ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Asya Gezilecek Yerler ve Asya Gezi Rotası | Gezi Bilgileri

Asya Gezilecek Yerler ve Asya Gezi Rotası

Bu yazımız; Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler ile söz konusu yerlerde kalınacak süreleri, gezi rotası ve gezi programını içermektedir.

Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler ve Gezi Rotası

Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler ve Gezi Rotası

1. Gün, 30 Eylül 2017 Cumartesi, İSTANBUL – SİNGAPUR

Saat: 02.10’da İstanbul Atatürk Hava Limanı’nından THY’ları ile Singapur Changi (1) Hava Limanına uçuşumuzu gerçekleştik. 15 saat 45 dk.lık uçuşa müteakip yerel saat ile saat 17.55 de Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki ilk ülke olan Singapur‘a ulaştık. Otelimize(Hotel Kai) yerleşmenin ardından Limanı ve eski şehri gezdik.

2. Gün, 01 Ekim 2017 Pazar, SİNGAPUR

Otelimizde yaptığımız kahvaltının ardından Singapur‘da gezilip görülecek yerleri yürüyerek gezmeye devam ettik. Çin Mahallesi, batonik bahçeleri, kuş parkı, marina, eski müslüman mahallesi, Hint mahallesi, Chettiar Hindu Tapınağı, sanat müzesi, Wak Hai Cheng Beo Tapınağı, Fort Canning Parkı, St. Andrew Katedrali, gezip gördüğümüz yerler arasında. Akşam yaklaşırken de Sentosa Adası’nı gezdik. Adada denize girdik ve  yüzdük.

3. Gün, 02 Ekim 2017 Pazartesi, SİNGAPUR – PENANG/MALEZYA

Saat:09.45’de Singapur Changi (SIN) Hava Limanı’ndan Jetstar Asia Hava Yolları ile Panang Hava Limanı’na uçuşumuzu gerçekleştirdik. Bir saat 25 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat: 11.10’da Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki ikinci  ülke olan Malezya’nın Penang Adası’ına ulaştık. Otelimize(Hotel Malaysia) yerleştikten sonra Penang’ta gezilip görülecek yerler için otel resepsiyonondan şehir haritası ve bilgiler aldık. Bizdeki bilgilerle resepsiyondan aldığımız bilgileri birbiriyle örtüştürdük.  Sonra ada ve çevresini gezmeye başladık. Tarihi merkez, Saat Kulesi, Penang Tepesi, Penang Müzesi, Çin Mahallesi, Klan evleri(Khoo Kongsi), Wat Chayamangkalaram tapınağı, Cennet Tapınağı, Penang Parkı, Batu Ferringhi, Batternorth, gezip gördüğümüz yerler arasında. Gezi esnasında, yarın yapacağımız Kuala Lumpur yolculuğumuzun otobüs biletlerini de aldık.

4. Gün, 03 Ekim 2017 Salı, PENANG – TANAH TİNGGİ CAMERON – KUALA LUMPUR/MALEZYA

Kahvaltıyı otelimizde yapmaya müteakip, saat:08.00’de Malezya’nın başkenti Kula Lumpur‘a otobüs yolculuğumuz başladı. Yolumuz üzerindeki Tanah Tinggi Cameron yaylasına öğlen gibi ulaştık.  Bir taksi kiralıyarak Tanah Tinggi Yaylası’nda gezip görülmesi gereken yerleri gördük. Yayla gezimizin ardından ilkindi gibi yola devam ederek, akşam saatlerinde, Kuala Lumpur’a ulaştık. Citin Seacare Punda oteline yerleşmeye müteakip, şehir merkezinin gece hayatını gözlemledik ve Çin Mahallesini gezdik.

