ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Uruguay Gezi Notları, Urugay'da Gezilecek Yerleri | Gezi Bilgileri

Uruguay Gezi Notları, Urugay’da Gezilecek Yerleri

Uruguay gezi notlarımız, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; Uruguay’da bizim de gezip gördüğümüz, mutlaka gezilmesi gerekli yerleri içermektedir. Bahse konu yerler aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir. İkinci bölüm ise, geziye çıkmadan önce yapmış olduğumuz çalışmalar ve gezi esnasında edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrendiğimiz, diğer hususları içermektedir.

1.Bölüm: Gezip Gördüğümüz, Uruguay’da Gezilecek Yerler

İki günlük Uruguay gezisini, 30 Ağustos – 27 Eylül 2016 tarihlerinde 29 gün süren “Güney Amerika Gezi Rotası”  içinde yaptık. Uruguay’da ki gezi rotamız; Colonia> Montevideo> Punte Del Este> Montevideo, şeklinde gerçekleşti.

Güney Amerika Gezimizin 7’inci günü olan 05 Eylül 2016 Pazartesi günü Arjantin gezimizi, “Arjantin’de Gezilecek Yerler”i gezip gördükten sonra Buenos Aires’te bitirdik. Sabah otelimizdeki kahvaltıdan sonra sabah erken saatlerde hızlı feribotla önce Colonia’ya(Uruguay) geçtik. Sabahın geç saatlerinde Colonia’ya ulaştık. Bir araç kiralayıp hızlı bir şekilde Colonia’ da gezip görülecek yerleri gezdik. Feribot bileti için link, http://www.guruguay.com/ferry-buenos-aires-colonia/

1. Colonia

Adından da anlaşılacağı üzere bir koloni kenti, Colonia. Tarihi süreç içerisinde, hem İspanyol hem de Portekiz kolonisi olmuş. Çünkü Uruguay bağımsızlığına kavuşmadan önce, İspanya ve Portekiz arasında birkaç kez el değiştirmiş. Brezilya sınırına yakın bölgelerde Portekizce’de biliniyormuş ancak herkesin İspanyolca konuştuğu söyleniyor.

18’inci yüzyıldan bu yana, iki büyük liman arasında olmasından dolayı kent, iç ve dış yatırımcılar ile sanayicilerin finans merkezi olmuş. Bol sermayeden dolayı her türlü hizmetin verildiği, parlak ve hareketli bir şehir olma özelliğini bugüne kadar sürdürmüş bir kent, Colonia.

Colonia Limanı

Colonia Limanı

Günümüzde eski şaşalı dönemini kaybetse de geçmişin şatafatlı izlerini sokaklarda görmek mümkün oluyor. Geniş avlulu evleri, kaldırım taşlı renga renk sokakları, farklı mimari tarzıyla hala çekiciliğini koruyor.

Uruguay'ın Tarihi Şehri Colonia ve Sokakları

Uruguay’ın Tarihi Şehri Colonia ve Sokakları

Colonia gezimizin ardından öğlen saatlerinde otobüs ile Uruguay’ın başkenti Montevideo’ya geçtik. Akşam saatlerinde Montevideo’daki otelimize yerleşmeye müteakip kendimizi şehrin sokaklarına bıraktık. Otel resepsiyonundan aldığımız öneri doğrultusunda akşam yemeğinde çok güzel hazırlanmış bir et yedik.

2. Montevideo

Uruguay’ın Başkenti Montevideo, 1724 yılında Rio de la Plata (Gümüş Nehri) kıyısında bir ticaret istasyonu olarak 1724 yılında kurulmuş.

Montevideo Sahil

Montevideo Sahil

İspanyollar ve Portekizliler arasında paylaşılamayan ve sürekli el değiştiren Uruguay 1815 yılında tüm yabancı güçlerden temizlenmiş. Bağımsızlık mücadelesinin kahramanı José Gersavio Artigas, ülkenin kurucusu olarak tanınıyor. Bağımsızlıktan sadece bir yıl sonra Portekiz tarafından önce işgal sonra ilhak edilen Uruguay, 1822’de bölgedeki Portekiz sömürgelerini yönetme hakkını elde eden Brezilya Krallığı’nın eline geçmiş.

