ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Filipinler Gezi Programı ve Gezi Rotası | Gezi Bilgileri

Filipinler Gezi Programı ve Gezi Rotası

Filipinler Gezi Programı ve Gezi Rotası henüz taslak bir çalışmadır. Bu program ve rota, gezi hakkında detaylı inceleme ve araştırmalar ile kapsamlı bir harita çalışması sonucunda hazırlanmıştır. Kesin gidiş tarihi belli olana kadar da gerekli çalışmalar devam edecektir.

Batısında Vietnam, güneyinde bir ada ülkesi olan Endonezya, Güneybatısında ise Malezya yer alan Filipinler; İngiltere gibi, Endonezya gibi, İzlanda gibi bir ada ülkesidir. İrili ufaklı 7.641 ada ve adacıktan oluşun bu ülke, aynı zamanda Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan bir Güneydoğu Asya ülkesidir.

Bu gezinin başlangıcına ya da sonuna, Tayvan, Kore ve Japonya ya da diğer Güneydoğu Asya ülkeleri dahil edilirse söz konusu gezilerin ana ulaşım giderleri daha ekonomik hale gelebilir. Bu kapsamda aşağıda detayları yazılı olan söz konusu program Tayvan, Kore ve Japonya gezileri ile birleştirilerek yapılacağı düşünülmektedir.

Filipinler Gezi Programı

Ekvatora yakın bir konumda olması nedeniyle Filipinler, dünyadaki biyolojik çeşitliliği en fazla olan ülkelerin başında yer alıyor. Bu özelliği nedeniyle Filipinler, bir çok gezilecek yere sahip. Bu kapsamda bu programa Filipinler’in sadece en çok rağbet gören yerleri dahil edildi.

Filipinler Gezi Rotası

Filipinler Gezi Rotası

1. Gün, .. Mart …. Çarşamba, İstanbul > Manila

Saat 01.55’te THY ile Filipinler yolculuğumuz başlıyor. 12 saat 15 dk.lık aktarmasız bir uçak yolculuğunun ardından, yerel saat ile 19.10 gibi Filipinler’in başkenti Manila’ya uçuşumuzu tamamlıyoruz. (İstanbul-Manila arasında 5 saatlik bir zaman dilimi farkı var.) Varışa müteakip iki gece konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Ardından kendimizi Manila sokaklarına atıp kısa bir keşif turu yapıyoruz. Geceleme Manila’da.

2. Gün, .. Mart 2022 Perşembe, Manila

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası Filipinler ’in en büyük ve en kalabalık şehirlerinden birisi olan Manila şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz. Bu kozmopolit kentte gezip görülecek birçok yer var.

İspanyol Hükümet görevlilerinin 17. yüzyıldaki ikametgahı olan Santiago Kalesi, Filipinler ulusal kahramanı Dr Jose Risal’in infaz edildiği Rizal Parkı, 17. yüzyıl Manila evlerinin tıpa tıp bir benzeri olan Casa Manila, Manila Katedrali ve 1589 yapımlı San Agustin Kilisesi Manila’da tarihi yönden gezilecek başlıca yerler.

Modern yaşamın hüküm sürdüğü, gökdelenleri, lüks otelleri ve gece kulüpleriyle öne çıkan kentin ticaret merkezini oluşturan Makati; düşük bütçeli gezginlere hitap eden Adriatico Caddesi, Asya’nın ilk üniversitesi olan University of Santo Tomas, Manila Bay, Ulusal Müze, Greenbelt Park ve 4,5 km uzunluğundaki tarihi Intramuros Surları da Manila’da gezilecek diğer yerler arasında. Geceleme Manila’da.

3. Gün, .. Mart 2022 Cuma, Manila > Panglao

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası yola çıkıyoruz. Bir saatlik bir uçak yolculuğunun ardından Filipinler ’in en ünlü adalarından birisi olan Panglao Adası’na ulaşıyoruz. Üç gece konaklayacağımız otelimize yerleşmeye müteakip kendimizi okyanusun maviliklerine atıyoruz.

Deniz keyfinin ardından ada gezimize başlıyoruz. Tarihi bina, tarihi yapı ve tarihi kiliseleri ile ön plana çıkan bu ada; çok sayıda nehir, şelale, orman ve doğal güzelliklerine de sahip. Geceleme Panglao Adası’nda.

4. Gün, .. Mart 2022 Cumartesi, Panglao

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası yüzme ve deniz keyfi ile ada gezimize devam ediyoruz. Gezi esnasında yarın yapacağımız Bohol Adası için tur satın alıyor ya da araç kiralıyoruz. Geceleme Panglao Adası’nda.

