ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> La Paz'da Gezip Görülecek Yerler | Gezi Bilgileri

La Paz’da Gezip Görülecek Yerler

Bolivya’nın Başkenti La Paz, Dünya’nın en yüksek rakımlı (3600-4082) kenti unvanını elinde bulunduruyor. Aynı zamanda Bolivya’nın yönetimsel başkenti. La Paz gezimisi, bir aylık “Güney Amerika Gezi Rotası” içinde yaptık.

La Paz kenti, deniz yüzeyinden 3600 metre yükseklikte ve Chuquiago koyağında yer alıyor. Kentin havaalanı, 4082 metredeki Alto uydu kentinde.

Kentte ortalama sıcaklıklar kışları 15 santigrat derece, yazları ise 22 derece dolaylarındaymış. Yazlar genellikle yağmurlu, kışlar ise görece serin ama güneşli geçtiği söyleniyor.

Kent, 1548 yılında, Alonso de Mendoza`nun önderliğindeki İspanyollarca, Chuquiago adlı yerli yerleşim yerinde “Nuestra Seiora de La Paz” (“Barışın kutsanmış Meryem Anası”) adıyla kurulmuş. Adındaki “barış” sözcüğü, önceki bir ayaklanmadan sonra barışın sağlanmış olmasındanmış. 1825’de İspanya’dan bağımsızlık için savaşan cumhuriyetçilerin, Ayacucho`da İspanyol ordusunu yenmesinden sonra, kentin adı “La Paz de Ayacucho (“Ayacucho Barışı”) olarak değiştirilmiş.

1898`de bakanlar kurulunun kente taşınmasıyla, kent ülkenin gerçek başkenti konumuna geçmiştir.

Kelime anlamı İspanyolca’da barış anlamına gelen La Paz’da gezip görülmeye değer yerler aşağıda maddeler halinde sırasıyla belirtilmiştir.

1. Murillo Meydanı

Murillo Meydanı, kentin ana meydanı ve güvercinlerle dolu. Hükümet konakları, Başkanlık Sarayı, Metropoliten Katedrali ve benzeri türden binalar bu meydanı çevreliyor. Yine bu meydanın etrafında, sömürge döneminden kalma bakımsız birkaç tane tarihi bina da var.

La Paz'ın Kuşlarıyla Ünlü, Murillo Meydanı

La Paz’ın Kuşlarıyla Ünlü, Murillo Meydanı

Bolivya’nın 1879 yılında Peru’yla birlikte Şili’ye karşı giriştikleri savaşta ölenlere saygı için meydanda iki asker sürekli nöbet tutuyor. Bu savaşta Şili’ye karşı savaşı kaybetmişler. Denizle olan bağlantısı savaştan sonra tamamen kesilmiş. Bu nedenle de Bolivyalılar Şili’yi pek sevmiyorlarmış.

2. Calle Jean

Şehrin, en sevimli en güzel caddesi. Murillo Meydanı’ndan yürüyerek gidilebiliyor. Sömürge döneminden kalma çok şirin tarihi yapılar var.

La Paz'ın Sömürge Döneminden Kalma Tarihi Yapıları

La Paz’ın Sömürge Döneminden Kalma Tarihi Yapıları

Bu yapılar, La Paz’ın en iyi korunmuş sömürge dönemi yapıları. Söz konusu cadde de birçok küçük müzeler var. Hediyelik eşya satan dükkanlar var, küçük kafe ve restoranlar var.

3. Etnografya Müzesi

Murillo Meydanı ile Calle Jean arasında ve her iki yere de yürüyüş mesafesinde. Zaman problemimiz nedeniyle biz, söz konusu müzeyi gezemedik. Bolivya’da ki her yerli topluluğun kültürüne değiniliyor ve bu toplulukların yaşam tarzları ayrıntılı olarak anlatılıyormuş. Bolivya’nın diğer şehirlerine gidemiyorsanız, bu müzede sergilenen eserler ve verdiği bilgiler sizi yeterince tatmin ediyormuş.

4. San Francisco Meydanı

Halkın daha çok tercih ettiği ve daha çok zamanını geçirdiği bir meydan. Protestolar, mitingler, gösteriler, konserler daha çok bu meydanda yapılıyormuş.

La Paz'daki San Francisco Meydanı ve Katedrali

La Paz’daki San Francisco Meydanı ve Katedrali

Meydanın hemen yanında 18’inci yüzyılda inşa edilmiş barok tarzı San Francisco Katedrali var. Katedralin içinde, Bolivya’nın 1809 bağımsızlık hareketinden izlerin bulunduğu, bir sanat müzesi de var. Murillo Meydanı ve Calle Jean’dan yürüyerek gidilebiliyor.

5. Sagarnaga Caddesi

San Francisco Meydanı’nın hemen güneyinde yer alıyor. Çok değişik el işi ve hediyelik eşyaların satıldığı turistlere yönelik bir cadde. Ayrıca bu cadde de, La Paz’ın etrafındaki turistik mekanlara tur düzenleyen turizm acenteleri var. La Paz’ın en güzel cafeleri ve diğer gezginlerle tanışılabilecek  Hosteller de bu caddede mevcut.

La Paz'ın Kendine Özgü, Sagarnaga Caddesi

La Paz’ın Kendine Özgü, Sagarnaga Caddesi

6. Büyücü Pazar’ı (Mercado de las Brujas)

Sagarnaga caddesine komşu ve hemen yanı başında. Aymara yerlilerinin ayinlerinde kullandıkları kurutulmuş kurbağalar, lama ve armadillo fetüsleri, tütsüler eşliğinde pazarın tezgahlarını süslüyor.

La Paz Cadılar Pazarındaki Lama Fetüsleri

La Paz Cadılar Pazarındaki Lama Fetüsleri

Bu fetüsler evin altındaki toprağa gömülüyor, kötü ruhların kovulup iyi şans getirilmesi dileniliyormuş. Ayrıca söz konusu pazarda kocakarı ilaçları türünden malzemeler de var.

7. Valle de La Luna (Ay Vadisi)

Şehrin 10 km. dışında. Şehrin yerleşimi 3600-4082 rakımları arasına yapıldığı için şehir içi ulaşımında teleferik sistemi de kullanılıyor. Teleferik hattında aşağı doğru istikamette en son noktaya kadar gidildikten sonra minibüsle ay vadisine ulaşılıyor.

La Paz'ın Hemen Yanıbaşınada, Valle De La Luna (Ay Vadisi)'da ki Dağ Oluşumlar

La Paz’ın Hemen Yanıbaşınada, Valle De La Luna (Ay Vadisi)’da ki Dağ Oluşumlar

La Paz’ı çevreleyen dağlar taştan çok kildenmiş. Hava koşullarından dolayı dağın büyük bir kısmı erozyona uğramış. Bu durumda da kil formasyonu garip biçimli dikitler oluşturmuş. Kilin içindeki mineraller dikitlere değişik renkler kazandırmış.

La Paz şehir gezimiz esnasında “Bolivya Gezi Notları” mıza yeni bilgiler de ilave ettik. Bu sayede, Bolivya hakkında bilgi dağarcığımız daha da artırdık.

La Paz gezimizden sonra kara yolu ile Peru’ya geçtik. Otobüs bileti için tıklayınız…