ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Victoria Gezilecek Yerler, Victoria Nerede | Gezi Bilgileri

Victoria Gezilecek Yerler, Victoria Nerede

Victoria Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımız, Kanada’nın canlı bir yaşantıya sahip kentlerinden biri olan Victoria’da gezip görülmeye değer yerler hakkında bilgileri içermektedir. Bu bilgileri, Kanada Gezi Programımız kapsamında yaptığımız Victoria gezisi esnasında edindiğimiz bilgiler ile gezi öncesi yaptığımız hazırlıklar aşamasında edindik. Victoria gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce Victoria nerede sorusunu cevaplayalım. Ayrıca çok kısa Victoria hakkında bilgi de verelim.

Victoria Nerede ve Victoria Hakkkında Bilgi

Üniversiteleriyle öne çıkan Victoria, Vencouver şehrine adını veren Vencouver Island’ın güneydoğu ucundaki korunaklı bir bölgeye kurulmuş. Vencouver’e olan mesafesi 80 km olan bu kente, feribotla Vencouver’den iki saatte gelinebiliyor. Victoria’nın Dünya Haritası’ndaki yerini incelemek için tıklayınız…

Victoria'nın Dünya Haritası'ndaki Yeri

Victoria’nın Dünya Haritası’ndaki Yeri

Aynı zamanda Kanada’nın batı kesimini oluşturan İngiliz Columbiyası eyaletinin de başkenti olan Victoria, Vencouver’da kalanlar için günübirlik de ziyaret edilebilecek bir yer.  Söz konusu kent, Kanda’nın en iyi biralarının üretildiği, müthiş bir tiyatro ve caz etkinliklerinin de yapıldığı bir kenttir. Deniz ürünleri, özellikle de som balığı ve kabuklular ile ön plana çıkan Victoria’nın mutfağı, en taze yerel malzemelerle hazırlanan yemekleriyle de dikkat çektiği söyleniyor.

Kanada da sert ve uzun süreli bir kış hakimken Victoria, bunun tam tersi olarak yumuşak bir iklime sahip ve bitkileri de sulayacak yoğunlukta yağmurlu bir kenttir. Bu yüzden de bünyesinde oldukça fazla çeşitte bitki barındırmaktadır. Bu kısa giriş bilgilerden sonra Victoria Gezilecek Yerler hakkında bilgi vermeye geçebiliriz.

Victoria Gezilecek Yerler

Alışveriş caddelerindeki asılı sepetlerde bulunan sardunyalar, evlerin bahçelerindeki ortancalar ve güller, park ve seralardaki fundalıklar ve egzotik çiçekler ile ön plan çıkan Victoria ve çevresinde birçok gezip görülecek yer var.

Victoria Gezilecek Yerler

Victoria Gezilecek Yerler

Geceleri binlerce ampulle aydınlatılan Parliament Buildings, Royal BC Museum, Kanada’nın en uzun çan kulesi olan Netherlands Tower, şehrin en önemli yerli oyma sanatı koleksiyonlarını barındıran Thunderbird, Beacon Hill Park, deniz seviyesinin altındaki koridorlarıyla son derece doğal bir akvaryum olan limandaki Pacific Undersea Gardens, Victoria Gezilecek Yerler listesine dahil edilecek görülmeye değer başlıca yerler.

Conde Nast’ın Traveller dergisinin Kuzey Amerika’nın görülmeye değer en iyi kenti seçtiği Victoria’da gezip görülecek yerlerin tamamı birbirine yakın ve yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Victoria Gezilecek Yerler ve görülmeye değer diğer yerleri gezmeye limandan başlanabilir.

Victoria Limanı

Feribotlar, yolcu gemileri, yatlar ve deniz uçaklarıyla dolu olan liman, Victoria Gezilecek Yerler listesinde ilk sırayı alıyor. Söz konusu liman, çalışma hayatından ziyade özellikle eğlence hayatına hizmet ettiği söyleniyor.

