ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Basel ’de Gezilecek Yerler ve Basel Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Basel ’de Gezilecek Yerler ve Basel Gezi Notları

Basel ’de Gezilecek Yerler ve Basel Gezi  Notları yazımıza, Basel hakkında çok kısa bilgi vererek başlıyoruz. Kuzeybatı İsviçre’nin en büyük metropolü olan Basel, İsviçre’nin ise en büyük üçüncü şehridir. Basel, aynı zamanda; Ren Nehri yoluyla ülkeyi denize bağlayan en büyük liman. İsviçre’nin ve İsviçre çevresindeki ihraç mallarının nehir yolculuğu buradan başlıyor ve Hollanda’nın liman kenti Rotterdam’da son buluyor.

Basel 7.yüzyıldan itibaren bir kültür merkezi olarak ün kazanmaya başlamış. Bu ününden dolayı 1033 yılında Germen İmparatorluğu Basel’i Burgonyalıların elinden almış. Fransa, Almanya ve İsviçre’nin sınırlarının kesiştiği bölgede bulunana Basel, 1501 yılına kadar Germenlerin elinde kalmış ve bu tarihten itibaren İsviçre Konfederasyonu’na katılmış.

Ünlü düşünür Erasmus’un 1521 yılından itibaren burada ders vermeye başlaması ile Basel, Alplerin kuzeyindeki önemli Hümanizm merkezlerinden biri olmaya başlamış. Şehrin 1460 yılında kurulan üniversitesi İsviçre’nin en eski üniversitesidir.

Günümüzde Basel, İsviçre’nin en zengin şehri olma yolunda Zürih’le yarışmaktadır. Basel borsası Zürih borsasını yakalamak üzere olduğu söylenmektedir. 18.yüzyıldan önce ipek ticaretinin en büyük uğraş olduğu Basel’de, günümüzde ilaç ve kimya sanayi başı çekmektedir.

Basel ’de Gezilecek Yerler ile görülmeye değer yerlerin başında; Mittlere Rheinbrücke’den (Orta Köprü), Basler Münster (Katedral), Karnaval Çeşmesi (Fasnachsbrunnen), Marktplatz (Pazar), Rathaus (Belediye Binası), Spalentor, Zoologisher Garten (Hayvanat Bahçesi) geliyor.

Basel ’de Gezilecek Yerler

Eskinin ve yeninin uyum içinde olduğu Basel gezisine Mittlere Rheinbrücke’den (Orta Köprü) başlanabilir.

1. Mittlere Rheinbrücke (Orta Köprü)

Bu köprünün üzeri, katedral ve onun çevresinde kümelenen Orta çağ yapılarının en iyi görüntülenebileceği bir yer.

Mittlere Rheinbrücke’den (Orta Köprü)

Mittlere Rheinbrücke (Orta Köprü)

Buradan bu tarihi yapıların görüntüleri izlenerek, tarihi yapıların yoğunlukta bulunduğu Rheinsprung ve devamında Augustinergasse istikametinde 400 m civarında ilerlendiğinde Eski Büyük Basel şehir merkezindeki kare meydanda bulunulan Basler Münster Katedraline ulaşılır.

2. Basler Münster (Katedral)

12.yüüzyılda yapılmış olan Basler Münster, günümüze kadar olan süreçte çok az değişikliğe uğramış. Ana giriş kapısı üzerinde bulunan heykeller grubu en fazla dikkat çeken özellikler arasında. Katedralin içerisinde bulunan 1536 yılında Basel’de ölen Erasmus’un anıtsal mezar taşı ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği bölümlerden birisi.

Basler Münster (Katedral)

Basler Münster (Katedral)

Basler Münster’in güneyinde Münsterberg’den Freie Str. istikametinde 450 m civarında yüründüğünde Steinenberüzerinde Karnaval Çeşmesi bulunuyor.

