ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Phnom Penh Gezi Notları ve Gezi Rehberi | Gezi Bilgileri

Phnom Penh Gezi Notları ve Gezi Rehberi

Phnom Penh gezi notları ve gezi rehberi yazımızda; Phnom Penh nerede, nasıl gidilir, gezilecek yerler, ulaşım ve nerede kalınmalı, gezi için ne kadar zaman gerekir, gece hayatı, ne yenir ne içilir ne yapılır ve benzeri soruların cevabı yer almaktadır. Ayrıca; Phnom Penh hakkında bilgi ile gezilecek yerler hakkında kısa ve öz bilgileri de içermektedir.

Bu bilgileri, yaptığımız Güney Doğu Asya gezisi öncesi ve söz konusu gezinin Kamboçya seyahati bölümünde edindik. Güney Doğu Asya ve Kamboçya Turu’na başlamadan önce, Güney Doğu Asya ve Kamboçya gezi kitapları okuduk, internetten Kamboçya gezi rehberi, Kamboçya tatil rehberi şeklinde hazırlanmış yazıları okuduk inceledik.  Yine internetteki tatil rehberi ve Kamboçya gezi rehberi ile Kamboçya tatil kitaplarından Kamboçya tatil yerlerini de inceledik.

Bu şekilde edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, Phnom Penh gezi rehberi niteliğinde hazırlanan, soru cevap şeklindeki bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir. Hem Phnom Penh gezisi öncesinde gezi rotası belirlemede hem de Phnom Penh tatili ile Phnom Penh seyahati esnasında lazım olacak olan söz konusu temel soru ve cevapların oldukça kısa olmasına, özet bilgi içermesine dikkat ettik.

Biz Kamboçya ve Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh gezimizi, 30 Eylül – 31 Ekim 2017 tarihlerinde yaptığımız “32 günlük Güney Doğu Asaya Gezisi“nin içinde yapmıştık. Söz konusu gezinin bir gece iki gününü Phnom Penh’e ayırmıştık. Zaman problemimizin olması nedeniyle Phnom Penh kentini bir gün gibi kısa bir sürede gezip gördük. 1-2 gün Phnom Penh gezisi için yeterli bir süre.

Yukarıda bahsettiğimiz Güney Doğu Asya gezimizin 10’uncu günü olan 09 Ekim Pazartesi günü Kamboçya’nın Siem Reap kentindeki iki gece üç gün süren gezimizi tamamlayarak, Siem Reap’tan Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’e (315 km.) otobüs ile hareket ettik. Otobüs yolculuğumuz esnasında ise kırsalda yaşayan Kamboçyalıların yaşamlarını gözlemleyip inceledik. Yolculuğumuzun bitimine müteakip otobüs terminalinden otelimize (Narin Guesthous) sırt çantalarımızla yürüyerek ve şehri gezerek gidip, odalarımıza yerleştik. Ardından vakit kaybetmeden Phnom Penh turu yapmaya ve şehri gezmeye başladık.

Phnom Penh’de gezilecek yerlerden bahsetmeden önce; Phnom Penh nerededir, tarihi, Phnom Penh’e nasıl gidilir gibi temel teşkil eden soruların cevabı ile çok kısa bir şekilde Phnom Penh hakkında bilgi verelim.

1. Phnom Penh nerede, Phnom Penh Hangi Ülkede? 

Phnom Penh, Kamboçya’nın başkentidir.  Kamboçya ise Güney Doğu Asya Ülkeleri arasında yer almaktadır. Phnom Penh, Kamboçya’nın güneyinde ve Mekong Nehri İle Tonle Sap Nehirlerinin kenarında kurulmuştur.    

Phnom Penh'in Haritadaki Yeri

Phnom Penh’in Haritadaki Yeri

2. Phnom Penh Hakkında Bilgi?

Phnom Penh, Kamboçya’nın başkenti sıfatının yanında, aynı zamanda Kamboçya’nın en büyük şehridir. Mekong Nehri ve Tonle Sap Nehirleri çevresinde şehirleşen Phnom Penh, Kamboçya’nın aynı zamanda ekonomik açıdan da başkenti ünvanını elinde bulundurmaktadır. Yerel halkın değişik etnik kökenleriyle şehrin merkezinin hemen kenarında yer alması da Phnom Penh’i ayrıcalıklı kılmaktadır.

