ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Kenya Gezilecek Yerler ve Kenya Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Kenya Gezilecek Yerler ve Kenya Gezi Notları

Kenya Gezilecek Yerler ve Gezi Notları yazımızda; Kenya nerede, Kenya hakkında bilgi, Kenya’ya nasıl gidilir, Kenya’da gezilecek yerler ve Kenya gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri soruların cevabı yer almaktadır. Söz konusu sorular ile Kenya hakkındaki diğer tüm sorular hakkında daha kapsamlı bilgiler ise Kenya Gezi Rehberi yazımızda yer almaktadır.

Kenya Nerede

Başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Nairobi olan Kenya, Afrika’nın doğusunda ve Hint Okyanusu batı kıyısında yer almaktadır.

Kenya ve Kenya'nın komşuları

Kenya ve Kenya’nın komşuları

Kenya’nın dünya haritasındaki yeri hakkında daha kapsamlı bilgiler için tıklayınız…

Kenya Hakkında Bilgi

Başkent Nairobi’nin yanı sıra; Nakuru, Kisumu ve Mombasa ise diğer önemli şehirlerinin en başında yer almaktadır. Resmi adı Kenya Cumhuriyeti olan söz konusu ülkede en yaygın dinin  yüzde 82 ile Hristiyanlık ardında İslamiyet ve diğer mezhepler yer almaktadır. Kenya hakkında daha kapsamlı bilgi Kenya Gezi Rehberi yazımızda yer almaktadır.

Kenya Gezi Rotası

Çok kısa Kenya hakkında bilgi verdikten sonra Kenya gezi rotası ile devam edelim. Bizim Kenya Gezi Rotası, Afrika Gezi Rotası içerisinde; İstanbul/Türkiye > Nairobi > Nakuru > Naivasha > Nairobi > Arusha/Tanzanya şeklinde gerçekleşti.

Kenya ve Tanzanya Gezi Rotamız

Kenya ve Tanzanya Gezi Rotamız

Kenya gezi rotası ve Kenya hakkında bilgi verdikten sonra Kenya gezi notları ile Kenya gezilecek yerler ve görülmeye değer yeler hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Kenya Gezi Notları

30 günlük Güney, Güney Doğu ve Güney Batı Afrika gezimizin birinci günü olan 21 Eylül 2018 Cuma günü, saat 19.35’te İstanbul’dan THY ile Afrika yolculuğumuz başladı. Hazırlıkları 7-8 ay süren gezimizin gidiş uçak yolculuğu esnasında içimiz kıpır kıpır ve sevinç dolu iken diğer taraftan da bilmediğimiz bir coğrafyada birtakım aksiliklerle yaşarız endişesi de taşıyorduk. Bu ruh halinde yaptığımız 6 saat 40 dk. lık bir uçak yolculuğunun ardından, 02.15 gibi Kenya’nın başkenti Nairobi’ye ulaştık. Bu arada, Kenya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmuyor.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan Jomo Kenyatta Havalimanına gece saat:02.15’de varışımızın ardından, uykusuz ve yol yorgunu olmamıza rağmen, bagaj ve pasaport işlemlerimizi hızlı bir şekilde yaptık. Gezi öncesi, geziye katılan arkadaşlarımızdan birisinin Nairobi’de iş yapan bir tanıdığı vasıtası ile gezi öncesi araç ayarlamıştık. Ayarladığımız söz konusu araçların şoförleri ile irtibat kurduktan sonra onlarla buluştuk. Bu araçlar için, iki gün boyunca gezi programımıza uygun olarak bizim ulaşımımızı sağlaması konusunda anlaşmıştık.

