ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> İspanya Gezi Notları ve İspanya Nerede | Gezi Bilgileri

İspanya Gezi Notları ve İspanya Nerede

İspanya Gezi Notları ve İspanya Nerede başlıklı bu yazımız; kiraladığımız özel araçla 10 gün süren İspanya Gezi Rotası ve gezi programımıza göre İspanya Gezi Rotası içerisindeki yerler ile söz konusu yerler hakkında kısa bilgileri ve kalınabilecek süreleri içermektedir. 10 günlük İspanya Gezisini, 22-31 Mayıs 2017 tarihlerinde yaptık.  İspanya Gezilecek Yerler ve bahse konu yerler hakkında bilgiler ile rota ve program aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • İspanya Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)
  • İspanya Gezi Rotası ve İspanya Gezi Programı için tıklayınız…

Bu geziyi, 6 kişilik özel bir gezi grubu ile gerçekleştirdik. Kendi kendimize yaptığımız rota ve program dahilinde, bu gezideki tüm organizasyonlarımız, bir iş bölümü çerçevesinde, kendimiz tarafından gerçekleştirdi. İspanya’da ki tüm transferlerimiz ve ulaşım hizmetlerimiz özel olarak kiraladığımız 7 kişilik bir araç vasıtası ile yapıldı. Aracı da kendimiz kullandık. Böylece gezi maliyetimizi de epeyce düşürmüş olduk.

Bu kısa giriş bilgilerinden sonra yazımızın asıl konusu olan İspanya Gezi Notları bölümüne geçmeden önce İspanya nerede ondan bahsedelim.

İspanya Nerede

İspanya ana kıta olarak Avrupa’da yer almaktadır. Avrupa’nın güneybatısındaki İber Yarımadasında yer alan İspanya, aynı zamanda bir Akdeniz ülkesidir. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e; kuzeyde, kuzeybatıda ve güneybatıda ise Atlantik Okyanus’una kıyısı bulunmaktadır. Kuzeyinde Fransa ve Andora, güneyinde Birleşik Krallık(İngiltere)’a bağlı Cebelitarık, batısında ise Portekiz yer almaktadır. İspanya nerede sorusunun haritadaki detaylı incelemesi için tıklayınız…

İspanya ve Komşuları

İspanya ve Komşuları

İspanya’nın yerini de tarif ettikten sonra asıl konumuz olan İspanya Gezi Notlarına başlayabiliriz.

İspanya Gezi Notları

İspanya gezi rotamız, ana hatlarıyla; İstanbul > Madrid > Toledo > Cordoba > Ubeda > Jean > Granada > Motril > Malaga > Ronda > Malaga > Marbella > Cebelitarık > Cadiz > Sevilla > Arcos de la Frontera Sevilla > Madrid > İstanbul, şeklinde gerçekleşti.

İspanya Rotamızı ana hatlarıyla belirttikten sonra, İspanya Gezi Notları yazımıza, buradan itibaren gün gün ve şehir bazında devam edebiliriz. İspanya Gezi Rotası içerisindeki ilk gün gezip görülen yer, İspanya’nın eski başkenti Toledo oldu. İspanya Gezi Notları ‘na Toledo ile başlayalım.

1.Gün İstanbul – Madrid > Toledo > Cordoba

22 Mayıs 2017 Pazartesi günü, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sabahın erken saatlerinde gezi arkadaşlarımızla buluştuk. Bu gezi, hepimizin de çok istediği bir geziydi. Bu nedenle çok heyecanlı ve beklentilerimiz de oldukça fazlaydı.

Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinden sonra Türk Hava Yolları ile önce Madrid’e uçuşumuzu gerçekleştirdik. İnişi takiben pasaport ve bagaj işlemlerine müteakip internetten kiraladığımız 7 kişilik aracı Madrid Havaalanı’nda teslim aldık. Ardından tüm gezi boyunca ulaşımımızı sağlayacağımız aracımıza eşyalarımızı yükledik.

