ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> 20 Soru ve Cevapta Portekiz Gezi Rehberi | Gezi Bilgileri

20 Soru ve Cevapta Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz Gezi Rehberi, adından anlaşıldığı gibi 20 soru ve 20 cevaptan oluşmaktadır. Portekiz tatili ve Portekiz seyahati  esnasında lazım olacak olan söz konusu temel soru ve cevapların oldukça kısa olmasına, özet bilgi içermesine dikkat edilmiştir. Portekiz Gezi Rehberi, yapılacak bir Portekiz turu için, gezi rotası belirlemede lazım olacak olan; Portekiz nerede, Portekiz’de gezilecek yerler neresi, Portekiz’e nasıl gidilir ve benzeri soruların cevabı ile Portekiz hakkında bilgi içermektedir.

Ayrıca Portekiz tatili için söz konusu ülkeye gidildiğinde, Portekiz turu ve Portekiz seyahati esnasında lazım olacak olan; Portekiz’de ne yenilir, ne içilir, Portekiz mutfağı ve Portekiz gece hayatı, Portekiz ekonomisi, Portekiz dili ve benzeri Portekiz hakkında bilgilere de Portekiz Gezi Rehberi ‘inde yer verilmiştir.

Bu bilgileri, yaptığımız Portekiz gezisi öncesi ve Portekiz seyahati esnasında edindik. Portekiz turu’na başlamadan önce, Portekiz gezi kitapları okuduk, internetten Portekiz gezi rehberi, Portekiz tatil rehberi şeklinde hazırlanmış yazılar okuduk.  Yine internetteki tatil rehberi ve Portekiz gezi rehberi ile Portekiz tatil kitaplarından Portekiz tatil yerlerini de inceledik.

Portekiz Gezi Rehberi

Bu şekilde edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, Portekiz gezi rehberi niteliğinde hazırlanan soru ve soruların cevabı müteakip maddelerde belirtilmiştir.

1. Portekiz Nerededir?

Portekiz, Avrupa ’nın güneybatı ucunda, İspanya ile birlikte İber Yarımadasında yer almaktadır. Etrafı güneyden ve batıdan Atlas Okyanusu ile, doğudan ve kuzeyden ise İspanya ile çevrilidir.

Portekiz’in Haritadaki Yeri

2. Portekiz’in Tarihi Kısaca Nasıldır?

Portekiz küçük bir yüz ölçümü ve nüfusa sahip olsa da dünya tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Avrupa’nın en eski ülkelerinden biri olan Portekiz, 15 ve 16’ncı yüzyıllarda yaptığı keşiflerle dünya tarihinde unutulmazlar arasına girmiştir. Kronolojik sıraya göre Portekiz tarihi aşağıda belirtilmiştir.

– İlk çağlarda İber kabileleri ile işgal edilmiş,

– M.Ö. 1.yüzyılda Romalıların bir eyaleti olmuş,

– 5 ve 8.yüzyıllar arasında Vandallar, Süevler ve Vizigotlar tarafından istila edilmiş,

– 711 ile 1031 yılları arasında Endülüs Emevileri tarafından işgal edilmiş,

– Portekiz, 1143 yılında bağımsız bir krallık olarak kurulmuş,

– 13.yüzyılda sınırlarını tamamlamış ve 15.yüzyılda keşiflerle birlikte dünya çapında yayılmaya başlamış,

– 1580 ile 1640 yılları arasında İspanya hakimiyetine girmiş,

– 1688 yılında tekrara bağımsızlığını kazanmış ve İngiltere ile 20.yüzyıla kadar ittifak içerisinde olmuş.

– 19.yüzyılda Fransa savaşı, Kraliyet Ailesinin Brezilya’ya kaçması vb. sebeplerle iç karışıklıklar olmuş,

– 20.yüzyıl’da, 1926-1974 yılları arasında askeri darbeler dönemini yaşamış,

– 1974’te Karanfil Devrimi ile Portekiz demokrasiye dönmüş,

– 1986 yılında ise Portekiz, Avrupa Birliği üyesi olmuş.

