ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> İtalya Nerede ve İtalya Gezi Notları | Gezi Bilgileri

İtalya Nerede ve İtalya Gezi Notları

İtalya Nerede, İtalya Gezi Notları başlıklı bu yazımız; İtalya Gezi Rotası içerisinde, otobüsle yaptığımız gezinin kısaca hikayesini kapsamaktadır. 9 gün süren İtalya Gezisini, İtalya Gezi Rotamız ve Gezi Programımız kapsamında 2-9 Mayıs 2015 tarihlerinde yaptık.  İtalya Gezilecek Yerler ve söz konusu yerler hakkında bilgiler ile İtalya Gezi Rotası ve İtalya Gezi Programı aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • İtalya Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)
  • İtalya Gezi Rotası ve İtalya Gezi Programı için tıklayınız…

Bu geziyi, özel bir gezi grubu ile gerçekleştirdik. Gezi grubu koordinatörümüzün öncülüğünde İzmir merkezli bir turizm acentesinin yaptığı rota ve program dahilinde bu gezi gerçekleşti. Gezideki ulaşım, rehberlik hizmeti,  konaklama, transfer ve benzeri tüm organizasyonlar, söz konusu acente tarafından gerçekleştirildi. İtalya’ya ulaşmaya müteakip havaalanından itibaren gezi bitimine kadar, gezi grubumuza özel olarak kiralanmış yerel bir otobüs ile yerel bir rehber sürekli bize eşlik etti.

Bu kısa giriş bilgilerinden sonra, yazımızın asıl konusu olan İtalya Gezi Notları bölümüne geçmeden önce, İtalya nerede sorusunun cevabından bahsedelim.

İtalya Nerede

İtalya ana kıta olarak Avrupa’da yer almaktadır. Avrupa’nın güneyinde çizme şeklinde bir yarımada ülkesi olan İtalya, aynı zamanda bir Akdeniz ülkesidir. Güneyinde Malta ve Akdeniz, doğusunda Adriyatik Denizi, kuzeyinde İsviçre, kuzeybatısında Fransa, kuzeydoğusunda ise Avusturya ve Slovenya yer almaktadır. İtalya nerede sorusu hakkında daha teferruatlı bilgi için tıklayınız…

İtalya Nerede, İtalya ve Komşuları

İtalya nerede sorusunun cevabını, İtalya’nın haritadaki yerini ve komşularını bu şekilde tarif ederek verdikten sonra asıl konumuz olan İtalya Gezi Notlarına başlayabiliriz.

İtalya Gezi Notları

İtalya gezi rotamız, ana hatlarıyla; İstanbul > Bologna > Venedik > Verona > Como Gölü > Milano > Pisa > Floransa > San Cimiano > Siena > Roma > Pompei > Napoli > Roma > İstanbul, şeklinde gerçekleşti. Rotamızı ana hatlarıyla bu şekilde belirttikten sonra, İtalya Gezi Notları yazımıza, buradan itibaren gün gün ve şehir bazında devam edebiliriz. İtalya Gezi Rotası içerisindeki ilk gün gezip görülen İtalya şehirleri, Bologna ve Venedik’ti. Tabi ki; İtalya Nerede, İtalya Gezi Notları başlıklı bu yazıya söz konusu iki şehirle başlıyoruz.

1’inci Gün, İstanbul – Bolonya – Venedik

2 Mayıs 2015 Cumartesi günü, Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminalinde, İzmir ve Ankara’dan gelen gezi grubu mensuplarıyla sabahın erken saatlerinde buluştuk. Önce gezi hakkında kısa bir brifing aldık. Sonrasında bagaj ve bilet işlemleri ile pasaport işlemlerinin ardından sabah saatlerinde İstanbul’dan İtalya’nın Bolonya kentine uçakla hareket ettik.

İki saat 40 dakikalık bir uçak yolculuğuna müteakip Bolonya’ya ulaştık. İtalya’ya giriş işlemlerinin ardından Havaalanında bizi bekleyen otobüse transfer olduk. Ardından, otobüsle panoramik Bolonya şehir turuna başladık. Tur esnasında rehberimiz tarafından sürekli geçtiğimiz yerler hakkında bilgilendirildik. Bazılarımız söz konusu bilgilerle ilgili notlar aldı. Gezi öncesi biz de gezi kitaplarından ve internetten gezi programımıza göre bilgiler edinmiştik. Hatta harita incelemesini bile yapmıştık. Bu çalışmamız da anlatılanları daha iyi anlamamıza yardımcı oldu.

