ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> 15 Soruda Luang Prabang Gezi Rehberi | Gezi Bilgileri

15 Soruda Luang Prabang Gezi Rehberi

Luang Prabang Gezi Rehberi ve Gezi Notları yazımızda; Luang Prabang nerede, Laos dili, Laos vizesi, Laos para birimi, Luang Prabang’a nasıl gidilir, Luang Prabang’da gezilecek yerler, Luang Prabang’da ulaşım, Luang Prabang’da nerede kalınmalı, Luang Prabang gezisi için ne kadar zaman gerekir, Luang Prabang gece hayatı ve Luang Prabang’da ne yenir ne içilir ne yapılır ve benzeri soruların cevabı yer almaktadır. Ayrıca; Luang Prabang hakkında bilgi ile Luang Prabang’da gezilecek yerler hakkında kısa ve öz bilgileri de içermektedir.

Luang Prabang ve de Laos gezimizi, 30 Eylül – 31 Ekim 2017 tarihlerinde yaptığımız 32 günlük “Güney Asya Gezi Rotası” içinde yaptık. Söz konusu gezinin üç gece dört gününü Laos’a ayırdık. Zaman problemimiz nedeniyle Laos’ta sadece Luang Prabang kentini gezip gördük.

Güney Doğu Asya Gezimizin 17’inci günü olan, 16 Ekim 2017 Pazartesi günü Altı günlük Vietnam gezimizi sonuçlandırdık. Vietnam gezimizin son noktası olan Hanoi Hava Limanı’ndan, Lao Airlens Havayolları’nın QV 0314 sefer sayılı uçağıyla saat: 18.50’de Luang Prabang Hava Limanı’na uçtuk. Bir saatlik bir uçak yolculuğunun ardından saat: 19.50’de Luang Prabang Hava Limanı’na ulaştık. Ardından otelimiz aracılığıyla Hava Limanı’na 4 km. mesafedeki otelimize (Nocknoy Lanexage Guesthouse) transfer olduk. Otelimize yerleştikten sonra 3 gece 4 gündüz sürecek olan Luang Prabang’da gezilecek yerleri gezmeye başladık.

Luang Prabang’ta gezilecek yerlerden bahsetmeden önce soru cevap şeklinde Luang Prabang ile ilgili temel bilgilerden bahsedelim

1. Luang Prabang nerede? 

Luang Prabang, Güney Doğu Asya’da bulunan Laos devletinin kuzey kesiminde ve kuzey kesiminin de orta bölgesinde yer almaktadır. Laos’un başkenti Vientiane’nin 300 km kuzeyinde, Mekong Nehiri ile Nam Khan Nehirlerinin birleştiği deltada yer alır.

Laos’un Haritadaki Yeri

2. Luang Prabang Hakkında Bilgi?

Luann Prabang, Laos Krallığı’nın başkentliğini yapmış tarihi bir şehirdir. UNESCO tarafından 1995 yılında Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilmiş. Sit alanı ilan edildiği yılları izleyen süreçte gezginlerin ve turistlerin en çok ziyaret ettiği yer haline gelmiş. Bazı dönemler 6-7 ay öncesinden otellerin tamamen dolduğu söyleniyor.

Luang Prabang’da onlarca manastır ve Budist tapınağı var. Sokak ve caddelerde dolaşırken adım başı turuncu renk giysileriyle Budist rahip ve keşişlere rastlamak mümkün. Ayrıca sokaklarda Budist keşiş adayı çocuklara da rastlamak mümkün. Sabah alaca karanlık başlangıcında Budist rahip ve keşişler ile Budist okullarında öğrenim gören öğrencilerin turuncu renkli giysileriyle sokaklarda yiyecek toplaması çok ilgi çekici ve fantastik bir görüntü.

Budist Okulu

Budist Okulu

Budist keşiş ve öğrencileri, Budist okulları ve dini yapılar ile dini alanları, şehrin sahip olduğu mimari yapılar, Luang Prabang’ı ilginç ve fantastik kılan esas unsurlar. Ayrıca tabiat güzelliği açısından da çok güzel bir kent.

3. Luang Prabang’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Laos’a direk uçuş yok. THY’nın Luang Prabang’a en yakın Vietnam’ın Hanoi kentine ve Tayland’ın başkenti Bangkok’a direk uçuşları var. Bu iki kentten Luang Prabang’a direk uçuşlar var. Luang Prabang’a Kamboçya’nın Siem Reap kentinden ve Tayland’ın Chiang Mai kentinden de direk uçuşlar var. Daha ekonomik ve aktarmalı uçuşlar için, tıklayınız… Havalimanı ile tarihi şehir merkezi arasındaki mesafe 4,5 km.