3. Portekiz Hakkında Bilgi

Portekiz resmi dili, Portekizcedir. Bölgesel bir dil olan Mirandaca da konuşulan diller arasındadır. Halk arasında birçok kişi temel İspanyolcayı bilmektedir. Gençlerin çoğunluğu ise İngilizce konuşabiliyor. Portekiz’in başkenti Lizbon’dur. Portekiz para birimi, Shengen Ülkesi olması nedeniyle Euro’dur. Portekiz’de trafik sağdandır. Ulusal hayvanı ise horozdur. Beyaz zemin üzerine renkli seramik horozlar ülkenin sembolleri arasındadır. Portekiz Türkiye saat farkı ise Portekiz Türkiye’den 3 saat geridedir. Şarap ve özellikle de Şarap Şişesi Mantar Kapağı ihracatında dünyada söz sahibi ülkelerin başında geliyor.

arap Mahzeni Kalıntıları Arasında Sergilenen Bir Şarap Fıçısı

Şarap Mahzeni Kalıntıları Arasında Sergilenen Bir Şarap Fıçısı

4. Portekiz’e Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları ve TAP Air Portugal’ın Portekiz’in başkenti Lizbon’a ve Porto’ya direkt uçuşları bulunmaktadır. Daha ekonomik seyahat etmek için birçok aktarmalı uçuşlarda mevcuttur. Avrupa’da seyahat edenler, Portekiz’e; diğer Avrupa ülkelerinden özellikle de İspanya’dan otobüs ve tren ile de direkt gelebilir. Alternatif, aktarmalı ve ekonomik uçuşlar için tıklayınız… 

5. Portekiz’de Gezilecek Yerler?

Portekiz’de gezilecek yerler, gezilmeye değer yerler, kentler ve şehirler ile söz konusu yerler hakkındaki detaylı bilgiler ve fotoğraflar için, aşağıdaki “Portekiz’de Gezilecek Yerler ve Gezi Notları” yazımızın linkini tıklayınız…

6. Portekiz’de Mutlaka Gezilecek Yerler?

Öncelik sırasına göre; en büyük şehri ve başkenti Lizbon, ikinci büyük şehri Porto, Lizbon’un arka bahçesi gibi duran Sintra, güney kıyılarındaki Algarve Bölgesi ile Algarve’nin başkenti konumunda olan Faro,  tarihi bir dini merkez konumunda olan Braga, Üniversitesiyle ünlü Coimbra, tarihi Evora ve Azor Adaları.

Algarve Bölgesindeki Benagil Mağaraları

Algarve Bölgesindeki Benagil Mağaraları

Portekiz gezi rehberi’nin temelini teşkil eden söz konusu yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

7. Portekiz’de Gezilmeye Değer Diğer Yerler Nerelerdir?

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan; Guimaraes, Tomar, Alcobaça Manastırı ve Batalha Manastırı, Portekiz’in Venedik’i diye adlandırılan Aveiro, Tavira, Silves, Lagos, Estoril, Cascais, Avrupa’nın en batı noktası Cabo da Roca, Obidos, Nazare, Dini merkez konumundaki Fatımi, Leiria başlıcalarıdır.

Söz konusu yerler hakkındaki detaylı bilgiler ve fotoğraflar için, “Portekiz’de Gezilecek Yerler ve Gezi Notlarıyazımıza bakabilirsiniz…

8. Portekiz Gezi Rotası Nasıl Olmalıdır?

Bir fikir oluşması ve örnek teşkil etmesi açısından “Portekiz Gezi Rotası ve 8 Günlük Gezi Programı” yazımızı inceleyiniz. Bu rotayı kiralamış olduğumuz özel bir araçla gerçekleştirmiştik. Bazı yerler iptal edilerek otobüs ve tren ile de gezilebilir.

