ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Coimbra Gezi Notları ve Coimbra’da Gezilecek Yerler | Gezi Bilgileri

Coimbra Gezi Notları ve Coimbra’da Gezilecek Yerler

Coimbra Gezi Notları ve Gezi Rehberi

Bu yazıda; Coimbra nerede, Coimbra’da gezilecek yerler ve Coimbra’ya nasıl gidilir, Coimbra gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri soruların cevabı yer almaktadır. Ayrıca; Coimbra hakkında bilgi ve Coimbra’da gezilecek yerler hakkında kısa bilgileri de içermektedir.

Coimbra, Portekiz’in batısında yer alıyor. Lizbon’un 200 km kuzeyinde, Porto’nun ise 120 km güneyindedir. Coimbra’ya, Porto’dan tren ya da otobüs” ile günübirlik gidilebilir. Arkadaş grubu ile yapılan gezilerde günübirlik araç kiralamak en uygun hareket tarzı. Coimbra gezi turu için bir gün yeterli bir süre.

Araç kiralayarak yapılacak günübirlik gezi içine; Portekiz’in Venedik’i olarak adlandırılan Aveiro da dahil edilebilir. Aveiro, sahip olduğu kumsallarıyla Portekiz’in önemli tatil yerleri arasında yar alıyor. Örnek teşkil edecek Gezi Rotası için, 8 günlük Portekiz Gezi Rotası ve Gezi Programıyazımızın ilgili bölümüne bakılabilir.

Bir dönem (12. ve 13.yy) Portekiz’in başkentliğini de yapmış olan Coimbra’nın, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan birçok tarihi binası ve Roma dönemi arkeolojik eserleri mevcut. Zengin bir tarihe sahip olan şehir, özellikle yaz mevsimi birçok turistin de uğrak yeriymiş.

Coimbra, Coimbra Üniversitesi ile dünya çapında bir üne sahip. Bu nedenle söz konusu şehir, bir üniversite şehri olarak da biliniyor.

Coimbra Üniversite ve Kampüs Binalarını Çevreleyen Tarihi Şehir Merkezi

Coimbra Üniversite Kampüs Binalarını Çevreleyen Tarihi Şehir Merkezi

Coimbra ve Coimbra’da gezilecek yerleri, 04-11 Mart 2018 tarihlerindeki Portekiz gezi rotası ve 8 günlük gezi programımızın altıncı gününde, Lizbon’dan Porto’ya giderken günübirlik olarak bir akşam üstü gezip gördük.

Coimbra’da Gezilecek Yerler

Gezi öncesi yaptığımız hazırlık aşamasında tatil programımızı oluştururken, birçok Portekiz gezi kitabı okuduk. Ayrıca internette mevcut gezi rehberi ve tatil rehberi şeklinde hazırlanmış yazıları ve yine internetten Portekiz’in tatil yerleri ile ilgili siteleri inceledik.

Bu incelemeler sonucunda tatilde ve gezi esnasında faydalanmak üzere gezi notları oluşturduk. Bu şekilde Portekiz ve Coimbra ile ilgili, gezi öncesi birçok gezi ve tatil bilgisi edindik. Tatil öncesi ve Coimbra gezi turu esnasında, Coimbra ’da gezilecek yerler hakkında edindiğimiz kısa ve öz bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir. Akşam üstü şehire ulaştığımızdan bazılarını tam göremedik.

1. Coimbra Üniversitesi

Bu üniversiteye öğrenciler arasında üstteki şehir de deniyormuş. Coimbra üniversite ‘si şehir merkezinin en tepe noktasında konuşlanmış. Coimbra Üniversite ‘sinin muhteşem bir kampüsü var. Fizik, Kimya, Edebiyat ve de diğer fakülte binaları hepsi de birbirinden güzel. Ancak en güzel bölümü ise, kampüsün en güzel yerine U şeklinde konuşlandırılmış olan kütüphanesinin, saat kulesinin ve kilisesinin yer aldığı ana binası.

U Şeklinde Yapılandırılmış Coimbra Üniversitesi Ana Binası

U Şeklinde Yapılandırılmış Coimbra Üniversitesi Ana Binası

Bu binanın kapıları tabanı kumlarla kaplı geniş bir avluya açılıyor. Kampüs içinde kalan tüm binalar, kemerli geçişler ve dar yollarla birbirine bağlı. Gezi esnasında kampüs içinde bulunan kiliselerin birisinde mutlaka bir ayine rastlamanız mümkün.

