ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Luzern’de Gezilecek Yerler ve Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Luzern’de Gezilecek Yerler ve Gezi Notları

Luzern’de Gezilecek Yerler ve Luzern Gezi  Notları yazımıza, Luzern hakkında çok kısa bilgi vererek başlıyoruz.

İsviçre’nin hem tarihi hem de coğrafi merkezi olan Luzern’in tarihi 11.yüzyıla kadar dayanıyor. Tarihi başlangıcında sadece bir tane Benedikten manastırının bulunduğu çok küçük bir balıkçı köyüymüş. 1332 yılında İsviçre Konfederasyonuna katılması ile birlikte refah seviyesi artmaya başlamış. 18.yüzyılda ise hem tüm İsviçre’nin hem de Katolik İsviçrelilerin merkezi durumuna gelmiş.

Mükemmel bir turizm şehrinde olması gereken tüm özellikleri taşıyan Luzern; muhteşem dağ manzaraları, tarihi kiliseleri, dükkanları, alabildiğine uzanan kırları, her yıl düzenlenen müzik festivalleri ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Henüz turizmin gelişmediği dönemlerde bile gezginlerin uğrak yeri olan Luzer’de gezip görülmeye değer birçok yer var.

Luzern’de Gezilecek Yerler ile görülmeye değer yerlerin başında; Kapellbrücke (Şapel Köprüsü), Wasserturm (Su Kulesi), Jesuitenkirch, Franziskanerkirche, Spreuerbrücke (Değirmen Köprüsü), Weinmarkt (Şarap Pazar’ı Meydanı), Bourbaki Panorama, Museggmauer ve Zyt Kulesi(Zeitturm), Löwendenkmal (Aslan Anıtı), Swiss Museum of Transport (İsviçre Ulaşım Müzesi), Gletschergarten (Buz Bahçesi) geliyor.

Luzern’de Gezilecek Yerler

Luzern’de Gezilecek Yerler ile görülmeye değer yerleri gezmek için Luzern şehir gezisine Reuss nehri üzerine kurulmuş olan Kapellbrücke’den başlanabilir.

1. Kapellbrücke (Şapel Köprüsü)

Üstü kapalı olan Şapel Köprüsü, aynı zamanda Luzern şehrinin de sembolüdür. İnşası 14.yüzyılda yapıldığı söylenen köprü, 1993 yılında meydana gelen bir yangında zarar görmüş ve kapanmış. Bu durum kent sakinlerini çok üzmüşse de en kısa zamanda köprü onarılarak yeniden hizmete açılmış. Tavan kirişlerinin oluşturduğu üçgenleri süsleyen, 17.yüzyıldan kalma 100 civarında resim bulunmaktadır.

Luzern’de Gezilecek Yerler, Kapellbrücke (Şapel Köprüsü)

Luzern’de Gezilecek Yerler, Kapellbrücke (Şapel Köprüsü)

Bu resimlerde; şehrin koruyucu azizeleri, kahramanları ve İsviçre tarihinden bazı olaylar betimlenmiş. Motorlu araç trafiğine kapalı olan köprünün hemen yanında Wasserturm yer almaktadır.

2. Wasserturm (Su Kulesi)

Sekizgen şeklinde inşa edilmiş olan Su Kulesi, Şapel Köprüsü’nün bitişiğinde Reuss Nehri içinde yer almaktadır. Kule, 19.yüzyıla kadar hapishane, arşiv kütüphanesi ve hazine binası olarak hizmet vermiş.

Luzern’de Gezilecek Yerler, Wasserturm (Su Kulesi)

Luzern’de Gezilecek Yerler, Wasserturm (Su Kulesi)

Şapel Köprüsünden Reuss Nehri’nin güney kıyısına geçildiğinde, gölün tersi istikametinde 120 metre civarında yüründüğünde nehrin kıyısında Jesuitenkirch yer almaktadır.

3. Jesuitenkirch, Franziskanerkirche

İsviçre’nin en güzel barok yapılarından biri olduğu söylenen Jesuitenkirch (Cizvit Kilisesi), 1600’lü yıllarda yapılmaya başlanmış. Pembe ve beyaz resimlerle süslü iç mekânın yapımı 1750 yılında tamamlanmış. Kulelerinin inşası ise 1893 yılında tamamlanmış. Avrupa’da gezip görülmeye değer tüm kiliselerin inşası genelde 200-300 yıl sürüyor. Devletlerin yapımına hiçbir maddi katkısı olmuyor. Kiliseler genelde halkın ve vakıfların verdiği paralarla yapılıyor.

Luzern’de Gezilecek Yerler, Jesuitenkirch (Cizvit Kilisesi)

Luzern’de Gezilecek Yerler, Jesuitenkirch (Cizvit Kilisesi)

Jesuitenkirch’in nehir tarafından içe doğru kıvrılan Bahnhofstrasse yolunu 200 metre kadar takip ederek yürüdüğümüzde Franziskanerkirche’e ulaşılıyor. Katolik kilisesi olan Franziskanerkirche, gotik tarzda 13.yüzyılda yapılmış.