Portekiz Gezi Rehberi Örnek Gezi Rotası

Portekiz Gezi Rehberi Örnek Gezi Rotası

9. Portekiz’de Ulaşım Nasıldır?

Portekiz’de şehirler arası ulaşım için oldukça yaygın tren ağı ve otobüs ağı mevcuttur. Söz konusu ağlar oldukça rahat ve hızlı işlemektedir. Otobüsle ulaşım, trenle ulaşıma nazaran daha ucuzdur. Tren ulaşımı daha hızlıdır ve de otobüse göre daha pahalıdır.  Başkent Lizbon ve Porto’da şehir içi ulaşım için gelişmiş ve klimalı metro ağları bulunmaktadır. Portekiz otostop için çok uygun bir ülke olmadığı söylenmektedir. Tren ve otobüs bileti için tıklayınız…

10. Portekiz’in İklimi Nasıldır?

Portekiz’in güneyi ve batısı Atlas Okyanusu ile çevrili olması sebebiyle, okyanusun Portekiz iklimi üzerine çok büyük bir etkisi vardır. Bu nedenle, kıyı bölgelerinin tamamı senenin çoğu gününde batıdan esen rüzgarların etkisine maruz kalmaktadır. Bu da Portekiz kıyılarındaki sıcaklıkların hemen hemen her yerde aynı olmasını sağlıyor. Ancak enlem farkından dolayı kuzey kısmı güneye nazaran daha soğuk, güney kısmı da kuzeye nazaran daha sıcak. Bu durum da kışın esen okyanus rüzgarlarının kuzey bölgelerde daha çok yağış olmasını sağlıyor.

11. Portekiz’e Ne zaman Gidilir?

Kültürel seyahatleri için en uygun aylar; havaların serin ve genelde yağışsız olduğu, fiyatların düşük olduğu Mayıs ve Ekim aylarıdır. Yüzme ve deniz tatili için ise havaların çok sıcak olduğu Haziran-Eylül arası dönemdir. İstatistiklere göre Kasım ve Mart ayları en fazla yağmurun yağdığı aylardır.

12. Portekiz’de Nerede Kalınmalı?

Porto, Portekiz’in kuzey bölgesinde yapılacak geziler için en uygun konaklama yeri. Porto-Braga 55 km, Porto-Guimaraes 54 km, Porto- Viana do Castelo 74 km, Porto-Aveiro 75 km. Görüldüğü gibi Porto’dan bu noktalara günübirlik geziler yapılabilir.

Portekiz’in orta kısmını gezmek için en ideal konaklama yeri de Lizbon. Sintra, Cascais ve Estoril, Lizbon’un hemen yanı başında, 25-30 km civarında bir mesafede bulunuyorlar. Lizbon-Evora 134 km, Lizbon-Obidos 84 km, Lizbon-Nazare 121 km, Lizbon-Fatima 128 km. Bu kentlerin tamamına da Lizbon’dan günübirlik geziler yapılabilir.

13. Portekiz ‘de Ne Yenir? Ne İçilir? Mutfağı?

İlgili olanlar için bir sürü Porto şarap çeşidi var. Şarap mahzenleri var ve buralara, özellikle de Porto’da şarap tadım turları düzenleniyor. Yine ilgilenenler için yöresel biraları ve vişne likörleri de meşhur. Damak tatları bize uygun. Yemekleri rahatlıkla yenilebiliyor.

Portekiz mutfağı, deniz ürünleri ve balıklarla dolu oldukça çeşitli menüye sahip. Et, ekmek, pirinç ve patateste favoriler arasında. Özellikle de Morina balığından yapılan yemek çeşitleri oldukça fazla ve mevsime göre de yapılış tarifelerinin değiştiği söyleniyor.

14. Portekiz Gece Hayatı

Özellikle Lizbon ve Porto’da fado müziği ve fado barlar meşhur gibi gözüküyor. Fado müziği, kadınların, uzun süreli denize çıkan gemici eş ve sevgililerine yaktığı bir ağıt. Yani ağır bir müzik türü. Dinlemeye başladığınızda bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsunuz. Fado müziği yapan fado barlara giriş ücretli. Ücreti, bize göre yüksek bir rakam. Ücretin içine giriş ve bir kadeh yöreye has vişne likörü dahil. En azından bizim gittiğimiz yer böyleydi. Yani bu etkinlik biraz “turistik” bir etkinlik gibi bir şey.

15. Portekiz’de Ne Alınır?

Şarapları meşhur olduğu için şarap alınabilir. Ulusal hayvanları olan horozla ilgili horoz motifli hediyelik eşyalar alınabilir. Beyaz zemin üzerine renkli seramik horozlar ülkenin en önemli sembolleri arasında yer alıyor, bunlardan alınabilir.