Luang Prabang’a Tayland, Vietnam ve Kamboçya’dan karayolu ile gelmekte mümkün. Ancak oldukça zahmetli ve uzun süreli bir yolculuk gerektiriyor. Hatta macera arayanlar için, Tayland ve Myanmar’dan Mekong Nehri nehir yolculuğu ile gelmekte mümkün. Bize öenermişlerdi ama tercih etmedik.

4. Luang Prabang’da Gezilecek Yerler

Luang Prabang’ın, 14.yüzyıldan bu yana 83 cm uzunluğundaki bir heykelin koruması altında olduğuna inanılıyor. Bu nedenle yerli halk tarafından Altın Buda Phra Bang’ın şehri olarak da anılıyor.  Laos’a has birçok tapınağın ve dini alanların bulunduğu Luang Prabang’da Fransız sömürge döneminden kalma birçok tarihi yapının yanında doğa güzellikleri de var.

Kuang Şi Şelaleleri Bölgesinde Doğa İçinde Bir Budist Tapınağı

Bunların en önemlileri; Phu Si Tepesi, Luang Prabang Gece Pazarı (Sılent Market), Kraliyet Sarayı(Royal Place), Wat Xieng Thong Tapınağı, Wat Mai Tapınağı, Kuang Şi Şelaleleri, Pak Ou Mağarası’dır. Bu yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar “Luang Prabang’da Gezilecek Yerler” yazımızda  mevcutur. Söz konusu yazı, bilgi ve fotoğraflar için  tıklayınız…

5. Luang Prabang’da Gezilmeye Değer Diğer Yerler Nerelerdir?

Luang Prabang’a, yakın mesafede bulunan; Sang Ha Köyü, Tai Lue köyü ile Hong ve Khmu köyleri ve Ban Xang Khong’a da gezilebilir.

Sanh Ha Köyünün Tapınağı

Sanh Ha Köyünün Tapınağı

6. Luang Prabang’da Ulaşım Nasıldır?

Luang Prabang’ı yürüyerek gezmek en doğrusu. Çünkü gezilecek yerler birbirine oldukça çok yakın. Bisiklet kiralanabiliyor, ayrıca bisiklet kiralama yerleri var. Oldukça da ekonomik. Bisiklet kiralamada konakladığınız yer de size yardımcı olabilir.

Bisiklet ve yürümenin haricinde motosikletli binek araçları olan tuk tuk da kiralayabilirsiniz. Tuk tuka dört kişi çok rahat binebiliyor. Civar köylere ya da şelaleye kamyonet taksiler var onlardan yararlanabilirsiniz.

Biz şehrin içini yürüyerek gezdik. Şehrin merkezi dışında yani şehir kenarında olan yerleri gezip görmek için de bisiklet kiraladık. 32 km mesafede bulunan Kuang Şi Şelalelerine gitmek için de 8 kişi kamyonet taksi kiraladık.

7. Luang Prabang’a Ne zaman Gidilir ve İklimi Nasıldır?

Luang Prabang’da, aşağı yukarı tüm yılın sıcak olduğu, sadece Aralık ve Ocak aylarında havaların biraz soğuduğu söyleniyor. Yağışların ise okuduğum kaynaklara göre Nisan – Ekim döneminde olduğu belirtiliyor. Yani tropikal bir iklim hüküm sürüyor. Bu duruma göre gezi için en uygun aylar; Kasım, Şubat ve Mart ayları olduğu gözüküyor.

Biz, Luang Prabang gezimizi 16-19 Ekim 2017’de üç gün süreli olarak yaptık. Hiçbir olumsuz hava şartı ile karşılaşmadık.

8. Luang Prabang’da Nerede Kalınmalı?

Mekong Nehri ile Nam Khan nehrinin oluşturduğu yarımada da yer alan eski şehir, konaklamak için en uygun yer. Birçok butik otel ve motel var, hosteller var. Bu bölgedekilerin hepsi de iyi durumda. Biz gezimiz esnasında Nocknoy Lanexage Guesthouse’da konakladık. Çok çok iyi bir yerdi ve tüm gezimizi, transferlerimizi konakladığımız yer vasıtası ile yaptık.

9. Luang Prabang’da Ne Yenir? Ne İçilir? Mutfağı?

Güneydoğu Asya Mutfağı genelde azda olsa birbirleriyle bir benzerlik gösteriyor. Laos mutfağında, pek çok Güney Doğu Asya ülkesinde olduğu gibi pirinç, en önemli sırada yer alıyor. Her türlü yemekte bol miktarda sebze ve baharat kullanılıyor. Denize kıyısı olmamakla beraber, yemek ve salatalarda, deniz ürünlerine bolca yer veriliyor.

