ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Portekiz Gezi Notları ve Portekiz'de Gezilecek Yerler | Gezi Bilgileri

Portekiz Gezi Notları ve Portekiz’de Gezilecek Yerler

Portekiz’de Gezilecek Yerler ve Gezi Notları yazımızda; Portekiz nerede, Portekiz ’e nasıl gidilir, Portekiz ’de gezilecek yerler ve Portekiz gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri soruların cevabı yer almaktadır. Ayrıca; Portekiz hakkında bilgi ile Portekiz ’de gezilecek yerler hakkında kısa ve öz bilgileri de içermektedir.

Portekiz, Avrupa’nın en güneybatı ucunda yer almaktadır. Etrafı ise İspanya ve Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Türk Hava Yolları ve TAP Air Portugal’ın Portekiz’in başkenti Lizbon’a direkt uçuşları bulunmaktadır. Portekiz’e, diğer Avrupa ülkelerinden özellikle de İspanya’dan otobüs ve tren ile de direkt gelinebilir.

 Portekiz, kendine has bir duruşu ve de kendine has kültürüyle Avrupa’nın diğer ülkelerinden ayrı duruyormuş hissi uyandırıyor. Bu özelliği belki de Avrupa’nın en batısı ve de en güney batısında olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha gizemli ve içine kapanık gibi duruyor. Bu özelliği ile dikkat çekici.

İspanya ile birlikte İber Yarım Adası’nda yer alan Portekiz’de hem tarihsel yönden hem doğa yönünden hem de değişik aktiviteler yönden gezip görülecek birçok yer var.

Portekiz gezimizi, beş kişilik gezi grubumuzla, 04 Mart – 11 Mart 2018 tarihlerinde yaptık. Bu gezi, Mayıs 2017’de yaptığımız İspanya ve Endülüs gezimizin devamı şeklinde gerçekleşti.

Kiraladığımız özel bir araç ile 8 günde Portekiz ‘in hemen hemen her yerini gezdik diyebiliriz. Çünkü küçük bir yer ve nüfusu da İstanbul’un yarısı kadar bir şey. Aynı şekilde bir gezi için 10 gün yeterli bir süre.

“Gezi Rotası” ana hatlarıyla; Porto> Guimaraes> Braga> Porto> Faro> Tavira> Silves> Lagos> Evora> Lizbon> Estoril> Cascais> Cabo da Roca> Sintra> Lizbon> Obidos> Nazare> Alcobaça> Batalha>  Fatimi> Tomar> Coimbra> Porta şeklinde gerçekleşti.

Portekiz Gezi Rotası

Tatil programımızı oluştururken, gezi öncesi birçok Portekiz gezi kitabı okuduk. Ayrıca gezi rehberi ve tatil rehberi şeklinde hazırlanmış internet yazılarını ve Portekiz’in tatil yerleri ile ilgili internet sitelerini inceledik. Yaptığımız bu incelemeler sonucunda tatil ve gezi esnasında faydalanmak üzere, gezi öncesi, Portekiz hakkında birçok gezi ve tatil bilgisi edindik.

Söz konusu bilgileri gezimiz esnasında kullanmak üzere not etmiştik. Portekiz turu esnasında bu notlar işimize çok yaradı. Bahse konu notlara, Portekiz turu esnasında öğrendiğimiz bilgileri de ilave ettik. Şimdi bu şekilde oluşan gezi notlarımızı yazma zamanı…

Portekiz turu öncesi yaptığımız çalışmalar ve Portekiz gezisi esnasında edindiğimiz gezi notlarımız, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; bizim gezip gördüğümüz, Portekiz’de gezilecek yerler, maddeler halinde gezi programımıza uygun olarak belirtilmiştir. İkinci bölümde ise, geziye çıkmadan önce yapmış olduğumuz çalışmalardan ve gezi esnasında edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrendiğimiz, ancak bizim gidemediğimiz, Portekiz’de gezilip görülmesi gereken diğer yerlerdir.

