ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Slovenya Gezilecek Yerler ve Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Slovenya Gezilecek Yerler ve Gezi Notları

Slovenya gezilecek yerler yönünden oldukça çeşitlilik gösteren dağlık bir ülke. Güneydeki kıyı bölgelerinde deniz tatili yaparken, kuzeybatısında yer alan sarp ve güzel manzaralı Julia Alpleri bölgesinde ve uzantılarında doğa sporları, kış sporları içerikli bir tatil yapılabilir.

Etkilendiğim ülkeler arasındaki yerini alan Slovenya, cumhuriyetle yönetilmektedir. Slovenya ekonomisi ise genellikle tarıma dayalıdır denebilir. Slovenya tarihi de altıncı asıra kadar dayanmaktadır.

Yugoslavya savaşı ’ndan sonra Yugoslavya’nın parçalanması ile birlikte bağımsız bir ülke olan Slovenya, küçük bir Güney Orta Avrupa ülkesi ‘dir. Kuzeyinde Avusturya, güneyinde Hırvatistan, Doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan, batısında ise İtalya ve Adriyatik Denizi yer almaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda aşağıdaki haritayı incelediğimizde Slovenya nerede sorusunun karşılığını da almış oluyoruz.

Slovenya Haritadaki Yeri

Slovenya Haritadaki Yeri

Slovenya’ya nasıl gidilir? Yukarıda komşularını saydığımız ülkelerden karayoluyla gelinebilir. Bu işi yapan birçok otobüs firması var. Türk Hava Yollarının, Türkiye’den direk Slovenya’nın başkenti Lubyana’ya uçuşları var. Daha ekonomik uçmak için aktarmalı uçuşlarla da gidilebilir. Biz Slovenya’ya Karadağ ve Hırvatistan gezimizin ardından kara yoluyla ve şehirler arası otobüsle Pula/Hırvatistan’dan Portoroz/Slovenya hattının takip ederek geldik.

Slovenya hakkında bu kısa bilgi notundan sonra Slovenya gezilecek yerler listesine dahil edilebilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlayalım.

Slovenya Gezilecek Yerler Haritası ve Slovenya Gezi Rotası

Slovenya Gezilecek Yerler ve Slovenya Gezi Rotası

Slovenya Gezilecek Yerler

Slovenya’nın en önemli sahil kentleri; Portoroz, Piran ve Koper, Mağaralarıyla ünlü Postojna, Slovenya’nın başkenti Lübyana, Kranj, Doğa güzellikleriyle Bled ve Bled Gölü,  Slovenya Gezilecek Yerler listesine dahil edebileceğimiz başlıca gezip görülmesi gereken yerler.

1. Portoroz

Portoroz nerede sorusu ile başlayalım. Portoroz; İtalya sınırına 22, Hırvatistan sınırına 8 km mesafede Adriyatik Denizi’nin en kuzey doğu kıyısında yer alıyor. Portoroz, Slovenya’nın en önemli sahil kentlerinden birisi. Aynı zamanda Slovenya’nın en önemli turistik merkezi olan Portoroz, deniz turizminin yanında kongre turizmi ile de dikkat çekmektedir. Çok sayıda büyük otel ve motellerin olduğu Portoroz, yaz kış daima kalabalık olduğu ve özellikle yazın araç park yeri problemi yaşandığı söyleniyor.

Slovenya'nın Ünlü Sahil Kenti, Portoroz

Slovenya’nın Ünlü Sahil Kenti, Portoroz

Tarihi yapıların olmadığı Portoroz, klasik bir Avrupa sahil kenti konumunda. Bu kapsamda sahillerinin haricinde Portoroz gezilecek yerler listesine dahil edilebilecek pek bir yer yok. Termal turizmin de oldukça yaygın olduğu Portoroz ’un dikkat çeken bir başka özelliği ise çok sayıda termal tesise sahip olması. Bu özelliğiyle Avrupa’nın en önemli termal tesis merkezi olan Portoroz ’da birçok deniz sporu da yapılabiliyor.

2. Piran

Portoroz’a sadece 4 km mesafede olan Piran, Adriyatik Denizine uzanan küçük bir burun ve koyun etrafına konuşlanmış. Bir saat gibi kısa bir sürede gezilebilecek kadar küçük bir kasaba olan Piran, Orta çağ mimari yapısıyla dikkati çekiyor. Yaz sezonunda çok fazla ziyaretçi alması nedeniyle otopark problemi yaşanabiliyormuş. Arabamız olmadığından deneyimleyemedik.

