ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Vietnam Nerede, Vietnam Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Vietnam Nerede, Vietnam Gezi Notları

Vietnam Nerede ve Vietnam Gezi Notları başlıklı bu yazı, başlığında belirtilen içeriklerle birlikte, yapılacak olan bir Vietnam gezisi ile ilgili diğer bilgilerin linkleri yer almaktadır. İlk olarak Vietnam nerede sorusunun cevabı ile başlayalım.

Vietnam Nerede

Vietnam, Kıt’a olarak Güneydoğu Asya’da yer alıyor. Vietnam nerede sorusuna Vietnam’ın çevreleyen ülke ve yerlerle devam edelim. Güneydoğu Asya’nın Çin Hindi Yarımadası’nın doğu kıyısında, kuzey güneye doğrultusunda uzanan, uzun ama dar bir kara parçasında yer almaktadır. Başkenti Hanoi, en büyük kenti ise Ho Chi Minh Kenti’dir.

Vietnam Nerede ve Vietnam'ın Komşuları

Vietnam Nerede ve Vietnam’ın Komşuları

Vietnam’ın kuzeyinde Çin, batısında Laos ve Kamboçya, güneyinde Siyam Körfezi, doğusunda ise Güney Çin Denizi yer alır. Ayrıca Vietnam nerede sorusunun cevabını daha kapsamlı olarak haritadan incelemek için tıklayınız…  

Vietnam ile ilgili diğer bilgiler aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • Vietnam Hakkında Bilgi ve Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor.)
  • Vietnam Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor.)

Bir hafta süren Vietnam gezimizi, 30 Eylül-31 Ekim 2017 tarihleri arasında 32 gün süren Güneydoğu Asya Gezi Rotası içerisinde yaptık.Vietnam nerede ve Vietnam hakkında bu kısa girişten sonra, yazının asıl konusu olan Vietnam gezi notları bölümüne geçebiliriz.

Vietnam Gezi Notları

Güneydoğu Asya Gezimizin 11’inci günü olan 10 Ekim 2017 günü, Kamboçya gezimizi tamamladık. Aynı gün, 5 kişilik gezi ekibimizle birlikte, otelimizden ayarladığımız tuk tuk aracı ile otobüs terminaline gittik. Ardında yine otelimiz aracılığı ile ayarladığımız otobüs ile Vietnam’a hareket ettik. Vietnam gezimize, Güney Vietnam’dan başladık. Çok kısa olarak Vietnam nerede ve  Vietnam gezi notlarından bahsettikten sonra Vietnam gezi notlarına buradan itibaren gün gün yazmaya devam edelim.

1’inci Gün, Ho Chi Minh

10 Ekiim 2017 Salı sabahı Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’den, Vietnam’ın en büyük şehri olan Ho Chi Minh kentine otobüsle hareket ettik. 265 km.lik otobüs yolculuğu esnasında Kamboçya ve Vietnam halklarının yaşamları ve her iki ülkede yolumuz üzerinde bulunan yerlerin coğrafyası hakkında bilgiler topladık.

Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki beşinci ülke olan Vietnam’a, Kamboçya sınırından girdikten sonra, bir taksi kiraladık. 50 dolardan başlayan pazarlığımız, 15 dolara kadar düştü. Eşyalarımızı taksiye yükledikten sonra Tay Ninh kasabasına doğru yol aldık. Burada, bütün dinlerden alınan birtakım ritüellerden oluşturulmuş Kaodizm’in Kutsal Göz Tapınağı’nı gezip görmekti. Söz konusu tapınağı gördükten sonra aynı taksi şoförü ile ikinci bir antlaşma yaptık. Bu taksi ile Tay Ninh kasabasında Ho Chi Minh istikametine doğru tekrar yola çıktık.

Kaodizm’in Kutsal Göz Tapınağ

Kaodizm’in Kutsal Göz Tapınağ

Yolculuğumuzun bitiminde; Ho Chi Minh’teki otelimize (Ace Hotel Ben Tkanh) yerleştik. Bu noktada aramıza dört arkadaşımız daha katıldı. Böylece gezi ekibimizin sayısı sekize yükseldi. Laos vize işlemleri için pasaport ve iki adet fotoğrafımızı da otelde buluştuğumuz Vietnam’lı tur şirketi görevlisine teslim ettik. Söz konusu tur şirketi ile gezinin planlanması esnasında internetten kontak kurmuş ve anlaşma sağlamıştık.