5. Gün, .. Mart 2022 Pazar, Panglao > Bohol > Panglao

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası kiralayacağımız araçla ya da tur ile tam gün sürecek Bohol Adası gezimize başlıyoruz. Doğa güzellikleri ile Filipinler’in bir numarası olduğu söylenen söz konusu ada ile Panglao Adası iki köprü ile birbirlerine bağlanmış.

Çikolata Tepeleri (Chocolate Hills) ile öne çıkan Bohol Adası, Dünya Mirası Listesi’nde de kendine yer bulmuş. Filipinler ‘de bulunan sıra dışı bu coğrafi oluşum, bin 200’ü aşkın tepeden meydana geliyor.  Bu adayı asıl önemli kılan ise Dünyanın en küçük maymun familyası “tarsier”ler. Filipin masajının yaygın olduğu söz konusu adada değişik aktiviteler de mevcut. Bohol Adası gezisine müteakip geceleme Panglao Adası’nda.

6. Gün, .. Mart 2022 Pazartesi, Panglao > Cebu City

Sabahın erken saatlerinde yola çıkıyoruz. 2,5-3 saatlik bir feribot yolculuğunun ardından Filipinler’in bir başka adası olan Cebu Adası’nın başkenti Cebu City’e ulaşıyoruz. Bir gece konaklayacağımız otelimize yerleşmeye müteakip yürüyerek şehir gezimize başlıyoruz.

Yap-Sandiego Ancestral House, Heritage of Cebu Monument, Fort San Pedro, Magellan’s Cross, Cebu Metropolitan Cathedral ve Basilica Minore Del Santo Nino, Cebu City’de gezip görülecek başlıca yerler arasında. Geceleme Cebu City’de.

7. Gün, .. Mart 2022 Salı, Cebu City > Catıclan > Boracay

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası yola çıkıyoruz. Filipinler’in dünyaca ünlü adalarından birisi olan Boracay Adası’na gitmek üzere önce bir saatlik bir uçak yolculuğu ile Panay Adası’nın Catıclan kentine uçuyoruz.

Varışa müteakip havaalanının hemen yanında bulunan iskeleye yürüyerek geçiyoruz. Yarım saatlik bir feribot yolculuğunun ardından dünyaca meşhur plajların yer aldığı Boracay Adası’na ulaşıyoruz. Üç gece konaklayacağımız otelimize yerleşmeye müteakip kendimizi okyanusun maviliklerine atıyoruz. Tüm gün denizin, kumun, güneşin, gün batımının ve eğlencenin tadını çıkarıyoruz. Geceleme Boracay’da.

8. Gün, .. Mart 2022 Çarşamba, Boracay

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası yüzme, deniz ve kum keyfinin tadını çıkarırken bir taraftan da oldukça küçük olan bu adayı geziyoruz. Boydan boya, araçla ve yürüyerek 9 km uzunluğunda olan söz konusu adanın genişliği ise bazı yerlerde 750 metre, bazı yerlerde de 7 km civarında. En meşhur plajları ise Cagban Beach (Cagban Plajı), White Beach (Beyaz Plaj) ve Puka plajı. Geceleme Boracay’da.

9. Gün, .. Mart 2022 Perşembe, Boracay > Catıclan > El Nido

Öğlene kadar yüzme, deniz keyfi ve kahvaltı sonrası otel çıkış işlemlerine müteakip yarım saatlik bir feribot yolculuğuyla Panay Adası’nın Catıclan kenti havaalanına geçiyoruz. Bir saatlik bir uçak yolculuğunun ardından; vahşi yaşamı, el değmemiş ormanları ve milli parkları ile ön plana çıkan Palawan Adası’nın kuzeyinde yer alan El Nino Havaalanına ulaşıyoruz.

El Nino’da üç gece konaklayacağımız otelimize yerleşmeye müteakip yürüyerek, yüksek dağların yamacına kurulmuş olan bu şirin kasabayı gezmeye başlıyoruz. Hemen önünde plajların yer aldığı bu küçük ve şirin kasabayı gezerken yarın ve ertesi günü yapacağımız aktivitelerle ilgili bilgi de topluyoruz. Geceleme El Nido’da.

