ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Bern 'de Gezilecek Yerler ve Bern Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Bern ‘de Gezilecek Yerler ve Bern Gezi Notları

Bern ‘de Gezilecek Yerler ve Bern Gezi Notları yazımıza başlamadan önce Bern hakkında kısa bir bilgi verelim.

1848 yılında İsviçre Konfederasyonun idari merkezi ve başkenti olan Bern, Avrupa’nın en küçük başkentlerinden birisidir. Avrupa’nın en iyi korunmuş Orta çağ yerleşim yerlerinden olan kent, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış. Tüm bu özelliklerinin yanında Bern, aynı zamanda Avrupa’nın en çiçekli şehirleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda Bern ‘de Gezilecek Yerler ile görülmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Bern hakkında bu kısa bilgileri verdikten sonra Bern ‘de Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye geçebiliriz.

Bern ‘de Gezilecek Yerler

Gaydacı Çeşmesi ve diğer çeşmeleri başta olmak üzere; Tren İstasyonu, Kaligturm, Saat Kulesi, Belediye Binası, Ayı Hendeği, Kilisesi, Matte Semti ve Protestan Kilisesi, Bern ‘de Gezilecek Yerler ‘in başında yer alıyor.

1. Tren İstasyonu

Tarihi şehirde yer alan Tren İstasyonun bulunduğu yerin yer altında birçok alışveriş mağazası ve stantları var. Alışveriş mağazalarının bulunduğu bu bölgede, eski şehrin tarihi surlarının bir bölümünü oluşturan Aziz Cristopher kulelerinin kalıntıları da yer alıyor. Şehir gezisine buradan başlanabilir.

Bern Tren İstasyonu

Alışveriş mağazalarının bulunduğu yer altından yukarıya doğru asansörle çıkıldığında şık ve eski bina cephelerinin arkasına saklanmış olan he zaman canlılığını yitirmeyen Spitalgasse alışveriş caddesine çıkılıyor. Spitalgasse’de ilk dikkati çeken, Marktgasse istikametinde yürünüldüğünde ilk rastlanacak olan Gaydacı Çeşmesi’dir.

2. Pfeiferbrun (Gaydacı Çeşmesi)

Bern’de çoğunluğu 16.yüzyıldan kalma birçok değişik türden çeşmeler vardır. Bu çeşmelerin sütunları genellikle canlı renklere boyanmış. Sütunların üzerleride, insan yaşamını ve insan davranışlarını anlatan birçok figürler (alegorik figür) var. Bu çeşmelerden en güzeli ise Gaydacı Çeşmesi olduğu gözüküyor.

Pfeiferbrun (Gaydacı Çeşmesi)

Pfeiferbrun (Gaydacı Çeşmesi)

Birçok yerel anıtın tasarımcısı olan heykeltıraş Hans Gieng tarafından yapılmış. Spitalgasse’nin bitiminde, Marktgasse başladığı yerde ise Kafigturm var.

3. Kafigturm

Kafigturm, 17.yüzyılda yapılmış. İlk yapıldığı yıllarda bir süre gözetleme kulesi olarak kullanılan Kaligturm, sonraki yıllarda hapishane olarak kullanılmış.

Bern 'de Gezilecek Yerler, Kafigturm,

Bern ‘de Gezilecek Yerler; Kafigturm,

Kafigturm’un hemen kuzeyinde ise değişik mimari yapısıyla 17.yüzyıldan kalma Waisenhausplats (kimsesizler yurdu) var. Kafigturm’un hemen güneyinde ise açık hava satranç alanları ve kafeleriyle meşhur her zaman hareketliliğini koruyan Barenplatz bulunmaktadır. Kafigturm’dan saat kulesi istikametinde Marktgasse caddesinde yürüdüğünde iki önemli çeşme daha var.

4. Anna Seiler Brunnen, Schützen Brunnen, Kindlifresserbrunnen

İlk salgın hastalıklara yakalananları evini açan Anna Seiller, aynı zamanda Island Hospital’in de kurucusudur. Sütununun üzerinde, şarabı suyla seyrelten kadının betimlendiği çeşme, Anna Seiller anısına yapılmış. Üzerinde de iki adet çeşme var.

