ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Kuzey Doğu Avrupa, Baltık Ülkeleri Gezi Programı | Gezi Bilgileri

Kuzey Doğu Avrupa, Baltık Ülkeleri Gezi Programı

Kuzey Doğu Avrupa, Baltık Ülkeleri Gezi Programı başlık bu yazı, 25 günlük bir söz konusu gezide; gezilebilecek yerleri, gezilecek yerlerin ölçekli olarak haritadaki yerlerini, söz konusu yerler hakkında çok kısa bilgileri, gezilecek yerlerde yapılacak konaklama sürelerini, gezilecek yerler arasında yapılacak olan ulaşım vasıtalarını mesafeleri içermektedir.

(!!!… 22 Haziran – 16 Temmuz 2020 tarihli bu gezi, corona virüs nedeniyle yapılamadı. İleri bir tarihte gerekli güncellemelerden sonra yapılacaktır…!!!)

Bu virüs nedeniyle, Mart ayında yapmamız gereken Güney Doğu Fransa (Provans, Gote d’Azur) ile Kuzey Batı İtalya (Bergamo, Cinque Terre, Cenova) gezilerimizde iptal oldu.

İskandinavya, Baltık Ülkeleri ve Doğu Avrupa Gezi Programı; iki İskandinavya Ülkesi (İsveç, Finlandiya), üç Baltık Ülkesi (Estonya, Letonya, Litvanya), üç Doğu Avrupa Ülkesi (Beyaz Rusya, Ukrayna, Moldova) olmak üzere toplam sekiz ülkeyi içermektedir.

Kuzey Doğu Avrupa, Baltık Ülkeleri Gezi Rotası ve Programı

Kuzey Doğu Avrupa, Baltık Ülkeleri Gezi Rotası ve Programı

1. Gün, 22 Haziran 2020 Pazartesi, İstanbul > Stokholm / İsveç

Pasaport işlemlerine müteakip saat 08.00’da Pegasus havayolları ile uçuşumuz başlıyor. 3 saat 35 dakikalık bir yolculuğun ardından İsveç’in başkenti Stokholm’un Arlanda Havaalanına yerel saat ile 10.35’de ulaşıyor ve Kuzey Doğu Avrupa gezimize başlıyoruz.

Varışa müteakip her 15 dakikada bir kalkan Arlanda Express ile direk şehir merkezine hareket ediyoruz. 17 dakika süren bu tren yolculuğundan sonra otelimize yerleşiyor ve Stokholm gezilecek yerler ile görülmeye değer yerleri yürüyerek gezmeye başlıyoruz.

Stortorget Meydanı, Storkyrkan, Stokholm Sarayı, Belediye Binası, Gamla Stan, Nobel Müzesi, Vasa Müzesi, Skansen Açık Hava Müzesi Vasterlanggatan (Cadde), Riddarholmen Kilisesi, Götgatan (Cadde), Nationalmuseum, Stockholm Public Library, Öztermalms Saluhal, ABBA the Museum, Skansen(Park), Djurgarden, Stokholm’da gezip göreceğimiz başlıca yerler. Akşam yemeğine müteakip geceleme Stokholm’da.

2. Gün, 23 Haziran 2020 Salı, Stokholm > Uppsala > Stokholm

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından Stokholm’un 71 km kuzeyinde yer alan Uppsala kentine günübirlik bir gezi yapıyoruz. Yerel toplu ulaşım araçlarıyla bu kente varışa müteakip yürüyerek şehri geziyoruz.

Şehrin doğu yakasındaki ticari ve yaşam alanlarının olduğu bölge, şehrin batı yakasındaki eski kent, Uppsala Katedrali, Başpapazın Sarayı, Botanik Bahçe, Gamla Uppsala, Fyris Nehri’nin ikiye böldüğü bu kentte gezip görülecek başlıca yerler. Şehir gezisinin ardından tekrar Stokholm’a dönüyoruz. Akşam yemeğine müteakip geceleme Stokholm’da.