Kenya Gezilecek Yerler

Aracımıza yerleşmeye müteakip, sabah gün aydınlanırken Kenya’nın Nakuru kentinde olacak şekilde yola çıktık.  Böylece Kenya gezilecek yerler listemizdeki yerleri gezmeye başlamış olduk. Tabi ki ertesi gün yapacağımız program için enerjik ve dinamik olabilmek amacıyla uyumaya çalıştık. Hava karanlık olduğu için çevreyi de pek görme imkânımız yoktu. Kamyon ve tır trafiğinin oldukça yoğun olduğu bu yol da bir defa da mola verdik. Hava aydınlanmaya başlayınca uyku sersemliği içinde, yol boyunca etrafı izlemeye başladık. Her taraf; kamyon ve tır, yıkık dökük yerler, tek katlı evler, bozuk yollar, alışık olmadığımız insan tipleri… “Tanrım Afrika’da bizi neler bekliyor” … Sabah aydınlanırken Nakuru’ya ulaştık.

"<yoastmark

Nakuru kentine varışımıza müteakip, gezimizin ikinci günü olan 22 Eylül 2018 Cumartesi günü gece konaklayacağımız Nakuru’daki, Off Flamingo Road 2’de yer alan Kivu Resort otele yerleştik. Oldukça zahmetli bir kahvaltının ardından Nakuru gezimiz başladı. Böylece Afrika gezi programımız içerisinde yer alan Kenya gezilecek yerler listemizdeki yerleri de gezmeye başlamış olduk.

Nakuru

Nairobi’nin 160 km kuzeybatısında yer alan Nakuru, Kenya’nın en büyük 4’üncü kentidir. Nakuru Milli Park’ı, Milli Park’ın içinde bulunan ve Kenti popüler yapan Nakuru Gölü, başlıca gezip görülecek yerler arasında. Nakuru Milli Parkı’nda, özellikle; zürafalar, filler ve büyük kediler bulunuyor. Nakuru Gölü ise, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda flamingonun görülebileceği gölde, gergedan ve bufalo gibi hayvan türleri de bulunuyor. Nakuru Mili Parkı’nda, özel dizayn edilmiş araçlar ile safari yapılabiliyor.

Nakuru Gezi Notları ve Nakuru’da Gezilecek Yerler hakkında ayrıntılı bilgiler, fotoğraflarıyla birlikte aşağıda linkini verdiğimiz yazımızda yer almaktadır.

  • Nakuru Gezi Notları ve Nakuru Gezilecek Yerler için tıklayınız… (Yazım ve yayım işlemleri devam etmektedir.)

Bu arada aynı gün yerel araç şoförümüzün rehberliğinde Nakuru’nun batısında yer küreyi ikiye bölen ekvator çizgisinin geçtiği yer olduğu iddia edilen bölgeye gittik. Gidiş geliş yaklaşık iki saat süren yolculuk boyunca yerel halkı ve yaşamlarını da izleme imkanı bulduk.

Kenya gezimizin üçüncü günü olan 23 Eylül 2018 Pazar günü; otelimizdeki kahvaltının ardından sabahın erken saatlerinde Nakuru’daki otelimizden ayrılarak Naivasha’ya doğru erkenden yola çıkacaktık. Ancak araç şoförü mazotlu araca yanlışlıkla benzin alınca yakıt deposunu temizletmek için epey bir süre beklemek zorunda kaldık. Biz de fırsattan istifade ile bir gün önce giremediğimiz ancak oldukça ilginç olabileceğini düşündüğümüz, tek katlı evlerin olduğu ve kadınların sokaklarda leğen içinde çamaşır yıkadığı, bir mahalleye yani halkın arasına çekinerek ve korkarak da olsa girdik ve fotoğraf çektik.

Daha sonra, gecikmeli de olsa öğlene doğru Kenya gezilecek yerler listemizde ikinci sırada olan Naivasha’ya doğru yola koyulduk.

Naivasha

Naivasha kenti, Nakuru’nun 70 km güney doğusunda yer alıyor. 70 km.lik yolculuk boyunca etrafı izleyerek ve gözlem yaparak, Kenya hakkında belleklerimize bilgiler edinmeye çalıştık. Afrika’ya geldiğimiz gece sabaha karşı aynı yolda yaptığımız yolculukta hayal meyal her tarafta gördüğümüz; kamyon ve tırları, yıkık dökük yerleri, tek katlı evleri, bozuk yolları, alışık olmadığımız insan tiplerini tekrar net bir şekilde gördük.

