ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Tanzanya Nerede, Tanzanya Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Tanzanya Nerede, Tanzanya Gezi Notları

Tanzanya Nerede ve Tanzanya Gezi Notları başlıklı bu yazı, başlığında belirtilen konulardaki içerikleriyle birlikte, Tanzanya gezisi ile ilgili diğer bilgilerin bu blogda ve internette mevcut linkleri yer almaktadır. Bu yazı, içerik olarak büyük bir çoğunluğu gün gün gezi notlarını içermektedir. Tanzanya gezi notlarına, ilk olarak Tanzanya nerede, sorusunun cevabı ile başlayalım.

Tanzanya Nerede

Yeni başkenti Dodoma olan Tanzanya, Afrika’nın orta doğusunda ve Hint Okyanusu batı kıyısında yer almaktadır. Tanzanya nerede sorusuna, Tanzanya’yı çevreleyen ülke ve yerlerle devam edelim.

Tanzanya Nerede; Tanzanya'nın Haritadaki Yeri

Tanzanya Nerede; Tanzanya’nın Haritadaki Yeri

Tanzanya’nın; Doğusunda Hint Okyanusu, batısında Kongo, kuzeyinde Kenya ve Uganda, kuzeybatısında Rwanda ve Burundi, güneyinde Malawi ve Mozambik, güneybatısında Zambiya yer alıyor. Tanzanya nerede sorusunun cevabını daha kapsamlı olarak haritadan incelemek için tıklayınız…  

Tanzanya Gezilecek Yerler ve gezilecek yerler hakkında bilgiler ile Tanzanya nerede, Tanzanya hakkında bilgi, Tanzanya’ya nasıl gidilir, Tanzanya gece hayatı, Tanzanya hava durumu ve Tanzanya iklimi, Tanzanya’ya ne zaman gidilir, Tanzanya gezilecek yerler ve Tanzanya gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri sorular hakkında daha kapsamlı ve geniş bilgilerin yer aldığı, Tanzanya Gezilecek Yerler ve Tanzanya Gezi Rehberi aşağıda linkini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • Tanzanya Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…
  • Tanzanya Hakkında Bilgi ve Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)

Bir hafta süren Tanzanya gezimizi, 25 Eylül-01 Ekim 2018 tarihleri arasında ve 30 gün süren Güney ve Doğu Afrika Gezi Rotası içerisinde yaptık.  Tanzanya nerede ve Tanzanya hakkında bu kısa bilgilerden sonra, yazının asıl konusu olan Tanzanya gezi notları bölümüne geçebiliriz.

Tanzanya Gezi Notları

Afrika Gezimizin 5’nci günü olan 25 Eylül 2018 Cuma günü Kenya gezimizi Nairobi’de tamamladık. Kenya gezi notları aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

Aynı gün 11 kişilik gezi ekibimizle birlikte, Kenya’nın başkenti Nairobi’ye geldiğimiz gün ayarladığımız otobüs firması ile Kenya’dan Tanzanya’ya hareket ettik. Tanzanya gezimize Kuzey Tanzanya’dan başladık.

Tanzanya Gezi Rotamız, Afrika Gezi Rotası içerisinde; Nairobi/Kenya > Arusha > Ngorongoro Ulusal Parkı > Olduvai Gorge > Manyara Milli Parkı ve Gölü > Arusha > Dar Es Selam > Zanzibar > Dar Es Selam > Harare/Zimbabwe şeklinde gerçekleşti.

Tanzanya Gezi Rotası

Tanzanya Gezi Rotası

Tanzanya gezi rotası, Tanzanya nerede ve Tanzanya gezi notları ile ilgili bu kısa girişi yaptıktan sonra Tanzanya Gezi Notları ‘na buradan itibaren gün gün yazmaya devam edebiliriz.

1’inci Gün, Nairobi > Arusha

Afrika gezimizin ve Kenya gezimizin beşinci günü olan 25 Eylül 2018 Salı günü; sabahın erken saatlerinde Nairobi’deki otelimizde kahvaltımızı yaptık. Kahvaltıya müteakip, Tanzanya’ya gitmek üzere otelimizden erkenden ayrıldık. Nairobi’ye geldiğimiz ilk gün ayarladığımız mini otobüsümüze otelimizin önünden bindik. Afrika Seyahat’imizin ikinci ülkesi olan Tanzanya’ya, Kenya’dan karayoluyla geçmek üzere hareket ettik.

