ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Tophaneye Nasıl Gidilir, Tophane Gezi Rehberi | Gezi Bilgileri

Tophaneye Nasıl Gidilir, Tophane Gezi Rehberi

Tophaneye Nasıl Gidilir ve Tophane Gezi Rehberi başlıklı bu yazıda, Tophane gezilecek yerlerin ismi ile birlikte; Tophane nerede ve Tophaneye nasıl gidilir, Tophanede ne yenir, Tophane gece hayatı ve benzeri soruların cevabı, Tophane gezi rehberi niteliğinde çok kısa olarak yer almaktadır.

Tophane Nerede

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Tophane, hem Marmara Denizi ve İstanbul Boğazına hem de Haliç’e kıyısı olan İstanbul’un gözde ilçelerinden Beyoğlu’nun bir semtidir. Bu semt, özellikle Osmanlı döneminin silah sanayi merkezi olması nedeniyle dikkat çekiyor. Tophane nerede sorusunun daha detaylı cevabı için tıklayınız…

Tophaneye Nasıl Gidilir

İstanbul trafiğinin yoğunluğunu düşünürsek, Tophane’ye ulaşmanın en önemli yolu raylı sistemler ve deniz ulaşımıdır. Adalar, Bostancı, Kadıköy ve Üsküdar ile diğer sahil semtlerinden Karaköy Rıhtımına ve Kabataş’a gelen birçok feribot ve deniz ulaşım aracı var.

Tophaneye nasıl gidilir için alternatifler: 2018 Yılı İstanbul Metro Haritası

Tophaneye nasıl gidilir için alternatifler: 2018 Yılı İstanbul Metro Haritası

Deniz ulaşım araçları ile Karaköy’e ya da Kabataş’a ulaşılabilir. Ardından 15 dakikalık bir yürüyüşten sonra ya da Bağcılar-Cevizlibağ-Kabataş tramvay hattı ile her iki noktadan, Tophane’ye gelinebilir. Söz konusu tramvay hattına; Avcılar-Beylikdüzü-Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs hattını kullanarak gelindiğinde, Zeytinburnu ya da Cevizlibağ duraklarından aktarma yapılabilir. Yine aynı tramvay hattına, Halkalı-Gebze tren hattını kullanarak gelindiğinde ise Sirkeci’den aktarma yapılabilir.

Kabataş’a ulaşmanın bir başka yolu, Yenikapı-Hacıosman metrosunu kullanmak. Söz konusu Metro ile Taksim’e gelindikten sonra Taksim’den Kabataş’a Finüküler ile 2-3 dakikada ulaşabiliyor.

Tophane Tarihi ve Tophane Hakkında Bilgi

1453-1470 yılları arasında, İstanbul’un fethi sırasında topların önemini gören Fatih Sultan Mehmet, Tophanede ilk olarak Tophane-i Amire’yi inşa ettirmiş. Böylece Tophane, Osmanlı İmparatorluğu döneminde savunma sanayi için ilk top döküm tesisleri olarak tarihe geçmiş.

1481-1512 yıllarında, II. Beyazıt Han döneminde, Tophane-i Amire’nin bünyesine bir de kışla eklenmiş. Bu nedenle Tophane-i Amire, aynı zamanda Osmanlı savaş endüstrisine yönelik yapıların da öncülüğünü yapmış.

Kronolojik sıraya göre Tophane Tarihi ve Tophane Hakkında detaylı bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Tophane Tarihi ve Tophane Hakkında Bilgi için tıklayınız…
Tophane’de Ne Yenir, Tophane Gece Hayatı

Tophane gezisinde yapılacak bu türden etkinlikler için, burada, çok da ahım şahım bir yerler yok. Ancak Beyoğlu’nun en önemli semtlerinden biri olan Karaköy’de, birçok değişik yiyecek ve içecek mekanları mevcuttur. Karaköy’de, her damak zevkine uyan birçok restoran, kafe, bar ve pastahane bulunmaktadır. Söz konusu yerler Tophane Meydanına da oldukça yakındır.

Tophane Meydanı

Tophane Meydanı

Daha kapsamlı bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazının ilgili bölümünde yer almaktadır.

Tophane Gezilecek Yerler

Tophane’nin tarihi birikimi ve tarihi geçmişi nedeniyle, Tophane gezilecek yerler listesine dahil edilebilecek birçok kültürel varlık, tarihi mekân, tarihi eser, tarihi yer, tarihi bina ve tarihi yapı mevcut. Tophane-i Amire Binası, Kılıç Ali Paşa Cami ve Külliyesi, Tophane Meydan Çeşmesi, Tophane Kasrı, Tophane Cami / Nusretiye Cami, Tophane Saat Kulesi, Sanatkârlar Parkı ve Cihangir Cami, Tophane’de gezilecek başlıca yerlerdir. Söz konusu yerler hakkında kısa bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Tophane Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…

Tophane gezilecek yerler ve görülmeye değer yerlerin gezilmesi Beyoğlu gezilecek yerler, Taksim gezilecek yerler, Karaköy gezilecek yerler, Galata gezilecek yerler ile birlikte bir bütün olarak gezildiğinde daha anlamlı olur diye düşünüyoruz. Söz konusu gezilecek yerler hakkında bilgiler de aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda mevcuttur.

  • Galata Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız… (Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)
  • Taksim Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…
  • Karaköy Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız… (Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)
  • İstiklal Caddesi Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız… (Yazım işlemleri devam ediyor)
Beyoğlu Gezi Bölgeleri

Beyoğlu Gezi Bölgeleri

Cevapla