ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Karadağ Gezilecek Yerler ve Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Karadağ Gezilecek Yerler ve Gezi Notları

Karadağ Gezilecek Yerler  yazımıza, çok kısa bir Karadağ hakkında bilgi notuyla başlayalım. Küçük bir Balkan ülkesi olan Karadağ, Avrupa’da Montenegro diye biliniyor. Karadağ’ın başkenti Podgorica, güneyinde Adriyatik Denizi ve Arnavutluk, kuzeyinde Sırbistan ve Bosna Hersek, doğusunda Arnavutluk ve Kosova, batısında ise Hırvatistan ve Bosna Hersek Yer almaktadır. Karadağ nerede sorusunun cevabını aşağıda sunduğumuz Karadağ’ın haritadaki yeri ekran alıntısını inceleyerek bulabiliriz.

Karadağ'ın Haritadaki Konumu

Karadağ’ın Haritadaki Konumu

Eski Yugoslavya’yı oluşturan cumhuriyetlerin içinde yer alan Karadağ, Yugoslavya parçalanınca başlangıçta Sırbistan-Karadağ federasyonu içerisinde yer almış. Yapılan halk oylaması sonucunda söz konusu federasyondan ayrılan Karadağ, 3 Haziran 2006 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş.

Karadağ’a nasıl gidilir sorusuna verilebilecek en uygun cevap ise uçakla gitmek. Türk Hava Yollarının Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya direk uçuşları var. Biz Arnavutluk’un başkenti Tiran’a Pegasus ile gittik. Tiran’dan Karadağ’a gitmek için ise araç kiraladık. Karadağ gezisinde, Portekiz gezimizde yaptığımız gibi Karadağ’ın her tarafını görmeye çalıştık.

Bu kısa Karadağ hakkında bilgi notundan sonra Karadağ Gezilecek Yerler konusuna geçebiliriz.

Karadağ Gezilecek Yerler

Demokratik ve çevreci bir ülke olarak bilinen Karadağ’da Gezilecek Yerler listesine aldığımız; Budva, Sveti Stafan, Petrovac, Bar, Ulcinj, Tivat, Kotor, Perast, Helceg Novi, Çetine ve Podgorica hakkında kısa bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Karadağ Gezilecek Yerler ve Karadağ Gezi Rotası

Karadağ Gezilecek Yerler ve Karadağ Gezi Rotası

1. Kotor

Kotor, Karadağ Gezilecek Yerler Listesinin en başında yer alıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kotor, M.Ö. 5.yüzyılda kurulduğu söyleniyor. Kotor nerede diye sorulacak olursa, Budva’ya 22 km, Tivat’a ise 11 km mesafede yer alıyor. Kotor hem kültür gezisi hem de deniz tatili yapılabilecek güzel bir yer. Ortodoks ve Katolik nüfusun yoğunlukta olduğu Kotor, tarih boyunca tüm denizcilerin doğal limanı olmuş. Hırvatların, Sırpların, Boşnakların ve Arnavutların azınlıkta yaşadığı Kotor, bu özellikleriyle de tam bir balkan şehri.

Kotor, Kotor Limanı, Arka Planda Kotor Körfezi ve Sağda Kotor Kalesi ile Old Town Kotor

Kotor, Kotor Limanı, Arka Planda Kotor Körfezi ve Sağda Kotor Kalesi ile Old Town Kotor

Old Town Kotor (Eski Kotor) ve dar sokakları, Kotor Kalesi, Saat Kulesi, Sveti Tripun Kadetrali, Napolyon Tiyatrosu, St. Tryphon Katedrali, Sveta Marij Kilisesi, Gospa od Skrpjela Adası ve Denizcilik Müzesi, Kotor Gezilecek Yerler Listesinin en önemli yerleri. Kotor Gezilecek Yerler hakkında kapsamlı bilgiler aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • Kotor Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım aşamasında)
  • Kotor Gezi Rehberi için tıklayınız…(yazım aşamasında)
  • Kotor Hakkında Bilgi için tıklayınız…(yazım aşamasında)
2. Budva

Budva, Karadağ Gezilecek Yerler Listesindeki en kalabalık yer. Karadağ ‘ın en önemli turistik şehri olan Budva, Adriyatik Denizi ‘nin Güney Dalmaçya Kıyısı ‘nda yer alıyor. Yukarıdaki haritadan Budva nerede sorosunun cevabı bulunabilir. Tarihi geçmişi Milattan Önce 5.yüzyıla kadar dayanan ve oldukça eski bir yerleşim yeri olan Budva da Kotor gibi hem kültür gezisi hem de deniz tatili yapmak için ideal bir yer. Upuzun birçok sahili, adaları ve koyları bulunan Budva, eski ve yeni şehir olmak üzere iki bölgeden oluşuyor. Old Town diye anılan Tarihi Şehiri gezerken birçok tarihi yapı ve çok sayıda kiliseyi, dar sokaklarını, küçük ve şirin kafe ve restoranlarını görme imkânı da bulunuyor. Budva ‘nın çevresinde de birçok doğa güzellikleri ve tarihi yerler var. Bu kapsamda Budva gezilecek yerler listesine bir çok tarihi yer ve turistik yer dahil edebiliriz.