Anna Seiler Brunnen’in hemen ilerisinde ise Schützen Brunnen (Arquebusier çeşmesi) var. Bu çeşmenin sütunun üzerinde ise bir bayraktar heykeli betimlenmiş.

Kindlifresserbrunnen ise Marktgasse Caddesi’nin bitiminde sol tarafta bulunan Kornhausepl’da yer almaktadır.

Bern 'de Gezilecek Yerler; Kindlifresserbrunnen

Bern ‘de Gezilecek Yerler; Kindlifresserbrunnen

Bu çeşmenin sütunun üzerine de ise korkutucu bir figür bulunmaktadır. Bu figürün çocukları korutmak amacıyla yapıldığı söyleniyor.

Marktgasse Caddesi’nin sonunda ise ünlü saat kulesi yer almaktadır.

5. Zeitglockentum (Saat Kulesi)

İsviçre saat işçiliğinin 16.yüzyıla ait en güzel örneği olan Zeitglockentum’da, her saat başı bir gösteri düzenleniyor. Bu gösteriyi izlemek için saat başından en az beş dakika önce kulenin önünde olmak gerekiyor. Bir benzerinin Çekoslovakya’nın başkenti Prag’ta ki saat kulesinde bulunan gösteri, soytarının başının üzerindeki iki çanı çalmasıyla başlıyor. Ardından ayılar geçişi yapılıyor, horozlar ötüp kanadını çırpıyor, zaman kum saatini döndürür ve ZAMAN böylece akıp gider.

Bern 'de Gezilecek Yerler; Zeitglockentum (Saat Kulesi)

Bern ‘de Gezilecek Yerler; Zeitglockentum (Saat Kulesi)

Saat Kulesinden sonra Kramgasse caddesi başlar. Kramgasse hemen başlangıcındaki çeşme ise, Zahring Çeşmesi.

6. Zahringerbrunnen (Zahring Çeşmesi)

Kent sakinleri arasında Mutz adıyla anılan Zahring Çeşmesi, şehrin kurucusuna adanmış. Çeşmenin sütununun üzerinde zırh kuşanmış bir ayı heykeli var. Zırhlı Ayı heykelinin ayaklarının dibinde ise yavru bir ayı heykeli bulunuyor. Çeşmenin hemen ilerisinde sağda Albert Einstein’in 1902-1909 yıllarında yaşadığı evi (Kramgasse No:9) var. Ünlü fizikçinin Görelilik Kuramını geliştirdiği bu ev günümüzde küçük bir müzeye dönüştürülmüş. Albert Einstein’in buluşları ve hayatı için tıklayınız…

Albert Einstein’ın evinden, Kramgasse caddesinin ilerisine aşağı doğru yürümeye devam edildiğinde soldaki ilk sokağın bitiminde Rathaus var.

7. Rathaus (Belediye Binası)

Göz alıcı mimari yapısıyla dikkat çeken Rathaus, gotik tarzında inşa edilmiş. Bu bölgede görülmeye değer bu tarihi yapının hemen karşısında ise Bayraktar Çeşmesi (Vennerbrunnen) bulunmaktadır. Bu çeşmenin sütunun üzerinde de tipik üniformasının içinde rengarenk Bernli bir bayraktar heykeli yer almaktadır. Bölgedeki bir diğer önemli çeşme ise Gerechtigkeitsbrunnen’dir.

8. Gerechtigkeitsbrunnen

Belediye Binasının gördükten sonra tekrar Kramgesse caddesinde ileriye doğru yürümeye devam ettiğimizde, Gerechtigkeitsgasse caddesi başlar.  Gerechtigkeitsbrunnen, bu caddenin sonunda yer almaktadır. Bu çeşmenin özelliği ise sütununda değişik türden adaletle ilgili simgesel tasvirler yer almaktadır.

Gerechtigkeitsgasse’nin ardından sol ileriye doğru şehrin en eski bölümü olan Nydeggstalden başlar.