5. Gün, 03 Ekim 2017 Çarşamba, KUALA LUMPUR

Otelimizdeki kahvaltıya müteakip başkent Kuala Lumpur’da gezilip görülecek yerler için taksi kiraladık ve taksi ile gezmeye başladık. Petronas Twin Towers, Kuala Lumpur kulesi, Tarihi Merkez, Özgürlük Meydanı, St. Mary’s Katedrali, Jamek Mescid, Merkez Çarşı, Chan See Yuen Tapınağı, Hindu Tapınağı, Ulusal Cami, Ulusal Müze, Göl Bahçeleri Kuala Lumpur, gezip gördüğümüz yerler arasında.

6. Gün, 05 Ekim 2017 Perşembe, KUALA LUMPUR – KRABİ/TAYLAND

Saat: 07.10’da Kula Lumpur Hava Limanı’ndan Air Asia Hava Yolları ile Krabi Hava Limanı’na uçuşumuz gerçekleşti. 20 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat:07.30’da Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki üçüncü ülke olan Tayland’ın Krabi kentine ulaştık. Otelimize(Krabi Town) yerleştikten sonra bu küçük beldeyi keşfe başladık. Derhal bir günü nasıl dolu dolu yaşarız, sorusunun cevabını aradık. Bu arada keşif  esnasında, yarın yapacağımız Phuket yolculuğumuzun otobüs biletlerini de aldık. İki saatlik bir tekne yolculuğu ile Phi Phi adalarına gittik. Öğlen adaya ulaştık. Kısa bir incelemeden sonra yöresel bir tekne kiralayarak adanın kıyı kısmını iki saatte denizden gezdik. Oldukça temiz ve berrak, değişik renkteki balıkların bulunduğu küçük koylarda kendimizi denizin sularına bıraktık.  Saat 15.30’da feribot ile tekrar Krabi’ye geri döndük.  Ve Krabi’de de bir tekne kiralayarak gün batımında nehirde tekne gezisi yaptık. Akşam da Nehir kenarında yöresel balıklardan kendimize bir ziyafet çektik.

7. Gün, 06 Ekim 2017 Cuma, KRABİ – PHUKET/TAYLAND

Otelimizin hazırladığı kumanyalarla sabah erkenden Phuket yolculuğumuz başladı. Sabahın geç saatlerinde Phuket’e ulaştık. Bir tuk tuk kiralayarak değişik plajları ve de Phuket’in ünlü; Patong, Kato ve Karon Plajlarını, Özgürlük plajını gezip gördük. Akşamleyin de Phuket’in gece hayatını keşfe çıktık.

8. Gün, 07 Ekim 2017 Cumartesi, PHUKET – BANGKOK – SİEM REAP/KAMBOÇYA 

Saat: 06.00’da Phuket Hava Limanı’ndan Air Asia Havayolları ile bir saat 15 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat: 07.15’de Bangkok Don Mueang Hava Limanı’na ulaştık. Aynı Hava Limanı’nından Siem Reap’a Saat:10.10’da Air Asia Havayolları ile transfer olduk.  Bir saatlik bir uçak yolculuğunun ardından saat: 11.10’da Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki dördüncü ülkesi olan Kamboçya’nın Siem Reap kentine ulaştık. Hava alanında, kapıda vize işlemlerimize müteakip otelimize (Blossoming Romduol Lodge) yerleştik. Sonra da kiraladığımız bir tuk tuk aracı ile Siem Reap’ta gezilip görülecek yerler için şehir turumuzu başlattık. Şehir merkezi, Eski Pazar(Phsar Chas) ve Psar Wat Po (küçük Pazar) gezip gördüğümüz yerler arasında. Şehir turumuz esnasında, yarınki etkinliklerimiz için şehrin 5 km. dışındaki Ankor Wat tapınaklar sistemiyle ilgili döküman ve Ankor gezisi için tuk tuk kiralama yöntemlerini de araştırdık. Yine şehir turumuz esnasında yarından sonraki gün yapacağımız başkent Phnom Penh otobüs yolculuğumuzla ilgili bilgi topladık ve yolculuk için otobüs biletlerimizi de aldık.