3. Karnaval Çeşmesi (Fasnachsbrunnen)

Belediye tiyatrosuna (Theater Basel)’nun karşısında yer alan Karnaval Çeşmesi, Jean Tinguely tarafından tasarlanmış.  Tinguely Brunnen diye de adlandıran bu tuhaf çeşme, mekanik ve bulunduğu taraçalı meydana doğru bakıyor.

Karnaval Çeşmesi (Fasnachsbrunnen)

Karnaval Çeşmesi (Fasnachsbrunnen)

Karnaval Çeşmesi, özellikle su püskürten dokuz karakterin mizahi temsiliyle dikkat çekiyor.

4. Marktplatz (Pazar)

Karnaval Çeşmesi’nin hemen yakınından başlayan birbirine paralel Freiestrasse ve Gerbergasse caddeleri Marktplats’ta çıkıyor ve Marktplats’ta son buluyor. Bu iki cadde Basel’in ana alışveriş caddeleri. Marktplatz’ta kurulan pazar gezilerek; meyve, sebze ve çiçek alan/satan yerli halkın arasına karışılabilir.

5. Rathaus (Belediye Binası)

Marktplatz Meydanı’nında yer alan Rathaus, 16.yüzyılda yapılmış. Kentin en etkileyici yapısı olan Belediye Binası; küçük yuvarlak kuleleri, daha büyük ve görkemli olan diğer kuleleri, kemerleri, pencereleri ile dikkat çekiyor. Altın bir çanla süsleniş olan yapının tamamı canlı ve parlak kırmızıya boyanmış.

Rathaus (Belediye Binası)

Rathaus (Belediye Binası)

Belediye Binasından batı istikametinde 600 metre civarında yüründüğünde Spalenvorstadt’ın (sokak) bitiminde Spalentor (eski şehre giriş kapısı) var.

6. Spalentor

Basel kent sakinleri 14.yüzyılda kendi imkanlarıyla kentin güvenliği için devasa surlar inşa etmişler. Bu surlardan günümüze sadece batı kapısı spalentor günümüze kadar ulaşabilmiş. Söz konusu kapı; üzerindeki saat kulesi, her iki yanda bulunan siperli nöbetçi kuleleri, 15.yüzyılda ilave edilmiş olan Bakire Meryem ve aziz heykelleriyle dikkat çekiyor.

Basel ’de Gezilecek Yerler, Spalentor

Basel ’de Gezilecek Yerler, Spalentor

7. Zoologisher Garten (Hayvanat Bahçesi)

Girişin ücretli olduğu ve İsviçre’deki hayvanat bahçelerinin en büyüğü olan Zoologisher Garten, çocuklarla beraber yetişkinlerin de ilgisini çekiyor. 600 türden 4000 hayvanın yaşadığı söylenen bu yer, 13 hektarlık bir alanı kaplıyormuş. 1874 yılında kurulan bu bilimsel araştırma enstitüsünün; goril, gergedan ve diğer türlerin gözetim altında üremesine olanak verdiği söyleniyor.  Ayrıca söz konusu yer Avrupa’nın ilk hayvanat bahçesi olma unvanını da elinde bulunduruyor.

8. Basel Müzeleri

Avrupa’da halkın ziyaretine açılan ilk müze olan Kuntsmuseum (Güzel Sanatlar Müzesi), kağıt değirmeninden dönüştürülen Museum für Gegenwartskunts (Çağdaş Sanatlar Müzesi), pembe renkli kum taşı içeren ve cam bina görünümlü Jean Tinguely Müzesi, gezip görülecek en önemli müzeler.

Basel ’de Gezilecek Yerler ve görülmeye değer ilgi çekici diğer noktalar hakkında bilgi için tıklayınız…

Basel ’de Gezilecek Yerler Haritası

Basel ’de Gezilecek Yerler Haritası

* **

İsviçre’nin gezilecek diğer yerleri hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

Cevapla