Yolculuk boyunca; yol güzergahındaki köyleri, kentleri ve diğer yerleşim yerleri ile Kenya ve Tanzanya coğrafyasını izleyerek bu konularda izlenimler edinmeye çalıştık.

Kenya’nın başkenti Nairobi’den Tanzanya’nın Arusha kentine yaptığımız 275 km’lik otobüs yolculuğundan sonra, Tanzanya’nın Arusha kentine ulaştık. Ardından Livingstone Street’te yer alan Natron Place Hotel’e yerleşerek Afrika gezimizin ikinci ülkesi olan Tanzanya gezimize Arusha kentinden başladık.

Safariler Hakkında Bilgi

Şehir gezimiz esnasında, Afrika gezi programımız dahilinde, içeriğinde Ngorongoro ve Serengeti Milli Parkı safarisi olan; konaklama, ulaşım, yemek vs. her şey dahil paketi konseptinde 2 gece 3 günlük bir tur satın almak için hemen araştırmalara başladık. Gezi öncesi internetten yaptığımız araştırmalarda da tespit ettiğimiz gibi bu turun birkaç acenteyle görüştükten sonra çok pahalı olduğunu tespit ettik. (Kişi başı, 700-800 dolar) Ayrıca gezi programımıza göre, safarinin 3’üncü günü safari bitiminde gece 12 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Dar Es Selam’a gitmek vardı.

Bunun araştırmasını yaptığımızda ise bu güzergahta gece yolculuğunun olmadığını tespit ettik. Afrika gezi programımızın aksamaması için ve de yeni şartlarında bizi zorlayacağını düşünerek uzak ve zahmetli bir yolculuk getiren Serengeti Milli Parkı’nı programdan çıkardık.

Özel Safari Araçları

Özel Safari Araçları

İçerisinde; konaklama, ulaşım, yemek vesaire bulunan her şey dahil konseptinde 1 gece 2 günlük bir tur satın aldık. Turun içeriğini de biz belirledik. Safari turumuz; Ngorongoro Ulusal Parkı, insanoğlunun beşiği olarak adlandırılan Olduvai Gorge paleoantropoloji bölgesi, Masai Boma köyü, Manyara Gölü ve Manyara Ulusal Parkı’nı kapsıyordu. Safarimiz için ertesi gün saat 06.30’da safari için tasarlanmış 4×4 özel arazi araçları ile yola çıkmak üzere kişi başı, 300 dolara anlaştık.

Arusha’yı akşam saatlerinde yürüyerek gezdikten sonra, otel resepsiyonundan öğrendiğimiz güzel bir restoranda akşam yemeğimizi yedik. Ardından yoğun geçecek iki günlük program için erkenden Arusha’daki otelimizde istirahate çekildik. Arusha küçük bir yer ve akşamdan her yer kapanıyor.

2’inci Gün, Arusha > Ngorongoro Ulusal Parkı > Olduvai Gorge > Manyara Milli Parkı ve Gölü

Afrika gezimizin altıncı Tanzanya gezimizin ikinci günü olan 26 Eylül 2018 Çarşamba günü; Arusha’daki otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, eşyalarımızı 4×4 arazi araçlarına yükleyerek Ngorongoro Ulusal Parkı’na doğru saat 07.00 ‘de yola çıktık.

Yolculuk boyunca; yol güzergahındaki köyleri, kentleri ve diğer yerleşim yerleri ile Tanzanya coğrafyasını izleyerek bölge hakkında izlenimler edinmeye çalıştık. Küçük molalar verdik.

Seyyar Satıcı Kadınlar

Seyyar Satıcı Kadınlar

Molalar esnasında yöresel seyyar satıcılar bize bir şeyler satmak için etrafımızı çevirdi. Vücut dili ile biraz anlaşmaya çalıştık. 154 km civarında böyle bir yolculuğun ardından saat 10.00 civarında Ngorongoro Milli Parkı’na ulaştık.