9. Gün, 08 Ekim 2017 Pazar, SİEM REAP

Otelimizde yaptığımız kahvaltıya müteakip, tuk tuk ile; Angkor Wat tapınakları, Roluos tapınakları(Preah Ko, Bakong, Lorei), Angkor Thom Tapınakları (Babhuon, Phimean, Bayon), Bakheng Tapınağı, Pre Rup Tapınağı, Ta Keo Tapınağı, Banteay Srei (Kadın Kalesi), Ta Prohm ve Preah Khan tapınağı, Neak Pean Tapınağı, Baphuon Tapınağı, Filler Terası, Cüzzamlı Kral Terası, Ta Prohm, Angkor Thum, Jayataka, gezip gördüğümüz tapınaklar. Akşam saatlerinde gün batımı eşliğinde Tonle Sap Gölü’nde tekte turu yaptık.

10. Gün, 09 Ekim 2017 Pazartesi, SİEM REAP PHNOM PENH/KAMBOÇYA

Otelimizde yapatığımız kahvaltının ardından, Siem Reap’tan Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh‘e(315 km.) otobüs yolculuğumuz başladı. Yolculuğumuzun bir kısmını Tonle Sap gölünden gerçekleştirmeyi planlamıştık ancak gölün su seviyesinin düşmesi nedeniyle bunu gerçekleştiremedik. Otobüs yolculuğumuz esnasında ise kırsalda yaşayan Kamboçya’lıların yaşamlarını gözlemleyip inceledik.

Yolculuğumuzun bitiminde otobüs terminalinden başkentteki otelimize (Narin Guesthous) yürüyerek ulaşmaya müteakip otelimize yerleştik. Yarın Vietnam’a yapacağımız otobüs yolculuğu için otobüs biletlerimizi de otel resepsiyonundan ayarladık. Ardından Phnom Penh’te gezip görülecek yerler için şehir turumuza başladık. Kraliyet Sarayı, Gümüş Pagado, Ulusal Müze, Bağımsızlık Anıtı, Yerel Pazar, Wat Phnom, Wat Ounalom, Wat Botum, Wat Pho, Cüzzamlı Kral heykeli, Soykırım/işkence Müzesi, Tuol Sleng Hapishanesi, Ölüm Tarlaları Anıtı, gezip gördüğümüz yerler arasında.

11. Gün, 10 Ekiim 2017 Salı, PHNOM PENH – TAY NİNH – HO CHİ MİNH/VİETNAM

Sabah Phnom Penh’ten – Ho Chi Minh’e/Vietnam(265 km.) otobüsle hareket ettik. Otobüs yolculuğu esnasında Kamboçya ve Vietnam halkının yaşamı ve her iki ülkede de yolumuz üzerindeki yerlerin coğrafyası hakkında bilgiler topladık.

Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki beşinci ülke olan Vietnam’a Kamboçya sınırından girdikten sonra bir taksi kiraladık. Tay Ninh kasabasına doğru yol aldık ve burada Kutsal Göz Tapınağı’nı gezip gördük. Aynı taksi ile yaptığımız ikinci bir antlaşma ile Tay Ninh kasabasında Ho Chi Minh istikametinde tekrar yola devam ettik.

Yolculuğumuzun bitiminde; Ho Chi Minh’teki otelimize(Ace Hotel Ben Tkanh) yerleştik. Bu noktada aramıza dört arkadaşımız daha katıldı. Laos vize işlemleri için pasaport ve iki adet fotoğrafımızı da otelde buluştuğumuz Vietnem’lı tur şirketi görevlisine teslim ettik. Bu işlemlerden sonra Ho Chi Minh’te gezip görülecek yerler için şehir turumuza yürüyerek başladık.

