ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> San Francisco Gezilecek Yerler, San Francisco Nerede | Gezi Bilgileri

San Francisco Gezilecek Yerler, San Francisco Nerede

San Francisco Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımız, “herkesin gözde şehri” unvanına sahip San Francisco’nun gezip görülmeye değer yerleri hakkında bilgileri içermektedir. Bu bilgileri, üzerinde uzun süre çalıştıktan sonra, 14  Ağustos-4 Eylül 2019 ‘da uygulamaya geçirdiğimiz Amerika Birleşik Devletleri Gezi Programı  içerisinde San Francisco gezimiz esnasında edindiğimiz bilgiler ile gezi öncesi yaptığımız hazırlıklarda edindik.

San Francisco gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce San Francisco nerede sorusunu cevaplayalım. Ayrıca çok kısada olsa,San Francisco hakkında bilgi de verelim.

San Francisco Nerede ve San Francisco Hakkkında Bilgi

San Francisco, Kuzey Amerika Kıtası’nın kuzey kesiminde yer alan Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir kenttir. San Francisco’nun Dünya Haritası’ndaki yerini incelemek için tıklayınız…

San Francisco'nun Haritadaki Yeri

San Francisco’nun Haritadaki Yeri

Kafe yaşantısının öne çıktığı ve kafe keyfinin sürülebileceği  San Francisco, Amerika’nın da batısında Pasifik Okyanusu kıyısında yer alıyor. San Francisco körfezinin çevresinde yer alan tepeler, kentin iklimini yumuşatarak kente bir canlılık kazandırıyor. Okyanusun üzerini sık sık kaplayan sis bile ürpertici olmakla birlikte San Francisco kentine romantik bir hava kazandırıyor. Bu kısa bilgilerden sonra yazının San Francisco Gezilecek Yerler bölümüne geçebilriz.

San Francisco Gezilecek Yerler

Tepeler ve üç tarafı denizlerle çevrili olan bu kent hakkında fikir edinmenin en iyi yolu, kent siluetinden manzaraların eşlik ettiği bir saatlik liman turuna katılmak. Ya da bir başka alternatif olarak yarım günlük bir otobüs turuna katılmak. Kenti gezmenin en iyi yolu ise gün boyu geçerli olan bir günlük Muni pasosu alıp otobüs, tramvay ve kablolu tramvay ile kenti adım adım gezmek.

San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco kent merkezi ve kent merkezi dışında olmak üzere gezilecek birçok yer var. San Francisco Gezilecek Yerler ve görülmeye değer yerleri gezmeye, Civic Center’den başlanabilir.

Civic Center

Şehrin en işlek caddesi olan Market Street ile Van Ness Street’in kesiştiği bölgede yer alan Civic Center, belediye ve eyalet yönetim ofisleri ile devlet kurumlarının binalarına ev sahipliği yapıyor. Buradaki ilk yapılar, Rönesans tarzında iken, 1906 depreminde yıkılan bu binaların yerine yenisi yapılarak yenilenmiş. 1945 yılında Birleşmiş Milletler Beyannamesinin imzalandığı Opera House gibi tarihi binalar da burada yer almaktadır.

Civic Center

Civic Center

Market Street’ten kuzeydoğuya sahile doğru gidildiğinde Market Street ile Stouckton Street’in kesiştiği bölgenin sağında Yerba Buena Garden, sol tarafında ise Union Square’e yer almaktadır. San Francisco Gezilecek Yerler ve görülmeye değer yerlerin gezilmesine bu iki nokta ile devam edilebilir.

Bu iki noktaya gitmeden önce ters istikamette 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olan San Francisco Gezilecek Yerler listesine dahil edilebilecek olan Japon mahallesi de gezilebilir.

Yerba Buena Garden

Market Street ile kesişen 3. ve 4. Caddeler arasındaki tüm bölgeyi kapsayan Yerba Buena Garden, sakin yürüme yolları ve yeşil alanlarıyla bir sanat ve eğlence kompleksidir. Kompleks güzel bir kent parkı olan Esplanade’ye de yukarıdan bakıyor.

Yerba Buena Garden

Yerba Buena Garden

Parkın bitişiğinde de Sony tarafından finanse edilen, büyük ekranlı sinemaların yer aldığı ve seçkin bir çok teknoloji ürünlerinin sergilendiği dört katlı Metreon binası da yer alıyor.