1’inci Bölüm: Portekiz’de Gezilecek Yerler (Gezdiğimiz)

Gezimizin ilk günü olan 4 Mart 2018 Pazar günü, Saat: 09.35’de İstanbul Atatürk Hava Limanı’nından THY’larının” uçağı ile   Porto Francisco Sa Carneiro Hava Limanına uçuşumuzu gerçekleştirdik. Bir saat 50 dk. lık uçuşa müteakip yerel saat ile saat: 11.25’de Porto Havalimanı’na ulaştık. Pasaport işlemlerinin ardından, internetten kiraladığımız aracı havaalanından teslim aldık. Eşyalarımızı araca yerleştirmeye müteakip, ilk durağımız, havaalanına 45 km mesafede bulunan ve 2001 yılında Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiş olan Guimaraes oldu.

1. Guimaraes

2001 yılında Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiş.  Guimaraes, Braga’nın 25 km güney doğusunda ve Porto’ya 45 km mesafede yer almaktadır. Otantik bir görünüme sahip olan, tarihi kent merkezi; orta çağ yerleşiminin son derece iyi korunmuş bir örneği gibi duruyor.

Guimaraes, Portekiz’in kuruluşunda oynadığı rol nedeniyle; “Portekiz uyruğunun doğduğu yer”, “beşik kent” olarak da anılıyor. Çünkü, ilk kralları Kral Afonso Henriques’in burada doğduğuna inanınıyorlar.

Guimaraes

Guimaraes

14’üncü yüzyılda yapılan kalesi, 15 yüzyıldan kalma sarayı, taş zeminler, dar sokaklar ve sokakları birbirine bağlayan kemerler, granit balkonlar, gezip görülecek yerler arsında. Söz konusu yerlerin tamamı da yürüyerek gezilebilecek mesafede iç içe.

Guimaraes gezimizin ardından ikinci durağımız ise Guimaraes’e 25 km mesafede ve 12. yüzyıldan beri bir inanç merkezi konumunda olduğu söylenen tarihi Braga kenti oldu.

2. Braga

Braga, Portekiz’in kuzeybatısında ve Porto Havaalanına 60 km mesafede yer alıyor. Ülkenin kuzeyindeki büyük şehirlerinden birisidir. Dini anlam içeren geniş bir mimari koleksiyonu var.

Se Katedrali, Sacred Sanat Müzesi, Antigo Paço Episcopal, İdolo Çeşmesi, XII Pio Müzesi gibi dinsel ve tarihi yapıtlar ve de bu yapıların sıralandığı tarihi sokaklar Braga’da gezip görülecek yerler arasında.

Braga hakkında diğer tüm detaylı bilgiler, “Braga’da Gezilecek Yerler ve Braga Gezi Notları” yazımızda yer almaktadır.

Portekiz Eski Dini Merkezi, Braga

Portekiz Eski Dini Merkezi, Braga

Akşam yemeğini Braga’da yedikten sonra aracımızla 60 km. mesafedeki Porto Havalimanına geri döndük. Aracımızı geri teslim ettik. Ryanair Havayollarına” ait bir uçakla saat: 22.05’te, Portekiz’in en güneyine, Arapça’da Batı Endülüs anlamına gelen Algarve bölgesini gezmek üzere söz konusu bölgenin başkenti Faro Havalimanına bugünkü ikinci uçuşumuzu gerçekleştirdik.

Geziye hazırlık aşamasında internetten kiraladığımız ve bizim sekiz günlük ulaşımımızı sağlayacak olan aracımızı havaalanından teslim aldık. Aracımıza yerleştikten sonra iki gece konaklayacağımız Faro’da ki otelimize hareket ettik. Otelimize yerleşmeye müteakip uykuya çekildik.

***

Portekiz gezimizin 2’inci günü olan 5 Mart 2018 Pazartesi günü, otelimizdeki kahvaltının ardından Portekiz’in güneyini ve Endülüs’ün de batısını oluşturan Algarve gezimize başladık. Öncelikle, Algarve Bölgesi’nin başkenti konumunda bulunan Faro’ya bir göz attık.

3. Faro

Faro, Portekiz’in en güneyinde ve Portekiz’in başkenti Lizbon’a 280 km mesafede. Portekiz’deki en eski yerleşim yerlerinin başında yer alıyor.