Yeniden Birleşme/Başkanlık Sarayı, Savaştan Kalanlar Müzesi/Savaş Suçluları Müzesi, Tarihi Merkez Postane, Notre Dame Katedrali, Çin Mahallesi ve Binh Tay Pazarı, Thien Hau Tapınağı, Giac Lam Tapınağı, Bui vien Cd. Pham Ngu Lao Cd. Dong Khoi cd. Nguyen Hue cd. Ville Oteli/Halk Komitesi binası, Opera Binası, Yeşim İmparator Tapınağı (Çuha Ngoc Hoang ya da Phuoc Hai Tu), gezip gördüğümüz yerler arasında. Gezimiz esnasında yarın yapacağımız Cu Chi Gerilla Tünelleri ve Mekong Delta gezisi için araştırma yapıp her ikisini de içeren bir tur satın aldık.

12. Gün, 11 Ekim 2017 Çarşamba, HO CHİ MİNH – CU CHİ TÜNELLERİ – MEKONG DELTA – HO CHİ MİNH

Oteldeki kahvaltıya müteakip saat: 18.00’a kadar tam gün acente vasıtası ile Cu Chi Gerilla Tünelleri ve Mekong delta(Cai Be Kasabası, Cai Be Çiçek Pazarı/Yüzen Çarşı, An Binh Adası, Vinh Long Kasabası, My Tho Kasabası, Can Tho) turunu yaptık. Tur bitiminde akşam saatlerine yakın şehir turumuza devam ettik. Yatmadan önce Laos vizelerimizin işlendiği pasaportlarımızı da Vietnamlı acente görevlisinden teslim aldık.

13. Gün, 12 Ekim 2017 Perşembe, HO CHİ MİNH – HUE/VİETNAM

Saat:09.20’de Ho Chi Minh Hava Limanı’ndan Air Asia Hava Yollarına ait uçakla Vietnam’ın eski başkenti Hue Hava Limanı’na hareket ettik. Bir saat 20 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat: 10.40’da Hue Hava Limanı’na ulaştık. Otelimize(Hong Thien Ruby Hotel) yerleştikten sonra Hue’ede gezilip görülecek yerler ile çevresini gezmeye başladık. Gezimizi otelden ayarladığımız bir minibüs vasıtasıyla yaptık. Aynı minibüsü yarın yapacağımız etkinlikler için de ayarladık. Vietnam’ın eski başkenti ve de bir İmparatorluk Şehri olan Hue’de; Anıtlar Kompleksi, Yasak Mor Şehir, Tran Binh Dai ve Tran Hai Hanh Kalesi ve de surları, Thai Hoa Sarayı (Yüce Barış), Truong Sanh ve Dien Tahi Hoa Sarayı(Yüce uyum), Thien Mu(Kutsal Kadın), Hu Tapınakları, Parfüm nehri, Ngu Bin dağları, Thien Hu Tapınağı, Tu Dam ve dört kuleli Dieu De tapınakları gezip gördüğümüz  yerler arasında.

14. Gün, 13 Ekim 2017 Cuma, HUE – HOİ AN – DA NANG/ VİETNAM

Otelimizdeki kahvaltının ardından dünkü aracımızla eski başkent Hue’den 290 km. mesafedeki Hoi An’a hareket ettik. Yol üzerindeki tarihi yerleri gezdik. Hoi An’da gezip görülecek yerleri gezmeyi müteakip aynı gün Da Nang’a geçtik. Hoi An’da; Çin ve Japon Mahalleleri, Japon Köprüsü, Tarihi Evler, varlıklı ailelerin mabedleri, Fujian, Cu Dai sahili, Merkez Pazarı gezip gördüğümüz yerler arasında.