Seramikten Yapılmış Horuz Hediyelik Süs Eşyaları

Seramikten Yapılmış Horuz Hediyelik Süs Eşyaları

16. Portekiz Yönetimi ve Siyasi Hayat

Portekiz demokratik bir cumhuriyettir. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Meclisi, Hükümet ve mahkemeler olmak üzere dört ana yönetim organı mevcuttur. Yasama, yürütme ve yargı Anayasa’nın temelini oluşturmaktadır. Cumhurbaşkanı 5 yılda bir seçilir ve yürütme görevi yoktur. Meclis üyeleri de 4 yılda bir halk tarafından seçilir. Hükümetin başkanı aynı zamanda başbakandır. Bakanlar, başbakan tarafından seçilir. Mahkemeler; ceza, idari ve mali olarak üçe ayrılır. Yüksek mahkeme temyiz görevini yürütür. Anayasa mahkemesi 9 üyeden oluşur.

17. Portekiz’in Fiziki Yapısı Nasıldır ve Yüzölçümü Nedir?

Portekiz, dağlık bir yer değildir, çoğunlukla alçak ve orta yükseltide arazilerle kaplıdır. Topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinden yüksekliğin 400 metre altındadır. Kuzey kesimler biraz daha dağlık ve 400 metrenin üzerindedir. Buna karşılık güney kesimlerde çoğunluğu 200 metrenin altındadır. Portekiz’in yüzölçümü ise 92.090 kilometrekaredir. 116.169 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Karadeniz Bölgesi’nden daha küçüktür.

18. Portekiz Ekonomisi Nasıldır?

Portekiz, 17. Yüzyılın sonundan itibaren İngiliz ticaretine açılmış ve porto şarabı ‘yla dünya çapında üne kavuşmuş. Porto şarabı meşhur oldukça, dünyanın şarap şişesi, mantar kapak ihtiyacının yüzde seksenini de karşılamaya da başlamışlar.

Avrupa’nın en az gelişmiş ülkelerinden biri olan Portekiz’de hayat seviyesi düşük. Milli hasılanın; üçte birini tarım, üçte birini sanayi ve ticaret, üçte birini ise çeşitli hizmet sektörleri sağlamaktadır.

Portekiz arazisinin yaklaşık %55 tarıma elverişlidir. Ekilebilir alanların çoğunda buğday yetiştirilmektedir. Fakat çoğu yerde toprak verimsiz olduğundan buğday ve diğer tahıl ürünlerinden ithal etmek zorundadır. Ayrıca zeytin yağı üretimi ileri durumdadır. Asma bahçeleri ise tarım alanlarının % 10’unu kaplamaktadır.

19. Portekiz’de Resmî Tatiller, Önemli Günler, Festivaller

01 Ocak, Yılbaşı / 09 Şubat, Karnaval / 25-27 Mart, Paskalya / 25 Nisan, Özgürlük günü-Devrimin yıl dönümü / 01 Mayıs, İşçi Bayramı / 26 Mayıs, Yortu Bayramı / 10 Haziran, Portekiz Milli Günü / 13 Haziran, Lizbon Günü / 15 Ağustos, Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi / 05 Ekim, Cumhuriyet Günü / 01 Kasım, Azizler Yortusu / 01 Aralık, Bağımsızlığın Yeniden Tesis Günü / 08 Aralık, Portekiz Dini Tatili / 24-25 Aralık, Noel.

20. Portekiz Vize İşlemleri

Portekiz için, 2018 yılı itibariyle;  Normal Umuma (Bordo)Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik(Siyah), Hizmet(Gri) ve Hususi(Yeşil) Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

 Portekiz’in Shengen ülkesi olması nedeniyle ülkeye Shengen vizesi ile girilmektedir. Son güncel durumu öğrenmek için Dış İşleri Bakanlığı’nın resmi ilgili sayfasını, internetten kontrol etmek gerekir. İlgili sayfa için tıklayınız…

***

Portekiz ile Portekiz’de gezilecek yerler hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

2 Comments

Cevapla