3. Gün, 24 Haziran 2020 Çarşamba, Stokholm > Helsinki / Finlandiya

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından sabah saatlerinde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye hareket ediyoruz. (Feribotla 10-12 saat, uçakla 1 saat) Varışımızın ardından otelimize yerleşiyor ve şehri keşfe çıkıyoruz. Hafif bir gezinti ve akşam yemeğine müteakip geceleme Helsinki’de.

4. Gün, 25 Haziran 2020 Perşembe, Helsinki

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından Helsinki’de yürüyerek şehir gezimiz başlıyor. Helsinki Katedrali, Senato Meydanı (Senate Squar), Hükümet Sarayı, Belediye Binası, Kauppatori (Market Square), hediyelik eşyalarında satıldığı Esplanadi Park, Uspenski (Katedral), içerilerinde sauna olan SkyWheel (Dönme Dolap) Orthodox Katedrali ve Havis Amanda Heykeli, başlıca gezilecek yerler.

Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi, ahşap mimarisiyle Kamppi Chapel of Silence Temppeliaukio Church, heykel ve yürüme yollarının da yer aldığı Sibelius Park, Mannerheimintie, Linnanmaki Amusement Park (Lunapark), tertemiz ormanlarıyla Seurasaari Open-Air Museum, National Museum of Finland, UNESCO Listesinde yer alan Suomenlinna (Deniz Kalesi), Helsinki Zoo, geniş ormanlarıyla Keskuspuisto (Helsinki merkez parkı), Helsinki’de gezip görülecek diğer yerler. Geceleme Helsinki’deki otelimizde.

5. Gün, 26 Haziran 2020 Cuma, Helsinki > Porvoo > Helsinki

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından Helsinki’nin 50 km kuzeydoğusunda yer alan Porvoo kentine günübirlik bir gezi yapıyoruz. Yerel ulaşım araçları ya da kiralayacağımız bir araçla Porvoo’ya varışa müteakip yürüyerek şehir gezimize başlıyoruz.

Kültürel açıdan harika bir atmosfere sahip olduğu söylenen Polvoo’da; eski şehir, şehir meydanı ve Porvoo katedralini özellikle gezip görülecek başlıca yerler arasında. Finlandiya’nın en eski ikinci şehri olan Porvoo şehir gezisinin ardından tekrar Helsinki’ye geri dönüyoruz. Geceleme Helsinki’deki otelimizde.

6. Gün, 27 Haziran 2020 Cumartesi, Helsinki > Tallinn / Estonya

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Helsinki’nin 90 km güneyinde yer alan Kuzey Doğu Avrupa ülkesi Estonya’nın Tallinn kentine feribotla gidiyoruz. 3 saatlik bir feribot yolculuğun ardından varışa müteakip otelimize yerleşiyoruz. Ardından yürüyerek Tallinn şehir gezimize başlıyoruz.

Gotik mimarinin en güzel örneklerini görme fırsatı yakalayacağımız şehir merkezi, günümüzde Estonya Parlamento binası olan Toompea Kalesi ve Tompea Tepesi, 13.YY Gotik Dome Katedrali, şehrin simgesi 19. YY Ortodoks Alexander Nevski Katedrali, Kiek in de Kok müze ve tüneli, Katarina Kaik (Katarina Geçidi), 15.YY Belediye Binası (Tallinn Raekoda) ve 15.yy eczanesi olan Town Hall ve Square, başlıca gezilecek yerler.

St. Olaf kilisesi, Fat Margaret Tower (Şişman Margaret Kulesi), 1422’den beri hizmet verdiği söylenen Town Hall Pharmacy, Estonya tarihini anlatan Great Guild, ön cephe ve ana giriş kapısı ile House of the Blackheads, 1300 yapımı Viru Gate, bahçelerinin güzelliğiyle Kadriorg Palace ve Kadriorg Park, Russalka (deniz kızı) Abidesi, Tallinn’de gezilip görülecek diğer yerler. Gezi bitiminde geceleme Tallinn’deki otelimizde.