15. Gün, 14 Ekim 2017 Cumartesi, DA NANG – HANOİ/VİETNAM

Saat:06.30’da Da Nang Hava Limanı’ndan, Vietjet Aviatin havayolları uçağıyla Vietnam’ın başkenti Hanoi Hava Limanı’na uçtuk. Bir saat 15 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat: 07.45’de Hanoi Hava Limanı’na ulaştık. Otelimize(Eco Luxury Hotel) yerleştikten sonra Hanoi’de gezip görülecek yerler ile çevresini gezmeye başladık. Bu geziyi de otelimizden ayarladığımız bir minübüsle gerçekleştirdik. Bu arada yarın yapacağımız iki gün bir gecelik Halong Bay körfezi tekne turunu da otelimizden ayarladık. Hoan Kiem Gölü, Than Long cd.(36.cd.), Hang Duong (şekerci) ve Hang Bac (gümüşçü) cd. Nha Chung (limon çayı) cd. Saint Joseph Gotik Kadetral, Dong Xuan ve Hang Be yerel pazarlar, Nguyen Sieu sk. Ba Dinh Meydanı, Ho Chi Minh Müzesi ve Başkanlık Sarayı, Hanoi Kalesi, Chua Mot Cot (Tek stun) Tapınağı, Kablumbağa Kulesi, Van Mieu/Literatür Tapınağı, Güzel Sanatlar Müzesi, Etnoloji Müzesi, Kadınlar Müzesi, Tarih Müzesi, Devrim Müzesi, Old Squara, Dia Hoi, Ho Tay (Batı) Gölü başkent Hanoi’de gezip gördüğümüz yerler arasında.

16. Gün, 15 Ekim 2017 Pazar, HANOİ

Otelimizdeki kahvaltının ardından, tekne ile yapacağımız bir gece iki günlük Halong Bay körfez turumuza başladık. Anlaştığımız acente bizi otelimizden araç ile aldı. 130 km. mesafedeki Halong Körfezi’ne gitmek üzere yola çıktık. Körfeze yaklaşmak üzereyken tur acentemiz, hava muhalefeti nedeniyle tüm turların hükümet tarafından iptal edildiğini bize bildirdi. Acentemiz bizi tekrar otelimize bıraktı. Otelimizden tekrar yeni odalarımızı aldık. Tur için ödediğimiz paraların da tamamı bize sorunsuz iade edildi. Hanoi gezimize devam ettik.

Tur iptal edilmeseydi acentenin hazırladığı program dahilinde teknedeki ve körfezdeki etkinliklerimizi yapacaktık. Kanolarla gezilebilecek çeşitli mağaralar (Sung Sot, Hang Luon, Thien Cung, Hang Hanh), Çat Ba Adası ve eşsiz manzaralar vs. gezip görülecek yerler arasındaydı. Akşam yemeği ve mehtap seyrine müteakip geceleme Halong körfezi’nde(Vietnam) teknede olacaktı.

Körfez turu iptal edilince Vietnam’ın kuzeyinde, Çin ile Vietnam sınırında bulunan Sapa bölgesine gitmeyi düşündük ancak zaman yetersizliğinden dolayı vazgeçtik.

17. Gün, 16 Ekim 2017 Pazartesi, HANOİ – LUANG PRABANG/LAOS

Hanoi’deki üçüncü günümüzün bitiminde saat: 18.50’de Hanoi Hava Limanı’ndan, Lao Airlens Havayolları’nın uçağıyla Luang Prabang Hava Limanı’na hareket ettik. Bir saatlik uçak yolculuğunun ardından saat: 19.50’de Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki altıncı ülke olan Laos’un Luang Prabang Hava Limanı’na ulaştık. Hava Limanı’na 4 km. mesafedeki otelimize (Nocknoy Lanexage Guesthouse) yerleştikten sonra Luang Prabang’ın gece halini gezdik. Otelimizdeki görevlilerden Luang Prabang’ta gezilip görülecek yerler hakkında bilgi aldık. Söz konusu bilgileri kendi bilgilerimizle örtüştürdük ve gezi planımızın son şeklini verdik.