Union Square

Çiçekçilerin, son moda butiklerin ve özel mağazaların olduğu Union Square, müşterilerin ilgisini çeken uluslararası birçok markaya da ev sahipliği yapıyor. Bu meydanın etrafındaki trafik çok yavaş işlemektedir. Ayrıca Union Square’nin altında ülkede inşa edilen ilk yeraltı otoparkı bulunmaktadır. Söz konusu meydan, bu otoparkın üzerine düzenlenmiştir. Meydanın ortasında görkemli bir zafer heykeli de mevcuttur. Bu heykel, 1898 yılında yapılan İspanya-Amerika savaşında, Manila Körfezi çarpışmasının kazanılması anısına dikilmiştir.

Union Square

Union Square

Union Square, 2002 yılında milyonlarca dolar harcanarak yenilenmiş ve yeniden hizmete açılmış. Meydanın batı kanadında dikkat çeken ve 1904 yılında açılan Westin St Francis Hotel, birçok kralı, devlet adamını ve ünlü kişiyi ağırlamış. Meydanın doğu kanadında ise tasarım mağazalarının yoğunlukta olduğu, araç trafiğinin olmadığı, sadece yayalara ayrılmış nezih bir sokak olan Maiden Lane bulunmaktadır.

Maiden Lane’yi gezdikten sonra Maiden Lane ile kesişen Grant Avenue üzerinde yer alan Chinatown ile geziye devam edilebilir.

Chinatown

Grant Avenue’den kuzeye doğru ilerlendiğinde Grant Avenue ile Bush Street’in kesiştiği noktada, Chinatown’a giriş için Dragon’s Gate var. Bu kapı, 1970’li yılından kalma klasik bir Çin köy kapısıymış. Buradan Chinatown gezisine başlanabilir. Hediyelik eşya dükkanları ve restoranlarla dolu olan ve de oldukça hareketli bir yer olan Grant Avenue, Chinatown’a gelen turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden birisi olduğu söyleniyor. Grant Avenue’nin sol paralelinde ilerleyen Stockton Street ve her iki sokağı birbirine bağlayan küçük ara sokaklar ile daha ileride yer alan Broadway Street’in de oldukça otantik yerler olduğu gözüküyor.

Chinatown

Chinatown

Asya dışında, New York’tan sonra dünyada en çok Çinli topluluğun bulunduğu yerin San Francisco’daki Chinatown olduğu söyleniyor. Bu bölgede egzotik bir atmosfer içinde birçok Çin tapınağı, Çin bankası, Çin hukuk bürosu, Çin okulu, Çin seyahat acentesi, kitapçılar, çamaşırcılar, eski atölyeleri anımsatan fabrikalar yer alıyor.

Bu bölgedeki gezi esnasında Çin mahallesinin batı tarafında yer alan Nob Hill’de gezilebilir. Ayrıca 260 metre yüksekliğe sahip olan Transamerica Pyramid, Montgomery ile Washington caddelerinin kesiştiği noktada yer almaktadır.

Nob Hill

Yüksek Tabaka Tepesi diye de anılan Nob Hill, Zengin ve itibarlı kimselerin yaşadığı bir yer diye söyleniyor. Ne yazık ki orijinal Victoria dönemi evleri 1906 depreminde yıkılmış. Günümüzde ise söz konusu evlerden sadece seçkin Pasific Union Club’un mekanı olan, James Flood’un etkileyici, kahverengi taş evi var. Bu binaya da girmek mümkün değil. Söz konusu bina California Street ile Mason Street’in kesiştiği noktada yer alıyor. Aynı noktada, iyi bir manzaraya sahip barları olan ve bu tepenin de simge binaları arasında yer alan Fairmont ve Mark Hopkins otel var. Uygun kıyafetle içeri girilebildiği ve fiyatlarında oldukça fahiş olduğu söyleniyor.

Fairmont Otel

Fairmont Otel

Nob Hill’den tekrar Çin mahallesine döndükten sonra Grant Avenue ile Broadway caddesinin kesiştiği noktadan Broadway caddesi takip edilerek sahile inildiğinde sağ tarafta San Francisco Köprüsü yer almaktadır.

