ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Karaköy Nerede ve Karaköye Nasıl Gidilir | Gezi Bilgileri

Karaköy Nerede ve Karaköye Nasıl Gidilir

Karaköy Nerede ve Karaköye Nasıl Gidilir başlıklı bu yazımızda, Karaköy gezilecek yerlerin ismi ile birlikte; Karaköy nerede ve Karaköye nasıl gidilir, Karaköyde ne yenir, Karaköyün nesi meşhur, Karaköy gece hayatı gibi soruların cevabı da Karaköy gezi rehberi niteliğinde çok kısa olarak yer almaktadır. Karaköy nerede sorusunun cevabıyla yazıya başlayalım.

Karaköy Nerede

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Karaköy, hem Marmara Denizi ve İstanbul Boğazına, hem de Haliç’e kıyısı olan İstanbul’un gözde ilçelerinden Beyoğlu’nun önemli bir tarihi semtidir. Beyoğlu ise İstanbul’un diğer gözde ilçelerinden Beşiktaş ve Şişli’ye komşudur.

Karaköy'ün Haritadaki Yeri

Karaköy’ün Haritadaki Yeri

Karaköy, Galata Köprüsü ile de İstanbul’un diğer bir eski ve önemli semti olan Eminönü’ne bağlanır. İstanbul’un en önemli gözde turistik semtlerinden birisi sayılabilecek olan Karaköy, aynı zamanda İstanbul’un en eski semtlerinden de birisidir. Karaköy ve Beyoğlu’nun haritadaki yerini, detaylı olarak incelemek için tıklayınız…

Karaköye Nasıl Gidilir

Karaköy nerede sorusunun cevabından sonra, Karaköye nasıl gidilir, bu sorunun cevabıyla yazımıza devam edelim. İstanbul trafiğinin yoğunluğunu düşünürsek, Karaköy’e ulaşmanın en önemli yolu raylı sistemler ve deniz ulaşımıdır. Adalar, Bostancı, Kadıköy ve Üsküdar ile diğer sahil semtlerinden, Karaköy Rıhtımına gelen, birçok feribot ve deniz ulaşım aracı vardır. Deniz ulaşım araçları ile Karaköy’e gelmek en rahat ulaşım şeklidir.

Bağcılar-Zeytinburnu-Cevizlibağ-Kabataş tramvay hattını kullanarak Karaköy’e ulaşmak, ikinci bir alternatif yoldur. Söz konusu hattın Karaköy durağı, Karaköy Rıhtımının yanında yer almaktadır. Bu tramvay hattına; Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattını kullanarak gelindiğinde, Zeytinburnu ya da Cevizlibağ duraklarından aktarma yapılabilir.

2018 Yılı İstanbul Metro Haritası

2018 Yılı İstanbul Metro Haritası

Karaköy’e ulaşmanın bir başka yolu, Yenikapı-Hacıosman metrosunu kullanmaktır. Söz konusu Metro’ya; Kadıköy-Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattını kullanarak gelindiğinde Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu duraklarından aktarma yapılabilir. Atatürk Havaalanı-Yenikapı metro hattıyla gelindiğinde Yenikapı istasyonundan, Gebze-Ayrılıkçeşme-Zeytinburnu-Halkalı Marmararay hattı ile gelindiğinde ise Yenikapı İstasyonu’nundan, Yenikapı-Hacıosman metro hattına geçilebilir. Yenikapı-Hacıosman metro hattı Şişhane durağında inip, yönlendirme levhalarından İstiklal Caddesi takip edildiğinde, İstiklal Caddesinin Galata Tüneli bölgesine çıkılıyor. 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşımın sağlandığı, Karaköy-Galata Finüküler hattı kullanılarak, Karaköy tünel girişinden, Karaköy rıhtımına ulaşılabiliyor. Yokuş aşağı bir yürüyüşle de 5 dakika gibi kısa bir sürede yine Karaköy rıhtımına ulaşılıyor.