7. Gün, 28 Haziran 2020 Pazar, Tallinn > Rocca Al Mare > Tallinn

Sabah kahvaltısının ardından Tallinn’in 8 km batısında yer alan Rocca Al Mare gezisini yapıyoruz. Avrupa’da sayısı az olan açık hava müzelerinden Rocca Al Mare turunda 18. YY Estonya kırsal yaşamına tanık oluyoruz.

Geniş bir alan üzerine kurulu açık hava müzesi 18. YY dönemini yansıtan köy evleri, yel değirmenleri, ahşap kilisesi ve köy okulu ile bizi zamanda yolculuğa çıkartarak ve Estonya’nın geçmişine tanıklık ettirecek.

Birbirinden farklı evlerde eski dönem Estonyalıların yaşantısının teatral olarak anlatıldığı gezinin ardından bu bölgede bulunan Viking köyü gezisi yapabiliriz. Gezide Vikinglerin yaşam tarzını gözlemleme fırsatı bulup ayrıca ok ve balta atma, mancınık kullanma gibi aktiviteleri deneyimleyebileceğimiz söyleniyor.

Ardından da söz konusu Viking atmosferinde güzel bir akşam yemeği yiyebiliriz. Gezinin ardından Tallinn’de bulunan otelimize transfer oluyoruz. Geceleme Tallinn’de otelimizde.

8. Gün, 29 Haziran 2020 Pazartesi, Tallinn > Parnu > Riga/Letonya

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından bir başak Kuzey Doğu Avrupa ülkesi olan Letonya’nın Riga kentine yerel araç ya da kiraladığımız araçla sabah erkenden hareket ediyoruz. Yol üzerinde Estonya’nın yazlık bir kasabası olan Parnu’da 2-3 saat mola veriyoruz.

Bir zamanlar çarların seçkin uğrak yeri ve gözde bir tatil beldesi olduğu söylenen bu güzel şehri geziyoruz. 2004 yılında UNICEF tarafından “çocuk ve gençlik dostu şehir” unvanı verilen Parnu’da; 1750 yılında barok tarzında yapılmış Elizabet Kilisesi, Jekaterina Kilisesi, şehrin “en eski tarihi yapı” unvanını elinde bulunduran Kızıl Kule, Tervise Paradiis Water Park (Su Parkı) başlıca gezip görülecek yerler.

Söz konusu gezinin ardından Riga yolculuğumuza devam ediyoruz. Riga’ya varış müteakip otelimize yerleşiyoruz. Ardından yürüyerek şehrin gece keşfine çıkıyoruz. Akşam yemeğine müteakip geceleme Riga’da otelimizde.

9. Gün, 30 Haziran 2020 Salı, Riga

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından gezimize yürüyerek başlıyoruz. Riga’da gezip görülecek yerler birbirine oldukça yakın ve yürüyüş mesafesinde. Kedi Evi, Riga Katedrali, Özgürlük Anıtı, Büyük ve Küçük Lonca Binaları, Daugava Nehri, St Peter’s Church (Aziz Peter Kilisesi), Centraltirgus (Riga Central Market), House of the Blackheads (Karakafalılar Esnaf Locası) ve şehir meydanı, Riga Kalesi, başlıca gezilecek yerler.

Three Brothers 83 Biraderl Evleri), Art Nouvea Mahallesi, Swedish Gate (İsveç Kapısı), Riga Nativity of Orthodox Cathedral (Riga Rus Ortodoks Kilisesi), Letonya Açık Hava Müzesi, Museum of the Occupation (Letonya’nın İşgal Müzesi), Natioonal Latvian Opera (Ulusal Opera ve Bale Bibası) Riga’da gezip görülecek diğer yerler.