San Francisco Köprüsü

Oakland ile San Francisco’yu birbirine bağlayan bu köprü, 13.5 km uzunluğu ile dünyanın en uzun köprülerinden birisidir.

San Francisco Köprüsü

San Francisco Köprüsü

Gümüş ve gri renkli söz konusu köprü, Yerba Buena Adası’ndan geçerek San Francisco’dan Oakland’a ulaşmaktadır. Köprünün görülmesinden sonra San Francisco gezisine North Beach ile devam edilebilir.

North Beach

İsmi her ne kadar plaj çağrıştırsa da burası bir plaj değil, San Francisco’nun bir semtidir. Broudway ve Coloumbus caddeleri ile körfez arasında yer alan bu semt, şehrin sanatsal ve kültürel yaşamının odak noktasını oluşturmaktadır. İtalyan topluluğunun da merkezi olan bu yer, eskiden denizcilerin “Barbary Coast” olarak bilinen bölümündeki genelevlere uğradıkları, sarhoşların ve pek kendinde olmayanların bulunduğu kötü şöhretli bir yermiş.

Broudway Caddesi

Broudway Caddesi

Burası 1950’li yıllardan itibaren California eyaletinin entelektüel ve yenilikçi fikirlerinin kalbi olmaya başlamış. Bu bölgede birçok Asya ve İtalyan manavları, pasta salonları, espresso barları, kafe ve restoranlar yer almaktadır. “Barbary Coast” geleneği ise Broudway’de sayıları her geçen gün azalarak az da olsa devam etmektedir. Bu bölgedeki gezip görülecek değişik bir yer ise Coit Tower’dır.

Telegraph Hill ve Coit Tower

Yedi tepeli İstanbul gibi, San Francisco’da kırk tepesiyle gurur duymaktadır. Telegraph Hill, yukarıda bahsettiğimiz Nob Hill gibi San Francisco’nun bir başka tepesidir. Bu tepeye çıkmak için en iyi sebep ise Coit Tower’dır.

Coit Tower

Coit Tower

San Francisco ve özellikle de bu bölge ile nefes kesici bir manzara sunan Coit Tower, 1934 yılında inşa edilmiş. Söz konusu kule, şehir itfaiyecileri onuruna inşa edildiği için de itfaiye hortumunun ucuna benzetilmiş.

Buradan San Francisco’nun bir bahçe tepesi olan Rus Tepesine 19 dakikalık bir yürüyüşle Lombard Street üzerinden gidilebilir.

Lombard Street

Rus Tepesine doğru Lombard Street üzerinden giderken, San Francisco’nun sürekli inişli ve çıkışlı caddelerinin bu caddede Hyde ve Leavenworth Street arasında doruk noktasına ulaştığı gözükecektir.  Yılan gibi kıvrılarak yükselen inanılmaz yokuşun ve yedi keskin virajın dönülmesinden sonra buranın dünyanın en virajlı caddesi düşüncesine kapılanabilir.

Russian Hill

San Francisco’nun diğer iki tepesi kadar gösterişli olmasa da San Francisco’nun bir başka gezip görülmeye değer tepesi, Rus Tepesidir.

Russian Hill

Russian Hill

Adını bir zamanlar burada yaşayan Ruslardan alan Russian Hill, bahçeleri ve kusursuz küçük evleriyle ön plana çıkmaktadır. Filmlere konu olan ünlü Alcatraz Adası en iyi bu tepeden görülebilir.

Alcatraz

Ekilebilir bir karış toprağının bile olmadığı beş hektarlık bir kayalıktan oluşan bu ada, Amerika Birleşik Devletlerinin en kötü üne sahip Alcatraz Hapishanesine de ev sahipliği yapmıştır. Söz konusu hapishane, her tutuklu için ortalama 40.000 dolar gibi bir masraf çıkarmasından dolayı 1962 yılında kapatılmış.

Alcatraz

Alcatraz

Körfezden düzenlenen tekne turları ile bu hapishane de yatan Al Capone gibi ünlülerin kaldığı yerler görülebiliyor. Bu kayalık adadaki fundalığın ve korunun yetiştirilmesi için gerekli olan su, 1934 yılına kadar adayı askeri hapishane olarak kullanan Amerika Birleşik Devletleri ordusu getirmiş.