Yukarıda anlattığımız tüm ulaşım alternatiflerine ilave olarak, Eminönü ve Karaköy bölgesine, birçok belediye otobüsü gidip geliyor. Bu ulaşım araçları da kullanılabilir. Ancak, İstanbul trafiği dikkate alındığında, trafiğin yoğun olduğu saatlerde, kesinlikle kullanılmaması tavsiye olunur.

Karaköyde Ne Yenir

Beyoğlu’nun en önemli semtlerinden biri olan Karaköy, bir çok yiyecek ve içecek mekanlarına sahiptir. Karaköy’de, her damak zevkine uyan birçok restoran, kafe, bar ve pastahane bulunmaktadır. Birçok pahalı ve lüks yerler olduğu gibi her keseye uygun olan ekonomik yerler de mevcuttur. Herkesin damak zevki ve bütçe durumu farklı olduğundan, bu yazıda, noktasal olarak bir yer ismi ve yiyecek içecek ismi belirtilmemeye çalışılmıştır. Ancak, birçok kişi tarafından tercih edilen Karaköy Lokantası, Akın Balık ve Güllüoğlu, diğerlerine göre öne çıkan yerler diyebiliriz.

Karaköy Lokantası

Karaköy Lokantası

Özellikle Karaköy Rıhtımı ile Tophane arasındaki bölge; değişik türden kafe, bar ve restoranların toplandığı bir yerdir. Yine bu tür yeme içme yerleri, Karaköy Rıhtımı çevresi ile Galata Köprüsü’nün altında da yoğunlaşmaktadır.

Karaköy Gece Hayatı

Karaköy Rıhtımı ile Tophane arasındaki bölgede, canlı müzik de yapılan değişik türden birçok kafe, bar ve restoranlar bulunmaktadır. Karaköy eğlence ve gece hayatı, yoğun olarak söz konusu bölgede faaliyet göstermektedir. Yine bu türden yerler, Karaköy Rıhtımı çevresi ile Galata Köprüsü’nün altında da mevcuttur.

Karaköy Gezilecek Yerler

Karaköy, birçok tarihi eser ve tarihi yapı ile tarihi yer konusunda ön plana çıkıyor. Bu tarihi birikimi ve kültürel çeşitliliği nedeniyle, Karaköy gezilecek yerler listesine dahil edilebilecek birçok kültürel varlık, tarihi mekân, tarihi eser, tarihi yer, tarihi bina ve tarihi yapı mevcut.

Karaköy Meydanı ve Rıhtım

Karaköy Meydanı ve Rıhtım

Karaköy gezilecek yerler, sırasıyla; Ceneviz Hanları, Ceneviz Değirmenleri, Sen Piyer Kilisesi, St. Peter ve St. Paul Kilisesi, Bankalar Caddesi, Komando Merdivenleri, Osmanlı Bankası Müzesi (Garanti Kültür), Arap Camii, Yeraltı Cami, Kemankeş Kara Mustafa Camii, Aziz Aya Nikola Kilisesi, Bağımsız (Aziz Yahya) Türk Ortodoks Patrikhanesi, Aya Andrea Rus Kilisesi, Aziz Aya Yani Kilisesidir, St. Benua Lisesi ve Kilisesi, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Ortodoks Kilisesidir. Söz konusu yerler hakkında kısa bilgiler, aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Karaköy Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…

Karaköy gezilecek yerler ve görülmeye değer yerlerin gezilmesi Beyoğlu gezilecek yerler, Taksim gezilecek yerler, Karaköy gezilecek yerler, Tophane gezilecek yerler ile birlikte bir bütün olarak gezildiğinde daha anlamlı olur diye düşünüyoruz. Söz konusu gezilecek yerler hakkında özet bilgiler, aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • Taksim Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…
  • Beyoğlu Gezilecek Yerler için tıklayınız… (Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)
  • Galata Gezilecek Yerler için tıklayınız… (Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)
  • Tophane Gezilecek Yerler için tıklayınız… (Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)

Cevapla