Franziskanerkirche’den başlayıp Pfistergasse yolundan nehire doğru 350 metre kadar yüründüğünde nehrin karşı kıyısına geçmek için Spreuerbrücke’e ulaşılıyor.

4. Spreuerbrücke (Değirmen Köprüsü)

Şapel Köprüsü (Kapellbrücke) gibi üstü kapalı olan Spreuerbrücke, 1400’lü yıllardan kalma bir köprü olduğu söyleniyor. Ahşaptan yapılı köprü, 1600’lü yıllarda güzel resimlerle dekore edilmiş. Resimlerin çoğunluğu orta çağda yaygın olan ölüm dansını konu ediniyor.

Spreuerbrücke (Değirmen Köprüsü)

Spreuerbrücke (Değirmen Köprüsü)

Köprüden karşı kıyıya nehrin kuzey kıyısına geçince şehrin en etkileyici bölümüne, Weinmarkt’a ulaşılıyor.

5. Weinmarkt (Şarap Pazar’ı Meydanı)

Orta Çağ’da Luzern’in merkezi olduğu söylenen Weinmarkt ve çevresinde; butikler, tarihi lonca binaları, soylulara ait evler tarihi özelliği ile dikkat çekiyor. Söz konusu meydanın hemen yanında ise bir başka tarihi meydan olan Hirschenplats (Geyik Meydanı) var. Bir zamanlar domuz pazarı olduğu söylenen bu meydanı da tarihi binalar çevirmiş durumda.

Geyik Meydanı’ndan nehire doğru 100 metre kadar yüründüğünde nehir kıyısında Rathaus (Belediye Binası var. Burada da aynı şekilde soylu evleri var. Bu evlerin özelliği ise kat kat kemerli geçitlerle birbirine bağlı olması. Buradan 500 metre yukarı kuzeye doğru çıkıldığında Museggmauer ve Zyt Kulesi’ne ulaşılıyor.

6. Museggmauer ve Zyt Kulesi(Zeitturm)

Museggmauer, Avrupa’nın en uzun ve en iyi korunmuş surlarının bir bölümünü oluşturuyor. 600 yıllık bir tarihi olduğu söylenen söz konusu surların, 870 metre uzunluğunda olduğu söyleniyor. Surların ziyarete açık olan kulelerden şehir manzarasını izlemek mümkün. Surların bir kulesini teşkil eden Zyt Kulesinde şehrin en eski saati bulunuyor. 1535 yılından kalma olduğu söylenen saat, her saat başından bir dakika önce çalıyor.

Luzern’de Gezilecek Yerler, Museggmauer

Luzern’de Gezilecek Yerler, Museggmauer

Bu bölgedeki geziden sonra 750 metrelik kuzeydoğu istikametinde yapacağımız kısa bir yürüyüşle Bourbaki Panorama’ya ulaşılabiliyor.

7. Bourbaki Panorama

Bourbaki Panorama; 10 metre yüksekliğinde, 114 metre genişliğinde panoramik büyük bir resim. Söz konusu resim, General Bourbaki kumandasındaki Fransız tugaylarının Ocak 1871’de Prusyalılara yenilmesini konu ediniyor. Ocak 1871 Prusya – Fransa savaşı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

Bourbaki Panorama

Bourbaki Panorama’nın 150 metre kadar kuzeyinde ise Löwendenkmal yer alıyor.

8. Löwendenkmal (Aslan Anıtı)

Dünya’nın en etkileyici ve en mahzun taş kütlesi diye adlandırılan Löwendenkmal; Fransız devrimi sırasında kral ve ailesini korumaya çalışırken 10 Ağustos 1972 yılında hayatını kaybeden 800 askerin anısına yapılmış. Ölümcül bir mızrak yarası almış olan aslan figürü şeklinde yapılan anıt, 1821 yılında Danimarkalı bir heykeltıraş tarafından mevcut kaya kütlesi oyularak yapılmış.

Löwendenkmal (Aslan Anıtı)

Löwendenkmal (Aslan Anıtı)

Aslan anıtının 150 metre hemen kuzeyinde Gletschergarten bulunmaktadır.

9. Gletschergarten (Buz Bahçesi)

Buz Bahçesi’nde, 20.000 yıl önce bu bölgeyi kaplayan buzulların oluşturduğu çok derin çukurlar var. Girişin ücretli olduğu yerde, söz konusu coğrafi oluşumu daha yakından görebilmek için fosillerin ve minerallerin sergilendiği park müzesini görmek gerekiyor. Buz Bahçelerinden göl kıyısına inip, gölün kuzey kıyısından doğuya doğru 2 km civarında gidildiğinde Swiss Museum of Transport bulunuyor.

10. Swiss Museum of Transport (İsviçre Ulaşım Müzesi)

Kendi türünde Avrupa’nın en büyük ve en kapsamlı müzesi olan Swiss Museum of Transport; kara, hava, deniz ve tren yolu ulaşımı ile ilgili materyaller sergileniyor. Bu ulaşım materyallerle birlikte; turizm, posta ve telekomünikasyon araç gereçleri de sergilenmektedir.

Luzern’de Gezilecek Yerler Haritası

Luzern’de Gezilecek Yerler Haritası

* **

İsviçre’nin gezilecek diğer yerleri hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…