 Eski Riga’nın merkezinde bulunan Rosengrals Restoran’daki akşam yemeğinden sonra geceleme Riga’da otelimizde.

Rosengrals Restoran, şehir limanından merkeze uzanan, gizli geçidin açıldığı 800 yıllık bir yapının mahzeninde kurulmuş, sadece mum ışıklarıyla aydınlatılmış, dekorundan çalışanlarına, yemeklerinden müziklerine, atmosferinden göz zevkine kadar her şeyi ile ziyaretçilerine Orta Çağ ziyafeti sunan harika bir tarihi Orta Çağ restoranı olduğu söyleniyor.

10. Gün, 1 Temmuz 2020 Çarşamba, Riga

Sabah kahvaltısının ardından tam gün ve günübirlik olarak kiralayacağımız bir araçla Sigulda, Cesis, Jurmala ve Jelgava şehir gezilerini yapıyoruz.

Letonya’nın en güzel şehirlerinden birisi olduğu söylenen Sigulda, Riga’nın 51 km kuzeydoğusunda yer alıyor. Sigulda Kalesi, Gauja Milli Parkı, Gutman Mağarası, Turaida Kalesi ve Müzesi, Sigulda kentinde gezip görülecek başlıca yerler arasında yer alıyor.

Kalelerin arasında gezerken kendinizi Orta çağ Avrupası’nda hissedeceğiniz Sigulda, yemyeşil ağaçları, ovaları, Gauja Nehri’nden oluşan muhteşem doğası ile bizi büyüleyecek. Sigulda gezisinin ardından, bu kentin 36 km kuzey doğusunda yer alan ve planı 1200’lü yıllarda yapıldığı söylenen Cesis kasabasına geçiyoruz. Buradaki öğle yemeğimizi aldıktan sonra Riga’ya geri dönüyoruz.

Riga’ya dönüşe müteakip, Riga’nın 40 km batısında yer alan Jurmala kentine gidiyoruz. Letonya’nın Baltık Denizi kıyısında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Jurmala şehir gezisinde bembeyaz kumsalları ve orman içerisinde yer alan romantik ağaç evleriyle Letonya’nın sayfiye bölgesini ziyaret ediliyoruz.

Jurmala, ertemiz çam kokulu havası, dingin atmosferi, şifalı suları, çamur kürleri ile Baltık Ülkeleri’nin en ünlü SPA otelleriyle yerli halkın ve turistlerin rehabilitasyon merkezi olarak öne çıkıyor.

Hava kirliliğini önlemek amacıyla araba girişlerinin ücretli olduğu bu şirin sahil kasabasında istersek ünlü SPA’larının tadını çıkartabiliriz. İstersek yol boyunca uzanan şirin kafelerde keyif yapabiliriz.

Jurmala gezinin ardından bu kentin 45 km güneyinden yer alan Jelgava kentine gidiyoruz. Jelgava’yı da gezip göedükten sonra tekrar Riga’ya geri dönüyoruz. Geceleme Riga’daki otelimizde.

11. Gün, 2 Temmuz 2020 Perşembe, Riga > Vilnius/Litvanya

Kahvaltının ardından yerel bir ulaşım aracıyla Riga’nın 300 km güneyinde yer alan Vilnius’a hareket ediyoruz. Yol üstündeki ilk durağımız, Litvanya sınırlarında yer alan Haçlar Tepesi(Crosses)olacak.

Burası Katolik Litvanya’nın kutsal yerleşim bölgesi. Bu bölgede yaklaşık 50.000 adet birbirinden farklı boylarda Hac bulunduğu tahmin ediliyor. Kuzey Doğu Avrupa ülkesi Litvanya’nın en etkileyici yerlerinden biri olan Hill of Crosses’i gezdikten sonra, yolumuza devam ediyoruz.

