ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Hırvatistan Gezilecek Yerler ve Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Hırvatistan Gezilecek Yerler ve Gezi Notları

Hırvatistan Gezilecek Yerler listesinde ilk sırayı Dalmaçya kıyıları alıyor. Dalmaçya kıyıları, UNESCO Dünya Kültürü Mirası Listesinde de buluyor. Güneşi, manzarası, adaları, tarihi, tarihi kasabaları, deniz ürünleri, uzun bir mesafeye yayılmış olan kıyı şeridi, masmavi suları ile öne çıkıyor.

Hırvatistan nerede sorusu için aşağıdaki haritayı inceleyiniz. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, kuzeyinde Slovenya ve Macaristan, doğusunda Sırbistan ve Bosna Hersek, güneyinde Bosna Hersek ve Adriyatik Denizi, batısında Adriyatik Denizi ve Slovenya yer alıyor.

Dalmaçya Kıyıları, Adriyatik Denizi ve Hırvatistan'ın Haritadaki Yeri

Dalmaçya Kıyıları, Adriyatik Denizi ve Hırvatistan’ın Haritadaki Yeri

Dalmaçya kıyıları üzerinde bulunan birçok tarihi şehir ve kasabalar ile yerleşim yerleri, 1990’lı yılların başında meydana gelen Yugoslavya savaşı sürecinde zarar görmüş. Ancak kısa sürede bu hasarlar giderilmiş.

Doğa güzellikleri yanında adeta bir açık hava müzesini andıran Dalmaçya kıyısı ülkelerinden Hırvatistan’da gezilecek yerler ile görülmeye değer birçok yer var. Hırvatistan’ın güneyinde yer alan bir başka Dalmaçya Kıyı Ülkesi  olan Karadağ ‘daki üç günlük gezimizin ardından 14-20 Ağustos 2018’de altı günlük Hırvatistan gezimizi yapmıştık.

Hırvatistan’a nasıl gidilir? En uygun ve rahat ulaşım hava yolu ulaşımı. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e Türk Hava Yollarının direk uçuşları var. Daha ekonomik uçuşlar için aktarmalı uçuşlar da kullanılabilir. Hırvatistan’ın komşu ülkelerinden ya da Hırvatistan’a yakın Avrupa ülkeleri ve Balkan ülkelerinden de kara yoluyla gelinebilir.

Bu kısa Hırvatistan hakkında bilgi notundan sonra Hırvatistan gezilecek yerler ve Hırvatistan görülecek yerler bilgilerini vermeye başlayabiliriz.

Hırvatistan Gezilecek Yerler

Dubrovnik, Korcula Kasabası ve Korcula Adası, Trogir ve Trogir Adası, Krka Ulusal Parkı, Split, Kornati Adaları Ulusal Parkı, Sbenik, Zadar, Plitvice Ulusal Parkı, Rijeka, Pula ve diğer Dalmaçya kıyıları yerleşim yerleri, Hırvatistan Gezilecek Yerler listesinin ilk başlarında yer alıyor.

Hırvatistan Gezilecek Yerler ve Hırvatistan Gezi Rotası

Hırvatistan Gezilecek Yerler ve Hırvatistan Gezi Rotası

Avrupa ülkeleri tarafından en çok rağbet gören Hırvatistan’da gezilecek yerler hakkında kısa bilgiler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

1. Dubrovnik

Eski şehir ve Dubrovnik surları, Dubrovnik gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Yüzyıllarca Dubrovnik’e koruma sağlamış olan Dubrovnik surları, şehri kuşbakışı seyredilebileceğimiz en iyi yer.

Eski şehirde yer alan Stradun ana caddesi, Başpapaz Sarayı, Minceta ve Revelin Kalesi, Pile ve Ploce Kapısı, Aziz Yahya ve Bokar Kalesi, Denizcilik Müzesi, Dubrovnik Gezilecek Yerler Listesinde ilk sıraları alıyor.

Hırvatistan Gezilecek Yerler Listesinin En Öemlisi, Dubrovnik ve Old Town Dubrovdik

Hırvatistan Gezilecek Yerler Listesinin En Öemlisi, Dubrovnik ve Old Town Dubrovdik

Avrupa’nın en önemli Orta çağ şehirlerinden olan ve Hırvatistan gezilecek yerler listesinin en başında yer alan, Dubrovnik hakkında bilgiler, fotoğraflar, Dubrovnik gezi rehberi ve Dubrovnik gezi notları aşağıda linkini verdiğimiz yazılarımızda yer almaktadır.