Ngorongoro Milli Parkı ve Ngorongoro Krater Gölü’nün güney yükseltilerinde 30 km civarında olan yolu geçmemiz bir saat civarında sürdü. Aynı zamanda Serengeti’ye de giden söz konusu toprak yoldaki yolculuğumuz esnasında, doğal yaşam alanları içerisinde; birçok antilop, zürafa, sırtlan, bufalo, fil, geyik ile masai kabilelerinin büyük baş ve küçük baş hayvanlarını otlatan çobanlarını ve yerleşim yerlerini gördük.

Oldupai Gorge

Araçtan inmenin yasak olduğu söz konusu bölgede, bazılarımız tuvaletini giderme sıkıntısı yaşadı. Öğle yemeğimizi kumanya şeklinde araçlar içerisinde yedik. Bu doğa harikası kraterde yaptığımız safarimizin ardından, Serengeti yolunda Oldupai Gorge’ye gitmek için uçsuz bucaksız düzlüklerde çevreyi seyrederek ilerlemeye devam ettik. Söz konusu toprak yolda, bir saat kadar yol aldıktan sonra Ngorongoro Krater Gölü’ne 40 km mesafede yer alan Oldupai Gorge’ye ulaştık. Oldupai Gorge Tanzanya gezilecek yerler listemizin önemli noktalarından birisiydi.

Oldupai Gorge Paleoantropoloji Bölgesi Girişi

Oldupai Gorge Paleoantropoloji Bölgesi Girişi

Kumanyasını yememiş olan arkadaşlarımız sergi alanlarının bulunduğu yerde kumanyalarını yedikten sonra araçlarımızla birlikte Serengeti tarafındaki kazı alanlarının olduğu bölgeye doğru gittik. Kazı alanlarını gezdik ve gerekli bilgileri aldık. Kazıları İngiliz bir bilim kadının başlattığını, söz konusu kadının ömrünü buraya adadığını, kazılar sırasında burada evlendiğini, üç çocuğunu da kazılar sırasında burada doğurduğunu ve büyüttüğünü öğrenmemiz bizi hem şaşırttı hem de düşündürdü.

Bu arada Serengeti Milli Parkı’na da iyice yanaşmıştık. Bulunduğumuz noktaya 90 km mesafede olan Serengeti’ye gidememiş olsak da bulunduğumuz bölgelerin arazi yapısından, Serengeti coğrafyasının nasıl bir yer olduğuna dair kafamızda bir fikir de edinmiş olduk.

***

Oldupai Gorge paleoantropoloji bölgesinde bulunan arkeolojik kazı alanlarındaki gezimizi, tamamladık. Ardından gezi programımız kapsamında yol güzergahımıza yakın bir bölgede bulunan Masai Kabilelerinin yaşamlarını görmek için Masai Boma köyüne doğru yol almaya başladık. 10 km civarında bir yolculuktan sonra Masai köyüne ulaştık.

Masai kabile ziyaretleri de Tanzanya gezilecek yerler listesindeki en önemli etkinliklerimizden birisiydi. Afrika’nın hemen hemen her yerinde olduğu gibi, bu yerel kabilenin yaşamını da görmek için kabile şefine bir miktar para ödememiz gerekti. Şef yerine bizi köyün girişinde şefin oğlu karşıladı.

Yabani hayvanların saldırılarından korunmak için etrafı çalı ve tiken benzeri bitkilerle daire şeklinde kapanmış olan yaşam alanlarına girdiğimizde bizi kadınlı erkekli kalabalık bir grup yerel danslarla karşıladı. Daha sonra zıplamalı yerel danslarına biz de eşlik ettik.

Masailer'in Zıplamalı Yerel Dansları

Masailer’in Zıplamalı Yerel Dansları

Ardından bizleri ikişerli gruplara ayırdılar.  “İngilizce konuşan” yerel rehberlerle tek göz olan çalı ve çamurdan yapılmış kulübemsi mütevazi evlerini gezdirdiler. Yaşamları ve geleneklerini, örf ve adetlerini bizlere anlattılar.