Kraliyet Sarayı Parkı'nda Yürüyen Budist Rahip Öğrencileri

Kraliyet Sarayı Parkı’nda Yürüyen Budist Rahip Öğrencileri

1870’li yıllarda Uzakdoğu’nun Paris’i olarak adlandırılan kent 1900’lü yılların ikinci yarısında büyük acılar ve zorbalıklar yaşamıştır. Son zamanlarda bu acıların izini silmeye çalışan Phnom Penh, turizm açısından her geçen gün değerini artırdığı söylenmektedir. Başkent Phnom Penh’de görülen bakımsız ancak kendine özgü yapıların, mimari izlerinin Fransızlardan kalma olduğu söyleniyor.

 3. Phnom Penh’in Tarihi Nasıldır?

Phnom Penh’in kronolojik sıraya göre tarihi kısaca şöyledir. 1400’lü yıllarda tarihi süreci başlıyor. 1432 yılından itibaren, Kamboçya’daki değişik krallıkların hemen hemen tamamı Phnom Penh üzerinde hak iddia edip birbirleriyle 1866 yılına kadar sürekli savaşırıyorlar. 1866 yılında Kral Norodom şehri kontrol ediyor ve bu tarihten itibaren Phnom Penh Kamboçya’nın resmi başkenti oluyor. Yönetim için de Royal Place inşa edilmiş.

Phnom Penh 1870 yılından itibaren Fransız kolonisi haline gelmiş. Fransızlar bu tarihten itibaren, bir çok otel, okul, hapishane, postane, banka, adalet sarayı, açarak şehrin alt yapısını oluşturmuşlar. Böylece şehri kırsallıktan kurtarmışar. Fransızlar ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kamboçya’dan çekilirler. Kamboçya’da bağımsızlığını ilan eder. 1970’li yıllarda Kızıl Kmerler diye adlandırılan aşırı ve radikal bir hareketin mensupları ve liderleri Pol Pot, Kamboçya Soykırımını Phnom Penh’de yaparlar. Söz konusu insanlık suçunu ölüm tarlaları diye adlandırılan yerde gerçekleştirmişler.

4. Phnom Penh’e nasıl gidilir?

Türkiye’den Phnom Penh’e direk uçuş yok. “THY“nın Phnom Penh’e en yakın, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a, Singapur ve Tayland’ın başkenti Bangkok’a direk uçuşları var. Bu üç kentten de Phnom Penh’e direk uçuşlar var. Daha ekonomik ve aktarmalı uçuşlar da var. Söz konusu uçuşlar için, tıklayınız..Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe 11 km. Tayland ve Vietnam’dan karayolu ile gelmekte mümkün. Ancak oldukça zahmetli ve uzun süreli bir yolculuk gerektiriyor.

5. Phnom Penh’de Gezilecek Yerler

Fransız koloni döneminden kalma eski bir kent olan Phnom Penh’in tarihi, 1400’lü yıllara kadar gider. Fransız sömürge döneminden kalma bir çok tarihi yapı ve yakın tarihine ışık tutacak objeler var. Bunların en önemlileri; Kraliyet Sarayı, Gümüş Pagoda, Ulusal Müze, Yerel Pazar, Wat Phnom, Wat Ounalom, Tuol Sleng Hapishanesi ve Ölüm Tarlaları’dır.

Bu yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar “Phnom Penh’de Gezilecek Yerler” yazımızda mevcuttur.  Söz konusu yazı için tıklayınız…

6. Phnom Penh’de Ulaşım Nasıldır?

Phnom Penh’i yürüyerek gezmek en doğrusu. Çünkü gezilecek yerler birbirine oldukça çok yakın. Şehri açık havada gezip göreceğimiz en uygun ulaşım aracı ise tüm Güney Doğu Asya’da olduğu gibi tuk tuklar. 2-4 kişinin rahatlıkla binebildiği bu motorlu taksi araçları ekonomik olarak da bütçelerimize oldukça uygun.

Tuk Tuk, G.D. Asya'da Şehir İçi Ulaşım İçin En İdeal Araç

Tuk Tuk, G.D. Asya’da Şehir İçi Ulaşım İçin En İdeal Araç

Biz şehrin içini yürüyerek gezdik. Şehrin merkezi dışında yani şehir kenarında olan yerleri gezip görmek için de tuk kiraladık. Taksi, otobüs ve nehirde vapur tipi ulaşım araçları da mevcut.