Vilnius’a varışımızı müteakip otelimize yerleşiyor ve yürüyerek şehir şehir turumuza başlıyoruz. Vilnius şehir turunda; Katedral Meydanı, Vilnius Cathedral (Vilnius Katedrali), Gediminas Kulesi (Yukarı Kale), Gediminas Heykeli, Church of St. Peter and St Paul (Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi), Church of St Anne (Aziz Anne Kilisesi), The Gates of Dawn (Şafak Kapısı), KGB Müzesi (İşgaller ve Özgürlük Savaşları Müzesi) başlıca gezilecek yerler.

Place of Grand Dukes of Lithuania (Büyük Dük Sarayı), Gediminas Avenue, Three Crosses Monument (Üç Haç Anıtı), Bernardinai Garden (Bernardinia Bahçaesi), National Museum of Lithuania (Litvanya Ulusal Müzesi), Literatu Street (Yazarlar Caddesi) ve Amber Galerisi gezildikten sonra Subacius Tepesi’nden şehri panoramik olarak izliyoruz. Geceleme Vilnius’ta otelimizde.

12. Gün, 3 Temmuz 2020 Cuma, Vilnius > Traka > Kaunas > Vilnius

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından kiralayacağımız bir araçla Trakai ve Kaunas gezisini yapıyoruz. Önce Vilnius’un 29 km batısında yer alan Trakai’ye geçiyoruz.

Litvanya’nın eski başkenti olan Trakai, göller, tepeler ve ormanlık alan üzerine kurulmuş olan ve günümüzde hala Karaim Türkleri’nin yaşadığı bölgedir. 14. YY’da inşa edilmiş muhteşem manzarayı doya doya izleme imkânı bulacağız. Göl kenarında kurulmuş olan hediyelik eşya dükkanları, Litvanya Hatıraları için en doğru adreslerden biri.

 Trakai gezisinin ardından ardından Vilnius’un 100 km kuzey batısında Nemunas ve Neris Nehirleri’nin kesiştiği bölgede konumlanmış olan Kaunas şehrine gidiyoruz.

Litvanya’nın ikinci en büyük şehri olan Kaunas’a varışa müteakip yürüyerek şehir gezimize başlıyoruz. 13. YY’dan kalma Kaunas Castle (Kaunas Kalesi), tarihi şehir merkezi, “Beyaz Kuğu” olarak da adlandırılan Bazilika, St. Francis Xavier Kilisesi ve Cizvit Manastırı, başlıca gezilecek yerler.

Perkunas Evi, Vytautas Kilisesi, 2’inci Dünya Savaşı’nda yok edilmeyen şehirlerden olan Kaunas’da diğer gezip görülecek yerler arasında. Kaunas gezisinin ardından Ardından Vilnius’a tekrar geri dönüyoruz. Geceleme Vilnius’ta otelimizde.

13. Gün, 4 Temmuz 2020 Cumartesi, Vilnius > Minsk/Beyaz Rusya (Belarus)

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından Vilnus’un 190 km güneydoğusunda yer alan Doğu Avrupa ülkelerinden Beyaz Rusya’nın Minsk kentine hareket ediyoruz. Minsk’e varışa müteakip otelimize yerleşiyoruz. Ardından yürüyerek Minsk şehir turumuza başlıyoruz.

Victory Squara (Bağımsızlık Meydanı), Church of Saints Simon and Helena (Aziz Simon ve Helana Kilisesi), Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, İaland of Tears (Gözyaşı Adası), National Library Republic of Belarus (Belarus Modern Milli Kütüphanesi), Gorki Parkı, Independence Square (Özgürlük Meydanı), Opera ve Tiyatro Binası, başlıca gezilecek yerler.