***

Bu işlemlerden sonra Ho Chi Minh’te gezip görülecek yerler için şehir turumuza yürüyerek başladık. Ho Chi Minh’in diğer bir adı, Saygon.

Ho Chi Minh

Ho Chi Minh

Yeniden Birleşme/Başkanlık Sarayı, Savaştan Kalanlar Müzesi/Savaş Suçluları Müzesi, Tarihi Merkez Postane, Notre Dame Katedrali, Çin Mahallesi ve Binh Tay Pazarı, Thien Hau Tapınağı, Giac Lam Tapınağı, Bui vien Cd. Pham Ngu Lao Cd. Dong Khoi cd. Nguyen Hue cd. Ville Oteli/Halk Komitesi binası, Opera Binası, Yeşim İmparator Tapınağı (Çuha Ngoc Hoang ya da Phuoc Hai Tu), gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında kısa bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Ho Chi Minh Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazım işlemleri devam ediyor.)

Gezimiz esnasında yarın yapacağımız Cu Chi Gerilla Tünelleri ve Mekong Delta gezisi için araştırma yapıp her ikisini de içeren bir turu yerel bir acenteden satın aldık.

2’inci Gün, Ho Chi Minh

11 Ekim 2017 Çarşamba günü, oteldeki kahvaltıya müteakip Cu Chi Tünelleri ve Mekong Delta turumuza yerel acente ile başladık. Söz konusu acente anlaştığımız gibi bizi önce küçük bir araçla otelimizden aldı. Bu araç bizi yerel ve diğer ülkelerden gelen turistlerin de bulunduğu otobüse transfer etti.

Yerel acentenin rehberinin İngilizce olarak anlattığı bilgiler ile birlikte Cu Chi Tünellerine doğru hareket ettik. Tünellere ulaştıktan sonra yine yerel rehberimizin eşliğinde Vietnamlıların Amerikalılara karşı verdiği mücadelenin ve gerilla savaşlarının yapıldığı yerleri gezdik. Fiili gösterilerin yanında bizzat kendimiz de bazı yerlerde fiili olarak olayı deneyimleyerek yaşanan duyguları hissetmeye çalıştık.

Cu Chi Gerilla Tünelleri

Cu Chi Gerilla Tünelleri

Bu tünellerdeki gezinin ardından Mekong Nehri’nin, tüm Güneydoğu Asya ülkelerini geçtikten sonra Güney Çin Denizine dökülürken oluşturduğu devasa Mekong Deltasına doğru hareket ettik.

Öğlene doğru deltaya ulaştık ve yerel bir restoranda öğle yemeğimizi yedik. Ardından büyük bir tekneye geçtik. Tekne ile Deltadaki yaşamı, rehberimizin verdiği bilgiler eşliğinde gözlemlemeye çalıştık. Cai Be Kasabası, Cai Be Çiçek Pazarı/Yüzen Çarşı, An Binh Adası, Vinh Long Kasabası, My Tho Kasabası, Can Tho, söz konusu deltada gezip görülecek başlıca yerler. Söz konusu yerlerin bazılarını gördükten sonra saat: 18.00’e doğru Ho Chi Minh’e döndük. Tur bitiminde Ho Chi Minh’teki şehir turumuza devam ettik.

Mekong Delta

Mekong Delta

Cu Chi Tünelleri ve Mekong Delta turumuzla birlikte Güney Vietnam gezimizi tamamlamış olduk. Yatmadan önce Laos vizelerimizin işlendiği pasaportlarımızı da Vietnamlı acente görevlisinden, otelimizde teslim aldık.

3’üncü Gün, Hue

12 Ekim 2017 Perşembe günü, otelimizdeki kahvaltının ardından otel aracılığıyla kiraladığımız araçlarla havaalanına transfer olduk. Ardından saat: 09.20’de, Air Asia Hava Yollarına ait uçakla, Ho Chi Minh Hava Limanı’ndan, Vietnam’ın eski başkenti Hue Hava Limanı’na hareket ettik. Bir saat 20 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından, saat: 10.40’da Hue Hava Limanı’na ulaştık. Hava Limanında, otelimizin aracı ve görevlileri vasıtasıyla karşılandık ve otelimize transfer olduk. Yol boyunca etrafı gözlemlemeye başladık. Böylece Orta Vietnam gezimiz de başlamış olduk.

