ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Evora ’da Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi | Gezi Bilgileri

Evora ’da Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Evora’da gezilecek yerler ve gezi notları yazımızda; Evora nerededir ve Evora’ya nasıl gidilir, Evora gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri sorularının cevabı yer almaktadır. Ayrıca yazımız; Evora hakkında bilgileri, Evora’da gezip görülecek yerleri ve Evora’da gezip görülecek yerler hakkında kısa bilgileri de içermektedir.

Bu bilgileri gezi öncesi tatil hazırlıkları esnasında ve gezi esnasında yaptığımız incelemelerde edindik. Gezi öncesi, internette mevcut Portekiz tatil rehberi ve Portekiz gezi rehberi şeklinde hazırlanmış bir çok kişisel blog inceledik. Ayrıca kitapçılarda bulabildiğimiz Portekiz gezi kitapları ve tatil kitaplarını da okuduk. Söz konusu çalışmalarla, Portekiz tatil yerlerini ve Portekiz tarihi yerleri ile gezilecek yerleri tespit ettik . Bu kaynaklar yardımıyla Portekiz gezi rotasını tatil öncesi hazırlıklarda belirledik.

Evora’da gezip görülecek yerleri, 04-11 Mart 2018 tarihindeki 8 günlük “Portekiz Gezi Rotası” içerisinde gezip gördük. Söz konusu programın ikinci ve üçüncü günleri yaptığımız “Faro” ve Güney Portekiz gezimizin ardından Evora gezimizi yaptık. Evora gezimizden sonra ise Lizbon’a geçtik.

Evora nerededir, Evora ‘ya nasıl gidilir ve ne kadar süre gerekir?

Evora, Lizbon’un 135 km doğusunda, Portekiz’in iç kesimlerinde yer alıyor. Evora’ya, Lizbon’dan günübirlik “tren ve otobüsle” gidip gelinebilir. 4-5 kişilik bir arkadaş grubu ile araç kiralamak daha ekonomik olabilir ve de bu şekilde zamandan tasarruf yapılabilir. Biz Evora gezimizi araç kiralayarak yaptık. Gezi için de bir gün yeteli bir süredir.

Beyaz Badanalı, Kapı Pencere Kenarları Sarıya Boyalı Evleriyle Meşhur, Evora

Beyaz Badanalı, Kapı Pencere Kenarları Sarıya Boyalı Evleriyle Meşhur, Evora

Evora hakkında bilgi

Evora’nın tarihi de Roma dönemine kadar uzanıyor. 15’inci yüzyıllarda şehir, tarihinin en parlak dönemini yaşamış. Bu dönemde Portekiz Kralları, bu şehri yaşam yerleri olarak seçmişler. Küçük ve Portekiz’in çok bilinen bir şehri değil. Kiremit çatılı, beyaz badanalı, kapı ile pencere kenarları sarıya boyalı evleri ile meşhur. Söz konusu evleri birbirine bağlayan dar Arnavut kaldırımlı sokakları da görülmeye değer. Ayrıca Evora, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alıyor.

Evora’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Şirin ve de eski bir yerleşim yeri olan Evora’da; gezip görülmesi gereken birçok yerler var. Bunlardan bazıları hakkında; gezi öncesi hazırlıklar ve gezi esnasında edindiğimiz kısa bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir.

1. Giraldo Meydanı

Giraldo Meydanı, şehrin ana meydanını oluşturuyor. Meydanın etrafındaki tarihi binaların hemen hemen tamamı taştan yapılmış ve beyaza boyalı.

Evora Giraldo Meydanı

Evora Giraldo Meydanı

En baskın binası ise çan kuleleriyle diğerlerine göre daha da çok yüksek olan St. Antoa Kilisesi. Bu mimari yapısıyla tam bir Orta çağ yerleşim yeri gibi duruyor.

2. Capela dos Ossos/St. Francis Kilisesi

Kilise 1500’lü yıllarda yapılmış. Kiliseyi farklı kılan ise içerisinde bulunan şapel. Bu şapel’in bir benzeri ve daha küçük olanını Faro’da görmüştük. Söz konusu şapelin iç dizaynının büyük bir kısmı insan kafatası kemikleri ile insanın iskelet yapısındaki diğer kemiklerin düzgün ve simetrik bir şekilde islif edilmesi, dizilmesi ile oluşturulmuş. Farklı ve ürkütücü bir atmosfer.