Old Town Budva ve Tarihi Şehir ile Komşu Plaj

Old Town Budva ve Tarihi Şehir  Yakınında Bulunan Plaj

Karadağ’ın Miami’si diye adlandırılan ve çok sayıda turistin, gezginin uğrak yeri Budva hakkında bilgi için aşağıda linkleri tıklayınız.

  • Budva Gezi Rehberi için tıklayınız…(yazım aşamasında)
  • Budva Gezilecek Yerler için tıklayınız…(yazım aşamasında)
  • Budva Hakkında Bilgi için tıklayınız…(yazım aşamasında)
3. Sveti Stefan

Budva ‘nın 10 km güneyinde, Adriyatik Denizi kenarında küçük ve şirin bir ada olan Sveti Stefan, ikinci Dünya Savaşı sonuna kadar küçük ve sıradan bir balıkçı köyü iken bugün Dünya çapında, oldukça lüks ve pahalı bir otel. Adanın ilgi çeken enteresan bir tarihi hikayesi var. Araç park yeri ücretinin 12 Euro, halka açık plajına girmenin 50 Euro olduğu Sveti Stefan Adası/Oteli’ne biz gitmedik ama söz konusu yer hakkında edindiğimiz kapsamlı bilgi aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Sveti Stevan Adası/Oteli Hakkında Bilgi için tıklayınız…(yazım aşamasında)
4. Petrovac

Budva ile Bar arasında yer alan Petrovac, Budva ‘ya 18 km, Bar’a 21 km, başkent Podgorica ‘ya ise 53 km mesafede yer almaktadır. Adriyatik Denizi kıyısında yer alan bir Petrovac, 600 m.lik bir kumsala sahip olan bir sahil kasabasıdır. Çam ormanlarıyla çevrili söz konusu kasaba, çam ve zeytin işletmeciliği ile birlikte turizm kaynaklarıyla da ön plana çıkmaktadır.

5. Bar

Adriyatik Denizi ‘nin Güney Dalmaçya Kıyısı ‘nda yer alan Bar; Budva ‘ya 40 km, Karadağ ‘ın başkenti Podgorica ‘ya 50 ise 50 km mesafede yer almaktadır. Karadağ ‘ın en önemli liman kenti olan Bar, Adriyatik kıyısında yer alan Yeni Bar ve sahilden itibaren 4 km içeride yer alan Eski Bar olmak üzere iki kısım halinde konuşlanmış bulunmaktadır. Eski kısıma Star Bar diye de söylenmektedir. Karadağ’daki Müslüman nüfusun en fazla olduğu bölge olan Star Bar, aynı zamanda Dünya’nın da en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğu söyleniyor. Küçük ve şirin bir sahil kasabası olan Bar, bir dönem Osmanlı’ya da ev sahipliği yapmış. Bar; Star Bar’daki kale, kale çevresindeki yerleşim yeri ve denizi ile ön plana çıkıyor.

5. Ulcinj

Adriyatik Denizi ‘nin Güney Dalmaçya kıyısı şeridinde yer alan Ulcinj, Karadağ’ın küçük bir tatil beldesidir. Ulcinj; Budva’ya 64 km, Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya 75 km, Arnavutluk sınırına 25 km, Arnavutluk’un başkenti Tiran’a ise 135 km mesafede yer almaktadır. Bu konumu ile Budva, Podgorica ve Tiran gibi önemli gezi destinasyonlarına çok yakın mesafededir. Buralara gelmişken uğranabilecek ya da tatil yapıp dinlenmek maksatlı olarak gidilebilecek bir yer. Arnavutluk sınırına yakın olması nedeniyle, Arnavut nüfus oldukça fazla.

7. Tivat

Tivat nerede sorusuyla başlayalım. Budva’nın 25 km kuzey batısında ve UNESCO Dünya Miras Alanı olan Kotor Körfezi’nin doğu kıyısında yer alıyor. Çok güzel plajları, sokakları, müzeleri, bahçeleri ve küçük köyleri; Tivat gezilecek yerler listesinin başlıcaları. Doğu Akdeniz’in en büyük doğal limanı olan Tivat ’ta Dünya çapında adından söz ettiren bir de marina var.