Aracın teslim alınması ve yükleme işlemlerine müteakip vakit kaybetmeden İspanya’nın başkenti Madrid’in 73 km güney batısında yer alan ve İspanya’nın eski başkenti olan Toledo’ya hareket ettik. Varışa müteakip vakit kaybetmeden yürüyerek bu güzel ve tarihi kenti gezmeye başladık.

İspanya'nın Eski Başkenti Telado

İspanya’nın Eski Başkenti Telado

Unesco Dünya Mirası listesinin en önemli kentlerinden birisi olan Toledo’da; kentin ünlü katedrali,  katedralde görülebilecek El Greco’nun tabloları ile dünyaca ünlü ressamların eserleri, 16. yy’dan günümüze kadar değişmeden gelmeyi başarmış olan; Roma, vizigot, Arap, gotik, Rönesans mimarisinin izlerini taşıyan yapıları, dar sokakları başlıca gezip görülecek yerler. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linki verilmiş olan yazıda yer almaktadır.

  • Toledo Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Gezi bitiminde tarihi cadde ve sokakların havasının da teneffüs edilebileceği bir yerde öğlen yemeği ve dinlenme molası verdik. Ardından Toledo’nun 343 km güneybatısında yer alan Cordoba’ya doğru hareket ettik. Cordoba’ya akşam saatlerinde ulaştık. Varışa müteakip gezinin planlanması aşamasında, Booking’den kiraladığımız, Les Omeyas Otele yerleştik. Sonrasında da kısa bir çevre gezintisi yaptık. Akşam yemeğinin ardından bir gece konaklayacağımız otelimizde dinlenmeye çekildik.

2.Gün, Cordoba > Ubeda > Jaen > Granada

23 Mayıs 2017 Salı günü, oteldeki kahvaltının ardından çıkış işlemlerimizi yaptık. Ardından eşyalarımızı araca yükledik. Sonrasında Endülüs’ün önemli kentlerinden Cordoba’nın eski şehir bölümünü gezmeye başladık.

Cordoba Cami

Cordoba Cami

Yapımına 785 yılında başlanan, 987 de tamamlanan ve de Batı İslam sanatının en etkili yapılarından biri olan Cordoba Cami, Musevi Mahallesi ve eski şehrin daracık sokakları Cordoba’da gezip görülecek başlıca yerler arasındadır. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linki verilmiş olan yazıda yer almaktadır.

  • Cordoba Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Tur bitiminde özel aracımızla Endülüs’ün diğer önemli kenti Granada’ya hareket ettik. İspanya Gezi Notları ‘na Granada maceramızla devam edelim. Önce Cordoba’nın  150 km doğusunda yer alan Ubeda’ya hareket ettik. Amacımız yol üzerindeki bazı Endülüs kentlerini de görmekti.  Ubeda’ya varışa müteakip, araçtan hiç inmeden Ubeda’nın şöyle bir görülmesinden sonra Ubeda’nın 60 km güneybatısında yer alan Jaen’a doğru yola koyulduk. Jean’ı da Ubeda gibi araç içerisinden gördükten sonra Jaen’in 95 km güneyinde yer alan Granada’ya doğru yolculuğumuza devam ettik. Akşam saatlerinde Granada’ya varışa müteakip iki gece konaklayacağımız Granada Unıversal Otele yerleştik. Sonrasında da kısa bir çevre gezintisi yaptık. Akşam yemeğini, otel resepsiyonun tavsiye ettiği ve de özellikle yerel halkın yemek yediği bir restoranda yedik.

Akşam yemeği safhasında bize çok ilginç gelen bir durumla karşılaştık. Restoranın yerini akşam saatlerinde bulduğumuzda kapalıydı. İçerideki görevli 1,5 saat kadar sonra açılacağını söyledi. Biz de 1.5 saatte nasıl hazır olacak diye merak ettik. Vazgeçmeyi de düşündük. Ancak Resepsiyon görevlisi ısrarcı olduğu için sonucu beklemeye karar verdik. Saati geldiğinde ilk biz girdik, restorana. Siparişlerimizi verdik. Menü olarak deniz mahsulleri ağırlıklı bir yerdi. Ve sonucu izlemeye başladık. Restoran hemen doldu. Servis de çok hızlı bir şekilde yapıldı. Herkes yemeğini büyük bir gırgır, sohbet şamata içerisinde yedi. Kısa bir sürede o kadar kişiye bu hizmet, şaşırtıcıydı. Yemek sonrası sokaklarda biraz daha yürüdükten sonra otelimizde dinlenmeye çekildik.