  • Dubrovnik’te Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)
  • Dubrovnik Gezi Rehberi için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)
  • Dubrovnik Hakkında Bilgi için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)
2. Korcula Adası ve Korcula Kasabası

Ünlü kâşif Marco Polo ‘nun doğum yeri olduğu söylenen Korcula Adası, masmavi Adriyatik Denizi sularıyla çevrili bulunmaktadır. Dalmaçya kıyıları ile arasında çok az bir mesafe bulunan Korcula Adası, aynı adı taşıyan tarihi Old Town Korcula ve Yeni Korcula ile ön plana çıkmaktadır.

Hırvatistan Gezilecek Yerler Listesinde; Tarih, Doğa ve Denizinin Bir Arada Olduğu, Old Town Korcula

Hırvatistan Gezilecek Yerler Listesinde; Tarih, Doğa ve Denizinin Bir Arada Olduğu, Old Town Korcula

Old Town Korcula ‘da yer alan; Marco Polo’nun müzeye dönüştürülmüş evi, el sanatları eşyaları satan dükkanları, Orta çağdan kalma Old Town Korcula surları, Old Town Korcula ‘ya karadan giriş kapısı ve merdivenleri, Korcula Belediye Binası, Aziz Markos Katedrali ve kiliseleri, Piskopos Sarayı, Kasaba Müzesi ve plajları, Korcula Kasabası’nda gezilecek yerler ve görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

Hem doğal güzelliği hem de tarihi geçmişi ile ön plana çıkan Old Town Korcula, Korcula Adası, Korcula Kasabası ve Korcula ‘da Gezilecek Yerler hakkında kapsamlı bilgiler ve fotoğraflar ile Korcula Adası nerede ve korcula Adası’na nasıl gidilir vb. soruların cevabı aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Korcula ‘da Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)
3. Split ve Diocletianus Sarayı

Hırvat kökenli Roma İmparatoru Diocletianus’un kendine emeklilik evi olarak yaptırdığı ve Old Town Split ‘te yer alan Diocletianus Sarayı ile öne çıkan Split ve söz konusu sarayın etrafında kurulup gelişen Old Town Split ‘te görülmeye değer birçok yer var.

Old Town Split 'te Yer Alan Diocletianus Sarayı

Old Town Split ‘te Yer Alan Diocletianus Sarayı

Dalmaçya kıyısı uzantısında yer alan diğer yerleşim yerlerinin aksine Split, tüm yıl boyunca canlılığını ve hareketliliğini korumaktadır. Split gece hayatı da oldukça canlı ve hareketli. El sanatı dükkanları, ve canlı barlarıyla,  meşhur olan Split, splicani olarak bilinen güzel yöre insanlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda büyük model ajansları buraya yeni yüzler keşfetmek için sık sık çalışanlarını gönderdiği söyleniyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi ‘nde yer alan Diocletianus Sarayı, Sarayın yeraltı odaları ve kubbesi, Aziz Damianos Katedrali, Katedralin çan kulesi ve vaftizhanesi, Old Town Split ‘in altın kapısı ve demir kapısı Split Gezilecek Yerler Listesi’nin ilk sıralarında yer alıyor.

Split Gezilecek Yerler hakkında kapsamlı bilgilere ve fotoğraflara, Split nerede ve Split’e nasıl gidilir vb. soruların cevabına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Split Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)
4. Trogir

Adriyatik Denizi ve aynı zamanda Akdeniz ‘in en dikkat çekici tarihi kentlerinden birisi olan Old Town Trogir, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi ‘nde de yer almaktadır. Adını, aynı adı taşıdığı adadan alan Old Town Trogir, köprüler vasıtası ile bir taraftan ana karaya diğer taraftan ise Ciovo Adası ‘na bağlı. Bu  kapsamda Old Town Trogir nerede sorusu da cevaplanmış oluyor.

Old Town Trogir 'de; Riva Kordunu, Geride Kamerlengo Kalesi, Sağda Kemeraltı Saat Kulesi

Old Town Trogir ‘de; Riva Kordunu, Geride Kamerlengo Kalesi, Sağda Kemeraltı Saat Kulesi

Old Town Trogir ‘de yer alan; Riva Kordunu, Kara Kapısı, Kamerlengo Kalesi, Kemeraltı Saat Kulesi, Aziz Laurentius Katedrali, Cpiko Sarayı, Kent Müzesi, Marmot’un Çardağı, Vavtizci Yahya Kilisesi, Aziz Nikolaus Manastırı Old Town Trogir ‘de gezilecek yerler ve görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

Hırvatistan ‘daki en güzel katedrali bünyesinde barındıran ve motorlu araç trafiğine kapalı olan Old Town Trogir ‘de Gezilecek Yerler hakkında kapsamlı bilgiler ve fotoğraflar aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Trogir ‘de Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)
5. Sibenik ve Aziz Yakup Katedrali

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Aziz Yakup Katedrali, 1400’lü yıllarda Old Town Sibenik ‘te yerel halk tarafında yaklaşık 100 yıl civarında yapılmış. 1991 yılındaki karışıklıklarda bombaların hedefi olan Old Town Sibenik ‘teki Aziz Yakup Katedrali, bu bombalamada çok büyük hasar görmüş. Ancak uluslararası uzmanlar tarafından en kısa sürede restore edilerek eski orijinal haline getirilmiş.