Tarihin ve Denizin Bir Arada Bulunduğu, Piran

Tarihin ve Denizin Bir Arada Bulunduğu, Piran

Piran’ın plajı olmamakla birlikte turistlerin denize girdiği yerlerden yararlanılabilir. Gezilecek çok yer olmamakla birlikte, Tartinijev Meydanı ve söz konusu meydana açılan dar sokaklar gezip görülebilir. Ayrıca şehire ve denize hâkim bir noktada bulunan St. George Katedrali ve Katedralin hemen yanındaki alandan manzara seyredilebilir

3. Koper

Slovenya’nın güneybatısında ve ülkenin en önemli üç sahil kentinden birisidir. Koper nerede; Protoz’a 16 km, İtalyan sınırına 9 km, İtalya’nın Trieste kentine 22 km, Slovenya ‘nın başkenti Lubyana ‘ya ise 106 km mesafede yer almaktadır. Söz konusu yerlere Koper ’den günübirlik gidip gelinebilir.

Önemli bir liman kenti olan Koper, kruvaziyer tur gemilerinin başlangıç yeri ve de uğrak yeri olduğu söyleniyor. Buradan kalkan ve buraya uğrayan gemiler genellikle Akdeniz ve Adriyatik gezisi yapıyor ve buralardaki limanlara uğruyormuş.

Koper çok fazla tarihi ve kültürel değerlere sahip olmasa da özellikle eski şehir bölümünde gezip görülecek yerler bulunuyor. Assumption Katedrali, Tito Meydanı, Koper Bölge Müzesi, eski şehirin; Tito Meydanına ve limana çıkan daracık sokakları gezip görülebilecek yerler arasında olduğu söyleniyor. Biz Slovenya gezimizde Portoroz ve Piran’ı gördükten sonra, araçla içinden geçtik ancak Koper’i gezip görme ihtiyacı duymadık. Portoroz ve Piran ile aynı konsepte bir kent.

4. Postojna

Sahip olduğu birçok mağarasıyla ön plana çıkan Postojna; Slovenya’nın önemli sahil kentlerinden Koper’e 58 km, Slovenya’nın başkenti Lubyana’ya ise 52 km mesafede yer almaktadır. Mağaralarının haricinde başka bir özelliği olmayan Postojna, bisiklet kiralayarak doğa gezisi de yapılacak bir yer. Postaj mağarası, Otok Mağarası ve Planina Mağarası başlıca gezip görülecek mağaralar arasında yer alıyor. Pivka Mağarası ve Siyah Mağara ise diğer önemli mağaralar. Postojna’da, Hayvanat bahçesi ve Predjama Kalesi diğer gezip görülecek yerler arasında yer alıyor. Planladığımız rotaya ters olduğundan biz gidemedik.

5. Lubyana (Ljubljana)

Yeşilliği ve doğal alanları ile ön plana çıkan Lubyana, Slovenya’nın başkenti ve aynı zamanda da en kalabalık şehridir. Doğal güzelliğini Ljubljana Nehri ile tamamlayan şehir, eski ve yeni şehir olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Her iki bölümde keyifli bir yürüyüş yaparak gezmeye müsait. Küçük ve şirinliğiyle etkilendiğim kentler arasına giren bir şehir.

Slovenya'nın Başkenti, Lübyana

Slovenya’nın Başkenti, Lübyana

Yapılan arkeolojik kazılarda yaşam belirtilerini M.Ö 3.yüzyıla kadar uzandığı söylenen Lübyana, gerçek anlamda M.Ö. 50’li yıllarda Romalılar tarafından kurulmuş. 5.yüzyılda Hunlular tarafından işgal edilen Lübyana, daha sonra uzun süre Habsburg Hanedanlığının hakimiyeti altında kalmış.

Lubyana Kalesi, Lubyana Köprüleri, Tivoli Parkı, Preseren Meydanı, Slovenya Ulusal Müzesi, Lübyana gezilecek yerler listesinde yer verebileceğimiz gezip görülmeye değer yerler arasında. Lübyana gezilecek yerler ve Lubyana hakkında bilgi ve fotoğraflar aşağıda linkini verdiğimiz yazılarda daha kapsamlı olarak yer almaktadır. Lübyana nerede sorusunun cevabı için yukarıda verdiğimiz Slovenya gezilecek yerler haritasını inceleyiniz.