18. Gün, 17 Ekim 2017 Salı, LUANG PRABANG

Otelimizde sabah yaptığımız kahvaltıya müteakip bir tekne kiraladık. Mekong Nehri’nde yaptığımız 1.5 saatlik bir yolculuğun ardından Sang Ha köyüne ulaştık. Nehir gezimizin bitiminde,  akşam olmadan şehre geri döndük. Hemen Luan Prabang’ta gezilip görülecek yerler için şehir gezimize başladık. Kraliyet Sarayı(Ulusal Müze), Xieng Thong(Kraliyet Tapınağı), Mai Tapınağı, gün batımını izlemek için şehrin Kutsal Tepesi Phousi’deki That Chomsi türbesi, Manolom ve Visoun Tapınakları, SILENT MARKET(Gece Pazarı),  gezip gördüğümüz yerler arasında. Gezi esnasında yarın yapacağımız şehre 32 km. mesafedeki Kuang Şi Şelaleleri ile şehire yakın civardaki orijinal dokusu bozulmamış köylerin gezilmesi ile ilgili bilgi topladık ve kamyonet taksi kiralamaya karar verdik.

Ayrıca yarından sonraki gün yapacağımız Chaing Mai Nehir yolculuğu için de araştırma yaptık ve nehirden gitmemeye ve uçakla gitmeye karar verdik.

19. Gün, 18 Ekim 2017 Çarşamba, LUANG PRABANG – KUANG Şİ ŞELALELERİ – LUANG PRABANG

Otelimizde yaptığımız kahvaltının ardında, kamyonet taksiyle 32 km. mesafedeki Kuang Şi Şelaleleri gezisi ile güne başladık. Şelaleleri gezdik ancak yol üzerindeki köyler için zaman kalmadı. Akşam yemekten önce bitkisel yağlarla aroma terapi masajı yaptırarak yorgun bedenlerimizi rahatlattık.

20. Gün, 19 Ekim 2017 Perşembe,  LUANG PRABANG – BANGKOK – CHİANG MAİ/TAYLAND

Kahvaltıdan sonra, bisiklet kiralayıp gezimizin enleri arasına aldığımız Luang Prabang’ı bir de bisikletle gezdik. Öğlen gibi arkadaşlarımızın bir kısmı Türkiye’ye dönmek üzere Hanoi’ye, biz de Bangkok üzerinden uçakla Chiang Mai’ye(Tayland) hareket ettik. Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki üçücü ülke olan Tayland’ a bu gezimizde ikinci defa girmiş olduk. Gecelemeyi Chiang Mai’de otelimizde(Nice Sleep Box) yaptık. Yatmadan önce geceleyin Chiang Mai’yi şöyle bir kolaçan ettik.

21. Gün, 20 Ekim 2017 Cuma, CHİANG MAİ

Kahvaltıyı otelimizde yapmaya müteakip bir tuk tuk araç kiraladık. Tuk tuk ile şehir dışındaki Doi Suthep dağı ve tapınağını, Phuuping Sarayını, Hmong ve Meo köylerini gezdik. Öğleden sonra şehire dönerek Chiang Mai’de gezip görülecek yerler için şehir turumuza yürüyerek başladık. Chiang Man Tapınağı, Chedi Luang ve Phra Sing ile Suan Dok ve Jet Yot Tapınakları, Eski Kültür Merkezi, Gece Pazarı (Chang Klan cd.), Sunday Market gezip gördüğümüz yerler arasında. Şehir gezimiz esnasında yarın yapacağımız Chiang Rai bölgesinde bulunan beyaz ve siyah tapınaklar ile uzun boyunlu kadınların bulunduğu yerel bir köy ve altın üçgen gezimiz için bir acenteden tur satın aldık.

22. Gün, 21 Ekim 2017 Cumartesi, CHİANG MAİ

Otelimizde yaptığımız kahvaltının ardından, tur acentesinin programı dahilinde tam gün, Chian Rai şehri civarındaki beyaz ve siyah tapınaklar ile uzun boyunlu kadınların bulunduğu yerel bir köyü ve altın üçgeni gezdik.