9. Nydeggstalden

Nydeggasse caddesinin hemen solunda yer alan Nydeggkirche (Nydegg Kilisesi), Bernli haberci anısına yapılmış Lauferbrunnen (Haberci Çeşmesi), Bern’in en eski köprüsü olan Untertorbrücke (Untertor Köprüsü) bu bölgede görülmeye değer en önemli tarihi bina ve yapılar arasında.

Bern 'de Gezilecek Yerler; Untertorbrücke (Untertor Köprüsü)

Bern ‘de Gezilecek Yerler; Untertorbrücke (Untertor Köprüsü)

Untertor Köprüsü’nden Aare nehrini geçince sağa doğru devam ettiğimizde Nydeggbrücke (Nydegg Köprüsü)’nün hemen güneyinde Ayı Hendeği (Barengraben) bulunmaktadır.

10. Barengraben (Ayı Hendeği)

Ayı, 15.yüzyıldan günümüze kadar Bern şehrinin simge hayvanı olduğu söyleniyor. Ayısız Bern, Eiffel Kulesiz Paris’e benzer deniyor. İşgal döneminde Fransızların maskot ayılara el koyduğu dönem hariç burada her daim ayı bulunmuş. Özellikle Paskalya döneminde yavru ve anne ayıların ilk defa açık havaya çıkarıldığı zaman buradaki görünen ayı sayısın maksimum seviyeye ulaştığı söyleniyor.

Bern 'de Gezilecek Yerler; Barengraben (Ayı Hendeği)

Bern ‘de Gezilecek Yerler; Barengraben (Ayı Hendeği)

Nydeggbrücke (Nydegg Köprüsü)’nden tekrar geriye dönüldüğünde, Junkerngasse üzerinde Berner Münster, ye almaktadır.

11. Berner Münster (Protestan Kilisesi)

İsviçre’nin en görkemli katedrali olan Berner Münster’in yapımına 1421 yılında başlanmış ve 200 yıldan fazla bir sürede inşası tamamlanmış. 100 metre uzunluğundaki kule külahı 1893 yılında eklenmiş. Ağırlığı 10 tonu geçtiği söylenen büyük çanın 1611 yılından kalma olduğu söyleniyor. Koro mahallinde yer alan 15.yüzyıldan kalma vitray pencereler de dikkat çeken özellikler arasında. Katedralin kulesinin ikinci terasından şehir manzarasının izlemek mümkün.

Berner Münster (Protestan Kilisesi) ve Matte Semti

Berner Münster (Protestan Kilisesi) ve Matte Semti

Katedralin hemen yanında bulunan Münsterplattform’undan nehir kenarındaki Matte semtine ilginç bir asansörle inilebiliyor.

12. Matte Semti

Bern kurulduğundan beri popüler olan Matte, yakın bir zamanda yenilenmiş. Yürüyerek gezilebilecek olan semt; butikler, el sanatı ürünlerinin satıldığı tezgahlar, sanatçı stüdyoları ile dolu. İsviçre hükümetinin yönetim merkezi olan, 19.yüzyıldan kalma Bendeshaus (Federal Parlamento Binası)’da bu semtte yer alıyor.

Bendeshaus (Federal Parlamento Binası)

Bendeshaus (Federal Parlamento Binası)

Bu bina tatiller ve oturumlar dışındaki zamanlarda ziyarete açık.

13. Bern Müzeleri

Ortaçağ Bern tablolarından 19.yüzyıl’a kadar faklı dönemlerin değişik eserleri ile çağdaş sanatçıların eserlerinin de sergilendiği Kuntsmuseum, dağ tutkunları için antika kayak ve tırmanış ekipmanlarının sergilendiği Schweizerisches Alpines Museum (İsviçre Alp Müzesi), posta hizmetleri telefon ve telgraf hizmetlerinin anlatıldığı İletişim Müzesi (Museum für Kommunikation), ziyaret edilebilecek en önemli müzelerdir.

Bern hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız…

Bern 'de Gezilcek Yerler Haritası

Bern ‘de Gezilcek Yerler Haritası

* **

İsviçre’nin diğer gezilecek yerleri hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız.

Cevapla