  • Lubyana Gezilecek Yerler için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)
  • Lubyana Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)
6. Kranj

Slovenya’nın en büyük kentlerinden birisi olan Kranj, başkent Lubyana’ya 30 km mesafede yer almaktadır. Kranj, elektronik sanayi ve spor tesisleri ile ön plana çıkmaktadır. Önemli bir sanayi şehri olmakla birlikte birçok tarihi yapısı da bulunmaktadır. Korka Nehri ve Sava Nehirlerinin kesiştiği noktada bulunan Kranj, özellikle Korka Nehri’nin doğal güzellikleriyle de dikkat çektiği söyleniyor.

Gorenjska Müzesi, Khislstein, Korka Nehri, Sava Nehri, Spital Kule, Eski Hükümet Binası başlıca gezilecek ve görülecek yerler arasında yer alıyor. Zaman problemimiz nedeniyle Slovenya gezimizde maalesef Kranj’ı ziyaret edemedik.

7. Bled ve Bled Gölü

Bled nerede? Bled Gölü nerede? Bled; Slovenya’nın başkenti Lubyana’ya 54 km mesafede, Slovenya’nın güneybatısında ve ismini aldığı Bled Gölü’nün kenarında yer almaktadır. Hem bulunduğu bölgede hem Slovenya genelinde hem de tüm yurt dışında oldukça popüler olan Bled ve Bled Gölü, birçok gezginin ve turistin önemli bir uğrak noktasıdır.

Tabiatın Tüm Güzelliklerini Barındıran, Bled Gölü

Tabiatın Tüm Güzelliklerini Barındıran, Bled Gölü

Bled Gölüne nasıl gidilir ve Bled nasıl gidilir soruları için birçok alternatif var. Ancak en uygunu Slovenya’nın başkenti Lübyana’ya direk uçuşla gelip karayoluyla Bled’e ulaşmak. Lübyana Tren İstasyonu ile aynı bölgede bulunan Lübyana Otobüs terminalinden Bled’e sık sık otobüs var.

Bled Gölü, Bled Gölü’nün ortasında yer alan küçücük bir adada kurulmuş beyaz kilisesi, Alp sıradağlarının uzantısının bir parçasında hâkim bir tepede bulunan kalesi başlıca gezilecek ve görülecek yerler arasında yer almaktadır. Bled Gezi Rehberi, Bled Gezilecek Yerler ve Bled hakkında kapsamlı bilgiler ve fotoğraflar aşağıda linkini verdiğimiz yazılarda da yer almaktadır.

  • Bled Gezilecek Yerler için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)
  • Bled Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)
8. Bohinjska

Bled’e 20 km mesafede yer alan Bohinjska kasabası, Julian Alpleri arasında yer alan 20 km uzunluğunda ve 5 km genişliğindeki vadisi ile dikkat çekmektedir. Çevresi 12 km olan Bohinj Gölü ve Slovenya’nın önemli bir turizm merkezi olan Triglav Ulusal Parkı da bu bölgede yer almaktadır.

Teleferiğe binerek göl manzarası ve dağların göle yansımasını izlemek, doğa yürüyüşü, Savica Şelalesi gezisi, bisiklet gezisi, rafting ve benzeri diğer doğa sporları yapılabilecek etkinliklerin başında yer alıyor.

***

Slovenya gezilecek yerler yazımızda yer almayan ancak bu yazı ile ilgili olacağını düşündüğümüz; Slovenya Nerededir, Slovenya Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Slovenya’nın Tarihi, Slovenya’ya Nasıl Gidilir, Slovenya’da Hava Durumu ve Slovenya’ya Ne zaman Gidilir, Slovenya’da Nerede Kalınır, Slovenya’da Ne Yenir, Slovenya Mutfağı, Slovenya’da Ne Yapılır, Slovenya Gece Hayatı, Slovenya Festivalleri, Slovenya’dan Ne alınır ve benzeri tüm sorular hakkında detaylı bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz Slovenya Gezi Rehberi yazımızda yer almaktadır. Söz konusu yazıya linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Slovenya Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)

Cevapla