Liman, Liman bölgesindeki Jardim Manuel Bivar diye anılan bahçeler, bahçelerin hemen üst kısmında yer alan trafiğe kapalı ve birçok restoran ile kafelerin bulunduğu ana alışveriş bölgesi, bu bölgenin hemen kuzeyinde şehrin meşhur kiliseleri (Igreja do Carmo en önemlileri), kentin genel görüntüsüne hâkim olan Luceu okul binası, Faro’da gezip görülecek yerler arasında. Tarihi merkez, Faro Katedrali, Faro Yahudi Mezarlığı da dikkat çeken diğer önemli yerler.

Faro hakkında diğer tüm  detaylı bilgiler, “Faro’da Gezilecek Yerler ve Faro Gezi Notları” yazımızda yer almaktadır.

Portekiz 'in En Eski Şehiri, Faro

Portekiz ‘in En Eski Şehiri, Faro

Yürüyerek yaptığımız Faro şehir turunu öğlene doğru bitirdik. Ardından, Faro’nun 40 km. doğusunda bulunan, köprüleriyle meşhur Tavira sahil kasabasına sahil şeridini takip ederek gittik. Yürüyerek adım adım Tavira’yı da gezdik.

4. Tavira

Faro’nun 35 km doğusunda, İspanya sınırına oldukça yakın. Gilao Nehrinin her iki yanına kurulmuş olan kent, Algerve’nin en etkileyici ve en eski kentlerinden. Algarve’nin doğu bölgesini teşkil ediyor ve söz konusu bölgeleri keşfetmek için ideal bir konumda gözüküyor.

Bir tepenin üstüne kurulmuş olan kalesi, Roma Köprüsü, Gotik ve Rönesans Kiliseleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi bahçeleri gezip görülecek yerler arasında. Yürüyerek iki saat gibi kısa bir sürede gezilebiliyor. Sahile uzaklığı 3 km olan kent, küçük ama aktif bir balıkçı limanına sahip.

Tavira Meydanı

Tavira Meydanı

Tavira gezimize müteakip, Faro’nun 90 km. batısında bulunan, renkli ve canlı mekanları ile ünlü başka bir sahil kasabası olan Lagos’a doğru hareket ettik. Lagos’a 40 km mesafede ve yolumuz üzerinde bulunan; kırmızı kum taşı kalesi ve mis kokulu portakal bahçeleriyle ünlü tarihi bir değeri olan Silves kasabasını da ziyaret ettik.

5. Silves

Faro’nun 50 km batısında ve starajik bir tepenin üstüne kurulu olan kentin tarihi Fenikelilere kadar uzanıyor. Fenikeliler ile birlikte daha sonraki yıllarda Rumlar ve Kartacalılar için de önemli bir doğal liman kentiymiş. Doğal ve korunaklı olması, önemli tersane binaları yapılmasına ve gemiciliğin gelişmesine vesile olmuş. Daha sonraki yıllarda ise Endülüs Emevileri’nin hakimiyetine girmiş ve tarihi önemi Emeviler döneminde de devam etmiş.

Portakal Bahçeleriyle Ünlü, Silves

Portakal Bahçeleriyle Ünlü, Silves

Günümüzde, turizm ve yerel mantar ile kurutulmuş meyve endüstrisi oldukça gelişmiş. Kırmızı kum taşı kalesi ve mis kokulu portakal bahçeleriyle de ünlü. Lizbon’a mesafesi 250 km.

Silves gezisi sonrasında sahil şeridinde bulunan Benagil Mağaralarını aradık. Mağaraların yerlerini akşam saatlerinde bulduk. Söz konusu mağaralara, bir tur programı dahilinde, tekne ile gidilebildiğini öğrendik. Günün geç vakti olduğu için bu organizasyonu gerçekleştiremedik. Ardından da Lagos’a doğru hareket ettik. Akşam üzeri Lagos’a ulaştık.

6. Lagos

Portekiz’in ve de Avrupa’nın en güney batı ucunda yer alan Lagos, Faro’ya 90 km, Lizbon’a ise 300 km mesafede. Portekizce’de adı “göller” anlamına geliyor. Lagos’un; Diana Plajı, Meia Plajı ve Camilo Plajı popüler noktalarından olduğu söyleniyor.

Küçük dar sokakları hoş kafeleri bulunan Lagos, bir süre Endülüs Emevileri’nin hakimiyetine girdiğinden dolayı Emevi izlerine de rastlamak mümkün.