Masailerin evlerini, yaşam yerlerini gördükten sonra Tanzanya’nın en küçük milli parkı olan Manyara Milli Parkı ve Manyara Gölüne gitmek üzere geldiğimiz yoldan tekrar geriye doğru yola çıktık. İki saat civarında yaptığımız bir yolculuktan sonra 95 km yol alarak Manyara Milli Parkı yanında bulunan ve gece konaklayacağımız Lodgemize hava karardıktan sonra ulaştık. Lodgemize süratle yerleştik. Akşam yemeğinden sonra yorucu bir günün ardından dinlenmek üzere istirahate çekildik.

Giderken olduğu gibi dönüş yolculuğumuz esnasında da doğal yaşam alanları içerisinde; birçok antilop, zürafa, sırtlan, bufalo, fil, geyik ile masai kabilelerinin büyük baş ve küçük baş hayvanlarını otlatan çobanlarını ve yerleşim yerlerini gördük

3’üncü Gün, Manyara Milli Parkı ve Gölü > Arusha

Tanzanya gezimizin üçüncü günü olan 27 Eylül 2018 Perşembe günü; Lodge’mizde aldığımız kahvaltının ardından, Manyara Milli Parkı’ndaki safarimize başladık. Tabi ki safariye başlamadan önce, en yakın yerleşim yerinde kısa bir mola vererek günlük ufak defek ihtiyaçlarımız için alışverişimizi de yaptık.

Safari esnasında koyun sürüsü gibi yüzlerce maymunun bir arada bulunduğu düzlükten geçerken heyecanlandık. Bataklığa batmış ve bataklıktan çıkamayan, aynı zamanda rehberliğimizi de yapan şoförümüzün söylemesine göre ölümü bekleyen bufalonun durumuna üzüldük. Değişik renk ve türdeki kuşları gördükçe fotoğraf makinalarımıza sarıldık.

Yol Geçişini Poz Vererek Geçen Fil

Yol Geçişini Poz Vererek Geçen Fil

Ormanlık alanda ilerlerken sık çalılıkların arasından aracımızın önüne çıkan fil ve yavrusunun yolu karşıya geçerken bizden tedirgin olmasından dolayı geçişlerini sessiz bir şekilde bekledik. Ağaçların arasına saklanmış olan aslanların açığa çıkmasını beyhude bir şekilde bekledik.

Manyara Milli Parkı ve Manyara Gölü gezimiz ve safarimizin ardından, Arusha’ya doğru yola çıktık. Arusha’ya ulaştıktan sonra tekrar Arusha’daki otelimize yerleştik. Yoğun geçen günün ardından ertesi günü sabah erkenden, saat 06.00’da yapacağımız Dar Es Selam otobüs yolculuğu için istirahate çekildik. Böylece Tanzanya gezilecek yerler listemizde yer alan ilk bölgedeki yani Tanzanya’nın kuzeyindeki etkinliklerimizi bitirmiş olduk.

4’üncü Gün, Arusha >  Dar Es Selam

Afrika gezimizin sekizinci Tanzanya gezimizin dördüncü günü olan 28 Eylül 2018 Cuma günü, sabah erken saatlerinde kalkarak saat: 06.00’da Tanzanya’nın Arusha kentinden, Tanzanya’nın başkenti Dar Es Selam kentine gitmek üzere tüm gün sürecek olan otobüs yolculuğuna başladık.

Sabahın erken saatinde henüz hava aydınlanmadan bindiğimiz otobüste, ışıklandırma ve iç dizaynı ile çalınan müzik sayesinde, sabah sabah kendimizi bir anda sanki bir gece kulübüne gelmiş gibi hissettik. Bu duruma kimimiz gülümsedi, kimimizde kahkahalar attı ve espri konusu oldu.