23. Gün, 22 Ekim 2017 Pazar, CİHAN MAİ – MANDALAY/MYAMMAR

Bugün öğlene kadar tembellik günümüzdü. Kahvaltı ve öğle yemeği karışımı bir beslenme ve eksik kalan gezilerimizin ardından, saat: 16.15’de Chiang Mai Hava Limanı’ndan Bangkok Airways uçağıyla Mandalay Hava Limanı’na uçuşumuzu gerçekleştirdik. Bir saat beş dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat: 16.20’de Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki yedinci ülkesi olan Myammar’ın Mandalay Hava Limanı’na ulaştık. Otelimize (Hatem Sanay Mandalay) yerleştikten sonra geceleyin Mandalay’ı gezmeye başladık. Hava alanında bir miktar döviz bozdurmamak bizi zor durumda bıraktı. Döviz bozdurup yerel para edinemediğimiz için çantamızdaki atıştırmalıklarla akşam yemeğini hallettik. Burada bir kaç tapınağın haricinde önemli bir yer yok.

24. Gün, 23 Ekim 2017 Pazartesi, MANDALAY – BAGAN /MYANMAR

Planımızda, otelimizdeki kahvaltının ardından beş saatlik İravadi Nehir yolculuğu ile Mandalay’dan Bagan’a(Myanmar) gitmek vardı. Ancak zamandan tasarruf etmek için taksi kiraladık. Taksi ile önce Mandalay’da gezip görülecek yerleri gezdik. Sonra da Bagan’a devam ettik. Baganda ki otelimize(İnnwa Motel) yerleşmeye müteakip bu küçük beldeyi keşfe çıktık. Keşif esnasında yarın yapacağımız Bagan Tapınaklar gezisi için küçük bir minübüs kiraladık. Ayrıca yarından sonraki gün İnle Gölü gezisi için Nyaungshwe’ye yapacağımız seyahat için otobüs ve uçak bileti araştırması yaptık. Yine zamandan tasarruf için aynı araçla gitmeye karar verdik ve araç sahibiyle anlaşma sağladık.

25. Gün, 24 Ekim 2014 Salı, BAGAN

Kiraladığımız araç ile tam gün Bagan Tapınakları’nı gezdik. Thatbyinnyu, Gayocho, Nat Hlaung Kyuang, Gawdawpalin, Ananda Pahto, Dhammayangi Pahto, Shwesandaw, Myauk Guni, Mi Nyein Gon, Myanzedi, Sulemani, Buletbi, Upali Thein, Pyathada ve Htilominlo tapınakları ile Arkeoloji Müzesi ve Ayeyarwady Nehri gezip gördüğümüz yerler arasında.

26. Gün, 25 Ekim 2017 Çarşamba, BAGAN – NYAUNGSHWE/MYAMMAR

Sabahın çok erken saatlerinde Bagan Taapınaklarını gezdiğimiz araçla İnle Göl Gezimiz için yola çıktık. Hava aydınlanmak üzereyken Bagan’a bir saat mesafedeki Mt. Popa National Park’a ulaştık. Güneş doğmadan maymunların istilasındaki Popa tepesinin zirvesinde bulunan tapınağı ziyaret ettik. Maymun çişleri ve b.klarından temizlendikten sonra maceralı yolculuğumuza devam ettik. Karadeniz yaylalarını andıran bir dağ silsilesini geçerken küçük bir kaza atlattık. Akşam üzeri, yağmur eşliğinde, İnle Gölü kenarındaki Nyaungshwe kentine vardık ve otelimize yerleştik. Otelden yarın yapacağımız İnle Gölü gezisi için bölgeye has yerel bir tekne kiraladık.