Okulun içi çam kokmaktadır. Sırf bu kokuyu teneffüs etmek için gitmeye değer olan üniversite, günün her saatinde saat yediye kadar istenildiği gibi gezilebiliyor, dersliklerine girip çıkılabiliyor. 1500’lü yıllardan kalma bu kütüphanesine giriş ise paralı ve 7 Euro. Kütüphanesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi.

1290 yılında inşa edilmiş olan üniversite binası dünyanın en eski binalarından birisi ve UNESCO Dünya Miras Listesi içinde yer alıyor. Üniversite kampüs binalarını ise tarihi şehir merkezi çevreliyor.

2. Baixa Meydanı

Şehrin ana meydanını teşkil ediyor. Üniversiteden aşağı ve nehir kenarına doğru inildiğinde bu meydana ulaşılıyor. İnişte eski şehir, dolambaçlı yollar ve birkaç eski kiliseyi de görebiliyorsunuz. Meydanda güzel yemekler yenebilecek restoranlar, alış veriş yerleri, bir şeyler içilebilecek kafe ve barlar mevcut.

Baixa Çıkan Trafiğe Kapalı Ana Yol

Baixa Çıkan Trafiğe Kapalı Ana Yol

3. Küçükler İçin Portekiz Müzesi(Portugal dos Pequenitos)

Ülkenin ilk tematik parklarından birisi ve çocuklar için pedagojik bir oyun alanı olarak da kullanılıyor. 1940 yılında doktor Bissaya Barreto tarafından tasarlanmış. Yapımını ise modernist mimar Cassiano Branco geçekleştirmiş. Müze içerisinde bir de Barbie Müzesi var. Ayrıca müzenin bulunduğu bölgede Portekizce konuşulan Afrika Ülkelerinin etnografyalarının ve anıtlarının sergilendiği başka binalar da var.

Çocuklar İçin Portekiz Müzesi

Çocuklar İçin Portekiz Müzesi

Müzede, ülkenin kuzeyinden güneyine kadar her yöreye ait yapı kendi ebatlarının birebir ölçülerine göre küçültülmüş minyatür olanları da var. İstanbul’da ki Miniatürk gibi. Müzenin içerisi ve içerisindeki her şey çocukların boyutlarına uygun olarak yapılmış. Parkta tüm aile yani yetişkinler de keyifli bir zaman geçirebilir. Ülkenin tarihi öğrenilirken bir taraftan da eğleniyor.

4. Eski Katedral

Coimbra’nın 1140’lı yıllarda Portekiz’in başkent ilan edilmesiyle birlikte bu kilisenin de yapımına başlanmış. Şehirde bu kiliseden daha eski bir kilisenin mevcut olduğuna dair herhangi bir bilgi ve bulguya şimdiye kadar rastlanmamış. 1500’lü yıllarda kiliseye bir takım eklentiler ve ilaveler yapılmış. Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı olarak hizmet veriyor. Bu katedral 1772 yılına kadar şehrin dini merkezi unvanını sürdürmüş. Daha sonra bu unvan, aynı yıl yeni katedrale verilmiş.

Coimbra Eski Katedral

Coimbra Eski Katedral

5. Yeni Katedral

Günümüzde şehrin rahiplik merkezi unvanını elinde bulunduruyor. Eski üniversiteye oldukça yakın ve havadar bir yerde konuşlanmış. Katedral başlangıçta Cizvit Keşişliğine aitmiş. 1759 yılında tüm Cizvitler Portekiz’de yasaklanınca bir süre boşta kalmış. Bunun üzerine 1772 yılında, eski katedralden, rahiplik merkezi unvanı alınarak yeni katedrale verilmiş.

***

Bugün yaptığımız Lizbon-Porto arasındaki 320 km yolculuk esnasında gezip gördüğümüz son yer, Coimbra oldu. Coimbra gezisinden sonra, Porto yolculuğumuzu sürdürdük. Akşamın geç saatlerinde Portekiz gezi rotası içerisindeki son şehir olan Porto’ya ulaştık. Akşam yemeğini yol üzerinde hallettiğimiz için iki gece konaklayacağımız Porto’daki otelimize yerleştikten sonra uykuya çekildik.

***

Portekiz ile Portekiz’de gezilecek yerler hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

Cevapla