Gece Kulübümsü Otobüsümüz

Gece Kulübümsü Otobüsümüz

Yağmurlu ve uzun süren yolculuk esnasında otobüsümüz boş bir yerde durdu. Yerel insanlar hep birlikte otobüsün dışına doğru koşarak hücum etti. Yangın mı çıktı diye başlangıçta tedirgin olduk. Otobüsten çıkan kadınlar otobüsün arka tarafına doğru, erkekler ise ön tarafa doğru koşuştular. Ardından tek sıra halinde arkalarını otobüse dönerek çişlerini yapmaya başladılar. Bizi aldı bir gülümseme ve kahkaha. Sonra bizim arkadaşlarda bu duruma iştirak etti. Espri ve gülümsemeler daha da artı.

O An

O An

Söz konusu yolculuk 12 saati geçmeye başlayınca ve de başkent Dar Es Selam’da yaklaştıkça artan bıktırıcı trafik, dur kalk dur kalk şeklindeki çok yavaş ilerlememiz, hepimizin de sinirini epey bozdu.

Sabah saat 06.00’da yağmurlu bir havada başlayıp, 14 saat civarında süren maceralı otobüs yolculuğumuz havanın kararmasından sonra Dar Es Selam’da son buldu.

Dar Es Selam otobüs terminalinde otobüsten inmeye müteakip kiraladığımız araçlarla otelimize gidip eşyalarımıza yerleşirdik. Ardından kendimizi hemen dışarı attık. İlk önce yarın yapacağımız Zanzibar deniz yolculuğumuzun biletlerini ayarladık. Daha sonra da kısa bir dar kapsamlı Dar Es Selam şehir gezimizi yaptık.

Sabah erken kalkmamız, yol yorgunluğu ve ertesi günü de erkenden kalkacağımız için çok fazla vakit kaybetmeden otelimizde istirahate çekildik.

5’inci Gün, Dar Es Selam > Zanzibar

Afrika gezimizin dokuzuncu, Tanzanya gezimizin beşinci günü olan 29 Eylül 2018 Cumartesi günü, sabah saatlerinde; Zanzibar’a gitmek üzere ilk vapurla Hint Okyanusu’ndaki yolculuğumuza başladık. Mavinin her tonunun hâkim olduğu manzaralı yolculuğumuz oldukça keyifli geçti.

Dar Üs Selam - Zanzibar Feribotu Manzarası

Dar Üs Selam – Zanzibar Feribotu Manzarası

Zanzibar, Dar Es Selam’a oldukça yakın. Vapurla yaptığımız iki saatlik bir yolculuğa müteakip; Hint Okyanusu’nun muhteşem sahilleri ile ünlü olan adasına yani Zanzibar’a ulaştık.

Zanzibar’a varışımızı takiben limandaki müşteri kapma kargaşası içerisinde özel bir minibüs ayarladık. Adanın kuzey sahilinde yer alan otelimize doğru hareket ettik. Street Road Nungwi’de yer alan ve iki gece konaklayacağımız Tabasam Beach Bungalov’a yerleştik. Otele yerleşmeye müteakip hemen kendimizi dışarı attık. Etrafı şöyle bir kolaçan ettik.

Okyanusun Çekilmesini Fırsata Çeviren Yerel Halk

Okyanusun Çekilmesini Fırsata Çeviren Yerel Halk

Gel-git nedeniyle Hint Okyanusu iyice çekilmişti. Küçük teknelerin tamamı karaya oturmuştu. Yerel halk ise çekilen okyanusun bıraktığı balık, kalamar, midye ve benzeri deniz ürünlerini yerden topluyordu. Balıkçılar teknelerini ve ağlarını onarıyordu. Okyanusun üzerine, mavinin değişik tonlarının tamamı hakimdi. Birbirimize pozlar verdik, fotoğraflar çekindik. Çok açıklarda, sığlaşmış okyanusta ise kendi usullerine göre avlanan yerel halkın çocukları ve kadınları vardı.

Bu arada bizimkiler Nairobi’de olduğu gibi bir Türk restoran bulmuşlardı bile. Adı İstanbul Restorandı ve işletmecileri de gençten arkadaşlardı.

Zanzibar'da İstanbul Restorant

Zanzibar’da İstanbul Restorant

Afrika’da bir haftada edindiğimiz tecrübeye göre, damak zevkinize uygun yiyecekler bulduğun an hemen yemek yemeye başla. Biz de öyle yaptık.