Tivat Kordonboyu ve Arkada Tivat Marina

Tivat Kordonboyu ve Arkada Tivat Marina

Tivat ’ta bulunan iskeleden Herceg Novi’ye kalkan feribotlar var. Buradan kalkan vapurlarla Herceg Novi’ye günübirlik gidip gelinebiliyor.

8. Perast

Perast nerede diye soranlar için, Kotor’a 12 km, Herceg Novi’ye 31 km mesafede ve Kotor Körfezi ‘nde yer alıyor.  Perast, UNESCO koruması altında küçücük bir kasaba. Taşlarla döşeli daracık Perast sokakları ve Perast taş evleri, Perast ’ın hemen karşısında yer alan St George ve Our Lady of Rocks adaları Perast Gezilecek Yerler Listesine  dahil edebileceğimiz başlıca yerler arasında.

Perast

Perast

Perast’ın hemen girişinde yer alan taşlarla kaplı sahilde yer alan plaj ise şezlong ve şemsiye ücreti ödemeden yüzülebilecek bir yer. Perast, Karadağ Gezilecek Yerler Listesininde denizi en güzel olan yer.

9. Herceg Novi

Herceg Novi nerede diye merak edersek, Tivat ‘a 22 km, Hırvatistan sınırına 10 km, Dubrovnik’e ise 49 km mesafede yer alan, Kotor Körfezi girişinde bir sahil kenti Tarihi 1300’lü yıllara kadar dayanan Herceg Novi, Karadağ ‘ın diğer sahil kentlerinde olduğu gibi hem kültür gezisi hem de deniz tatili yapılacak bir yer. Yine diğer birçok sahil kentlerinde olduğu gibi Herceg Novi, eski şehir ve yeni şehir diye iki bölüme ayrılmış. Yine diğer sahil kentlerinde olduğu gibi burasıda plajları, dar sokakları ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkıyor. Diğerlerinde farklı olan ise sokakların bazı yerde merdivene dönüşmesi.

Kanlı Kule 'den Old Town Herceg Novi ve Kotor Körfezi Görünümü

Kanlı Kule ‘den Old Town Herceg Novi ve Kotor Körfezi Görünümü

Tarihi yapıların ve daracık sokakların gezip görüleceği yer ise surlarla çevrili eski şehir. Saat Kulesi, Bella Vista Meydanı, Baş melek Aziz Mikail Kilisesi, Savani Manastırı ve Kanlı Kule, Herceg Novi Gezilecek Yerler Listesinde bulunan başlıca gezip görülecek yerler. Kanlı Kule, aslında Kanlı Kule; Karadağlılar zamanla Kanlı Kule’yi Kanli Kula’ya çevirmiş. Adriyatik Denizi’ne tamamen hâkim bir konumda bulunan Kanlı Kule, Osmanlı tarafından kuşatma altına alınıp Osmanlı hakimiyetine geçirilmeye çalışılan savaşta 2000 civarında askerimiz burada şehit olmuş. Bu nedenle Kule, Kanlı Kule diye anılmış.

10. Çetine

Budva ‘ya 32 km, Karadağ’ın başkenti Podgorica ‘ya ise 36 km mesafede bulunan Çetine, Adriyatik Deniz’inden 32 km iç kesimde yer alıyor. Karadağ ‘ın uzun yıllar kültür ve eğitim başkenti olan Çetine mimari yapısı ve yeşilliği ile dikkat çekiyor. Eski başkent olması münasebetiyle birçok konsolosluk binası var. Bu binaların çoğunluğu hale hazırda kafe, bar, restoran olarak hizmet veriyor. Osmanlı Konsolosluğu ise tiyatro okulu olarak işlevselliğine devam ediyor. Çetine’nin Osmanlı için önemli bir kent olması nedeniyle yabancı ülkeler buraya çok sayıda konsolosluğunu açmış ve kendi tarzlarına göre de binalar yapmışlar. Bu da kentte birçok değişik türden mimari yapıda binaların olmasına neden olmuş.

11. Podgorica

Podgorica, Karadağ’ın başkenti.  Podgorica nerede? Budva’ya 70 km, Bar’a 52 km mesafede ve Adriyatik Denizi’nden 40 km kadar iç bölgede yer alıyor. Karadağ’ın başkenti olmasının haricinde dikkati çeken bir özelliği yokt. Aynı zamanda Karadağ ‘ın en büyük şehri olan Podgorica, Karadağ’ın diğer şehirlerinin tersine düzlük bir alana kurulmuştur. Kıyı kentlerinde olduğu gibi eski şehir olmakla birlikte Podgorica gezilecek yerler listesine alabileceğimiz gezip görmeye değer önemli yerleri bulunmamaktadır. Karadağ’a Türkiye’den direk aktarmasız uçuş sadece Podgorica’ya var.

Cevapla