Naivasha’da, Naivasha ile aynı adı taşıyan Naivasha Gölü ve Naivasha Milli Parkı var. Naivasha’ya ulaştıktan sonra, hiç vakit kaybetmeden direk Naivasha Milli Parkı’na ve park içinde bulunan ve de aynı adı taşıyan Naivasha Gölü kıyısına gittik. Gezi öncesinde yaptığımız hazırlıklarda Naivasha’da görülmeye değer yerler olmadığını tespit etmiştik.

Naivasha Gölü’nde, hipopotamlar (su aygırı) yakından görülebileceği gibi söz konusu gölde tekne turu yapılabilir ya da göl içinde bulunan adaya bir gezi düzenlenebilir. Ayrıca özellikle kuş çeşitliliği ile ünlü bu gölün çevresinde yürüyerek bir safari de yapılabilir. Yırtıcı hayvanların olmadığı bu yürüyüşte zürafa, bufalo, antilop, maymun görmek mümkün. Naivasha Gölü, özellikle barındırdığı hipopotam nüfusu ve dünyaca ünlü kuş çeşitliliği ile öne çıkan bir göl olduğu söyleniyor. Yeşilin her türlü tonunun olduğu söz konusu park, aynı zamanda yerel halk ve turistler için de iyi bir dinlenme alanı.

Naivasha’da ki etkinliklerimizi tamamladıktan sonra akşam saatlerinde Nairobi’de olacak şekilde aracımızla Naivasha’dan Kenya gezilecek yerler listemizin en önemli şehri olan Nairobi’ye doğru yola çıktık.

Nairobi

Kenya’nın başkenti olan Nairobi, Naivasha’nın 90 km güneydoğusunda yer alıyor. Nairobi’ye varışımıza müteakip ilk iş olarak, iki gün sonra Tanzanya’nın Arusha kentine yapacağımız yolculuğun otobüs biletlerini aldık. Ardından gezimizin üçüncü ve dördüncü günü olan 23-24 Eylül 2018 Cumartesi ve Pazar günleri Nairobi’de gece konaklamamızı yapacağımız Moi Avenue’de yer alan Ambassadeur Hotele yerleştik.

Kenya’nın en büyük şehri Nairobi, Türkiye’den Kenya’ya gidenlerin ilk uğradığı şehir. Nairobi, 1889 yılında bir demiryolu kampı olarak kurulmuş, 1905 yılında ise başkent unvanını almış.

Gezimizin dördüncü günü olan 24 Eylül 2018 Pazartesi günü; otelimizdeki kahvaltının ardından Kenya’nın başkenti Nairobi’de şehir gezimize başladık. Yerel araç şoförlerimizin ve otel görevlilerinin güvenlikle ilgili sözlerine, gezi arkadaşlarımızın tedirginliği de eklenince; sağımızı, solumuzu, gerimizi kollamaktan pek de verimli bir gezi yapamadık

Nairobi Gezilecek Yerler

Doğal yaşamında başta fil ve gergedan yavruları olmak üzere, diğer vahşi hayvanlarının da çok yakından görme fırsatının da bulabileceği Nairobi Milli Parkı, Nairobi Milli Müzesi, Jamia Camii, Karen Blixen Evi, Go Down Sanat Merkezi, Demir Yolu Müzesi, Kenya Bomaları, Naoribi’ye 10 km mesafedeki Kayıp Cennet Nairobi’de gezip görülecek yerler arasında.

Yetim Filler

Yetim Filler

Ünlü yazar Daphne Sheldrick’in kurduğu Daphne Sheldrick yavru fil ve gergedan yetimhanesi ile yükseltilmiş bir platformdan zürafaların elle beslenmesine olanak veren, koruma altındaki Rothschild zürafalarını bulunduğu Giraffe Center da ziyaret edilebilecek en önemli yerler arasında.