Old Town Sibenik 'te Yer Alan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki, Aziz Yakup Katedrali

Old Town Sibenik ‘te Yer Alan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki, Aziz Yakup Katedrali

Ön cephe, gotik ana kapı ve aslanlı kapı, kubbe ve tonozlu çatı, vaftizhane, iç mekân, papaz evi, Aziz Yakup Katedrali’nde özellikle görülecek yerler arasında yer alıyor. Sibenik nerede sorusu ve yeri için yukarıda verdiğimiz Hırvatistan Gezilecek Yerler haritasını inceleyiniz.

6. Krka Ulusal Parkı

Sibenik ‘in 13 km kuzeydoğusunda yer alan Krka Ulusal Parkı, Krka Nehri yatağında kurulmuş. Şelaleleri ve çağlayanlarıyla dikkatlerini üzerine çeken söz konusu park, doğa güzelliklerinin yanında tarihi binalarını da bünyesinde barındırıyor.

Hırvatistan Gezilecek Yerler Listesinde Farklı Bir Yer, Krka Ulusal Parkı

Hırvatistan Gezilecek Yerler Listesinde Farklı Bir Yer, Krka Ulusal Parkı

Necven Kalesi, Krka Manastırı, Skradin Kasabası ve Marinası, Visovac Gölü, Visovac Manastırı, Değirmenler, Roski Slap (şelale), Skradinski Buk (17 Şelale), Medu Gredema Geçidi; Krka Ulusal Parkı ‘nda gezilecek yerler ve görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

Güney Avrupa ‘nın doğa güzelliklerinin başında yer alan Krka Ulusal Parkı ‘nda Gezilecek Yerler hakkında kapsamlı bilgiler ve fotoğraflar aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Krka Ulusal Parkı ‘nda Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)
7. Zadar

Slav ve Roma kültürlerinin buluştuğu Adriyatik Yarımadası’nda yer alan Old Town Zadar, ikinci Dünya Savaşı ve 1991-1995 yılları arasındaki Yugoslavya’nın parçalanması esnasında Sırplar tarafından bombalanmasına rağmen hiçbir zaman cazibesini yitirmemiş. Kitle turizmi tarafından henüz keşfedilmemiş olan Zadar’da gezip görülecek en önemli nokta; kafeleri, restoranları ve barlarıyla meşhur tarihi Old Town Zadar kentidir.

16.yüzyılda İtalyan bir mimar tarafından yapılan kara kapısı, orijinalinin yerine aslına uygun olarak yeniden yapılan Aziz Simeon Kilisesi, 19.yüzyıla kadar içme suyu ihtiyacının karşılandığı yer olan Beş Radar Meydanı, Venedik etkisindeki Narodini Trg Meydanı, Arkeoloji Müzesi, 9.yüzyıl tarihli Aziz Donat Kilisesi, denize doğru inen merdivenlerin içine inşa edilmiş borulardan yapılan Deniz Orgu, Roma Forumu, Sırp yerleşim bölgesinde yer alan Aziz İlyas Kilisesi, Aziz Anastasius Katedrali Old Town Zadar Gezilecek Yerler Listesinde gezip görülecek başlıca yerler.

Old Town Zadar 'da Yer Alan, Narodini Trg Meydanı

Old Town Zadar ‘da Yer Alan, Narodini Trg Meydanı

Old Town Zadar Gezilecek Yerler hakkında kapsamlı bilgilere ve fotoğraflara aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Zadar nerede sorusu ve yeri için yukarıda verdiğimiz Hırvatistan Gezilecek Yerler haritasını inceleyiniz. Old Town Zadar ‘ı günübirlik gezdiğimiz ve de gece kalmadığımız için Zadar gece haytı hayatı hakkında pek bilgi sahibi olamadık.

  • Old Town Zadar Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)
8. Kornati Adaları Ulusal Parkı

Adriyatik Denizi ‘nin masmavi sularında yer alan Kornati Adaları, 90 civarında büyüklü küçüklü adalardan oluşuyor. Çoğunluğunda yerleşim yeri olmayan Kornati Adaları, 1980 yılından ulusal park olarak inşa edilmiş.