Botanik Bahçesi, Bağımsızlık caddesi, Zafer caddesi, 18.yy ve 20.yy’ın mimarı anıtları olan Belediye binası, Holy Spirit Cathedral (Kutsal Ruh Katedrali), Meryem Ana katedrali, Trinity bölgesinin varoş sokakları, Dünyanın en muhteşem mimarı yapıları listesinde yer alan Zafer anıtı ve Ulusal kütüphane Vilnius’da gezip görülecek diğer yerler arasında. Turumuzun ardından geceleme Minsk’teki otelimizde.

14. Gün, 5 Temmuz 2020 Pazar, Minsk

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından, Stalin Hattı 2’inci Dünya Savaşı Müzesi turuna yapıyoruz. Minsk şehir merkezine 30 km mesafede bulunan ve şehrin dışındaki gezilip görülebilecek önemli merkezlerden biri olan Stalin Hattı, Moskova’nın düşmemesi için Alman Ordusuna karşı Kızılordu tarafından yüksek yerde konumlanmış bir savunma hattıdır.

Stalin Hattı, II. Dünya Savaşında ”Savunma Hattı” olarak bilinmektedir. Stalin Hattı’nda II. Dünya Savaşı’nda kullanılan çok çeşitli silahlarla birlikte, kurulan savunma hattı da gezilecek olup, burada Askeri Ekipmanlar Açık Hava müzesinde tanklar, uçaklar, helikopterler ve toplar görülecek eserler arasındadır.

Stalin Hattı’ndaki gezimizin ardından 2. Dünya Savaşı Müzesine geçiyoruz. Nazi döneminde, 1944 yılında yapılan ve 2. Dünya savaşını betimleyen dünyadaki ilk müzedir. Müzede, partizan hareketi günlükleri, el yazısı ve basılı kitaplar, el yapımı silahlar vardır.

Bugün 3.000 metrekarelik alana kurulmuş olan müze, savaş raporları, günlükler, çizimler, askeri birlikler, askeri üniformalar, askeri silahlara ev sahipliği yapmaktadır. Turdan sonra tekrar Minsk’e dönüyoruz. Geceleme Minsk’teki otelimizde.

15. Gün, 6 Temmuz 2020 Pazartesi, Minsk > Lviv /Ukrayna

Otelimizdeki uzun soluklu sabah kahvaltısının ardından havaalanına geçiyoruz. Saat 13.10 ‘da uçakla Ukrayna’nın Lviv kentine hareket ediyoruz. Bir saat 20 dk Uçuşa müteakip saat 14.30’da Liviv’e ulaşıyoruz. Lviv’deki otelimize yerleşmeye müteakip, yürüyerek şehir gezimize başlıyoruz.

Rynok Square (Pazar Meydanı), Rutusha Kulesi ve Belediye Binası, Chapel of the Boim Family (Boim Şapeli), Lviv Chocolate Factory (El Yapımımı Çikolata Fabrikası), Lviv Coffee Manufacture (El yapımı kahve üreticisi) Apteka Muzey (Eczane Müzesi), başlıca gezilecek yerler.

İtalian Courtyard (Kornyakt Sarayı), Dominikan Manastırı ve Katedrali, Virmens’ka Street (Cadde), Armenian Cathedral of Lviv (Lviv Ermeni Ketedrali), Lviv kent merkezinde gezilecek ve görülmeye değer başlıca yerler. Geceleme Lviv’de.

16. Gün, 7 Temmuz 2020 Salı, Lviv

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından yürüyerek kenti gezmeye devam ediyoruz. Kent merkezinde gezilemeyen yerler ile kent merkezinin hemen çevresinde yer alan; Liviv Opera Binası, St. George Katedrali, İvan Franko Parkı, Shevchenka Avenue, Bernardine Church and Monastery, Lviv High Castle, Lychakiv Mezarlığı Lviv’de kent merkezinin hemen çevresinde gezip görülmeye değer başlıca yerler. Geceleme Lviv’de.

