fribourg’da gezilecek yerlerin en başında yer almaktadır. Fribourg’un tüm tarihi yapıları gibi kumtaşından yapılmış olan Cathedrale Saint Nicolas, hava koşulları ve kirliliğin yarattığı yıpranmalar son zamanlarda kendini göstermeye başlamıştır. Kaoı üzerindeki Gotik heykel grubu kopyaymış. Orijinali Katolik Üniversitesi, Modern Sanatlar ve Tarih Müzesinde korunuyormuş. Katedralde yer alan Kutsal Mezarlık Şapeli’nde, İsa’nın mezara konmasını temsil eden heykeller, oldukça fazla ilgi görmektedir.

Fribourg’da ki ilgi gören diğer önemli tarihi yapılardan birisi de Eglise De Cordeliers’dir. Meşe koro koltukları, güzel altar panosu, yan şapellerin birisinde yer alan yaldızlı ahşap oymalar, söz konusu kilise de dikkati çeken yerler.

16.yüzyılın başından kalma Hotel de Ville (Belediye binası), eğimli çatısı ile üstü kapalı tören merdivenleri ve saat kulesiyle görülmeye değer diğer bir yerdir.

Fribourg’da ki diğer bir tarihi öneme sahip yapı ise günümüzde tarih ve sanat müzesi olarak hizmet veren ve göz alıcı bir Rönesans yapısı olan, Hotel Ratzae’dir.

2. Murten

İki dilin konuşulduğu Murten kasabası, benzer adı taşıdığı Murtense Gölü kıyısında kurulmuştur. Sağlam bir şekilde günümüze kadar ulaşılabilmiş; sivri kemerli ve sarkık çatılı tarihi evleriyle meşhur.

Murten Kasabası Bern Kapısı

Murten Kasabası Bern Kapısı

Özellikle de kiremit çatılı evleri, orta çağa ait kuleleri ve surları, 13.yüzyıldan kalma şatosu ve Bern Kapısı da dikkat çeken yerler arasındadır.

3. Avenches

Murten ‘in 10 km güneybatısında yer alan Avenches, Roma döneminde Helvetia’nın başkentiymiş. 260’lı yıllarda Almanlar tarafından yağmalanan kent, hiçbir zaman başkent olduğu dönemdeki zenginliğe ve refaha ulaşamamış. Günümüzde açık hava opera gösterilerine ev sahipliği yapan 8000 kişilik amfiteatr, gezip görülmeye değer en önemli tarihi yapılar arasında.

4. Payerne

Avenche kasabasının 11 km güneybatısında ve Broye vadisinde yer alan Payerne kasabası, hem ülkenin en büyük romanesk kilisesi hem de Benedikten manastırından geriye kalan tek parça Abbatiale ile bilinir. Reform hareketlerinden sora terk edilen Abbatiale, uzun süren restorasyon çalışmalarından sonra 11.yüzyıldan kalma mimari yapılar gün yüzüne çıkarılmış.

5. Gruyeres

Bir tepenin üzerine kurulmuş olan bu büyük ortaçağ kasabası, 12.yüzyılda Gruyeres kontlarının yaptırdığı şato ile dikkat çekiyor.  Söz konusu şatonun; burçlarındaki mazgallı siperleri, spiral merdivenleri, yönetim odaları ve özel daireler görülmeye değer yerler.

Gruyeres

Gruyeres

Gruyeres’in yer aldığı tepenin eteklerinde yer alan mandırada, ünlü gravyer peynirlerinin nasıl yapıldığının izlenmesi de yapılacak faaliyetler arasında.

Mandıradaki Peynir Deposu

Mandıradaki Peynir Deposu

6. Bulle

Gruyeres’in 11 km kuzeyinde yer alan Bulle, 13.yüzyıldan kalma şatosuyla meşhurdur. Ancak söz konusu şato ziyarete açık değildir. Bölgeye özgü ilgi çekici geleneklerin tanıtıldığı Gruyeres Müzesi gezilip görülmeye değer bir yer olarak dikkat çekiyor.

Fribourg’da Gezilecek Yerler ve görülmeye değer ilgi çekici noktalar hakkında daha kapsamlı bir bilgi için tıklayınız…

* **

İsviçre’nin en büyük ikinci kenti Cenvre’de gezilecek yerler hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linki tıklayınız.