***

Bolonya’nın merkezi olarak kabul edilen Piazza Maggiore(Büyük Meydan), Meydanın hemen arkasında bulunan Neptün Çeşmesi, Eski Borsa Binası, Avrupa’nın ilk üniversite binası, Quadrilatero (eski pazar), Bolonya’nın simgeleri haline gelen Garisenda ve Asinelli kuleleri, Bolonya’da gezip görülecek başlıca yerler arasındadır. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Bolonya Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Otobüsle Panoramik Bolonya şehir turunun sonrasında, zaman kaybetmeden Bolonya’nın 150 km kuzeydoğusunda yer alan ve adeta İtalya ile özdeşmiş olan Venedik’e otobüsle hareket ettik. Venedik’e ulaşmaya müteakip otobüsten inerek Venedik şehir merkezinde yürüyerek şehir turuna başladık. Söz konusu turda, ünlü San Marco Meydanı ve Kilisesi, mahkumların ceza evine girmeden önce son bir kez Venedik’e baktığı Son Nefes Köprüsü, Büyük Kanal ve üzerinde bulunan Rialto Köprüsü, Dükler Sarayı, Çan ve Saat Kulesi ve Giorgio Maggiore Kilisesi, Venedik’te gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Venedik Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Şehir turunun ardından serbest zaman verildi. Serbest zaman içerisinde isteyenler rehber eşliğinde düzenlen Venedik`in sembolü, Gondol turu yaptı. İsteyen de yürüyerek şehir gezisine devam etti.

İtalya'nı Önemli Turizm Merkezi Venedik San Marco Meydanı

İtalya’nı Önemli Turizm Merkezi San Marco Meydanı

Tur sonrası şehir merkezinin biraz dışında yer alan Russott Hotel’e otobüsle transfer olduk. Otele varışa müteakip otele yerleştik. Sonrasında isteyen otelde istirahate çekildi, isteyen geceleyin de geziye devam ettik. Biz 4 kişi ikinci gruptan olmayı tercih ettik. Gece gezimiz bittikten sonra da araç kiralayarak otelimize döndük. İtalya Nerede, İtalya Gezi Notları başlıklı yazımıza gezinin ikinci günü ile devam edelim.

2’inci Gün, Venedik – Verona – Milano

3 Mayıs 2015 Pazar günü, sabah kahvaltısının ardından bir günlük Venedik gezimizi tamamlayarak Milano’ya hareket ettik. Tabi ki bu yolculuğumuz esnasında yol güzergâhı üzerinde yer alan tarihi ve turistik bazı şehirleri de ziyaret ettik. Bunlardan en önemlisi ise Venedik’in 115 km batısında yer alan Verona kentinin gezilmesiydi. Tarihteki en büyük aşk hikayesine konu olmuş Romeo ve Julietin evi, Verona Arena’sı, değişik mimarisiyle Scaligero Köprüsü, Verona Katedrali, Verona’da gezip gördüğümüz başlıca yerlerdi. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Verona Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Yürüyerek yapılan Verona şehir turun ardından otobüsle tekrar Milano’ya doğru hareket ettik. Verona’nın 160 km batısında yer alan Milano’ya varışa müteakip, yürüyerek Milano şehir merkezinin gezilmesine hemen başladık.

İtalya’nın en büyük 2. Kilisesi olan Milano Duomo’su

İtalya’nın en büyük 2. Kilisesi olan Milano Duomo’su

Yapımı yaklaşık 500 yılı aldığı söylenen İtalya’nın en büyük 2. Kilisesi olan Milano Duomo’su, Fortezza kalesi, dünyanın en ünlü moda mağazalarına ev sahipliği yapan Vittorio Emmanuele Galerisi Milano’da gezip gördüğümüz başlıca yerler arasındaydı. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Milano Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Yürüyerek yaptığımız Milano şehir turunun ardında Milano’nun biraz dışında yer alan otelimize otobüsle transfer olduk. Yorucu bir günün ardından otelimizde istirahate çekildik.

3’üncü Gün, Milano – Como Gölü – Milano

4 Mayıs 2015 Pazartesi günü, otelimizdeki kahvaltının ardından Milano’nun 55 km kuzeyinde yer alan Como kentine otobüsle hareket ettik. Tüm gün ismini kente de vermiş olan Como Gölü ve Como Gölü çevresindeki köyleri ve kasabaları gezdik. Öncelikle Como kenti’nin sahil tarafında yürüyerek bir tur attık. Ardında Como Gölü ve Como kentinin birleştiği sahilin doğusunda yer alan Brunate’ye trenle çıktık. Oldukça yüksek bir rakıma sahip olan Brunate’ye çıkarken trenimiz eğimi çak fazla olan bir ray hattını takip etti. Brunate’nin yer aldığı bu tepe, Como Gölü’ne tamamen hakimdi. Buradan panoramik birçok manzara fotoğrafları çektik. Kısa bir kahve molasından sonra trenle tekrar aşağıya, sahile indik. Sahile inişe müteakip yerel halkın kullandığı tarifeli bir feribota binerek göl içerisine doğru olan yolculuğumuza başladık. Göl kenarına kurulmuş olan birçok köy ve kasabalara, sırasıyla yolcularını bırakan feribottan, çevreyi ve manzarayı ve de feribota inenleri binenleri izledik.

