ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Cenevre 'de Gezilecek Yerler ve Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler ve Gezi Notları

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler hakkındaki bilgilere başlamadan önce kısaca Cenevre hakkında bilgi verelim.

İsviçre’nin Zürih’ten sonraki en büyük ikinci kenti olan Cenevre, aynı adı taşıdığı kanton’un da başkentidir. Birleşmiş Milletler’in Avrupa’daki merkezi olan kent; Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Dünya ticaret Örgütü, Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve benzeri uluslararası kuruluşların merkezine de ev sahipliği yapmaktadır.

Uluslararası hukukta insan hakları üzerine yapılmış ve 1949 yılında imzalanmış önemli sözleşmelerden olan tarihi Cenevre sözleşmeleri ya da Cenevre Konvansiyonları da bu şehirde imzalanmıştır.

Cenevre, tüm bu özelliklerinden dolayı İsviçre’nin diğer şehirlerine göre oldukça kozmopolitik bir kenttir. Kent sakinleri de bu kapsamda oldukça çeşitlidir ve nüfusun yüzde 40 civarı da yabancı uyrukludur.

Tarihi Roma dönemine kadar dayanan Cenevre, önemli bir kavşak noktası ve ticaret merkezinin göbeğinde yer alması nedeniyle birçok işgallere maruz kalmış ve birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu kapsamda Cenevre ‘de Gezilecek Yerler ve görülmeye değer yerler bulunmaktadır. Cenevre ‘de Gezilecek Yerler için Cenevre şehir gezisine, şehrin iki yakasının birbirine bağlayan Mont-Blanc Köprüsü’nün üzerinden başlanabilir.

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler

Mont-Blanc Köprüsü (Pont du Mont-Blanc), Jet d’Eau (su fıskiyesi), İle Rousseu (Rousseu Adası), Reform Anıtı, Tarihi Şehir, Rue des Granges ve Grand-Rue, Rue du Rhone, Rue de Confederation, Rue de Marche, Rue de la Croix-d’or, Cenevre ‘de Gezilecek Yerler bakımından en önemlileridir.

1. Mont-Blanc Köprüsü (Pont du Mont-Blanc)

Köprünün üzerinden görünen en önemli görüntü, sakin bir şekilde duran Cenevre Gölü’nün bu noktada daralarak güçlü bir nehire dönüşmesidir. Göle doğru döndüğümüzde sağ kıyı boyunca uzanan Fransa Alpleri üzerinde yükselen Mont Blanc güzel bir görüntü sunuyor.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; Mont-Blanc Köprüsü

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; Mont-Blanc Köprüsü

Mont Blanc Köprüsünden görülebilecek diğer iki önemli nokta ise Jet d’Eau ve İle Rousseu görüntüleridir.

2. Jet d’Eau (su fıskiyesi)

Mont-Blanc Köprüsü’nü doğusunda, Cenevre Gölü’nün içinde yer alan Jet d’Eau, Cenevre’nin en önemli sembolü ve aynı zamanda da en yüksek anıtıdır. 40 katlı bir bina yüksekliğine kadar yükselebilen su fıskiyesi, şehrin hemen hemen her yerinden görülebilmektedir.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; Jet d’Eau (su fıskiyesi)

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; Jet d’Eau (su fıskiyesi)

3. İle Rousseu (Rousseu Adası)

İsmini ünlü filozof Jean Jacques Rousseu’dan alan  Rousseu Adası, Mont-Blanc Köprüsü’nün hemen batısında yer alıyor.  Rousseu Adası’na köprüden 300 m civarında bir yürüyüş yaparak gidilebiliyor. Kent sakinlerinin kısaca İle adının verdikleri adada, Jean Jacques Rousseu’nun bir de heykeli var. Cenevre Gölü’nün nehire dönüştüğü bölgede bulunan Rousseu Adası’nda 1219 yılında yapılan şatonun sadece gözetleme kulesi günümüze kadar ulaşmış.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; İle Rousseu (Rousseu Adası)

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; İle Rousseu (Rousseu Adası)

Adadan nehrin güney kıyısında bulunan lüks alışveriş bölgesine 250 m lik bir yürüyüşle ulaşılabiliyor.

4. Alışveriş Bölgeleri

Mont-Blanc Köprüsü’nün güney tarafında ve nehrin güney kıyısındaki cadde ve sokaklarda birçok alışveriş mağazası yer almaktadır. Yürüyerek gezilebilecek bu caddelerin bazıları; Rue du Rhone, Rue de Confederation, Rue de Marche, Rue de la Croix-d’or ve Place de Neuve’ye çıkan çok Rue de Corraterie’dir.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; Rue de la Croix-d’or

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; Rue de la Croix-d’or

5. Place de Neuve (Neuve Meydanı)

Neuve Meydanı’nın hemen batı tarafında bu semtte ilgi çeken iki tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, İsviçre’nin ilk güzel sanatlar müzesi olarak  1826 yılında Antik Yunan tarzında yapılan Musee Rath. Diğeri ise Paris’teki Garnier Opera’dan esinlenerek inşa edilen Grand Theatre de Geneve. Meydanın hemen yanında bulunan park girişinde yere çizilmiş kocaman santranç alanları var.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; Açık Havada Satranç

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; Açık Havada Satranç

Nueve Meydanı’nından Promenade des Bastions istikametinde 200 m kadar yürüdüğümüzde sol tarafta, Reform Anıtı var.