17. Gün, 8 Temmuz 2020 Çarşamba, Lviv > Kiev

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından tren istasyonuna geçiyoruz. Saat 06.02‘de trenle Ukrayna’nın Lviv kentinden Ukrayna’nın başkenti Kiev’e trenle hareket ediyoruz. Beş saat 15 dk.lık yolculuğa müteakip saat 11.17’de Kiev’e ulaşıyoruz. Kiev’deki otelimize yerleşmeye müteakip, yürüyerek şehir gezimize başlıyoruz.

Independence Square (Özgürlük Meydanı), Khreschatyk Street (Cadde), Mariinsky Park ve Mariyinski Palace (Saray), St. Michael Altın Kubbeli Katedral, Andrevski Spusk (Andrevski Yokuşu), Çernopil Müzesi, Saint Sophia’s Cathedral (Aziz Sofya Katedrali), başlıca gezilecek yerler.

Golden Gate (Altın Kapı), AV Fomin Botanical Garden, Ulusal Opera Evi, Shevchenko Park, Bessarabssy Market, Arsenalna Metro İstasyonu, Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı), Great Patriotic Museum (ikinci Dünya Savaşı Tarih Müzesi), Kiev’de gezip görülecek başlıca yerler. Geceleme Kiev’de.

18. Gün, 9 Temmuz 2020 Perşembe, Kiev

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından yürüyerek Kiev’i gezmeye devam. Geceleme Kiev’de.

19. Gün, 10 Temmuz 2020 Cuma, Kiev > Kharkiv (Harkov)

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından tren istasyonuna geçiyoruz. Sabah saatlerinde tren ya da otobüsle 8,5 saatlik bir kara yolculuğu ile Ukrayna’nın başkenti Kiev’den Harkov kentine geçiyoruz. Harkov’da ki otelimize yerleşmeye müteakip, yürüyerek akşam gezimize başlıyoruz. Keşif gezisi ve akşam yemeğine müteakip geceleme Harkov’da.

20. Gün, 11 Temmuz 2020 Cumartesi, Kharkiv (Harkov)

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından yürüyerek Harkov’u gezmeye devam. Geceleme Harkov’da.

21. Gün, 12 Temmuz 2020 Pazar, Kharkiv (Harkov) > Odessa

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından havaalanına geçiyoruz.  Üç saat 50 dk.lık bir uçak yolculuğu ile Harkov’dan Ukrayna’nın Karadeniz sahil kenti olan Odessa’ya geçiyoruz. Odessa’daki otelimize yerleşmeye müteakip, yürüyerek şehir gezimize başlıyoruz. Gezi ve akşam yemeğine müteakip geceleme Odessa’da.

22. Gün, 13 Temmuz 2020 Pazartesi, Odessa

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından yürüyerek Odessa’yı gezmeye devam. Geceleme Odessa’da.

23. Gün, 14 Temmuz 2020 Salı, Odessa/Ukrayna > Kişinev/Moldova

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından havaalanına geçiyoruz. Sabah saatlerinde yapacağımız üç saatlik bir kara yolculuğu ile Ukrayna’nın Odessa kentinden gezimizin 8’inci ülkesi olan Moldova’nın başkenti Kişinev’e geçiyoruz. Başkent Kişinev’deki otelimize yerleşmeye müteakip, yürüyerek şehir gezimize başlıyoruz. Gezi ve akşam yemeğine müteakip geceleme Kişinev’de.

24. Gün, 15 Temmuz 2020 Çarşamba, Kişinev

Kuzey Doğu Avrupa gezimizin son gününde otelimizde yapacağımız sabah kahvaltısının ardından yürüyerek Kişinev’i gezmeye devam. Geceleme Kişinev’de.

25. Gün, 16 Temmuz 2020 Perşembe, Kişinev/Moldova > İstanbul

Kuzey Doğu  Avrupa ve Baltık Ülkeleri gezimizi tamamlayarak ülkemize geri dönüyoruz.

Cevapla