ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Lüksemburg Turu, Lüksemburg Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Lüksemburg Turu, Lüksemburg Gezi Notları

Lüksemburg Turu ve Lüksemburg Gezi Notları başlıklı bu yazı, başlığında belirtilen konular hakkındaki içeriklerle birlikte, Lüksemburg gezisi ve Lüksemburg hakkında bilgiler ile Lüksemburg nerede sorularının bu blokta ve internetteki bilgileri ve linkleri yer almaktadır. Lüksemburg turu ve Lüksemburg gezi notlarına ilk olarak Lüksemburg nerede sorusunun cevabı ile başlayalım.

Lüksemburg Nerede

Lüksemburg, Kıt’a olarak Avrupa’da yer alıyor. Lüksemburg nerede sorusuna, Lüksemburg’u çevreleyen ülke ve yerlerle devam edelim. Lüksemburg’un kuzeydoğusunda ve doğusunda Almanya, kuzeybatısında ve batısında Belçika, güneyinde Fransa ile çevrili küçük bir ülkedir. Denize kıyısı olmayan Lüksemburg, Kuzeybatı Avrupa’da yer alır. Lüksemburg’un haritadaki yerini ve Lüksemburg nerede sorusunun cevabını daha kapsamlı olarak haritadan incelemek için tıklayınız…

Lüksemburg'un Haritadaki Yeri

Lüksemburg’un Haritadaki Yeri

Lüksemburg hakkında bilgi, Lüksemburg’a nasıl gidilir, Lüksemburg vize işlemleri, Lüksemburg gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri sorular hakkında daha kapsamlı ve geniş bilgilerin yer aldığı Lüksemburg Gezi Rehberi ile Lüksemburg Gezilecek Yerler hakkından bilgi aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • Lüksemburg Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)
  • Lüksemburg Hakkında Bilgi ve Lüksemburg Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Lüksemburg nerede ve Lüksemburg hakkında bu kısa giriş bilgilerinden sonra, Lüksemburg turu gezi rotamız hakkında da kısaca bahsedelim.

Lüksemburg Turu Gezi Rotası

Lüksemburg gezi rotamız, ana hatlarıyla; Heidelberg/Almanya > Lüksemburg > Paris/Fransa şeklinde gerçekleşti. Benelüks Gezi Rotası içerisindeki Lüksemburg gezisi, Benelüx gezisinin ikinci ülkesiydi. Almanya’dan Lüksemburg’a geçişimizle başlayan ve iki günlük kısa bir geziye müteakip Fransa’ya geçişimiz ile sonuçlandırıldı.

Lüksemburg Turu Gezi Rotası

Lüksemburg Turu Gezi Rotası

Şimdi Lüksemburg turu ve Lüksemburg gezi notları başlıklı bu yazının asıl konusu olan Lüksemburg gezi notları bölümüne geçebiliriz.

Lüksemburg Gezi Notları

İki gün süren Lüksemburg gezimizi, 4-5 Ekim 2015 tarihleri arasında ve 11 gün süren Benelüx Ülkeleri gezisi kapsamında yaptık. Benelüx gezisini de 03-11 Ekim 2015 tarihleri arasında, özel bir gezi grubu ile yaptık. Grup koordinatörümüzün yaptığı program dahilinde İzmir merkezli bir turizm şirketi, bu gezideki tüm organizasyonlarımızı gerçekleştirdi. Söz konusu gezideki tüm transferlerimiz ve ulaşım, gezi grubumuz için özel olarak kiralanmış olan bir otobüsle yapıldı.

Geziye çıkılmadan önce her gezi öncesi yaptığımız gibi, Lüksemburg ve çevresi hakkında gerekli gezi kitaplarını inceledik. Lüksemburg’un sosyal ve kültürel hayatı ile politik durumunu anlatan kitapları okuduk. İnternetten ilgili siteleri ve blogları da inceledik. Tüm bunların sonucunda edinilen bilgilerin kısa kısa gerekli notlarını aldık. Gezip görülecek yerlerin harita incelemesini de yaptık.

Bu giriş bilgilerinden sonra Lüksemburg Turu ve Lüksemburg Gezi Notları başlıklı bu yazımıza, buradan itibaren gün gün ve şehir şehir yazmaya geçebiliriz.

1’inci Gün, Frankfurt > Heidelberg > Lüksemburg

04 Ekim 2015 Pazar günü, Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan oteldeki kahvaltının ardından otel çıkış işlemlerimizi yaparak, otobüsümüzle önce Frankfurt’un 90 km güneyinde yer alan Heidelberg’ge hareket ettik.

Heidelberg şehir gezisinin ardından tekrar otobüsümüze binerek, Heidelberg’in 245 km batısında yer alan Lüksemburg’a doğru yola koyulduk. Yol boyunca tüm gezilerimizde yaptığımız gibi geçtiğimiz yerlerdeki köyleri kasabaları yerel halkların yaşamlarını arazi yapılarını bağ bahçe ve tarlalarını izleyerek Almanların ve Lüksemburgluların yaşamları hakkında bilgi edinmeye çalıştık. Almanya’nın Ren Nehri havzası oldukça yeşil ve tarım arazileriyle dolu olduğunu gördük.

Singapur gibi hem şehir hem de bir devlet olan Lüksemburg’a varışımızla birlikte önce otobüsle ardından da yürüyerek Lüksemburg şehir turumuzu yaptık.

Lüksemburg

Lüksemburg

Petrus vadisi, eski şehir merkezini ve dar sokakları, aynı zamanda şehir katedrali de olan Notre Dame Katedrali, Büyük Dük Sarayı, Belediye Binası ve Askeri Meydan, Lüksemburg’da gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linki verilmiş olan yazıda yer almaktadır.

  • Lüksemburg Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Gündüz otobüs ve yürüyerek yapılan Lüksemburg gezisinden sonra akşamdan itibaren de Lüksemburg’un gece yaşamına şöyle bir baktık. Ardından da gezimizin Benelüks ülkelerinden ilki olan Lüksemburg’daki otelimizde istirahate çekildik.

2’inci Gün, Lüksemburg > Paris

05 Ekim 2015 Pazartesi günü, oteldeki kahvaltının ardından otel çıkış işlemlerimizi yaparak, otobüsümüzle başka bir ülkeye, Fransa’nın başkenti Paris’e hareket ettik. Lüksemburg’un 370 km güneybatısında yer alan Paris’e giderken yol boyunca Fransa ve Lüksemburg coğrafyasını, yol üzerindeki kentleri köyleri ve kasabaları, yerel halkın yaşamlarını izleyerek yeni izlenimler edinmeye çalıştık, bilgi dağarcığımızı artırdık. Bu keyifli yolculuğun bitiminde Paris’e vardık. Fransa gezi notları için tıklayınız…