Como Gölü ve Como Kenti

Como Gölü ve Como Kenti

Ters Y şeklinde olan söz konusu gölün orta yerinde ve gölün her üç uzantısına da hâkim olan kıyıda kurulmuş Bellagio kasabasında feribottan indik. Rehberimizin bilgilendirmesiyle Bellagio’da yürüyerek kısa bir tur attıktan sonra, serbest olarak kendi kendimize istediğimiz yerleri de bağımsız olarak gezdik. Como Gölü gezisinin ardından tekrar Milano’nun yakınında bulunan otelimize transfer olduk ve akşam yemeğine müteakip istirahate çekildik. İtalya Nerede, İtalya Gezi Notları başlıklı yazımıza İtalya’nın Toscana Bölgesi ile devam edelim.

4’üncü Gün, Milano – Pisa – Montecatini – Floransa

5 Mayıs 2015 Salı günü, sabah kahvaltısının ardından Milano’dan Floransa’ya gitmek üzere otobüsle hareket ettik. Tabi ki hep yaptığımız gibi yol üzerindeki birçok tarihi yerleşim yerlerini ve tarihi yapıları da gördük. İlk önce Milano’nun 280 km güneydoğusunda yer alan Pisa kentine ulaştık. Otobüsümüzden inerek kenti yürüyerek gezmeye başladık. Söz konusu gezide, eğri bir konumu olan Pisa Kulesi ve Miracoli Meydanı gördük. Sonrasında Pisa ile Floransa arasında yer alan ve Pisa’nın 50 km kuzeydoğusunda bulunan Montecatini Terme kentine hareket ettik. Söz konusu kente varışa müteakip bir gece konaklayacağımız Hotel Salus’a yerleştik. Ardından Şarap üretim tesisleri ve üzüm bağlarının olduğu bir bağ evinde canlı müzik eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yedik. Yemek ve eğlencenin ardından otelimizde istirahate çekildik.

5’inci Gün, Floransa – San Cimiano – Siena – Roma

6 Mayıs 2015 Çarşamba günü, oteldeki kahvaltının ardından Montecatini Terme’nin 50 km güneydoğusunda yer alan Floransa’ya doğru otobüsümüzle hareket ettik. Floransa’ya varışı takiben önce otobüsle panoramik Floransa şehir turu yaptık. Ardından rehberimizin bilgilendirmeleri eşliğinde yürüyerek şehir turumuza devam ettik.

Floransa’yı ikiye ayıran Arno Nehri, kuyumcularıyla ünlü Ponte Vecchio köprüsü, Medici Aile’sinin Floransa’ya hüküm sürdüğü Palazzo Vecchio, Rönesans’ın baş yapıtlarından olan Herkül ve Davut heykellerine ev sahipliği yapan Piazza Della Signoria, İtalya’nın en yüksek 3. Kubbesine sahip olan Santa Maria del Fiore Duomo’su ve kapısıyla ünlü Vaftizhane, Floransa’da gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Floransa Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Floransa gezisinin ardından, Floransa’nın 60 km güneybatısında yer alan ve orijinal dokusunu büyük ölçüde halen koruyan, önemli bir orta çağ kasabası San Gimignano’nuyu gezip görmek üzere tekrar yola çıktık.

San Gimignano

San Gimignano

Söz konusu gezinin ardından San Gimignano’nun 50 km güneydoğusunda yer alan ve UNESCO dünya kültür mirası olan Siena’ya doğru otobüsümüzle yola çıktık. Yürüyerek yaptığımız Siena şehir turunda; Domenico kilisesi, Duomo Katedrali, Palio yarışlarının yapıldığı Piazza del Campo, şimdilerde Belediye Binası olarak kullanılan ünlü Palazzo del Popolo ve geçmişin tüm izlerini halen yansıtan dar kent sokakları, Siena’da gezip görülecek başlıca yerler. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Siena Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Siena’nın gezip görülmesinin ardından Siena’nın 235 km güneyinde yer alan İtalya’nın başkenti Roma’ya hareket ettik. Akşam saatlerinde Roma’ya varışa müteakip üç gece konaklayacağımız otelimize yerleştik. Ardından kısa süreli bir sokak keşfine çıktık. Akşam yemeği ve kısa süreli bir gezintinin ardından otelimizde istirahate çekildik. İtalya Nerede, İtalya Gezi Notları başlık bu yazımıza konu teşkil eden İtalya gezisinin en önemli bölgesi olan Roma ile devam edelim.