Rus Tepesi gezip görüldükten sonra Hyde Street takip edilerek aşağıya doğru gidildiğinde balıkçı iskelelerine ulaşılıyor.

Fisherman’s Whart (Balıkçı İskelesi)

Şehir merkezinin batı kıyısında yer alan Fisherman’s Wharf, karides, yengeç gibi deniz ürünlerinin satıldığı büfelerin olduğu bir bölge. Söz konusu bölge, San Francisco’da sokak tiyatrosu ve müziğinin canlandığı önemli merkezlerden birisidir. Kırmızı tuğlalı bir çikolata fabrikasından dönüştürülen Ghiarar delli Square alışveriş merkezi ile bir zamanlar meyve işletme fabrikası olan The Cannery, çeşitli mağaza ve restoranlara, kafelere, ev sahipliği yapmaktadır.

Pier 39

Pier 39

Bu Balıkçı İskelesi’nin doğusunda da yine mağazalarıyla, eğlence merkezleriyle, restoran ve kafeleriyle ön plana çıkan mekanlardan birisi olan Pier 39 bulunmaktadır.

Gezinin burasından itibaren araçla Golden Gate Bridge ve Golden Gate Park’a gidilerek söz konusu yerler görülebilir.

Golden Gate Bridge

Adını kurulduğu boğazın adından alan Golden Gate Bridge, San Francisco’yu Martin Country’ye bağlar. Dünyanın en güzel asma köprüsü olduğu söylenen 1.280 metre uzunluğundaki söz konusu köprü, 1937 yılında yapımı tamamlanmış.

Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge

Yapımı dört yıl süren bu köprünün boyanması da dört yıl sürmüş. Işığa bağlı olarak kızıl ya da kahverengi gibi gözüken bu köprünün direkleri kırılacakmış gibi sesler de çıkardığı söyleniyor. Köprünün bir ucunda da Presidio yer almaktadır.

Presidio

Köprünün güney ucundaki başlangıç bölgesinde yer alan Presidio, 1776 yılındaki kendi yerleşim yerlerini korumak maksadıyla İspanyollar tarafından inşa edilmiş bir askeri garnizondur. Burası önceki yıllarda altıncı ordunun merkez karargahıymış. Eyaletin 1.Dünya savaşında verdiği kayıplar anısına buraya California Place of the Legion of Honor (Askeri Şeref Nişanı) inşa edilmiş. Burası Golden Gate’in muhteşem manzarasına hakim bir konumdadır. Dünyanın en güzel koleksiyonlarından biri olan Rodin’in heykelleri burada görülebilir. Girişte “Düşünen Adam” heykelinin orijinal beş bronz dökümünden birisi de yer almaktadır.

Golden Gate Park

İnsan eliyle yapılmış parkların en büyüklerinden biri olan Golden Gate Park, 5.5 km uzunluğunda ve 1 km genişliğinde büyük bir alanı kaplayarak Pasifik Okyanusuna kadar uzanmaktadır. Her açıdan bir düzenleme harikası olan bu park, zaman içinde yığılmış kum tepeleri, ağaçları, yeşilin her tonunun olduğu fundalıkları, rengarenk çiçekleri ve çimleriyle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca söz konusu park, her yaştan insana ve her türden zevke hitap eden, eğlence faaliyetleri ve kültürel etkinlikler de vardır.

Şehrin ve körfezin en güzel manzaralarının görülebileceği en hakim nokta ise, Golden Gate Park’ın 3 km güneyinde yer alan Twin Peaks’tır.

Kent merkezinde yer alan San Francisco Gezilecek Yerler ve görülmeye değer yerler gezildikten sonra Kent merkezi çevresinde yer alan San Francisco Gezilecek Yerler ile geziye devam edebilebilir.

Kent Merkezinin Çevresinde Gezip Görülecek Yerler

Vakit olursa Golden Gate Bridge’den feribotla ya da araçla gidilebilecek olan Sausalito ile Tiburun kasabalarına günübirlik gidilebilir. Söz konusu yerler, San Francisco’ya bakan tahta yollarındaki barları ve restoranlarıyla dikkat çektiği söyleniyor.  Yine San Francisco’dan güneye doğru yapılacak iki saatlik bir yolculuk ile dünyanın en etkileyici deniz manzaralarının buluştuğu Monterey yarımadasına da günübirlik gidilebilir.

Cevapla