7. Phnom Penh’e Ne zaman Gidilir ve İklimi Nasıldır?

Phnom Penh’de, Muson iklimi hüküm sürmektedir. Mekong, Tonle Sap ve Bassac Nehirleri kenarına kurulmuş. Bu durum, aşırı yağışların olduğu dönemlerde, Phnom Penh ve çevresinde sel ve su baskını tehlikesi yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durumda şehirdeki yaşam, olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenden dolayı yağışların çok fazla olduğu dönemde gidilmemelidir. Muson yağmurları en fazla Mayıs – Ekim ayları arasında etkili olmaktadır. Ekim sonundan Aralık ortasına kadar ortalama bir sıcaklık ve kuru bir hava hakimdir. Bu bilgiler doğrultusunda Phnom Penh’ e gidilmelidir. Ekim sonundan, Aralık ortasına kadar olan sürede Phnom Penh gidilmesi en uygunu gözüküyor.

Biz, Phnom Penh gezimizi 09-10 Ekim 2017’de iki gün süreli olarak yaptık. Hiçbir olumsuz hava şartı ile karşılaşmadık.

8. Phnom Penh’de Nerede Kalınmalı?

Mekong Nehri ve Tonle Sap Nehri’nin kıyısında konaklamak hem gezilecek yerlere hem de restoranlara yakınlık bakımından önemli gözüküyor. Bu bölgelerde bir çok butik otel ve motel var, hosteller var.

Modern Tarzda Otel, Motel ve Restoranların Olduğu Nehir Kıyısı

Modern Tarzda Otel, Motel ve Restoranların Olduğu Nehir Kıyısı

Bu bölgedekilerin hepsi de iyi durumda. Biz gezimiz esnasında bahsettiğimiz bölgede yer alan, Narin Guesthous’da konakladık. Bazı transferlerimizi konakladığımız yer vasıtası ile yaptık.

9. Phnom Penh’de Gece Hayatı, Ne Yenir? Ne İçilir? Mutfağı?

Phnom Penh şehir merkezinde ve özellikle de merkeze yakın nehir kenarlarında batı tarzı restoran, cafe, bar tarzı yerler var. Nehirden daha içlerde ise yerel işletmeler mevcut. Güney Doğu Asya mutfağının genelinde kullanılan değişik baharatlar ve bunların kokusu nedeniyle yiyeceklerinden pek tadamadık ama meyvelerini bulduğumuz anda yedik. Beslenme işini batı tarzı restoranlarda hallettik.

G.D.Asya'da Çokça Rastlanan Sokak Arası Yemek Tezgahı

G.D.Asya’da Çokça Rastlanan Sokak Arası Yemek Tezgahı

Phnom Penh’de akşamları eğlenebilecek yerler, barlar, canlı müzik yapılan yerler, gece kulüpleri var. Ana meydanda ve açık alanda müzik eşliğinde dans eden ve hep birlikte yine müzik eşliğinde topluca spor yapan gruplara rastladık. Biz yoğun seyahat programımız nedeniyle bedenimizi dinlendirmek için normal saatimizde uykuya çekildik.

Bağımsızlık Meydanı'nda Müzik Eşliğinde Topluca Spor Yapan Kadınlar

Bağımsızlık Meydanı’nda Müzik Eşliğinde Topluca Spor Yapan Kadınlar

10. Phnom Penh’in Fiziki Yapısı Nasıldır?

Phnom Penh düz bir ovada, Mekong, Tonle Sap ve Bassac Nehirleri kenarına kurulmuştur. Kamboçya’nın bu bölgesi yani Phnom Penh’in bulunduğu yer, Tonle Sap Gölü havzası içerisinde yer almaktadır ve tamamen düzdür.

Phnom Penh’de konuşulan dil, para birimi, festivaller, resmî tatiller, önemli günler, vize işlemleri, Türkiye ile arasındaki zaman farkı, ne alınır ve benzeri sorular için daha sonra yazıp yayımlayacağımız “Kamboçya Gezi Rehberi” nde yer vereceğiz.

***

32 günlük Güney Doğu Asya gezimizin 11’inci günü olan 10 Ekim 2017 Salı günü, bir gece iki gün süren Phnom Penh gezimizi sonuçlandırdık. Aynı gün otobüsle, Phnom Penh’den Ho Chi Minh’e/Vietnam(265 km.) hareket ettik. Otobüs yolculuğu esnasında Kamboçya ve Vietnam halkının yaşamı ve her iki ülkede de yolumuz üzerindeki yerlerin coğrafyası hakkında bilgi toplamaya devam ettik. Bir taraftan da seyahat öncesi edindiğimiz Kamboçya ve Vietnam’a ait gezi notlarımızı gözden geçirdik.

2 Comments

Cevapla