Lagos’tan Avrupa’nın en güney batı noktası olan Sagres’e de gidilebilir. Sagres’in Lagos’a olan mesafesi 35 km. Zamanımızın kısıtlı olması nedeniyle biz gidemedik.

Güney Portekiz Rotası

Lagos gezimiz ile birlikte Portekiz’in güneyindeki gezimizi tamamlamış olduk. Akşam Yemeği’ni Lagos da yedikten sonra geceyi geçireceğimiz otelimizin bulunduğu Faro’ya hareket ettik. Otelimize ulaştıktan sonra istirahate çekildik.

***

Portekiz gezimizin 3’üncü günü olan 6 Mart 2018 Salı günü, otelimizdeki kahvaltının ardından eşyalarımızı aracımıza yerleştirdik. Ardında Faro’nun 226 km kuzeyinde ve Portekiz’in orta bölgesinde bulunan Evora’ya hareket ettik. Portekiz’in en güneyinden, Portekiz’in kuzeyine doğru bir hafta sürecek olan yolculuğumuza, böylece başlamış olduk.  Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun sonunda Evora’ya ulaştık.

7. Evora

Evora, Lizbon’un 135 km doğusunda yer alıyor. Tarihi de Roma dönemine kadar uzanıyor.

Portekiz’in en eski üniversitesi olan Evora Üniversitesi binası, Diana Tapınağı, Jardim Publico, Se Katedral, St.Francis Kilisesi, Şehrin ortasından geçen su kemeri, şehrin ana meydanını oluşturan Girolda Meydanı, Girolda Meydanı’nın yanında yükselen St.Antoa Kilisesi, Evora’da gezip görülecek yerler arasında.

Evora hakkında diğer tüm detaylı bilgiler, Evora’da Gezilecek Yerler ve Evora Gezi Notları yazımızda yer almaktadır.

Evora

Yürüyerek yaptığımız Evora şehir gezimizin ve öğle yemeğinin ardından 135 km batıda ve Atlantik Okyanusu kenarında bulunan Portekiz’in başkenti Lizbon’a hareket ettik. Takriben 1,5 saat süren yolculuğun ardından akşamleyin Lizbon’a ulaştık. Lizbon merkezde bulunan ve üç gece konaklayacağımız otelimize yerleşmeyi müteakip kendimizi Lizbon’un sokaklarına, caddelerine ve meydanlarına bıraktık. Kısa bir keşif turundan sonra otelimizde istirahate çekildik.

***

Portekiz gezimizin, 4’üncü günü olan 7 Mart 2018 Çarşamba günü de tam gün, Lizbon’da gezip görülecek yerleri gezmeye devam ettik. Gecelemeyi Lizbon’daki otelimizde yaptık.

8. Portekiz’in Başkenti Lizbon

Avrupa’nın en fazla turist çeken şehirlerinden birisi olan, Lizbon, aynı zamanda Avrupa Birliği sınırları içerisinde ki en kalabalık şehirlerden de sayılabilir.

Sao Jorge Kalesi, Belem Kulesi, Jerónimos Manastırı, Alfama Bölgesi, Santa Justa Asansörü, Pedro IV (Rossio) Meydanı, Gulbenkian Müzesi, Lizbon Okyanus Akvaryumu, Keşifler Anıtı, 25 Nisan Köprüsü, Ticaret Meydanı, Berardo Müzesi, Rua Augusta, Lizbon Katedrali ve Belem Pastanesi (Pasteis de Belem) Lizbon’da gezip görülebilecek yerler.

Portekiz 'in Başkenti Lizbon

Portekiz ‘in Başkenti Lizbon

Lizbon’da gezip görülebilecek diğer yerler ise; Baixa Pombalina, Museu Nacional de Arte Antiga, Rua Garrett, 28 Nolu Tramvay, Chiado, Alcantara, Bairro Alto, Cascais, Hz. İsa Heykeli, Parque das Naçoes, Sao Roque Kilisesi, Church of Saint Roch, Sintra Kasabası, Tarihi Sanatlar Ulusal Müzesi ve Ulusal Çini Müzesi.

Lizbon hakkında detaylı diğer tüm bilgiler, Lizbon’da Gezilecek Yerler ve Lizbon Gezi Notları yazımızda yer almaktadır.