3’üncü Gün, Granada

24 Mayıs 2017 Çarşamba günü, oteldeki kahvaltının hemen ardından taksi ile direk Elhamra Sarayı’na gittik. Çünkü, gezi öncesi yaptığımız planlama ve hazırlık esnasında okuduğumuz kaynaklardan, Granada’da görülmesi gereken en önemli yerin Elhamra Sarayı olduğunu öğrenmiştik. Öğrendiğimiz en önemli bilgilerden birisi ise buraya giriş biletinin aylar öncesinden satıldığıydı. İnternetten bilet almaya kalkıştığımızda maalesef bizim programımıza denk gelen tarihte biletler tamamen satılmıştı. Ancak konu ile öğrendiğimiz bir başka bilgi ise 200-250 kadar biletin yedekte tutulduğu ve aynı gün satıldığı idi.Bu yüzden biz de güne ilk iş olarak Elhamra’dan başlamak istedik. Ne yazık ki gittiğimizde biletler sabah erkenden satılmıştı. Gişelerde öğrendiğimiz bilgiye göre insanlar bu 200-250 biletten alabilmek için gece saat 03.00 gibi sıraya giriyorlarmış. Biz de gelmişken biletsiz gezip görülecek yerleri gezdik. Ardından bazen araçla bazen de yürüyerek Granada şehir turumuza dün gece kaldığımız yerden devam ettik.

Granada Elhamra Sarayı

Granada Elhamra Sarayı

Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan eski çingene mahallesi Sagramonte, yine Dünya Kültür Mirası Listesinde olan eski Müslüman mahallesi Albaicin, söz konusu yerlerdeki taş evler ve dar sokaklar, Bib Lambra Meydanı, Kristof Kolomb Anıtı, Belediye Sarayı, Katedral, Elhamra Sarayı, Granada’da gezip görülecek başlıca yerler. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Granada Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Sagramonte ve Albaicin’in, araç girişinin olmadığı daracık sokakları ve tarihi taş evleri, kafeleri ve de en önemlisi Elhamra Sarayı Manzarası ve şehir manzarası ile en çok etkilendiğimiz yerler arasında oldu. Güzel bir akşam yemeğinin ardından Granada’nın gecesini de yaşadık. Sonrasında yarın yapılacak gezi için zinde kalabilmek ve de yarın sabah saat 04.00’da Elhamra Sarayı giriş biletlerinden alabilmek için fazla da gecikmeden istirahate çekildik. İspanya Gezi Notları ‘na İspanya gezimizin dördüncü günüyle devam edelim.

4’üncü Gün, Granada > Motril > Malaga > Ronda > Malaga

25 Mayıs 2017 Perşembe günü, sabah saat 04.00 gibi Elhamra Sarayı bilet sırasına girdik. Bizden önce de 40-50 kişi daha gelmişti. Beklemeye başladık. Sıra çok çabuk bir şekilde kalabalıklaştı. Zamanı iyi ayarladığımızı düşündük. Sabahın sessizliğini ve dinginliğini kuş sesleri eşliğinde yaşamaya başladık. Günü aydınlattık. Bu esnada sıradaki insanların bazıları uyudu. Bazıları kendi iç sesini dinledi. Bazıları da alçak sesle sohbet etti. Mesai başlayıp görevliler geldikten sonra biletlerimizi aldık ve saraya girdik. Öğlene kadar sarayın bahçelerini, değişik özellikleri ve kullanım alanları olan sarayın bölümlerini gezdik. Bol fotoğraflar çektik. Sarayın havasını yaşamaya çalıştık.