6. Reform Anıtı

1909 yılında Calvin’in 400’üncü doğum yıldönümü anısına yapılmış olan anıt, 100 m uzunluğunda inşa edilmiş. Üzerinde birkaç dilde dinsel içeriklerin yazıların bulunduğu anıt duvarının ortasında Calvin ve üç arkadaşının (Fransız reformcular Theodore ve Beze ile Guillaume, İskoç vaiz John Knox) heykelleri yer alıyor.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; Reform Anıtı

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; Reform Anıtı

Anıtın tam karşısında bulunan yapı ise Calvin’in kurduğu Teoloji Akademisi’nden doğan Cenevre Üniversitesi’nin merkez binası.

7. Tarihi Şehir

Reform Anıtı’nı gezdikten sonra Promenade des Bastions’un sonundan Rue Saint-Leger’i sol tarafa doğru izleyerek 450 metrelik bir yürüyüşün ardından Place du Bourg-de-Four’a ve tarihi şehre ulaşılıyor. Cenvre’nin bu bölümü birçok tarihi yapı ve labirente benzeyen sokaklarla dolu. Cenevre ‘de Gezilecek Yerler içerisinde bulunan tarihi binalar genellikle şehrin bu kesiminde yer alıyor

8. Place du Bourg-de-Four’a

Tarihi şehrin önemli meydanlarından olan Bourg-de-Four Meydanı, üçgen şeklindeki yapılanmış. 16-18.yüzyıllarda yapılmış eski evlerle çevrili olan meydana bakan birçok kafe ve restoran bulunuyor. Meydanın en büyük özelliklerinden birisi ise 1712 yılında yapılmış çeşmesi; Palais de Justice.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; Bourg de Four Meydanı

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; Bourg de Four Meydanı

Bourg-de-Four Meydanı’nını güneybatıdan çevreleyen evlerin arkasında ve aynı zamanda tarihi şehrin en yüksek noktasında yer alan Cathedrale Saint Piere bölgenin en önemli tarihi kiliselerinden birisi.

9. Cathedrale Saint Piere

Pagan döneminden bugüne kadar her zaman ibadet yeri olarak kullanılmış olan Saint Piere Katedrali, 12.yüzyılda yapımına başlanmış ve 18.yüzyılda ise ön cepheye bugünkü sütunlar eklenmiş.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; Saint Piere Katedrali

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; Saint Piere Katedrali

Calvin 20 yıl boyunca bu katedralde sürekli insanlara öğütler vermiş. Kuzey kulesinde bulunan asansörle kuleye çıkıldığında Cenevre ve çevresinin manzarası olduğu gibi izlenebiliyor.

10. Tarihi Şehrin Müzeleri

Katedralin hemen arka tarafında yakın zamanda açılan Musee İnternational de la Reforme (Uluslararası Reform Müzesi), Rue du Puits-Saints-Pierre üzerindeki kentin günümüze ulaşan en eski binasında hizmet veren Tarihi Cenevre Şehri Müzesi (Maison Tavel) en önemli müzelerdir. Rue du Puits-Saints-Pierre’nin bitiminde Rue de l’Hotel-de-Ville’ye girip 100 metre yürüdüğünüzde sol tarafta Belediye Binası bulunmaktadır.

11. Hotel de Ville (Belediye Binası)

Cenevre kantonunun yönetim merkezi olarak kullanılan binanın, yaz aylarında çeşitli konserlerin düzenlendiği avlusu görülmeye değer en önemli noktası. Savaş esirleri ile ilgili ilk sözleşme olan Cenevre Konvansiyonu, 1864 yılında bu binada imzalanmış.

12. Rue des Granges ve Grand-Rue

Rue de l’Hotel-de-Ville’nin bitiminde birbirine parelel, Rue des Granges ve Grand-Rue var. Rues de Granges üzerinde eski dönemlere ait Cenevre büyük burjuva ailelerinin evleri bulunur. Grand-Rue’de ise 15-18.yüzyıllarda inşa edilen tarihi evler sıralanır. Grand-Rue’yi izleyerek yurıda bahsettiğimiz alışveriş mağazalarının bulunduğu caddelere oradan da Mont-Blanc Köprüsü’nün güneyinde göl kenarında bulunan İngiliz Bahçesi (Jardin Anglais)’ne gidilebilir.

13. Cenevre’nin Park ve Bahçeleri

Cenevreliler, pek çok çeşme, heykel, kameriye ve kafelerin bulunduğu geniş park ve bahçeleriyle övündükleri söyleniyor.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; Jardin Anglais

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; Jardin Anglais

5 m çapındaki binlerce çiçekten oluşan saatiyle ünlü İngiliz Bahçesi (Jardin Anglais), Milletler Cemiyeti merkezi olan Palais des Nations’un yer aldığı Park de l’Ariana, Park de l’Ariana ile göl arasında yer alan pek çok tropik bitkinin yetiştirildiği Batonik Bahçesi, Mon-Repos ve Perle du Lac söz konusu park ve bahçelerin en dikkat çekicileri.

14. Cenevre’nin Müzeleri

Cenevre, kültürel ve sanatsal etkinlikler yönünden de oldukça hareketli bir şehirdir.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler; Musee d’art et d’Histoira

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler; Musee d’art et d’Histoira

3000 tür memeli ile su canlısının görülebileceği Doğa ve Tarih Müzesi (Musee d’Histoira Naturalle), şehrin en ünlü müzesi olduğu söylenen Sanat ve Tarih Müzesi ( Musee d’art et d’Histoira), 16.yüzyıldan günümüze kadar olan saat örnekleri ile saat ustalarının iş başında izlenebileceği Patek Philippe Müzesi, gezip görülebilecek en önemli müzeler.

Cenevre 'de Gezilecek Yerler Haritası

Cenevre ‘de Gezilecek Yerler Haritası

* **

İsviçre’nin gezilecek diğer yerleri hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız.

Cevapla