Yaşamın oldukça zor olduğu Kornati Adaları, genellikle yelkenli kiralıyarak ya da tekne turları ile geziliyor. Günübirlik tekne turları gezisi; Murter, Zadar, Sibenik ve Trogir’den kalkıyor. Gezginler dilerlerse, yaşamın olmadığı adalardan bir kulübe kiralayarak, modern hayattan uzak; elektriksiz, susuz yapayalnız bir yaşam deneyimleyebiliyor. İnsanlarla tek temas ise birkaç günde bir gelen erzak teknesi. Zamanımız kısıtlı olduğu için bu etkinliği ve adalar gezimizi bir başka Hırvatistan gezisine bıraktık.

25 km uzunluğu ve 2,5 km genişliği ile söz konusu adaların en büyüğü olan Kornat, korunaklı kumlu koyları ile ilgi çeken Lavsa, adalardaki en gelişmiş marinaya sahip olan Piskare, eski bir Roma villasının bulunduğu Katina adası en dikkat çeken adalar arasında yer alıyor.

9. Plitvice Ulusal Parkı

Hırvatistan’ın göller bölgesi olan Plitvice, 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Hırvatistan’ın en büyük ulusal parkı olan Plitvice Ulusal Parkı, Güneydoğu Avrupa’nın da en önemli ve en eski parklarından birisidir. 16 adet farklı göl ve birçok şelaleden oluşan parkta birçok film ve dizi de çekilmiş.

Plitvice Ulusal Parkı

Plitvice Ulusal Parkı

Çok yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Plitvice Ulusal Parkında birçok yürüyüş ve tırmanma parkurları bulunmaktadır.

10. Rijeka

Hırvatistan’ın en büyük üçüncü kenti olan Rijeka, aynı zamanda Hirvatistan’ın ana limanı konumundadır. Rijeka nerede sorusunun cevabı, Rijeka Adriyatik Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan Kvarner Körfezinde yer alıyor. Sık yağış alan şehirde denize girilebilecek en uygun ayın ağustos ayı olduğu söyleniyor. Şehirde denize girmek için birçok plaj mevcut. Plajlara otobüsle gidilebileceği gibi, özel araçla gidildiği takdirde, özel aracınızı park edebileceğiniz ücretsiz araç park yerleri de plajlarda mevcut.

Rijeka’da plajlarla birlikte Rijeka gezilecek yerler ile birlikte gezip görmeye değer birçok kültürel varlık ve tarihi yapı da mevcut. Rijeka gezilecek yerler birbirlerine yakın olduğu için yürüyerek gezilebiliyor. En uygun yöntem ise turistik yerleri birbirine bağlayan turistik yolu takip etmek. Diğer bir yöntem ise 561 basamaklı merdivenden Old Town Rejeka ‘nın bir parçası olan Trsat Kalesi’ne çıkmak.

Kumsallar, Parklar, Trsat Kalesi, Şehir Kulesi, Vali Sarayı, Aziz Vitus Katedrali, Kapuçin Kilisesi, Eski Kapı, Denizcilik ve Tarih Müzesi, Şehir Müzesi, Astronomi Merkezi Rijeka gezilecek yerler listesindeki  gezip görmeye değer başlıca yerler.

Rijeka Gezilecek Yerler hakkında kapsamlı bilgiler, aşağıda linki verilmiş olan yazıda mevcuttur.

  • Rijeka Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)
11. Pula

Tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 2.yüzyıla kadar dayanan Pula özellikle de Old Town Pula, Hırvatistan’ın önemli turistik merkezlerinden birisidir. Old Town Pula ‘nın tarihinin çok eski zamanlara dayanması nedeniyle birçok değişik medeniyete ev sahipliği yapmış. Pula’nın, yazın oldukça kalabalık olduğu söyleniyor.

Resmi dili Hırvatça olmakla birlikte oldukça yaygın olarak İtalyanca da konuşulan Pula’nın Old Town Pula bölümünde bulunan; Arena, Forum, Arkeoloji Müzesi Karlo Rojc, Sırp Ortodoks Kilisesi, Sait Nicolas Kilisesi Old Town Pula gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Old Town Pula 'da Yer Alan; Arena ve Forum

Old Town Pula ‘da Yer Alan; Arena ve Forum

Pula Gezilecek Yerler hakkında kapsamlı bilgiler, fotoğraflarıyla birlikte aşağıda linki verilmiş olan yazıda mevcuttur. Ayrıca Pula ve Old Town Pula nerede sorusu ve yeri için yukarıda verdiğimiz Hırvatistan Gezilecek Yerler haritasını inceleyiniz.

  • Pula Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım işlemleri devam ediyor)