ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Romanya Gezilecek Yerler | Gezi Bilgileri

Romanya Gezilecek Yerler

Romanya Gezilecek Yerler hakkında kısa bilgi içeren bu yazıya Romanya hakkında küçük bir bilgi vererek başlayalım. Ayrıca Romanya Gezilecek Yerler hakkında kısa kısa bilgileri içeren bu yazı, Romanya‘da bizim gezdiğimiz yerleri kapsamaktadır. Gezi programımız için tıklayınız..

Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa’nın kesişim noktasında bulunan Romanya, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Kuzey ve kuzeydoğusunda Ukrayna, kuzeydoğusunda Moldova, kuzeybatısında Macaristan, güneybatısında Sırbistan, güneyinde Bulgaristan ve doğusunda Karadeniz yer almaktadır.

Romanya Gezi Programı ve Gezi Rotası

2013 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 19,96 milyon olan Romanya’nın başkenti ve en büyük şehri Bükreş, diğer büyük şehirleri ise Yaş, Kaloşvar, Temeşvar, Köstence, Krayova, Brașov ve Galaç’tır. Avrupa’nın en büyük 12’inci, Avrupa Birliği’nin en kalabalık 6’ıncı ülkesidir. Bu kapsamda Romanya Gezilecek Yerler bakımından oldukça zengindir.

Romanya Gezilecek Yerler

Geçmişi ilk çağlara (MÖ 3000 – MS 600) kadar dayanan Romanya, Avrupa’nın en eski insan fosillerinin keşfedildiği ülkedir. Romanya Gezilecek Yerler hakkında kısa kısa bilgi vermeye Romanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Bükreş’ten başlayabiliriz.

Bükreş

Romanya’nın Avrupa Birliği’ne girmesinden sonra daha da çok gelişen Bükreş; doğa güzellikleriyle, tarihi yapılarıyla birçok gezilecek yere sahip. Yurtdışından gelenlerin, Romanya’da ilk varacağı yer olan bu kentte, türk restoranlarına da rastlamak mümkün.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra insanların birbirlerine karşı hoşgörülü olduğu Bükreş’te; 1100 odalı ve aynı zamanda dünyadaki en büyük ikinci bina olarak bilinen Bükreş Parlamento Binası mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Birbirinden güzel butikleri, restoranları, barları, kafeleri ve kentin önemli caddelerinin bulunduğu Old Town Bükreş’te gezilecek bir başka önemli bölgelerinden birisi.

Grigora Antipa National Museum, Village Museum, Herastrau Park, National Museum Art of Romania, Odeon Theatre, Stavropoleos Klisesi, Hanul Lui Manuc, Parcul Tineretului gibi bir çok gezip görmeye değer diğer yerler.

Sinaia

Doğa tutkunları için süper bir yer olan Sinaia, kışın önemli bir kayak merkezi. Bu nedenle kentte bolce otel ve restoran var. Sina Dağı olarak adlandırılan bir manastırın etrafında büyüyen bir tatil beldesi olan bu kent, daha çok kış aylarında popüler olmakla birlikte yazın da görülmeye değer. Yazın doğa yürüyüşü ve doğa tatili seven turistlerin önemli uğrak noktalarından birisi.

Braşov

Orta çağdan kalma, harika bir eski şehir olan Braşov, özellikle eskileri sevenlerin uğrak yerlerinden. Bu kentin tarihi sokaklarında insanların doluştuğu birçok gözde kafeler mevcut. Sokaklar peri evleri gibi evlerle dolu. Ayrıca, Viyena – İstanbul arasındaki en büyük gotik kilise olan 13. Yüzyıldan kalma Black Church’e de ev sahipliği yapıyor.

Braşov’da 13. yüzyıldan kalma bir diğer tarihi yapı ise Neagra Kilisesi. Bu iki dini yapı ve diğer tarihi yapılarla birlikte bu kent, şehir yaşamı ile zengin tarihin harmanlandığı bir yerdir. Buna şehri çevreleyen Karpat Dağları’nın doğa manzarasını da ilave etmek gerekir.

Rasnov

Broşav’a ortalama 15 km uzaklıkta bulunan bu güzel kasaba, Rasnov Kalesi ile ünlüdür. 14. yüzyılda Saksonlar tarafından yapılan bu kale kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca eşsiz bir manzara seyretmek için tepeye çıkılabilir veya teleferik yolculuğu da yapabilir.

Dağlara çıkan ormanın hemen yanındaki bu kale, Bran Köyü’ne oldukça yakın ve 12 km’lik bir konumda bulunmaktadır. Romanya’nın en güzel tarihi yerlerinden biri olan Rasnov’u ve kalesini de gezi listesine mutlaka eklemek gerekir.