Öğlene doğru saray gezisine katılmayan arkadaşlarla otelimizde buluştuk. Ardından otel çıkış işlemlerini yaptık ve eşyaları araca yükledik. Devamında özel aracımızla Granada’nın 65 km güneyinde yer alan Montril’e doğru hareket ettik. Montril’in görülmesinden sonra Montril’in 200 km batısında yer alan Ronda’ya, Malaga üzerinden gittik. Bozulmamış tarihi yapısı ile İspanya’nın en güzel kasabalarından olan Ronda’ya varışa müteakip yürüyerek şehir gezimize başladık. Gezi bitimi manzarası çok güzel olan Tarihi Roma Köprüsü’nün çıkışında yer alan bir kafede, dinlenme ve yiyecek içecek molası verdik. İlk boğa güreşlerinin başlatıldığı İspanya’nın en eski arenası, tarihi daracık sokakları, renkli evleri, konum itibariyle yüksekte olması nedeniyle muhteşem manzarası, Tarihi Roma Köprüsü, Ronda’da başlıca gezip görülecek yerler. Söz konusu yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Ronda

Ronda

Coğrafi yerleşim olarak İspanya’nın en ilginç yerleşimi sayılan Ronda’nı gezip görülmesinden sonra Ronda’nın araçla 95 km doğusunda yer alan Malaga’ya hareket etik. Akşam saatlerinde Malaga’ya varışa müteakip bir gece konaklayacağımız Ibıs Budget Malaga Otele yerleştik. Sonrasında da kısa bir çevre gezintisi ve akşam yemeğinin ardından dinlenmeye çekildik.

5’inci Gün, Malaga > Marbella > Cebelitarık > Cadiz > Sevilla

26 Mayıs 2017 Cuma günü, oteldeki kahvaltının ardından otel çıkış işlemlerini yaparak, eşyaları araca yükledik. Sonrasında bazen araçla bazen de yürüyerek Malaga şehir turuna başladık. Malaga Limanı,  Alcazaba ve Gibralfaro Kaleleri, Park Caddesi, Merced Meydanı ve Cervantes Tiyatrosu Malaga’da gezip görülecek başlıca yerler. Söz konusu yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Malaga'nın Kaleden Görünümü

Malaga’nın Kaleden Görünümü

Malaga şehir gezisinden sonra Malaga’nın 65 km güneybatısında ve Akdeniz sahilinde yer alan Marbella’ya sahil şeridinden hareket ettik. Marbella’nın görülmesinden sonra Marbella’nın 80 km güneybatısında yer alan Cebelitarık ve Cebelitarık Boğazı’nın görmek üzere yola devam ettik. Cebelitark’a vardıktan sonra İngiltere vizesi olanlar Cebelitarık’a girdi, vizesi olmayanlar söz konusu yere giremedi. Çünkü bu küçük ve stratejik değeri çok yüksek olan yer, İngiliz hakimiyetinde. Biz bu bilgiyi İspanya gezi rotamızın çıkarılması esnasında okuduğumuz kaynaklardan öğrenmiştik.

Avrupa'nın En Eski Kentlerinden, Cadiz

Avrupa’nın En Eski Kentlerinden, Cadiz

Cebelitarık gezisinin ardından, Cebelitarık’ın 120 km kuzeybatısında yer alan Cadiz’e doğru özel aracımızla yola devam ettik. Cadiz’in görülmesi ve buradaki akşam yemeğinin sonrasında Cadiz’in 125 km kuzeyinde yer alan Sevilla’ya akşamın geç saatlerinde ulaştık. Sevilla’ya varışa müteakip üç gece konaklayacağımız REYES Catolıcos Otele yerleştik. Sonrasında da kısa bir çevre gezintisine çıktık. Bu kısa süreli geziden sonra, bugünkü meşakkatli günün ardından otelimizde dinlenmeye çekildik.

6’ıncı Gün, Sevilla

İspanya Gezi Notları ‘na gezimizin en önemli noktalarından biri olan Sevilla ile devam edelim. 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü, oteldeki kahvaltının ardından bazen araçla bazen de yürüyerek Sevilla şehir turuna başladık.