Otellerin ve Restoranların bulunduğu Sisavangvon Caddesi

Otellerin ve Restoranların bulunduğu Sisavangvon Caddesi

Bir aylık Güney Doğu Asya gezimiz esnasında yöresel yemeklerden pek yiyemedim. Kullandıkları bir baharat var, onun kokusu her türlü yemekte var. Bu bir aylık gezimiz esnasında uluslararası gıda zinciri olan restoranlarda yemek ihtiyacımızı giderdik. Luang Prabang’da da bir İtalyan Restoran bulmuştuk, beslenme işini orada hallettik.

10. Luang Prabang Gece Hayatı

Luang Prabang’da bahse değer bir gece hayatı yok. Sohbet edilip, turistlere yönelik işletilen restoranlarda güzel bir akşam yemeği yenilebilir.Ya da günün yorgunluğunu atmak ve vücudunuzu şımartmak için masaj yaptırılabilir.

11. Luang Prabang’dan Ne Alınır, Alışveriş

Luang Prabang’ın sokak ve caddelerinde dolaşırken; her köşe başında, hediyelik eşya satan, bir çok dükkan ve satış standına rastlamak mümkün. Tüm bu stand ve dükkanlarda el işi hediyelik ürünler, takılar, yöresel kıyafetler, battaniyeler ile ahşaptan yapılmış dekorasyon malzemeleri satılmaktadır. Uygun fiyata satılan bu otantik hediyelik eşyalardan alınabilir.

El Dokuması Hediyelik Eşya Dükkanı

El Dokuması Hediyelik Eşya Dükkanı

Her ne kadar yurt dışına ihracatı yapılmıyor olsa da Laos’un kahveleri de alınabilecek önemli ürünler arasında yer almaktadır. Söz konusu kahveler denenerek bunlardan içimi beğenilenler alınabilir. Tüm bunlar, saat: 16.00 ile 22.00 arasında Sisavangvon caddesinde kurulan gece pazarından da bulunabilir.

12. Luang Prabang’ın Fiziki Yapısı Nasıldır?

Luang Prabang’ın çevresi değişik yükseltideki tepeler ve yüksek dağlarla çevrilidir. Bu dağ ve tepeler çıplak değil ve tamamen değişik türden ağaçlar ve bitki örtüsüyle kaplı. Ancak şehir, söz konusu dağ ve tepelerin arasındaki düzlüğe kurulmuş. Mekong Nehri’nin kıvrılarak ilerlemesi sonucu oluşan vadi ve vadiyi çevreleyen yükseltiler ile aynı şekilde Nam Khan Nehri’nin oluşturduğu vadi ve yükseltiler de çok belirgin.

Luang Prabang'ı Çevreleyen Dağllar ve Nam Khan Nehri

Luang Prabang’ı Çevreleyen Dağllar ve Nam Khan Nehri

13. Luang Prabang’da Festivaller, Resmî Tatiller, Önemli Günler

1 Ocak, Yeni Yıl / 20 Ocak, Ordu Günü / Nisan, Boun Pimai / 1 Haziran, Çocuklar Günü / Ağustos, Kayık Yarışları / Eylül, Boun Khao Padabdin / Eylül-Ekim, Işık Festivali / Ekim Su Festivali / Kasım, Boun That Luang / 2 Aralık, Ulusal Gün / yıllara göre değişen; Lao Yeni Yılı, Çin Yeni Yılı, Buda’nın Doğum Günü

14. Laos Vizesi İşlemleri

Tüm pasaport sahiplerinin Laos’a girmesi için Laos vizesi alması gerekmektedir. Laos vizesi son güncel durumunu öğrenmek için Dış İşleri Bakanlığı’nın internetteki ilgili resmi sayfasını kontrol etmek gerekir. İlgili sayfa için tıklayınız…

Laos vizesi işlemleri epey zahmetli bir iş. Laos’un Türkiye’de büyükelçiliği, konsolosluğu ya da resmi bir kurumu yok. Laos Vizesi Tayland, Kamboçya ve Vietnam’dan bir seyahat acentesi aracılığı ile alınabiliyor. Laos visesi işlemlerini yapan değişik acanteler var. Biz Vietnam’ın Ho Chi Minh kentindeki bir seyahat acentesi aracılığı ile bir günde Laos vizesi almıştık.

15. Luang Prabang İle İlgili Bilinmesi Gereken Diğer Bilgiler

Luang Prabang ile Türkiye arasında zaman farkı beş saattir. Luang Prabang Türkiye’den 5 saat daha ileri. Luang Prabang’da konuşulan dil ise resmi Laos dili olan Laoca. Luang Prabang’da kullanılan, Laos para birimi ise Kip’tir.

***

Dört günlük Luang Prabang gezimizin ardından 19 Ekim 2017 Perşembe günü Bangkok üzerinden uçakla Chiang Mai’ye(Tayland) hareket ettik.

Cevapla