Bran

Bran’ı ziyaret etmenin en büyük amacı ”Bran Şatosu”nu görmektir. Drakula’nın Şatosu olarak da bilinen bu tarihi yapı hakkında bahsedilen birçok efsane olduğu söyleniyor.

Günümüzde ziyaretçiye açık bir müze olarak hizmet veren bu şato, şehirdeki görülecek en önemli yerlerden biri. Daha doğrusu şehri ziyaret etmedeki en büyük nedendir.

Kale ziyareti dışında Bran’de özel bir şey yok. Burada öğle yemeğini Restaurant Vila Bran‘de yiyip, kaleyi bir de karşısındaki yüksek tepeden görmek çok iyi olabilir.

Viscri

Braşov’a 78 km Sighişoara’ya 42 km mesafede yer alan Viscri, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Burası Prens Charles’ın da bayılıp birkaç tane ev alıp, restore ettiği rengarenk evlerle dolu harika bir köy. Etrafı kale ile örülmüş tarihi bir kiliseye de sahip bu köyde, köy hayatı da bozulmadan halen devam ediyor. Burada sokaklarında örgü ören nineleri, aluminyum ibriklerde süt taşıyan amcaları görmek mümkün.

Sighişoara

onaltıncı yüzyıldan kalma rengarenk evleri, dar sokakları ve şirin cafeleri ile dikkat çeken Sighişoara, UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Masalsı ortaçağ yerleşim yerlerinden birisi olan bu tarihi kentin, diğer dikkat çekici özellikleri de Arnavut kaldırımları, süslü taşları, köy evleri ve süslü kiliseleri ile çizilmiş gibi duran sokakları.

Tarihi 12.yüzyıla kadar giden Sighişoara’nın dokuz kuleli kale içinde bulunan tarihi yapıları, Avrupa’da Ortaçağdan günümüze en az bozulmayla gelebilmiş. Bu nedenle bu kente gezip görülmesi gereken öncelikli yerler arasında eski şehir yer alıyor.

Bu tarihi kentin bir başka gezilip görülmesi gereken önemli bir yeri ise Vlad Tepeş’in evi. Burası Vlad Dracula’nun doğduğu yer. Vlad 15. yüzyılda hüküm sürmüş ve Bram Stokers’ın kurgusal romanı Kont Drakula için ilham kaynağı olmuştur. Burada Dracula efsanesi hakkında keşfedilecek birçok şey de bulabilir.

Prag ve Viyana gibi şehirlere rakip olabilecek bir yer olan Sighişoara’da Dominik Manastırı, tepedeki kilise ve Venedik Evi’ne de gezip görülecek yerler arasında.

Sibiu

Romanya’nın en önemli kültür merkezlerinden birisi de Sibiu. Forbes dergisi tarafından yaşamak için Avrupa’nın en şiirsel 8. yeri seçilmiş. Eskiden Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı olan bu kentin nüfusunun büyük çoğunluğu, 1941’e kadar Alman’mış.

Burada da Romanya’nın bazı kentlerinde olduğu gibi Oktoberfest coşkuyla kutlanıyor. Bunun yanında Sibiu, Romanya’nın diğer şehirlerine nazaran çok daha fazla sayıda festivale ev sahipliği yapmaktadır. Romanya’nın hem kültürel hem de finansal zenginlik merkezlerinden birisi olan bu kentte gizli kalmış birçok iyi restoran ve iyi barlar var.

Sibiu, barok meydanları ve şirin Arnavut kaldırımlı sokakları ile ülkenin en çekici yerlerinden biridir. Şehirde çok fazla sayıda gezilecek noktalar olsa da bunlar arasında kaçırılmaması gereken en önemli yer, Brukenthal Ulusal Müzesi’dir. Şehrin, hatta Romanya’nın en ünlü müzelerinden biri olduğu söyleniyor.

Sibiel

Sibiu’nun 21 km güneybatısında yer alan Sibiel, dağların arasında ve ormanların içerisinde yer alan çok harika bir köy. Gezip görmek için 1-2 saat yeterli. Hatta ideali buradaki harika pansiyonlarda bir gece kalıp, sabah kısa bir turlayıp, sonra Romanya’nın diğer yerlerini gezmek üzere yola devam etmek.

Agriturizmi ile ön plana çıkan bu köy, peynirinden şarabına sofraya konan herşeyi kendileri yetiştiriyor ve kendileri yapıyor. Agriturizm, tarım ve köy hayatını konu olan turizm demek.

Hal böyle olunca agriturizm meraklıları zaten çok küçük olan bu sevimli köyü doldurup taşırıyor. Rengarenk tarihi evleri, sokaklarında dolaşan at arabaları, dalından sofraya gelen yemekleri gezginleri buraya getiriyor.

Transfagaraşan

Top Gear tarafından dünyanın en güzel yolu seçilen Transfagaraşan’a bir gün kesinlikle ayırmanız lazım.

Cevapla