Thai Hoa Sarayı (Yüce Barış)

Thai Hoa Sarayı (Yüce Barış)

Otelimize (Hong Thien Ruby Hotel) yerleştikten sonra Hue’ede gezilip görülecek yerler ile çevresini gezmeye başladık. Söz konusu geziyi, otelden ayarladığımız bir minibüs vasıtasıyla yaptık. Aynı minibüsü yarın yapacağımız etkinlikler için de şoförüyle birlikte kiraladık. Bu arada şoförümüz aynı zamanda rehberimiz de oldu.  Anıtlar Kompleksi, Yasak Mor Şehir, Tran Binh Dai ve Tran Hai Hanh Kalesi ve de surları, Thai Hoa Sarayı (Yüce Barış), Truong Sanh ve Dien Tahi Hoa Sarayı (Yüce uyum), Thien Mu (Kutsal Kadın), Hu Tapınakları, Parfüm nehri, Ngu Bin dağları, Thien Hu Tapınağı, Tu Dam ve dört kuleli Dieu De tapınakları, Vietnam’ın eski başkenti ve de bir İmparatorluk Şehri olan Hue’de; gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında kısa bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Hue Gezilecek Yerler Hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor.)

Hue’nin gece yaşantısını da gözlemledikten sonra yarın yapacağımız geziler için enerji toplamak ve dinlenmek maksadıyla otelimizde istirahate çekildik.

4’üncü Gün, Hoi An > Da Nang

13 Ekim 2017 Cuma günü, otelimizdeki kahvaltının ardından dünkü aracımızla, eski başkent Hue’nin 290 km. güneydoğusunda yer alan Hoi An’a doğru hareket ettik. Yol üzerindeki tarihi yerleri gezdik. Orta Vietnam’ın muhteşem doğa güzelliklerini seyrettik.

Hoi An Tarihi Evleri

Hoi An Tarihi Evleri

Hoi An’a ulaştıktan sonra Hoi An ve çevresini gezdik. Çin ve Japon Mahalleleri, Japon Köprüsü, Tarihi Evler, varlıklı ailelerin mabedleri, Fujian, Cu Dai sahili, Merkez Pazarı, Hoi An’da  başlıca gezip görülecek yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında kısa bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Hoi An Gezilecek Yerler hakkında bilgiler için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor.)

Hoi An gezimizin ardından aynı gün akşama doğru Da Nang’a geçtik ve gece konaklayacağımız otele yerleştik. Otele yerleşmeye müteakip kendimizi Da Nang’ın sahillerine attık. Kimimiz yüzdü, kimimiz sahildeki kumsalın üzerinde çıplak ayaklarla yürüdü, kimimiz de dalgalarla boğuştu. Yani yoğun ve yorucu bir günün ardından keyifli saatler geçirdik. Akşam da güzel bir İtalyan Restoran bulup keyif dolu akşam yemeği ile Orta Vietnam gezimizi tamamladık.

5’inci Gün, Hanoi

14 Ekim 2017 Cumartesi günü, sabahın erken saatlerinde saat:06.30’da Da Nang Hava Limanı’ndan, Vietjet Aviatin havayolları uçağıyla Vietnam’ın başkenti Hanoi Hava Limanı’na uçtuk. Bir saat 15 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat: 07.45’de Hanoi Hava Limanı’na ulaştık. Yerel halkın kullandığı, havaalanı Hanoi ulaşım araçlarıyla otelimize transfer olduk. Yolculuk esnasında her zaman yaptığımız gibi çevreyi seyrederek gezeceğimiz bu bölge ile izlenimler edinmeye çalıştık. Böylece Kuzey Vietnam gezimiz de başlatmış olduk.

Otelimize (Eco Luxury Hotel) yerleştikten sonra Hanoi’de gezip görülecek yerler ile çevresini gezmeye başladık. Bu geziyi de otelimizden ayarladığımız bir minibüsle gerçekleştirdik. Bu arada yarın yapacağımız iki gün bir gecelik Halong Bay körfezi tekne turunu da otelimizden ayarladık.