***

Portekiz gezimizin 5’inci günü olan 8 Mart 2018 Perşembe günü, Lizbon’un çevresindeki yerleri gezdik. İlk durağımız, Lizbon’un 25 km güney batısındaki; evleri, plajları ve sıcak iklimi ile ünlü ve de 2. Dünya Savaşında sürgünlerin şehri olarak ünlenmiş olan Estoril oldu.

Lizbon’un Çevre Gezi Rotası

9. Estoril

Estroil Lizbon’a yakınlığı ile adeta Lizbon’un arka bahçesi konumunda. Okyanusun kıyısında yer alan bu sahil kasabasında birçok SPA ve termal otel mevcut. Lizbon’un en büyük gazinosu burada ve birçok gazino, gece kulübü ve golf sahaları da mevcut. Bu nedenle de Lizbon’un eğlence ve sayfiye yeri olarak da anılıyor. Estoril, Cascais’e oldukça yakın ve yürüyüş mesafesinde. Bu iki yerleşim yeri arasını yerli halk, yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için sıklıkla kullanıyormuş.

Gazinolar Kenti, Estoril

Estoril gezimizin ardından bugünkü ikinci durağımız ise Estoril’den 10 km daha batıda bulunan Cascais kasabası oldu.

10. Cascais

Kordon boyunca palmiyeler, balıkçı tekneleri ve balık ağları ile tam bir balıkçı kasabası olan Cascais de Estoril gibi okyanus kıyısında bulunmaktadır.

Sahilde bulunan savunma amaçlı gözetleme kulesi, merkezdeki Belediye Meclis Binası (Town Hall), S’ler çizecek şekilde dizayn edilmiş siyah ve beyaz parke taşları döşenmiş sokakları, Portekiz’in ortak özelliği olan porselen sokak levhaları, eşinin balıktan dönmesini bekleyen sahildeki bronz kadın heykeli, Cascais’de gezip görülecek yerler arasında.

Parke Taşlarıyla Ünlü, Cascais

Parke Taşlarıyla Ünlü, Cascais

Bugünkü üçüncü durağımız, Cascais’den 18 km daha batıda ve Avrupa’nın en batı noktasını oluşturan Cabo da Roca deniz feneri oldu.

11. Cabo da Roca

Cabo da Roca, Avrupa ana kıtasının en batı ucunu oluşturuyor. 1772 yılında, 140 metre rakıma sahip kaya parçalarının üzerine bir deniz feneri yapılmış. Burası için Dünya’nın en önemli 800 coğrafi noktasından birisi olduğu söyleniyor. 10 Euro’ya buradaki varlığınızı mühürlü imzalı bir sertifika ile ölümsüzleştirebiliyorsunuz. Sertifikamızı biz de aldık. Buraya Sintra – Cascais arası karşılıklı çalışan ve buraya da uğrayan otobüslerle gelinebiliyor.

Cabo da Roca

Bu üçüncü noktadan sonra 20 km güney doğuda bulunan; lüks dinlenme tesisleri, görkemli villaları ve yemyeşil tepeleri ile renkli evleri, butik dükkânları ve taşlarla çevrili dar sokaklarıyla ünlü, masalsı Sintra kasabasına geçtik.

14. Sintra

Başkent Lizbon’un 30 km batısında, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan küçük şirin bir kasaba. Şehrin tepesinde ve UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Pena Sarayı (Palacio Pena), Şehir Sarayı/Sintra Ulusal Sarayı, Regaleira Sarayı (Quinta Da Regaleira), Mahribi Kalesi (Castle of the Moors), Oyuncak Müzesi; Sintra’da gezip görülecek yerler arasında.

Sintra hakkında detaylı diğer tüm bilgiler, “Sintra’da Gezilecek Yerler ve Sintra Gezi Notları” yazımızda yer almaktadır.

Rengarenk Evleriyle Sintra

Sintra gezimizin bitiminde Lizbon’a geri döndük. Lizbon’da ki akşam yemeğinin ardından gecelememizi Lizbon’da otelimizde yaptık.