St. Francis Kilisesi'nde İnsan İskelet Sistemindeki Kemiklerden Dizayn Edilmiş, Şapel

St. Francis Kilisesi’nde İnsan İskelet Sistemindeki Kemiklerden Dizayn Edilmiş, Şapel

Hikayesi de enteresan. Kilisenin yapılma sebebini de bu insan kemikleri oluşturuyor. Kilise yapılmadan önce, Kilisenin şu anda bulunduğu mevcut bölgede birçok mezar varmış. Bu mezarların kaldırılarak, mezarların bulunduğu bölgenin arazisi değerlendirilmek istenmiş. Zamanın rahipleri toplanarak, mezarların bulunduğu bölgeye bir kilise yapılmasına karar vermişler. Mezarlarda bulunan kemikleri de ölülere saygı kapsamında kilesinin içine yapılacak olan şapelde sergilemeyi uygun görmüşler. O zaman ki toplumun değer yargılarına uygun olduğu için de hemen bu fikirler uygulamaya sokulmuş. Sonucunda da içerisi insan kemikleriyle kaplı böyle bir şapel çıkmış.

3. Jardim Publico de Evora (Evora Halk Parkı)

Sakin ve huzur dolu bir park. İçerisinde 16.yüzyılda yapılmış olan Kral Manuel sarayı da mevcut. Ayrıca yine içerisinde 14.yüzyıldan kalma duvar kalıntıları da var. İçerisindeki bu tarihi eserler olmasına rağmen, söz konusu park, 1800 yıllarında yapılmış. Hatta parkın yapımında tarihi dokuya uygun taş kemerler ve duvarlar da yapılmış.  Bunu da dürüstçe belirtmişler.

4. Se Katedrali

Orta Çağ’dan kalma Portekiz’e ait en eski katedral. 1250 yılında yapımı tamamlanmış. Evora’nın her tarafından katedrali görmek mümkün.

Kırmızı Çatılar Arasında, Her Taraftan Görülebilen, Se Katedral'in Kuleleri

Kırmızı Çatılar Arasında, Her Taraftan Görülebilen, Se Katedral’in Kuleleri

Söz konusu katedral şehrin en yüksek ve en hâkim noktasında. Burası, şehrin panoramik görüntüsünün seyredilebileceği en güzel nokta. Ayrıca içerisinde Portekiz’de ki diğer bazı katedrallerde olduğu gibi dini bir sanat müzesi de barındırıyor.

5. Diana Tapınağı/Roma Tapınağı

Bu tapınağın önemi, İspanya ve Portekiz’de mevcut bulunan Roma Tapınaklarının içerisinde, günümüze kadar en iyi korunarak gelmiş olanlardan birisinin olması. Büyük Lizbon depreminde (1755) zarar görmüş olmakla birlikte ayakta kalmayı başarmış bir tarihi eser.

Diana Tapınağı/Roma Tapınağı

Diana Tapınağı/Roma Tapınağı

6. Evora Üniversitesi

Portekiz’de bulunan en eski üniversitelerinden ikincisi. (Birincisi de 1290 yılında kurulmuş olan, Coimbra Üniversitesi) Evora Üniversitesi, 16’ıncı yüzyıldaki kuruluşundan günümüze kadar her zaman en önemli eğitim merkezlerinin başında gelmiş.

7. Su Kemeri

Şehir merkezinin hemen kuzeyinde bulunan uzantısına rastlamak mümkün. Lizbon’da ki Belem Kulesini İnşa eden mimar tarafından 1500’lü yıllarda yapılmış.

Evlerin Üzerinden ve Yanından Geçen Tarihi Evora Su Kemeri

Evlerin Üzerinden ve Yanından Geçen Tarihi Evora Su Kemeri

Söz konusu su kemeri, evlerin üzerinden ve yanından geçiyor. Evora’nın 9 km kuzeyinde bulunan nehirden, şehir merkezine, su taşımak için yapılmış.

Evora Gezilecek Yerler Haritası

Evora Gezilecek Yerler Haritası

***

Portekiz ile Portekiz’de gezilecek yerler hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

Cevapla