Nairobi gezi notları ve Nairobi’de gezilecek yerler hakkında kapsamlı bilgiler, fotoğraflarıyla birlikte aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Nairobi’de Gezilecek Yerler ve Nairobi Gezi Notları hakkında bilgi için tıklayınız… (Yazım ve yayım işlemleri devam etmektedir.)

Afrika gezimizin ve Kenya gezimizin beşinci günü olan 25 Eylül 2018 Salı günü; sabahın erken saatlerinde Nairobi’deki otelimizde kahvaltımızı yaptık. Kahvaltıya müteakip Tanzanya’ya gitmek üzere otelimizden erkenden ayrılarak Nairobi’ye geldiğimiz ilk gün ayarladığımız mini otobüsümüze otelimizin önünden bindik. Afrika Seyahatimizin ikinci ülkesi olan Tanzanya’ya, Kenya’dan kara yoluyla geçmek üzere hareket ettik.

Yolculuk boyunca; yol güzergahındaki köyleri, kentleri ve diğer yerleşim yerleri ile Kenya ve Tanzanya coğrafyasını izleyerek bu konularda izlenimler edinmeye çalıştık. Bu arada Kenya, nedendir bilemiyorum bana hep Kamboçya çağrışımı yaptı. Nakuru’yu Siem Reap‘a, Nairobi’yi de Phnom Penh‘e benzettim. Sanırım yoksulluk ve fakirlik ile şehirlerin kalabalıklığı ve dağınıklığı biraz birbirine benziyor.

Kenya’nın başkenti Nairobi’den Tanzanya’nın Arusha kentine yaptığımız 275 km.lik otobüs yolculuğundan sonra, Tanzanya’nın Arusha kentine ulaştık. Ardından Livingstone Street’te yer alan Natron Place Hotel’e yerleşerek Afrika gezimizin ikinci ülkesi olan Tanzanya gezimize Arusha kentinden başladık. (Tanzanya’da Gezilecek Yerler ve Tanzanya Gezi Notları için tıklayınız… /Yazım ve yayım işlemleri devam etmektedir.)

Kenya’da Gezip Görülecek Diğer Yerler

Geziye çıkmadan önce yapmış olduğumuz çalışmalardan ve gezi esnasında edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrendiğimiz, ancak zamanımızın kısıtlı olması nedeniyle bizim gidemediğimiz, Kenya’da gezilip görülmesi gereken başka yerler de mevcut.

Kenya’nın batısında bir liman kenti olan Kisumu ile tropikal iklimin hâkim olduğu ve her dönem sıcak havanın yaşandığı Nairobi’den sonraki en büyük kenti olan Hint Okyanusu kıyısındaki Mombasa diğer yerler arasında ilk sırada yer alıyor.

Yine Hint Okyanusu kıyısında ve Mombasa’nın 120 km kuzeydoğusunda Malindi Körfezi’nde yer alan turizm sektörünün merkezi Malindi ile Tanzanya’da yer alan Serengeti Ulusal Parkı’nın Kenya’daki devamı olan Masai Mara Ulusal Parkı Kenya’da başlıca gezip görülmesi gereken bir başka önemli diğer yerler arasında bulunuyor.

***

Kenya gezilecek yerler yazımızda yer almayan ancak bu yazı ile ilgili olacağını düşündüğümüz; Kenya Nerededir, Kenya Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Kenya’nın Tarihi, Kenya’ya Nasıl Gidilir, Kenya’da Hava Durumu ve Kenya’ya Ne zaman Gidilir, Kenya’da Nerede Kalınır, Kenya’da Ne Yenir, Kenya Mutfağı, Kenya’da Ne Yapılır, Kenya Gece Hayatı, Kenya Festivalleri, Kenya’dan Ne alınır ve benzeri tüm sorular hakkında detaylı bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz Kenya Gezi Rehberi yazımızda yer almaktadır. Söz konusu yazıya linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Kenya Gezi Rehberi için tıklayınız… (Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)