***

Portekiz gezimizin 6’ıncı günü olan 9 Mart 2018 Cuma günü, Lizbon ve çevresini kapsayan üç günlük gezimizi sonuçlandırdık. Lizbon’daki otelimizde yaptığımız kahvaltının ardından Lizbon’un 320 km kuzeyinde bulunan Porto’ya hareket ettik. Yolumuz üzerinde ve yolumuz civarında bulunan önemli şehir, kasaba ve dini merkezleri gezip görerek Porto yolculuğumuzu sürdürdük. Porto yolculuğumuz sırasında, ilk durağımız Lizbon’un 85 km kuzeyinde yer alan, Obidos oldu.

Orta Portekiz Rotası

15. Obidos

Obidos, Latince’de korunaklı şehir anlamına geliyor. Etrafı sağlam kale duvarları ile çevrili olan Obidos’un tarihi yapıları, 1755 Lizbon depreminde kale duvarları ile birlikte zarar görmüş. Bir kısmı deprem sonrasında yeniden inşa edilmiş, bir kısmı da bir şekilde onarımı yapılarak bugünkü halini almış.

Obidos Rua Direita

Old Town, Obidos Kalesi, Old Town’un etrafını tamamıyla çevirmiş olan kale duvarları, surlar arasındaki hediyelik eşyacılar, surların dışında bulunan su bentleri, Santa Maria Kilisesi, Obidos’ta gezip görülecek yerler arasında.

Bu küçük ve şirin kasabayı bir saat gibi kısa bir sürede yürüyerek gezip, birer kahve içtikten sonra yolculuğumuza devam ettik. Obidos’tan 40 km daha kuzeye gittikten sonra güzel bir sahil kasabası olan Nazare’ye ulaştık.

14. Nazare

Nazare’nin açık denize yani okyanusa açılan, çok geniş kumsalları ve uzunca plajları var. Yaz aylarında oldukça kalabalık ve Portekiz’in gözde tatil beldesi olduğu söyleniyor. Aynı zamanda bir balıkçı kasabası. Kumsaldaki balıkçı tekneleri oldukça fazla. Sahil boyunca birçok kafe ve restoran var. Sahil bandının arka sokaklarında ise yöre halkının yaşam mahalleleri var.

Sahil Kenti Nazare ve Upuzun Kumsalları

Sahil Kenti Nazare ve Upuzun Kumsalları

Biz aracımızla kente girince direk kentin en hâkim noktasına çıktık. Bu hâkim noktadan kente ve kumsallara kuş bakışı bakıp bol bol fotoğraf çektik. Kumsaldan bu tepeye çıkan ve karşılıklı sefer yapan iki adet finiküler de var. Bu tepedeki etkinliklerimizi bitirdikten sonra aşağıya kumsalın bulunduğu sahile indik. Sahildeki restoranlardan birisinde öğle yemeğimizi balık olarak yedik. Ardından bu sahil kentinden 15 km daha doğuya yani iç kesimlere doğru gittikten sonra Alcobaça kasabasına ulaştık.

15. Alcobaça

Alcobaça gelişmemiş ve küçük bir yer. Buraya gelişimizin amacı Alcobaça Manastırını görmekti.

Alcobaça Manastırı

Söz konusu manastır, 1989 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış. 12’nci yüzyılda gotik tarzda yapılmış olan kiliseyi gezip gördükten sonra Alcobaça’nın 23 km kuzeyindeki Batalha’ya hareket ettik.

16. Batalha

Batalha da aynen Alcobaça gibi gelişmemiş ve küçük bir kasaba. Buraya gelişimizin maksadı da Alcobaça’da olduğu gibi tarihi bir manastır olan Batalha Manastırı’nı görmekti. 1385 yılında yapımı tamamlanan Batalha Manastırı da Alcobaça Manastırı gibi gotik tarzda yapılmış. 1983 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış.

Batalha Manastırı

Batalha Manastırı

Portekizlilerin Kastilyalıları yenmelerinin onuruna inşa edilmiş olan Batalha Manastırı’nı gezip gördükten sonra planımızda Leiria kentini görmek vardı. Ancak zaman problemi yaşamaya başladığımızdan dolayı Leiria gezimizi iptal ettik. Yolculuğumuza buradan 24 km doğuya iç kesimlere doğru devam ettik. Sonrasında Fatima’ya ulaştık.

