ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Thun ve Thun Gölü Çevresi’nde Gezilecek Yerler | Gezi Bilgileri

Thun ve Thun Gölü Çevresi’nde Gezilecek Yerler

Thun kasabası ve  kasaba ile aynı adı taşıyan Thun Gölü çevresi, tarihi ve doğa yapısı ile İsviçre’nin en güzel bölgelerinin başında yer alıyor. Söz konusu gölün çevresinde, gezilecek tarihi yerlerle birlikte birçok doğa ve tabiat güzellikleri var. Bu tabiat güzelliklerini görebilmek için eski çarıklı vapurla göl üzerinde göl turları yapılabiliyor. Gölün çevresi bisikletle gezmeye müsait ve bisikletler için ayrı yollar var.

1. Thun

Aynı adı taşıyan gölün kıyısında kurulmuş olan kasaba; Bern’in 29 km güneydoğusunda, Interlaken’ın ise 30 km kuzey batısında yer alıyor. Asıl kent geniş bir bölgeyi içine alırken, tarihi şehir Aare Nehri’nin Thun Gölü ile birleştiği yerde oluşmuş küçük, dar ve uzun bir adada yer alıyor. Yürüyerek çok kısa bir zamanda gezilebilecek kadar küçük olan tarihi şehir karaya birkaç köprü ile birleşiyor.

Thun

Thun

Thun’un ana caddesi Hauptgasse’dir. İki katlı inşa edilmiş olan söz konusu caddenin çiçeklerle süslü mağazaların çatılarında yürürken bir taraftan da ikinci kattaki şık butiklerin vitrinlerine göz atmış oluyorsunuz. Caddenin sonunda bulunan üstü kapalı merdivenler takip edildiğinde köşeleri küçük kulelerle süslenmiş Barok mahalle kilisesi Thun Castl’a ulaşılıyor. Castl, Romanesk bir kule ve birkaç savunma yapılarından oluşuyor.

1888 yılında, Thun Castl şato zindanlarının üçüncü katına Tarih Müzesi kurulmuş. Müzede; mızraklar, mızraklı baltalar, değişik dönemlere ait silah çeşitleri, İsviçre askeri üniformaları, sanat ürünleri ve oyuncak koleksiyonları sergileniyor. Thun’un haritadaki yeri için tıklayınız…

2. Oberhofen

Thum’dan, gölün kuzey kıyısında uzanan yolu takip ederek 5 km gidildiğinde Öberhofen kasabasına ulaşılıyor. Kasabanın Ortaçağ’dan kalma şatosu oldukça ünlü.

Oberhofen

Oberhofen

17 ve 19.yüzyıllarda yeniden inşa edilmiş olan söz konusu şato,nun yeniden inşası esnasında görkemli bir şekilde dekorasyon işlemleri de yapılmış. Şatonun bir bölümü Bern Tarih Müzesine ev sahipliği de yapıyor.

3. Spiez

Thum’dan, gölün güney kıyısında uzanan yolu takip ederek 11 km gidildiğinde Spiez kasabasına ulaşılıyor. Spiez’in 12 ve 13.yüzyıldan kalma tarihi evleri ve şatosu gezip görülmeye değer yerler arasında.

Spiez Kasabası

Spiez Kasabası

Spiez’in 7 km kuzeydoğusunda bulunan Mülenen’e araçla gidilerek, buradan fünikülerle 2632 m yüksekliğinde doğal bir piramit olan Niesen’e çıkılabilir ve çevrenin olabildiğince güzel manzarası seyredilebilir.

* **

İsviçre’nin gezilecek diğer yerleri hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

Cevapla