Uruguay’ın sömürge olmaktan kurtuluşu ancak İngiltere’nin arabuluculuğu sayesinde gerçekleşmiş. Önce Brezilya Krallığı, Portekiz’den tamamen kurtulmuş. Ardından Rio de la Plata valiliği olarak bölgede hak iddia eden Arjantin ikna edilmiş. 1825 yılında Uruguay bağımsızlığını ilan etmiş ama tam anlamıyla bağımsızlığının kabulü ancak 1828 yılında gerçekleşmiş.

Uruguay halkının çoğunluğu Avrupa kökenli olduğu söyleniyor, hatta çoğunluk İtalyan kökenliymiş. Sadece ülkenin kuzeyindeki halkın yüzde 5’i yerlilerden ve Avrupa kökenli mestizolardan oluşuyormuş. Ülkedeki Afrika kökenli halkın ise diğer kesimlerinden ayrı bir yaşam sürdürmekte olduğu iddia ediliyor.

Uruguay'ın Başkenti Montevideo'nun, Avrupai Sokakları

Uruguay’ın Başkenti Montevideo’nun, Avrupai Sokakları

Uruguay bayrağı 1830 yılından beri aynıymış. Bayraktaki güneş bağımsızlık sembolü Sol de Mayo, mayıs güneşi. Bayrağın mavi beyaz çizgileri de Arjantin’den alınmaymış. 4’ü mavi 5’i beyaz 9 çizgi 1830 yılındaki dokuz bölgeyi işaret ediyormuş. 1908 yılından bu yana kullanılan devlet armasındaki terazi, adalet ve eşitliği; Montevideo dağı, gücü; at, özgürlüğü; öküz ise refahı temsil ediyormuş. Bunları çevreleyen zeytin ve defne dalları da onur ve barışı temsil ettiği söyleniyor.

Uruguay’da ki gezimizin ikinci günü olan 06 Eylül 2016 Salı günü, otelimizdeki kahvaltıya müteakip, “Montevideo’da Gezip Görülecek Yerler” için yürüyerek şehir turumuza başladık. Rambla de Montevideo, Theatre Solis, Pocitos, Auditorio del Sodre, Palacio Legislativo, Plaza Indepencia, Matriz Katedrali, Ciudad Vieja, Mercado Agricol gezip gördüğümüz yerler arasında.

Öğleden sonra ise otobüsle Punta del Este şehrine günübirlik gezmeye gittik.

3. Punte del Este

Başkent Montevideo’nun 135 km. doğusunda bir sahil kenti. 12 km.lik plajı ile deniz turizminin en yaygın olduğu yer. Ekonomik durumu yerinde olanların yazlık evlerinin olduğu, denize girdiği, bolca dinlendiği bir sayfiye yeri.

Uruguay'ın Sahil Kenti, Punte del Este

Uruguay’ın Sahil Kenti, Punte del Este

Tatil kenti olma özelliğini yeni kazanmış bir yer değilmiş. Kuruluş yıllarının birikimiyle bugünlere gelmiş. Bir zamanların toprak ağalarının ve tüccarlarının, ülke kaynaklarını talan edip zengin olduğu dönemlerde; Avrupa sosyetesinin kullandığı her türlü araç gereç ve ev dekorasyonunu getirmek için oluk oluk para aktarılmış.

Uruguay'ın Sahil Kenti Punte del Este'de Bulunan, Parmak Heykelleri

Uruguay’ın Sahil Kenti Punte del Este’de Bulunan, Parmak Heykelleri

Sahil ve tatil kenti olma özelliğinin haricinde bir de kumsaldaki el heykelleri meşhur. Punto del Este gezimizin ardından akşamın geç saatlerinde tekrar Montevideo’da ki otelimize geri döndük.

2. Bölüm: Diğer Hususlar

Gerek gezi öncesi yaptığımız çalışmalar ve gerekse gezi esnasında topladığımız bilgiler sonucunda, Uruguay’da gezip görülmeye değer başka da bir yerin olmadığı düşüncesine vardık.

***

Uruguay gezimizi, Güney Amerika gezimizin 9’uncu günü olan, 07 Eylül 2016 Çarşamba günü günü Montevideo’da bitirdik. Otelimizdeki kahvaltının ardından otel aracılığıyla kiraladığımız minibüs ile saat: 11.00 gibi havaalanına hareket ettik. Carrusca Havaalanı’nda ki pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından Saat: 12.50’de Lan Havayolları’na ait uçak ile “Şili’de Gezilecek Yerler”i görmek için Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan Arturo Merini Benitez Havaalanı’na uçtuk.