17. Portekiz’in Dini Merkezi Fatimi

Fatimi, Lizbon’un 130 km kuzeyinde, Porto’nun ise 180 km güneyinde yer alıyor. Fatimi, dini bir merkez. Lizbon’dan günübirlik gelinebilir bir konumda. Fatimi’nin en büyük ekonomik kaynağı da din turizmiymiş.

Fatımi Basilica Santissima Trindade

Fatımi Basilica Santissima Trindade

Burayla ilgili birçok efsane varmış. Bunlardan en önemlisi ise Meryem’le ilgili olanı. Efsanelere göre Meryem ilk olarak burada üç çoban çocuğa gözükmüş. Ardından da binlerce kişiye gözükmeye başlamış. Gözüktüğü insanlara da mesajlar veriyormuş. Verdiği bu mesajlara günümüzde Katolikler tarafından Fatima mucizeleri olarak adlandırılmış.

Bu dini merkezi gezip gördükten sonra 40 km daha doğuya iç kesimlere doğru yolculuğumuza devam ettik ve bir başka manastırıyla ünlü olan Tomar’a ulaştık.

18. Tomar

Alcobaça, Batalha ve Tomar birbirini tamamlayan üçgen şeklinde üç önemli dini merkez. Fatimi de bu üç önemli dini merkezin oluşturduğu üçgenin ortasında. Ancak Tomar’a akşamüzeri ulaşabildik. Buraya gelişimizin maksadı romanlara ve filmlere konu olan 14’üncü yüzyıl Tapınak Şövalyeleri Manastırı’nı gezip görmekti.

Tomar Tapınak Şövalyeleri Manastırı

Tomar Tapınak Şövalyeleri Manastırı

Tomar Mesih Manastırı diye de adlandırılan söz konusu manastır, 1983 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış. Kapanış saatinden sonra geldiğimiz için dıştan bakmakla yetinebildik. Ardından, Porto yolculuğumuz esnasında gezip göreceğimiz Coimbra kentine doğru hareket ettik.

19. Portekiz’in Üniversite Şehri Coimbra

Coimra, kendisiyle aynı ismi taşıyan Portekiz’in Coimbra bölgesinin en büyük şehri. 1290 yılından kurulan Coimbra Üniversitesi Portekiz’in en eski üniversitesidir. Bu üniversitesi ile dünya çapında bir üne sahiptir.

Eski Katedral, Küçükler için Portekiz müzesi (Portugal fort the Little Ones), Dünya’nın en eski binalarından birisi olan ve bir tepenin üstünde yer alan Coimbra Üniversitesi binası(İnşası 1290), Üniversite kampüsünde bulunan Joanina Kütüphanesi, Üniversiteyi çevreleyen tarihi şehir, tepeden aşağı inince restoranların barların ve mağazaların bulunduğu Baixa Meydanı, Sao Tiago Kilisesi, Santa Cruz Manastırı, Yeni Katedral, Coimbra’da gezip görülecek yerler.

Coimbra hakkında detaylı diğer tüm bilgiler, Coimbra’da Gezilecek Yerler ve Coimbra Gezi Notları yazımızda yer almaktadır.

Coimbra Üniversitesi ve Çevresindeki Tarihi Şehir

Coimbra Üniversitesi ve Çevresindeki Tarihi Şehir

Akşam yemeğimizi Coimbra’da yedik. Bir sonraki ziyaret edeceğimiz şehir ise, Portekiz’in Venedik’i diye adlandırılan Aveiro’ydu. Zamanımız kalmadığı için Aveiro gezimizi de Leiria gezimiz gibi iptal ettik. Vakit çok geç olduğu için direk Porto’ya hareket ettik.

Akşamın geç saatlerinde Porto’ya ulaştık. İki gece konaklayacağımız otelimize yerleştikten sonra uykuya çekildik.

***

Portekiz gezimizin 7’inci günü olan 10 Mart 2018 Cumartesi günü, otelimizdeki kahvaltının ardından, sabah saatlerinde, Porto’da gezip görülecek yerler için şehir gezimize başladık. Adım adım Porto’yu gezdikten sonra gece konaklamamızı otelimizde yaptık.

20. Porto

Portekiz’in kuzeybatı sahilinde yer alıyor. Douro Nehri’nin okyanusla birleşiği yerde kurulmuş. Porto, Lizbon’dan sonra Portekiz’in en büyük ve en gelişmiş ikinci şehri.

