ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Brienz ve Brienz Gölü Çevresinde Gezilecek Yerler | Gezi Bilgileri

Brienz ve Brienz Gölü Çevresinde Gezilecek Yerler

Brienz Gölü, Thun Gölü’nün doğusunda yer alıyor ve Thun Gölü ile Aare Nehri vasıtasıyla birbirine bağlanıyor. Masmavi rengiyle bir doğa harikası olan Brienz, Thun Gölü’ne göre daha vahşi ve daha heyecan verici. İsviçre’de gezilecek yerler listesine girmeyi hak eden Brienz ve Brienz Gölü çevresinde gezip görülmeye değer; Brienz, Brienzer Rothorn, Giessbach Şelalesi, Balenberg Açık Hava Müzesi, Meiringen Kasabası, Trif Asma Köprüsü, Aare Boğazı hakkında kısa bilgiler aşağıya sunulmuştur.

1. Brienz

Göl ile aynı adı paylaşan Brienz kasabası, İsviçre ahşap heykelciliğin merkezi olduğu söyleniyor. Bu kapsamda çok sayıda hediyelik eşya dükkanının bulunduğu Brienz’de, ağaç oymacılığı ve yaylı müzik aletleri yapımı eğitimi veren iki sanat okulu da var.

Brienz

Brienz

2. Brienzer Rothorn

2530 metre yüksekliğinde bulunan Brienzer Rothorn, Brienz Gölü bölgesine hakim bir konumdadır. Brienz kentinin kuzeyinde ve bir saat süren 40 km.lik bir araç yolculuğuna müteakip ulaşılabilen bölgeye, eski tip buharlı lokomotiflerle çekilen tren ile de ulaşılabiliyor. Değişik manzaralar eşliğinde yapılan tren yolculuğu yaklaşık bir saat civarında sürebiliyor.

3. Giessbach Şelalesi

Giessbach Şelalesi, Brienzer Gölü’nün güneyinde yer alan Giessbach deresinin, 400 metre yükseklikten büyük bir hızla aşağı dökülmesi sonucu oluşuyor.

Giessbach Şelalesi

Giessbach Şelalesi

Hayal edilebilecek en güzel yerlerden biri olan şelaleyi görmek için öncelikle Brienz Gölü’nün güneydoğu kıyısında, ormanlık bir alanda yer alan Standseilbahn Giessbach’a araçla ya da tekneyle gitmek gerekiyor. Giessbach See’den kalkan Finükülere binerek de söz konusu şelaleye ulaşılabiliyor.

4. Balenberg Açık Hava Müzesi

Resmi adı Schweizeishes Feilicht Muzeum olan Balenberg Açık Hava Müzesi, Brienz’in 2 km kuzey doğusunda yer alıyor. İsviçre’nin değişik yerlerinden getirilmiş ve bazıların yapım yılı 17.yüzyıla kadar dayanan gerçek boyutlarda köy evleri sergileniyor. Tüm bu evleri bir arada gördüğünüzde, İsviçre mimarisinin; malzeme, yöntem ve bakımından barındırdığı çeşitliliği de görebiliyorsunuz. Bu bölgenin Şaleleri, sarkık çatıları ve ince ince işlenmiş dış cepheleriyle, ünü tüm dünyaya yayılmış. Söz konusu şaleler Orta İsviçre’nin klasik ahşap malzeme ve taş işçiliğinden oldukça farklı. Evlerin arkasında genellikle bahçeler ve ahırlar bulunuyor.

5. Meiringen Kasabası

Brienz’in 20 km doğusunda bulunan Meiringen Kasabası, dağ gezilerini ve dağcılığı sevenlerin yoğun ilgisini görüyor. Tarihi eski binaların büyük bölümü 19.yüzyılda meydana gelen yangında zarar görmüş ve yok olmuş olsa da yöreye özgü ahşap evlerin bir kısmı hala ayakta ve görülmeye değer.

6. Trif Asma Köprüsü

Meiringen Kasabasının doğusunda yer alan Trif Asma Köprüsü, 170 m uzunluğunda ve 100 m yüksekliğinde. Söz konusu köprü bu ölçüleriyle Avrupa’nın en uzun ve en yüksek asma köprüsü olduğu söyleniyor.

Trif Asma Köprüsü

Trif Asma Köprüsü

Trif Buzulu ve Trif Gölüne bakan söz konusu köprüye ulaşmak için oldukça meşakkatli bir yolculuktan sonra ulaşılabiliyor. Önce araç yolculuğu, sonra 10 dk.lık bir teleferik yolculuğu ardından 1.5 saatlik yorucu ve baş döndürücü bir yürüyüş yolculuğun ardında köprüye ulaşılıyor. Zamanımız ve ekipmanımız olmadığı için biz gidemedik.

7. Aare Boğazı (Aareshluct)

Susten geçidinin güneybatısında, Grimsel geçidinin ise kuzey batısında yer alan Aare Boğazı da bu bölgede yapılacak bir gezi programına mutlaka dahil edilmeyi, doğa güzelliği ile hak ediyor.

Aare Boğazı (Aareshluct)

Aare Boğazı (Aareshluct)

Brienz ve Brienz Gölü Çevresinde Gezilecek Yerler ve görülmeye değer ilgi çekici diğer noktalar hakkında tüm bilgiler için tıklayınız…

* **

İsviçre’nin gezilecek gezilecek diğer yerleri hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…