6’ıncı Gün, Roma

7 Mayıs 2015 Perşembe günü, Roma şehir gezisini yaptık. Otelimizde aldığımız sabah kahvaltısının ardından bazen otobüsle bazen de yürüyerek Roma şehir turumuz tüm gün devam etti.

Roma Antik Kenti

Roma Antik Kenti

Rehberimizin bilgilendirmeleri eşliğinde yaptığımız bu şehir turunda; Hristiyanlığın merkezi olarak kabul edilen San Pietro Meydanı ve Bazilikası, Cem Sultan’ın hapsedildiği Castel Sant’Angelo, Mussoli’nin halka seslenmiş olduğu Venedik Meydanı ve II. Vittorio Emmauele anıtı, Gladyatör savaşlarına ev sahipliği yapan Kolezyum, Tatlı Hayat filmiyle ünlenen Aşıklar Çeşmesi, 135 basamaktan oluşan İspanyol merdivenleri, Roma’da gezip gördüğümüz başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Roma Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Tur sonrasında kendi kendimize de yaptığımız geziler ve Roma’nın geceleyin oluşan ışıl ışıl halini de gördükten sonra otelimize transfer olduk. Geceyi geçirmek üzere Roma’daki otelimizde istirahate çekildik.

7’inci Gün, Roma – Pompei – Napoli – Roma

8 Mayıs 2015 Cuma günü, oteldeki sabah kahvaltısının ardından otobüsle günübirlik olarak Napoli ve Pompei turu yaptık. Söz konusu turun ilk durağı, Roma’nın 245 km güney doğusunda yer alan Pompei Antik Şehri oldu. M.S 79 yılında Vezüv Yanardağ’ının patlaması sonucunda 18. yüzyıla kadar 7 metre toprağın altında kalmış olan Pompei, yine 18. Yüzyılda yapılan kazılar sonrası ortaya çıkarılmış. Kazı sonrası ortaya çıkarılan tarihi evleri, sarayları ve taşlaşmış insanları, Pompei’de gezip görülecek başlıca yerler arasında.

Pompei Açık Hava Müzesi

Pompei Açık Hava Müzesi

Pompei açık hava müzesinin gezilip görülmesinden sonra, Pompei’nin 25 km kuzeybatısında yer alan Napoli’ye gitmek üzere otobüsle yola koyulduk. Napoli’ye varışı takiben bazen otobüsle bazen de yürüyerek Napoli şehir turuna başladık.

Napoli şehir turunda; Napoli’nin merkez meydanı olan Plebiscito Meydanı, 17. Yüzyılda yapılmış Kraliyet Sarayı, Castel Nuovo (Yeni Kale), Roma’da bulunan San Pietro Meydan’ından ve Pantheon’dan esinlenerek yapılan San Francesco di Paola Bazilikası, mağazaların bulunduğu I. Umberto Galerisi, 1737 yılında inşa edilen ve UNESCO dünya kültür mirası listesinden bulunan San Carlo Tiyatrosu ve Napoli Limanı başlıca gezip gördüğümüz yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Napoli Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Napoli şehir turu sonrasında Napoli’nin 225 km kuzeydoğusunda yer alan Roma’daki otelimize tekrar transfer olduk. Ardından İtalya gezimizin son gecesini geçirmek üzere otelimizde istirahate çekildik. İtalya Nerede, İtalya Gezi Notları başlıklı bu yazımıza gezi notlarımızın son günü ile devam edelim.

8’inci Gün, Roma – İstanbul

9 Mayıs 2015 Cumartesi günü, sabah kahvaltısının ardından önce otobüsle İtalya’nın en ünlü Outlet’i olan Castel Romano Outlet Alışveriş Merkezine hareket ettik. Varışın ardından alışveriş için mağazaları, hediyelik eşya dükkanlarını gezmeye başladık. İlk olarak kendimize hem sırt çantası özelliği olan, hem de tekerleri vasıtasıyla çekilme özelliğine sahip iki tane seyahat çantası aldık. Ardından İstanbul’daki teras bahçemizde olmayan kaktüslerden aldık. Ezilir mi diye başlangıçta tereddüt ettik ancak satıcı kadının göstererek yaptığı açıklama sonrasında ikna olduk. Sonrasında kaktüslerimizle birlikte uçak saatine bağlı olarak Roma Havalimanı’na transfer olduk. Bagaj, check-in ve pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından öğleden sonra İstanbul‘a hareket ettik. İtalya’nın bazı şehirlerine tekrar gelebilmek dileğiyle böylece İtalya gezimizi sonuçlandırdık.

Cevapla