Porto Ribeira Meydanı

Porto Ribeira Meydanı

Porto Katedrali (Se do Porto), Fotoğ Müzesi(Portugues de Fotografia), 1.Dom Luis Köprüsü, Clerigos Kilisesi, Sahaf Çarşısı(Livraria Lello e Irmao), Geleneksel Pazar Mercado do Bolhao), Avenida dos Aliados, Konser Salonu, Çağdaş Sanat Müzesi, Borsa Sarayı(Palacio da Bolsa), Sao Francisco Kilisesi, Şarap Mahzenleri, Portoda gezip görülecek yerler arasında.

Porto hakkında detaylı diğer tüm bilgiler, Porto’da Gezilecek Yerler ve Porto Gezi Notları yazımızda yer almaktadır.

***

Portekiz gezimizin 8’inci günü olan, 11 Mart 2018 Pazar günü Porto gezimizi bitirdik. Otelimizdeki kahvaltının ardından, Porto Francisco Sa Carneiro Hava Limanın aracımızla hareket ettik. Havaalanında aracımızı teslim edip pasaport işlemlerini yaptıktan sonra saa:12.20’de THY ile İstanbul’a dönüşümüz başladı. Türkiye saati ile saat:19.55’de İstanbul Atatürk Havaalanı’na ulaştık.

2’inci Bölüm: Portekiz’de Gezip Görülecek Diğer Yerler

Bu bölüm, geziye çıkmadan önce yapmış olduğumuz çalışmalardan ve gezi esnasında edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrendiğimiz, ancak zamanımızın kısıtlı olması nedeniyle bizim gidemediğimiz, Porto’da gezilip görülmesi gereken diğer yerleri kapsamaktadır. Söz konusu yerler, maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir.

1. Leiria

Lizbon’a 135, Porto’ya ise 179 km mesafededir. Leiria, Roma Katolik Piskoposluk merkezidir. Tarihi de oldukça eskilere dayanır. Bir dönem Romalıların ve Arapların hakimiyeti altında kalmıştır. Orta Çağ’da feodal parlamenterlerin bulunduğu bu bölge, o dönem oldukça hareketli geçmiş.

Ekonomisi, hizmet sektörü ve hafif sanayi ürünlerine dayanmaktadır. Bunlara ilave olarak tarım, turizm ve kamu hizmetleri de ekonominin önemli parçasıdır.

2. Portekiz’in Venedik’i Aveiro

Lizbon ile Porta arasında; Porto’ya 75 km, Lizbon’a ise 255 km mesafede bir sahil kenti. Günübirlik Porto’dan gidip gelinebilir. Tarihi süreci içerisinde Portekiz’in önemli ticari merkezlerinden sayılabilir. Çünkü büyük ve doğal bir limana sahip. Portekiz’in Venedik’i de deniliyor. Birçok yapay kanallar açılmış. Küçük tekneler okyanustan önce lagüne daha sonra da bu yapma kanallar vasıtasıyla şehrin içlerine doğru ilerleyebiliyorlar.

Geleneksel mavi Portekiz çinileriyle kaplı istasyon binası, yapma kanalların simgesi haline gelmiş rengarenk küçük tekneler, kanallar çevresindeki rengarenk fayanslarla kaplı 2-3 katlı evleri, şehrin ana meydanı, Se Katedrali, Katedralin hemen yanında bulunan ve günümüzde müze olarak kullanılan Convento do Jesus (İsa Manastırı), Igreja da Misericordia(Merhamet Kilisesi), Belediye Binası(Camara Municipal), Aveiro’da gezip görülecek yerler arasında.

3. Azor Adaları

Sao Miguel adası en büyükleri olmak üzere toplam dokuz adadan oluşmaktadır. Bu adalardan Pico Adası, 10’uncu yüzyıl volkanik taş duvarlı şarap bağları nedeniyle, 2004 yılında, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınmış. Söz konusu adalara Lizbon’dan ortalama 2-2,5 saatlik uçak yolculuğu ile gidilebiliyor. Adalar, Portekizlilerin en sevdiği tatil yerlerinin başında geliyor. Sao Miguel adası hariç diğer adalarda yatak kapasitesinin sınırlı olduğu söyleniyor.