ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Ürdün’de ne içilir | Gezi Bilgileri

Ürdün’de ne içilir

Ürdün’de ne içilir, başlıklı bu içerik Ürdün hakkında yazılmış olan gezi kitaplarından ve gezi bloklarından yararlanılarak yazılmıştır. Ayrıca  internette mevcut bir çok kaynak da incelenmiştir. Tüm bu çalışmalar neticesinde bu içerik, çok kısa ve özet bilgi notu şeklinde hazırlanmıştır.

Ürdün’de alkol satışının resmi olarak yasak olduğu söylense de başta oteller olmak üzere eğlence mekanlarında ve lisanslı dükkanlarda bu yasağa genellikle uyulmadığı söyleniyor. Ayrıca bu türden komşu ülkelerinin aksine oldukça fazla alkol tüketildiği de söylenenler arasında.

Yüksek vergilerden dolayı Amman’da oldukça pahalı olduğu söylenen alkollü içeceklerin Akabe’de ucuz olduğu söyleniyor. Bunun sebebinin ise Akabe’nin serbest bölge olmasından kaynaklandığı söyleniyor. Sokakta ve kamuya açık alanlarda alkol almak yasak, bu alanlarda alkollü içecek tüketenlere ceza uygulanıyor.

Ürdün’de ne içilir

Her ülkede olduğu gibi Ürdün’de de birçok alkollü ve alkolsüz içecekler ile sıcak içecekler mevcuttur. Bu içeceklerin bir kısmı herkes tarafından bilinen içecekler, bir kısmı da yöresel içeceklerdir.

Bira

Ürdün’de alkol satılan yerler var. Özellikle Akabe’de uygun fiyata alkollü içecek bulmak mümkün. Bira da bunlardan birisi. Bölgede en çok tüketilen bira “carakale” isminde bir bira türü.

Arak

Bölgesel bir içecek olan arak, bizdeki rakı ya da Yunanistan’daki uzo neyse burada da arak aynı türden bir içecek diyebiliriz. Üzüm, hurma ya da şeker kamışının damıtılması sonucunda elde ediliyor. Arak sek olarak içilebileceği gibi su katılarak da içilebiliyor. Anasonlu olan bu içkinin anasonsuz olanı da var. Genellikle meze ile tüketiliyor. Boğazı yakma özelliğine sahip bu içki 1-2 bardaktan sonra çakırkeyif yapıyor.

Çay

Ürdün’de çay oldukça fazla tüketiliyor. Her zaman ve her yerde çay bulmak mümkün. Çayı bizden farklı olarak yapıyorlar. Şöyle ki, çayın şekerini demleme esnasında atıyorlar. Şekersiz çaya ya da az şekerli çaya alışmışsanız, haliyle bu çayda sıcak şerbet gibi oluyor. Bu nedenle çay siparişini verirken şeker durumunu belirtmek lazım.

Türk kahvesi

Ürdün’de sıcak içeceklerin başında Türk kahvesi geliyor. Ancak bizdeki damak tadına göre bulmak biraz zor. Daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde tüketilen mırra türü bir kahveleri var. Bu durum ilk başta bizi tatmin etmese de bir süre sonra içtikçe bu lezzete de aşina olunabilir.

Naneli limonata

Ürdün sıcak bir iklim kuşağında yer alıyor. Bu özelliğinden dolayı da serinletici özelliğe sahip içeceklere ihtiyaç var. Bu içeceklerin başında ise bölgede en fazla tüketilen Naneli limonata geliyor.

Ürdün’de ne içilir, yazın sıcağında tabi ki Naneli Limonata içilir.

Naneli Limonata

Ürdün’de günün her saatinde yapılan bu içecek, fiyat olarak da oldukça uygun. Ayrıca Ürdün mutfağında da özel bir yere sahip.

Ürdün Hakkında Diğer Bilgiler:

Ürdün’de ne yenir bilgisi için tıklayınız…

Ürdün’de gezilecek yerler hakkında bilgi için tıklayınız…

Beş günlük Ürdün gezi programı  ve gezi rotası  için tıklayınız…

Cevapla