10. Gün, .. Mart 2022 Cuma, El Nido

Otelimizdeki kahvaltının ardından bu bölgedeki aktivitelerimize başlıyoruz. Oldukça renkli bir deniz altı hayatı olan El Nino’da değişik türden balıklar, deniz kaplumbağaları ve oldukça fazla mercan mevcut. Ayrıca birçok dalış noktasına da sahip olan bu bölge, milyonlarca yıl esen rüzgarlar ve dalgalardan oluşan birçok kireçtaşı kayalarını da bünyesinde barındırıyor. Geceleme El Nido’da.

11. Gün, .. Mart 2022 Cumartesi, El Nido

Otelimizdeki kahvaltının ardından yüzlerce irili ufaklı adalara sahip bu bölgede yapılan tekne turlarından birisine katılıyoruz. Bu turlar; birçok gizli koy, plaj, mağara ve lagün ile doğa manzarasını, olağanüstü güzellikte bizlere sunuyor. Geceleme El Nido’da.

12. Gün, .. Mart 2022 Pazar, El Nido > Puerto Princesa

Otelimizdeki kahvaltıdan sonra El Nino’nun araçla 260 km güneybatısında yer alan Palawan Adası’nın başkenti Puerto Princesa hareket ediyoruz. Varışa müteakip iki gece konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz.

Otele yerleşmenin ardından Filipinler’in en temiz ve en yeşil şehri olan bu kenti yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Gezi esnasında yarın yapacağımız Puerto Princesa Underground yer altı nehri gezisini  de içerisine alan bir tur satın alıyoruz. Geceleme Puerto Princesa’da.

13. Gün, .. Mart 2022 Pazartesi, Puerto Princesa

Otelimizdeki kahvaltıdan sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Dünya’nın en büyük yer altı nehri Puerto Princesa Underground River’i de kapsayan bir gezi turana çıkıyoruz. Geceleme Puerto Princesa’da.

14. Gün, .. Nisan 2022 Salı, Puerto Princesa > Taipei/Tayvan

Bugün Filipinler gezimizi tamamlayarak Manila aktarmalı olarak Doğu Asya’nın bir başka ada ülkesi Tayvan’a gidiyoruz. Ortalama 8-9 saatlik bir uçak yolculuğunun ardından Tayvan’ın başkenti Taipei’ye ulaşıyoruz. Varışa müteakip üç gece konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Zamanımız olursa kısa bir yürüyüş yapıyor ve Taipei’nin gece yaşantısını keşfediyoruz. Geceleme Taipei’de.

15. Gün, .. Nisan 2022 Çarşamba, Taipei

Otelimizdeki kahvaltı sonrası tüm gün yürüyerek ve zaman zaman da metro ile Asya’nın en zengin şehirlerden birisi olduğu söylenen Taipei geziyoruz. Dünya Finans Merkezi olarak da bilinen Taipei 101, 228 Peace Park, National Museum of History, Tayvan’ın en büyük ve aynı zamanda en eski tapınağı olan Longshan Tapınağı gezip görülecek başlıca yerler.

Lüks restoranları barları ve kafeleriyle öne çıkan Ximending Bölgesi, Spot-Taipei Film House, Gece Pazarı, Dalongdong Baoan Temple, Taipei Fine Arts Museum, Taipei Ulusal Saray Müzesi, Shilin Bölgesi, dünyadaki en önemli elektronik ürün ve teknolojinin merkezi olduğu söylenen Taipei’de gezilecek diğer bazı yerler. Geceleme Taipei’de.

16. Gün, .. Nisan 2022 Perşembe, Taipei > Taıchung > Taipei

Bugün tam gün günübirlik Tayvan’ın bir başka kenti Taichung’u geziyoruz. Taipei’de otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından Tayvan’ın batısında ve Taipei’nin ise 165 km güney batısında yer alan Taıchung’a trenle ya da otobüs ile hareket ediyoruz. Ya da araç kiralıyoruz. Güler yüzlü ve misafirperver insanlarıyla dikkat çeken bu kente varışa müteakip yürüyerek şehri geziyoruz.

Araçlara kapalı muazzam manzaralarıyla Dongfeng Bisklet Yeşil Yolu, suni gölü köşkü ve kemer köprüsü ile güzel manzaralar sunan Taichung Parkı, karakteristik mimari yapısıyla kentin simgesi olan Taiching Ulusal Tiyatrosu, Tayvan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi gezilecek yerlerden bazıları. Gezi bitimine müteakip akşam tekrar başkent Taipei’ye geri dönüyoruz. Geceleme Taipei’de.

17. Gün, Nisan 2022 Cuma, Taipei > Seul/Güney Kore

Cevapla