İspanya Meydanı

İspanya Meydanı

Guadalgivir Nehri kıyısındaki eski mahalleler, İspanya Meydanı, Carmen’in geçtiği tütün fabrikası, Altın Kule, Yahudi Mahallesi, Katedral, Sevilla’da gezip görülecek başlıca yerler. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Sevilla Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Güzel bir akşam yemeğini ardından, Sevilla’nın gecesini de yaşamaya müteakip yarın yapılacak gezi için zinde kalabilmek amacıyla çok fazla da gecikmeden otelimizde istirahate çekildik.

7’inci Gün, Sevilla > Arcos de la Frontera > Sevilla

28 Mayıs 2017 Pazar günü, oteldeki kahvaltının ardından Sevilla’nın 90 km güneyinde yer alan Arcos de la Frontera’ya günübirlik olarak hareket ettik. Oldukça küçük ama tarihi dokusunu tamamen korumuş olan bu kasabaya varışa müteakip, arabamızı uygun bir yere park ettik. Ardından söz konusu kasabanın daracık sokaklarında yürüyerek gezmeye başladık.

Arcos de la Frontera

Arcos de la Frontera

Yöresel ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlara baktık. Söz konusu kasabanın gezilip görülmesinden sonra akşama doğru tekrar Sevilla’ya geri döndük. Sevilla’da eksik kalan görmediğimiz yerlerin de görülmesinden sonra Sevilla’daki otelimizde istirahate çekildik.

8’inci Gün, Sevilla > Madrid

29 Mayıs 2017 Pazartesi günü, sabahın erken saatlerinde, hatta hava aydınlanmadan Sevilla’nın 535 km kuzeydoğusunda yer alan İspanya’nın başkenti Madrid’e hareket ettik. Öğlen olmadan Madrid’e varışa müteakip tüm gezi boyunca ulaşımımızı sağlayan kiralık aracı havaalanında teslim ettik ve gezi arkadaşlarımızdan ikisini İstanbul’a yolcu ettik. Diğer 4 kişi ile Madrid şehir merkezindeki Hostal Jerez’e yerleşmeye müteakip yürüyerek şehir turumuza başladık. İspanya Gezi Notları ‘nı yazmaya İspanya’nın başkenti Madrid’le devam edlim.

Plaza Mayor

Plaza Mayor

Plaza mayor adı verilen büyük meydan, şehrin kalbi Puerta Del Sol, Kraliyet Sarayı, Kraliyet Sarayı’nın halka sesleniş yeri Plaza De Orient, Alcala Kapısı, La Puerto Del Sol, Gran Via, Plaza Colon, Cibeles Meydanı ve Çeşmesi, Cervantes Anıtı, Paseo Del Prado ve Apollo Çeşmesi, Retiro Parkı, Castellana Caddeleri, Madrid’te gezip görülecek başlıca yerler. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Madrid Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Güzel bir akşam yemeğinin ardından Madrid’in gecesini de yaşadıktan sonra gecelemeyi Madrid’deki otelimizde yaptık. İspanya Gezi Notları ‘na İspanya gezimizin dokuzuncu günü ile devam edelim.

9’uncu Gün, Madrid

30 Mayıs 2017 Salı günü, tüm gün, Madrid sokaklarında ve caddelerinde dünkü kaldığımız yerden yürüyerek gezmeye devam ettik. Bugünün son gün olması nedeniyle aynı zamanda alışveriş de yaptık. Akşam yemeğinin ardından, Madrid gecelerini de yaşamaya devam edip, sonrasında Madrid’deki otelimizde istirahate çekildik.

10’uncu Gün, Madrid > İstanbul

31 Mayıs 2017 Çarşamba günü, sabah kahvaltısı sonrasında odalarımızı boşaltıp otel çıkış işlemlerinden sonra havalimanına transfer olduk. Bilet, check-in ve Pasaport işlemlerinin tamamlanmasından sonra da İstanbul’a hareket ettik. Akşam saatlerinde İstanbul’a varışa müteakip geziyi bitirdik. Madrid İspanya gezimizin son şehriydi. İspanya Gezi Notları ‘nı da Madrid ile bitirmiş olduk.

Cevapla