ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Zürih ’te Gezilecek Yerler ve Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Zürih ’te Gezilecek Yerler ve Gezi Notları

Zürih ’te Gezilecek Yerler ve Zürih Gezi  Notları yazımıza, Zürih hakkında çok kısa bilgi vererek başlıyoruz.

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, aynı adla anılan gölün kuzey ucunda yer alıyor. Borsanın kurulduğu 1877 yılından sonra önemli bir finans merkezi olan kent, büyük köy lakabını kazandıran atmosferini, samimi ve insancıl kimliğini,  hep korumuş.

Zürih’in tarihi yöre halklarının Zürih Gölü çevresine kasabalar kurmaya başladığı neolitik dönem (M.Ö. 8000-5500)’e kadar uzanıyor. Bu kapsamda Zürih ’te Gezilecek Yerler ile görülmeye değer bir çok yer var. Günümüzde şehrin coğrafi merkezini oluşturan Lindenhof bölgesindeki nehre bakan tepeye, Romalılar döneminde bir gümrük kontrol noktası kurulmuş. Bu tarihten sonra şehirleşme ve gelişme başlamış. Özellikle ipek, yün ve pamuk dokumacılığın önemli bir merkezi olmaya başlamasıyla birlikte Zürih’in şehirleşmesi ve zenginleşmesi de hızlanmış.

Tarihi dokunun ve de modern dokunun birbirine çok yakın olduğu Zürih, 1351 yılında İsviçre Konfederasyonu’na katılmış. Bu tarihten sonra soylular ve tüccarlar güçlerini esnaf loncası ve temsilcileriyle paylaşmayı da kabul etmişler. Günümüzde, esnaf loncalarının merkez binaları tarihi şehir merkezi’nin en anıtsal yapılarını oluşturuyor. Tarihi merkezin hayranlık uyandıran daracık sokakları ile modern ticaret merkezi arasındaki sembolik sınır ise Limmat Nehri.

Zürih ’te Gezilecek Yerler ile görülmeye değer yerlerin başında; Bahnhofstrasse, Lindenhof, Aziz Petrus Kilisesi, Münster Köprüsü, Grossmünster, Çin Bahçesi ve Zunfthaus zur Meisen  geliyor.

Zürih ’te Gezilecek Yerler

Zürih ’te Gezilecek Yerler  ile görülmeye değer yerleri gezmek için tren istasyonundan başlayan ve 1,5 km uzunluğunda bulunan Bahnhofstrasse Caddesinden başlanabilir.

1. Bahnhofstrasse (Bahnhof Caddesi)

İsviçre’nin en şık alışveriş caddelerinden birisi olan Bahnhofstrasse, tren istasyonundan başlayarak Zürih Gölü kıyısında son buluyor. Araç trafiğine kapalı olan caddenin uzunluğu 1,5 km civarında. İnsanların mağaza vitrinlerine bakarak ve yürüyerek gezdiği caddede; mücevher, saat, antika eşya türünden her türlü lüks ürünü bulmak mümkün.

Bahnhofstrasse (Bahnhof Caddesi)

Tren istasyonundan başlayarak, Bahnhofstrasse üzerinde göle doğru 400 metre yüründüğünde sol tarafta Zürih’in en yüksek binası olan Urania binası bulunmaktadır.

2. Urania

Zürih’in en yüksek binası olan Urania binasının gözlem kulesinde 600 kez büyütmeli özelliğine sahip bir teleskop bulunuyor. Bu kuleden şehir manzarası izlenebilir. Ayrıca kulenin en yüksek noktasında, kentin en yüksekteki barı hizmet vermektedir. Urania’dan nehir tarafına doğru 300 metre civarında gidildiğinde ise sağ tarafta Lindenhof Parkı yer almaktadır.

3. Lindenhof Parkı

Lindenhof Parkı’nın, yüksekte bir yer olmasından dolayı şehir manzarasını izlemek mümkün. Buradan nehirde ilerleyen gezi tekneleri ve işlek Limmatquai rıhtımı izlenebiliyor. Lindenhof Parkındaki meydanda bir tane de çeşme var. Söz konusu çeşme, 1292 yılında Hasburg kuşatmasından şehri kuran kadınların anısına yaptırılmış. O dönemde savaş giysileri giyinen tüm kadınlar, şehri ele geçiremeyecek kadar şehrin iyi korunduğuna düşmanı, inandırmışlar. Parkta Cenevre’de rastladığımız türden açık havada santraç oynayan ve onları izleyen seyircileri de var.

Zürih ’te Gezilecek Yerler; Lindenhof (Park)

Zürih ’te Gezilecek Yerler; Lindenhof (Park)

Lindenhof’tan nehre parelel olarak göl istikametinde 200 metre kadar yüründüğünde sağ tarafta Sank Peterskirche var.

4. Sank Peterskirche

Zürih’in en eski kilisesi olan Sank Peterskirche (Aziz Petrus Kilisesi); çan kulesindeki saati, alçı süslemeleri ve kristal avizeleri ile dikkat çekmekiyor. Kilisenin 13.yüzyıldan kalma çan kulesinde; çapı 9 metreden fazla olduğu söylenen, dünyanın en büyük saatlerinden birisi bulunuyo. Kiliseye, 18.yüzyılda eklenen, pembe turuncu mermer sütunlarda dikkat çekici özelliklerden biri.