Victoria Limanı

Victoria Limanı

Victoria gezilecek yerlerin listesinde ki yerlerin tamamına yakını, Liman ve çevresinde yer almaktadır. Bunlar sırasıyla Parliament Buildings, Royal BC Museum, Thunderbir vs. Liman ve çevresinde yer alan bu yerleri gezmeye, Parliament Buildings ile başlanabilir.

Parliament Buildings

Geceleri binlerce ampulle aydınlatılan ve peri masallarındaki mekanlara benzeyen Parliament Buildings, 1897 yılında inşa edilmiş. Bu bina, birçok mimari özellikleriyle, Victoria’nın sahip olduğu oyuncakçı kent unvanını güçlendirir. İngiltere anılarını adeta canlı tutmak isteyen Parliament Buildings; Kaptan George Vancouver’ın yaldızlı heykeli bulunan büyük merkez kubbe, Neo Romaneks olduğu söylenen kemerli giriş, küçük kubbeli kuleler, büyük kubbenin altındaki yuvarlak salon ile ön plana çıkmaktadır.

Parliament Buildings

Parliament Buildings

Büyük salonda bulunan ve ressam George Southwell tarafından yapılan resimler, İngiliz Kolumbiyası’nı yaratan dört erdemi betimlediği söyleniyor. Bu dört erdem resimlere; cesaret, girişimcilik ruhu, emek ve adalet olarak betimlenmiş. Bu binada ayrıca Kraliçe Victoria’nın bronz bir heykeli de bulunuyor. Parliament Buildings gezisinin ardından Limandaki geziye Royal BC Museum ve Netherlands Tower ile devam edilebilir.

Royal BC Museum

Parlemontonun doğusundaki Royal BC Museum, birinci sınıf bir “yerli sanatı kolleksiyonu” ile göze çarpıyor. İngiliz Kolumbiyası’nın fauna ve florasına adanmış olan bu müzenin önünde bir de kule bulunmaktadır.

Royal BC Museumb ve Thunderbird

Royal BC Museum ve Thunderbird

Hollanda kökenli Kanadalıların hediyesi olan bu kule, Netherlands Carillon Tower ismiyle bilinmektedir. Kanada’nın en uzun çan kulesi olan bu kule, 62 çanı ile ön plana çıkmaktadır. Royal BC Museum ve Netherlands Tower’ı gezip gördükten sonra buranın bitişiğinde Thunderbird ismiyle bilinen ve görülmesi ilginç olacak değişik bir park var.

Thunderbird

Şehrin en önemli yerli oyma sanatı koleksiyonlarını barındıran Thunderbird, Tsimshian ve Haida totem direkleri, Salish kabile reislerinin heykelleri ve Kwakwaka evi ile ön plana çıkıyor.

Thunderbird

Thunderbird

Birçok figürde görülen gökgürültüsü kuşu (Thunderbird) gözlerinin ışığı şimşeğe, kanat çırpışları gök gürültüsüne dönüşen mitolojik bir yaratık olduğu söyleniyor. Buradaki bir atölyede yerliler, modern aletler kullanarak geleneklerini sürdürmektedirler. Parkta bulunan ahşap oymaların çoğunluğunun 19.yy’ın ikinci yarısından kalma olduğu söyleniyor. Thunderbird’ü gezip gördükten sonra yine limanda yer alan Pacific Undersea Gardens, gezilebilir.

Pacific Undersea Gardens

Deniz seviyesinin altındaki koridorlarıyla son derece doğal bir akvaryum olan limandaki Pacific Undersea Gardens, değişik tropik örneklerin yanısıra devasa bir ahtapotu da bünyesinde barındırmaktadır. Pacific Undersea Gardens’ın bulunduğu yerde bulunan Inner Harbour’da yer alan yatların ve deniz uçaklarının arasında dolaşmanın da ayrı bir keyif ve deneyim olduğu söylenebilir. Yine burada bulunan Martime Museum’da gezip görülmeyi hak ediyor diyebiliriz.