***

Akşama doğru okyanus kabarmaya ve boşalan sahil, okyanusun suları ile hemen dolmaya başladı. Bizde kendimizi okyanusun serin sularına bıraktık. Bu güzel adada kendimizi ilk günden itibaren şımartmaya başladık. Deniz, güneş ve kumun keyfini olabildiğince yaşadık. Akşam da gün batımı keyfi ve İstanbul Restoranda küçük bir kutlama yaptık.

Zanzibar, Tanzanya gezilecek yerler listesinde hem deniz tatili hem de kültürel gezi yapılacak bir yer. Tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Bitki çeşitliliği ve görsel çeşitlilik de oldukça fazla.

6’ıncı Gün, Zanzibar

Afrika gezimizin onuncu, Tanzanya gezimizin altıncı günü olan 30 Eylül 2018 Pazar günü; otelimizde aldığımız kahvaltının ardından muhteşem denizin tadını çıkarmaya devam ettik. Sahilde bol bol yürüyüşler yaptık. Bugün adanın kuzey doğusunda yer alam Mnemba Adası’na bir tekne turu da yaptık.

Mnemba Adası

Mnemba Adası

Söz konusu adada yerleşim yok, suyu da tertemiz ve masmavi. Deniz dibi ise rengarenk balıklar ve deniz canlıları ile doluydu. Deniz gözlüklerimizi kullanarak hiçbir yerde bulamayacağımız bu muazzam görüntüyü tüm detayı ile seyretmeye çalıştık.

7’inci Gün, Zanzibar > Dar Es Selam > Harare/Zimbabwe

Afrika gezimizin on birinci, Tanzanya gezimizin yedinci günü olan 1 Ekim 2018 Pazartesi günü, Zanzibar’daki otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Zimbabwe’nin başkenti Harare ’ye gitmek üzere yola çıktık. Önce adada bir baharat çiftliğine uğradık. Ardından Harare Havaalanına gitmek için 20 kişilik küçük uçaklardan ayarladık.

30 Kişilik Minik Uçağımız

30 Kişilik Minik Uçağımız

Daha sonra Stone Town diye adlandırılan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Zanzibar eski şehrinin dar sokaklarına kendimizi bıraktık.

Adanın bu bölgesinde yer alan Fredy Mercury’nin evini gördük. Bu tarihi sokakları gezerken keşke buraya daha fazla zaman ayırsaydık diye hayıflandık.

Akşama doğru pasaport işlemlerine müteakip 30 kişilik küçük uçağımızla Zanzibar Havaalanı ’nadan Dar Es Selam havaalanına transfer olduk.

Buradaki pasaport işlemleri ile birlikte Sekiz günlük Tanzanya gezilecek yerler ve görülmeye değer yerleri gezerek gezimizi tamamladık. Fas jet Havayolları’nın 22.50 uçağıyla Afrika’nın bir başka ülkesine, Zimbabwe’nin başkenti Harare ‘ye uçuşumuzu gerçekleştirdik. 4 saatlik bir uçak yolculuğun ardından Zimbabwe’nin başkenti Harare’ye ulaştık. Geceyi başkent Harare ’de, 16 George Road’da yer alan UBC Hospitality Centre otelinde geçirdik.

***

Tanzanya nerede ve Tanzanya gezi notları yazımızda  yer almayan ancak, Tanzanya nerede ve Tanzanya gezi notları yazısı ile ilgili olabileceğini düşündüğümüz; Tanzanya Nerededir, Tanzanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Tanzanya’nın Tarihi, Tanzanya’ya Nasıl Gidilir, Tanzanya’da Hava Durumu ve Tanzanya’ya Ne zaman Gidilir,Tanzanya’da Nerede Kalınır, Tanzanya’da Ne Yenir, Tanzanya Mutfağı, Tanzanya’da Ne Yapılır, Tanzanya Gece Hayatı, Tanzanya Festivalleri, Tanzanya’dan Ne alınır ve benzeri tüm sorular hakkında detaylı bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz Tanzanya Gezi Rehberi yazımızda yer almaktadır.

  • Tanzanya Gezi Rehberi için tıklayınız… (Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)

Cevapla