27. Gün, 26 Ekim 2017 Perşembe, NYAUNGSHWE – İNLE GÖLÜ – NYAUNGSHWE

Otelimizdeki kahvaltının ardından tekne sahibi bizi otelden aldı. Tüm gün İnle Gölü’nde insanlar nasıl yaşıyor, onu gözlemledik. Yüzen bahçeler, yüzen evler, yüzen marketler, yüzen tapınaklar, yüzen restorantlar, yüzen atölyeler ve göl kenerına kurulmuş olan yerel pazarlar, Phaung Daw Oo Tapınağı, Shwe Inn Dein Pagado gezip gördüğümüz yerler arasında. Akşam tekrar şehre döndük ve ertesi gün yapacağımız Myammar’ın en büyük şehri olan Yangon seyahati için otobüs biletlerimizi aldık.

28. Gün, 27 Ekim 2017 Cuma, NYAUNGSHWE – YANGON/MYAMMAR

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından 600 km.lik Yangon otobüs yolculuğumuz başladı. tüm gün otobüsteydik. Myammar’ı boydan boya geçtik. Vadilerini, dağlarını, tarlalarını, yol üzerindeki yerel halkın yaşantılarını, otobüse inip binen yerel halkı gözlemledik. Yangon otobüs terminalinden, ingilizlerin inşa ettiği şehrin eski kısmındaki otelimize taksiyle ulaştık. Otele yerleşmeye müteakip her zaman yaptığımız gibi şehrin gece yaşantısını gözlemledik. Her taraf saat 22.oo’de kapanmıştı ve biz yine çantamızdaki atıştırmalıklarla akşam yemeğini geçiştirdik.

29. Gün, 28 Ekim 2017 Cumartesi, Yangon

Yine her daim yaptığımız gibi oteldeki kahvaltının ardından, Yangon’da gezilip görülecek yerler için yürüyerek şehir turumuzu başlattık. Shwedagon Tapınağı, Sule Pagado, Belediye Konağı, Bağımsızlık Anıtı, Stran Otel, Tren İstasyonu, Strand Caddesi, Eski Anayasa Mahkemesi Binası, Naungdawgyi Tapınağı, gezip gördüğümüz yerler arasında.

30. Gün, 29 Ekim 2017 Pazar, YANGON – BANGKOK/TAYLAND

Sabah saat: 08.30’da Yangon Hava Limanı’ndan Air Asia Havayollarına ait bir uçakla Bangkok Don Mueang Hava Limanı’na uçuşumuzu gerçekleştirdik. Böylece Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki üçücü ülke olan Tayland’ a bu gezimizde üçüncü defa girmiş olduk. Bangkok, bu seyahatimizin son şehriydi. Her zaman yaptığımız gibi hemen otelimize transfer olup, otelimize yerleştik. Ardından Bangkok’ta gezilip görülecek yerler için şehir turumuza başladık. Büyük alış veriş mağazalarının bulunduğu MBK Center, Central World vb. alış veriş mağazalarının olduğu bölgeyi, akşam da Patpong Night Market bölgesini gezdik. Burada güzel bir ayak mesajı yaptırarak ayaklarımızı rahatlattık. Akşam yemeğimizi tamamen turistlere yönelik restorant, kafe ve işletmelerin olduğu Khao San Roud’da yedik.

31. Gün, 30 Ekim 2017 Pazar, BANGKOK

Bugün gezimizin son günüydü. Kahvaltıdan sonra otel odalarımızı boşaltıp, eşyalarımızı emanete bıraktık ve şehir gezimize yürüyerek devam ettik. Wat Phra Kaew, Büyük Saray, Wat Pho, Chaoren Krung caddesi, Çin mahallesi, Rachawong ve Yaowarat caddeleri, Siyam Meydanı,Wat Arun, gezip gördüğümüz yerler arasında. Akşam yemeğini yine Khao San Roud’da yedik ve yemeğin ardından Don Muenang Hava Limanı’na transfer olduk. Saat: 23.55’teki THY uçağı ile İstanbul yolculuğumuz başladı.

32. Gün, İSTANBUL

11 saatlik bir yolculuğun ardından saat:06.00 gibi uçağımız Atatürk Hava alanına iniş yaptı. Tatlı bir yorgunluktan sonra eve dönmek değişik bir duyguydu.

Cevapla