ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Taksime Nasıl Gidilir, Taksim Nerede | Gezi Bilgileri

Taksime Nasıl Gidilir, Taksim Nerede

Taksime Nasıl Gidilir, Taksim Nerede başlıklı bu yazımızda; Taksim hakkında bilgi, Taksim nerede ve Taksime nasıl gidilir gibi soruların cevabı ile Taksim gezilecek yerlerin isimleri kısa olarak yer almaktadır.

Taksim Hakkında Bilgi

Dünya’daki büyük metropol kentlerin tamamında büyük bir şehir meydanı vardır. Bu meydanlar, kent halkının ortak kutlama alanları konumundadır. O şehrin insanları; ortak sevinçlerini, protesto ve gösterilerini, çoğu resmî törenlerini bu alanlarda gerçekleştirir.

Türkiye’de; Sivas Cumhuriyet Meydanı, Sinop Hükümet Meydanı, Van Beşyol Meydanı, Amasya Yavuz Selim Meydanı, Bursa Demokrasi Meydanı sözünü ettiğimiz meydanların başlıcalarıdır.

Yurt dışında; Porto Ribeira Meydanı, Lizbon IV Pedro Meydanı, Zürih Bahnhofstrasse bu blogda yer alan bazı önemli meydanlardır.

Taksim Meydanı

Taksim Meydanı

Her ne kadar eski popülerliğini kaybetse de Taksim de İstanbul için böyle bir yer diyebiliriz. İstanbul büyüdükçe ve büyük bir kozmopolit kent olmasıyla birlikte İstanbul’da Taksim gibi birçok popüler alanlar ve caddeler oluşmaya başladı. Bir de Taksim’de ki kutlamalarda nahoş olayların ve adli olayların artmasıyla birlikte İstanbullular kendilerine yeni yeni alanlar oluşturmaya başladılar.

Taksim Nerede

Taksim, İstanbul’un Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. İstanbul’un önemli üç ilçesi olan Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu’nu birbirine bağlayan geçiş yollarının kesiştiği bir noktada olması, destinasyon açısından önemini bir kat daha artırıyor. Beyoğlu ve Taksim’in yerini teferruatlı olarak haritada incelemek için tıklayınız…

Taksim'in Haritadaki Yeri

Taksim’in Haritadaki Yeri

Taksime Nasıl Gidilir

Taksim nerede sorusuna ve Taksim hakkında kısa bilgi verdikten sonra Taksime nasıl gidilir ondan da kısaca bahsedelim. İstanbul’da çoğu belediye otobüsünün ilk kalkış ve son durağı olan Taksim’e İstanbul’un birçok yerinden toplu taşıma aracı var. Kadıköy, Bostancı, Bakırköy, Zeytinburnu ve benzeri yerlerden sarı dolmuş taksi ile de ulaşmak mümkün. İstanbul trafiğinin yoğunluğunu düşünürsek, Taksim’e ulaşmanın en iyi yolu, Yenikapı-Hacıosman metrosunu kullanmak en mantıklı olanıdır. Söz konusu metro hattının Taksim istasyononda inildiğinde Taksim’e ulaşılabiliyor.

Taksime Nasıl Gidilir, 2018 Yılı İstanbul Metro Haritası

Taksime Nasıl Gidilir, 2018 Yılı İstanbul Metro Haritasında

Yenikapı-Hacıosman metro hattına; Kadıköy-Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattını kullanarak gelindiğinde Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu duraklarından, Atatürk Havaalanı-Yenikapı metro hattıyla gelindiğinde Yenikapı istasyonundan, Gebze-Halkalı Marmararay hattı ile gelindiğinde Yenikapı istasyonu’nundan ulaşılabilir. Bağcılar-Beşiktaş tramvay hattından gelindiğinde ise Kabataş-Taksim Finüküler hattı vasıtasıyla, Taksim’e rahatlıkla ulaşılabilir. İstanbul metro hatları için tıklayınız…

Taksim nerede ve Taksime nasıl gidilir hakkında bu çok kısa bilgilerden sonra Taksim gezilecek yerlerin isimlerini verebiliriz. İsmini Meydandaki su taksim deposundan alan söz konusu bölgede, Taksim gezilecek yerler listemize dahil edebileceğimiz birçok tarihi yapı, tarihi eser ve tarihi yer var.

Taksim Gezilecek Yerler

Tarihi yer olarak da önemli bir konuma sahip olan Taksim’de; Taksim Meydanı, Cumhuriyet Anıtı, Maksem, Tarihi Su Deposu, Gezi Parkı, Topçu Kışlası, İstiklal Caddesi, Sıraselviler Caddesi, Surp Hovhan Vosgeperan Kilisesi, Aya Triada Kilisesi, Özel Zapyon Lisesi, Esayan Kız Ermeni Lisesi, Tarlabaşı, Harbiye, Taksim gezilecek yerler listesine dahil edebileceğimiz başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında kısa bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

Cevapla