Van Mieu/Literatür Tapınağı,

Van Mieu/Literatür Tapınağı,

Hoan Kiem Gölü, Than Long cd. (36.cd.), Hang Duong (şekerci) ve Hang Bac (gümüşçü) cd. Nha Chung (limon çayı) cd. Saint Joseph Gotik Katedral, Dong Xuan ve Hang Be yerel pazarlar, Nguyen Sieu sk. Ba Dinh Meydanı, Ho Chi Minh Müzesi ve Başkanlık Sarayı, Hanoi Kalesi, Chua Mot Cot (Tek stun) Tapınağı, Kablumbağa Kulesi, Van Mieu/Literatür Tapınağı, Güzel Sanatlar Müzesi, Etnoloji Müzesi, Kadınlar Müzesi, Tarih Müzesi, Devrim Müzesi, Old Squara, Dia Hoi, Ho Tay (Batı) Gölü başkent Hanoi’de gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında kısa bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Hanoi Gezilecek Yerler hakkında bilgiler için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor.)

Hanoi enerjisi çok değişik olan bir şehir. Akşam hava karardıktan sonra, Hoan Kiem Gölü etrafında, Hanoi’de yeteneği olan herkes, değişik kişisel performanslar sunuyor. Gölün etrafı adeta bir karnaval ve eğlence alanı haline geliyor. Şarkı söyleyenler, dans edenler, değişik türden müzik enstrümanı çalanlar, resim yapanlar, ip atlama yarışı yapanlar, portre resim çizenler, dövüş sporları gösterisi yapanlar, taklit yapanlar ve saire… Bu yazdıklarımızı kişisel olarak yapanlar olduğu gibi grup halinde yapanlar da var.

6’ıncı Gün, Hanoi

15 Ekim 2017 Pazar günü, Otelimizdeki kahvaltının ardından, tekne ile yapacağımız bir gece iki günlük Halong Bay körfez turumuza başladık. Anlaştığımız acente bizi otelimizden araç ile aldı. 130 km. mesafedeki Halong Körfezi’ne gitmek üzere yola çıktık. Körfeze yaklaşmak üzereyken tur acentemiz, hava muhalefeti nedeniyle tüm turların, hükümet tarafından iptal edildiğini bize bildirdi. Acentemiz bizi tekrar otelimize bıraktı.

Halong Bay Körfezi

Halong Bay Körfezi

Otelimizden tekrar yeni odalarımızı aldık. Tur için ödediğimiz paraların da tamamı bize sorunsuz iade edildi. Hanoi gezimize dün kaldığımız yerden devam ettik. Söz konusu gezimizin konusu, ağırlıklı olarak dünya çapındaki markaların outlet satış mağazaları oldu. Taklit mi yoksa defolu mu olduğunu pek anlayamadığımızdan bu türden alımları yapmakta tereddütte düştük. Daha çok giyinip, prova edip bıraktık. Hiçbirisi de Türkiye’deki orjinalleri gibi rahat ve konforlu değildi.

Tur iptal edilmeseydi acentenin hazırladığı program dahilinde teknedeki ve körfezdeki etkinliklerimizi yapacaktık. Kanolarla gezilebilecek çeşitli mağaralardan; Sung Sot, Hang Luon, Thien Cung, Hang Hanh ile Çat Ba Adası ve de doğanın bize sunacağı eşsiz manzaralar vs. gezip görülecek yerler arasındaydı. Akşam yemeği ve mehtap seyrine müteakip geceleme Halong Körfezi’nde (Vietnam) teknede olacaktı.

Körfez turu iptal edilince Vietnam’ın kuzeyinde, Çin ile Vietnam sınırında bulunan, Sapa bölgesine gitmeyi düşündük. Ancak zaman yetersizliğinden dolayı vazgeçtik. Geceyi yine aynı otelimizde geçirdik.

7’inci Gün, Hanoi

16 Ekim 2017 Pazartesi günü Hanoi’deki üçüncü günümüzün bitiminde saat: 18.50’de Hanoi Hava Limanı’ndan, Lao Airlens Havayolları’nın uçağıyla Laos’un Luang Prabang kenti Hava Limanı’na hareket ettik. Bir saatlik uçak yolculuğunun ardından saat: 19.50’de Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki altıncı ülkesi olan Laos’un Luang Prabang Hava Limanı’na ulaştık.

Vietnam Nerede ve Vietnam Gezi Notları başlıklı yazıyı burada bitirirken, 30 Eylül-31 Ekim 2017 tarihleri arasında yaptığımız 32 günlük Güneydoğu Asya Gezisi içerisinde Vietnam’dan sonra yaptığımız Laos gezisinin gezi notları da buradan başlayacaktır. Söz konusu gezinin gezi notları aşağıda linki verilen yazı da yer almaktadır.

  • Laos Gezi Notları için tıklayınız…(Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor.)