Martime Museum

Güzel gemi modellerine sahip olan Martime Museum, ek olarak balina avcılarının kullandığı gemiler, buharlı gemiler ve Hudson’s Bay’in kürekli tekneleri gibi eski gemiler ile kullanılmış denizci malzemelerine de sahiptir. Müzenin en ilgi odağını oluşturan tekne ise orijinal “Tilikum” olduğu söyleniyor. İçi oyulmuş kütükten yapılma bu tekne, 11,5 metrelik üç yelkenliden oluşuyor. Söz konusu tekne ile kaptan J.C Voss 1901 yılında, üç yıl süren çılgın dünya turuna çıkmış. Victoria’dan başlayan bu yolculuk; Avustralya, Yeni Zellanda, Brezilya, Ümit Burnu, ve Azur Adaları yoluyla İngiltere’de bir sahil kasabası olan Margate’de son bulmuş.

Liman bölgesindeki geziyi burada Dallas Road ve Douglas Street’in köşesinde bulunan 7821 km’lik Trans-Kanada Highway başlangıç noktasını da gördükten sonra kentin güneyine doğru uzanan Beacon Hill Park gezisi ile Victoria gezisine devam edilebilir.

 Beacon Hill Park

Çiçeklerle çevrili çimenlikler ile meşe ve sedir gibi korularla yeşilliğin doruğa ulaştığı Beacon Hill Park, sedir ve meşe koruları ile tepeden aşağıya doğru inerek Pasifik Okyanusu’na kavuşur. Tek bir ağaçtan kesilmiş totemlerin en uzunu olduğu düşünülen, 39 metre boyunda ve Şef Mungo Martin tarafından oyulmuş totem direği mutlaka görülmesi gerekir diyebiliriz.

Beacon Hill Park

Beacon Hill Park

Victoria’nın şehir dışında gezip görülecek yerlerin en başında ise kentin 22 km kuzeyinde yer alan Butchart Gardens’tır.

Butchart Gardens

Portland çimentosundan kendisine büyük bir servet edinen Robert Pim Butchart, 1900’lü yılların başında kendini, tamamen tükenmiş büyük bir kireç taşı ocağıyla karşı karşıya bulur. Karısının burayı bir bahçeye çevirmesi önerisiyle de çalışmalara başlar. Söz konusu çalışmalar sonucunda; çeşmeleri, gölleri, ağaçları, çiçekleri ve kaya bahçeleriyle 22 hektarlık büyüleyici bir alan ortaya çıkmış.

Butchat Garden

Butchat Garden

Söz konusu bahçenin Sunken Garden bölümünde; hayat ağaçları, jentiyanlar, taşkıran çiçekleri ve iberyalar  ön plana çıkıyor. 150 tür melez çay ve bol çiçekli gülleriyle Rose Garden, bu bahçenin başka bir bölümü. ; kırmızı açelyalar, mavi himalya gelincikleri, karaçam ağaçları ve uğur getirdiğine inanılan turnalarla, minik bir gölün yer aldığı Japanese Garden da Butchat Gardenın önemli bölümlerinden birisi. İtalian Garden ise nilüfer çiçekleriyle dolu hac şeklindeki gölün etrafında yer alan servi ağaçlarıyla ön plana çıkıyor.

Butchat Garden’ın haricinde Victoria kent merkezi dışında gezip görülecek bir başka yer ise Nanaimo çevresi.

Nanaimo Çevresi

Bir sahil kenti olan Nanaimo, Vencouver adasının güneybatısında, Victoria kent merkezinin ise 110 km kuzeybatısında yer alıyor. Nanaimo’dan kuzeye doğru 40 km mesafede yer alan Parksville ile adanın batısında bulunan Pacific Rim National Park arasında, birçok gezip görülecek yer var.

Bu yolun çevresinde bulunan kırmızı sedir ve yaşlı Sitka ladinlerinin oluşturduğu ormanlar, yine aynı yol üzerinde bulunan; Little Qualicum Falls, piknik yapma ve yüzme imkânı da olan Cameron Lake, bu bölgede gezilecek başlıca yerler. Burada en yaşlılarının 12.yüzyıldan kalma olduğu söylenen ortalama 76 m boylarıyla Duglas göknarlarıyla kaplı ormanlarda mevcur. 300 yıldan daha yaşlı ağaçlarında  oluşan  bu bölgenin genel adı, Cathetral Grove.