Sank Peterskirche (Aziz Petrus Kilisesi)

Sank Peterskirche (Aziz Petrus Kilisesi)

Aziz Petrus Kilisesinden nehre parelel olarak göl istikametine doğru butiklerin ve antikacı dükkanlarının sıralandığı daracık sokaklardan 150-200 metre kadar yürümeye devam edildiğinde yol üzerinde Zunfthaus zur Meisen bulunmaktadır.

5. Zunfthaus zur Meisen, Zunfthaus zur Waag

Zunfthaus zur Meisen, şarap tüccarları loncası tarafından 1757 yılında yaptırılmış Zürih’in en güzel barok tarzı binalarından biri olduğu söyleniyor. Tarihi yapı, günümüzde, İsviçre Ulusal Müzesinin seramik koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Zürih ’te Gezilecek Yerler; Zunfthaus zur Waag

Zürih ’te Gezilecek Yerler; Zunfthaus zur Waag

Zunfthaus zur Meisen’in hemen batısında uzanan Münsterhof üzerinde yer alan Zunfthaus zur Waag, 1637 yılında yapılmış. Bir zamanlar keten dokumacılar ve şapkacılar locasına hizmet eden bu tarihi yapı, diğer lonca binaları gibi restorana çevrilmiş. Bu bölgenin hemen karşısında Kirche Fraumünster yer almaktadır.

6. Kirche Fraumünster

Münsterbrücke (Münster Köprüsü)’nün bulunduğu bölgede Limmat Nehri kıyısında bulunan Kirche Fraumünster, 13.yüzyıldan kalma kutsal bir yapı. Fraumünster’in bulunduğu yerde 853 yılında bir rahibe manastırı kurulduğundan beri hep bir kilise olmuş. Ünlü Rus-Fransız ressam Marc Chagall tarafından tasarlanan modern vitraylar, kilisenin en dikkat çeken özelliklerinden birisi.

Zürih ’te Gezilecek Yerler; Kirche Fraumünster

Zürih ’te Gezilecek Yerler; Kirche Fraumünster

Kirche Fraumünster’in tam karşısında ve nehrin karşı kıyısında ise Grossmünster yer alıyor.

7. Grossmünster (Protestan Kilisesi)

1100-1200 yılları arasında yapılmış olan Grossmünster, 9.yüzyıldan kalma bir kilisenin yerine inşa edilmiş. İsviçre’nin Almanca konuşan halkı için reform hareketlerinin ana kilisesi olmuş.  Reform hareketlerinin öncülerinden Zwingli, 1519 yılından 1531 yılındaki ölümüne kadar vaazlarını burada vermiş. Şu andaki mevcut vitraylar 1900’lerde eklenmiş. Şehrin en dikkat çekici anıtlarından olan kilisenin ikiz kuleleri, 15.yüzyılda yapılmış, kulelerin örtüsü ise 18.yüzyılda örtülmüş.

Zürih ’te Gezilecek Yerler; Grossmünster (Protestan Kilisesi)

Zürih ’te Gezilecek Yerler; Grossmünster (Protestan Kilisesi)

Buradan birçok küçük mağaza, restoran ve kafelerin bulunduğu, birbiri ardısıra devam eden Münstergasse, Marktgasse, Niederdorfstrasse sokaklarında yürüyüş yapılabilir. Ya da göl gezisi yapılabilir. Grossmünster’den nehrin ve gölün doğu kıyısında 1800 metre civarında yüründüğünde Çin Bahçesi’ne ulaşılıyor.

8. Park Chinagarten (Çin Bahçesi)

Çin bahçesi, Zürih’in Çin’deki kardeş şehri olan Kunming’in hediyesiymiş. Parktaki tüm objeler, kuşlar, balıklar, dereler, bitkiler ve köprüler gibi tüm ayrıntılar Uzakdoğu tarzında dizayn edilmiş.

Park Chinagarten (Çin Bahçesi)

Park Chinagarten (Çin Bahçesi)

Çin Bahçesi’nin hemen bitiminde ise Zürichhorn Parkı bulunmaktadır.

9. Zürih’in Müzeleri

Ortaçağ’dan günümüze kadar tüm resim sanatlarından örneklerin sergilendiği Kuntsthaus(Güzel Sanatlar Müzesi), İsviçre kültürü sanatı ve tarihine ilişkin tüm ayrıntıların görülebileceği İsviçre Ulusal Müzesi, geleneksel Çin parşömenleri Ermeni kilimleri Peru çömlekleri ve Afrika masklarının sergilendiği egzotik bir parkta kurulmuş olan Rietberg Müzesi, gezip görülebilecek başlıca müzeler arasında yer alıyor.

Zürih ’te Gezilecek Yerler ve görülmeye değer ilgi çekici diğer noktalar hakkında bilgi için tıklayınız…

Zürih ’te Gezilecek Yerler Haritası

Zürih ’te Gezilecek Yerler Haritası

* **

İsviçre’nin gezilecek diğer yerleri hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

Cevapla