ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Tanzanya Gezilecek Yerler, Tanzanya'ya Nasıl Gidilir | Gezi Bilgileri

Tanzanya Gezilecek Yerler, Tanzanya’ya Nasıl Gidilir

Tanzanya Gezilecek Yerler ve Gezi Notları yazımızda; Tanzanya nerede, Tanzanya hakkında bilgi, Tanzanya’ya nasıl gidilir, Tanzanya gece hayatı, Tanzanya hava durumu ve Tanzanya iklimi, Tanzanya’ya ne zaman gidilir, Tanzanya gezilecek yerler ve Tanzanya gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri soruların cevabı çok kısa olarak yer almaktadır.

Söz konusu sorular ve Tanzanya hakkındaki diğer tüm konular hakkında daha kapsamlı bilgiler ise Tanzanya Gezi Rehberi yazımızda yer almaktadır.

Öncelikle Tanzanya nerede sorusunun kısa cevabı ile Tanzanya gezilecek yerler ve Tanzanya gezi notlarımıza başlayalım. Hemen ardından da çok kısa bir Tanzanya hakkında bilgi verelim.

Tanzanya Nerede

Yeni başkenti Dodoma olan Tanzanya, Afrika’nın orta doğusunda ve Hint Okyanusu batı kıyısında yer almaktadır.

Tanzanya'nın Haritadaki Yeri

Tanzanya’nın Haritadaki Yeri

Doğusunda Hint Okyanusu, batısında Kongo, kuzeyinde Kenya ve Uganda, kuzeybatısında Rwanda ve Burundi, güneyinde Malawi ve Mozambik, güneybatısında Zambiya yer alıyor.

Tanzanya Hakkında Bilgi

Başkent Dodoma olmakla birlikte eski başkent Darüsselam Tanzanya’nın en büyük ve en önemli kentidir. Arusha, Kigoma, Tanga, Bagamoya ve Mnanza ise Tanzanya’nın diğer önemli şehirlerinin en başında yer almaktadır.

Resmi adı Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti olan söz konusu ülkede en yaygın dinin Hristiyanlık ardından ise İslamiyet ve diğer mezhepler yer almaktadır.

Tanzanya’ya nasıl gidilir

Çok kısa Tanzanya hakkında bilgi verdikten sonra kısaca Tanzanya’ya nasıl gidilir ondan da bahsedelim. Tanzanya’ya Türk Hava Yolları’nın Türkiye’den direk uçuşları var. Daha ekonomik olan aktarmalı uçuşlarla da gidilebilir. Komşu ülkelerinden karayoluyla da gidilebilir. Biz Tanzanya’ya Kenya’dan kara yolu ile gittik. Yol maceramız ve nasıl gittiğimiz aşağıda Tanzanya gezi notları bölümünde yer almaktadır.

Tanzanya Hava Durumu Ve Tanzanya İklimi

Tanzanya ekvator kuşağı ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle ılıman bir iklime sahiptir. Güney yarım kürede yer alması nedeniyle mevsimler bizdekinin tam tersi durumdadır. Bizde sonbahar iken o bölgede ilk bahardır. İklimin ılıman olması nedeniyle her mevsimde gidilebilir. En uygun mevsim onların ilkbahar başlangıcı olan Eylül ayı olabilir.

Tanzanya Gezi Rotası ve Tanzanya Gezi Notları

Tanzanya gezi notları ve Tanzanya gezi rotası aşağıda linkini verdiğimiz yazıda detaylı olarak fotoğraflarıyla birlikte yer almaktadır.

  • Tanzanya Gezi Notları ve Tanzanya Gezi Rotası için tıklayınız…
Tanzanya Gezilecek Yerler

Tanzanya, özellikle doğası ve kültürel çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Doğa yönünden en dikkat çeken yerleri, Serengeti ve Kilimanjaro. Serengeti, doğada ve kendi doğal ortamında yaşayan yüzlerce canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Kilimanjaro ise Ekvator çizgisinin hemen güneyinde olmasına rağmen, zirvesinde sürekli kar bulundurun, eteklerinde tropikal bitki türlerinin tamamının yetiştiği, 6010 rakımlı yüksekliği ile Afrika Kıtası’nın en yüksek dağı özelliklerini taşıyor. Doğa ve tarihi yönden öne çıkan yer ise Zanzibar Adası. Söz konusu ada, Avrupa, Afrika,Arap, Hint, İran ve Çin etkileriyle şekillenmiş. Zanzibar’ın diğer öne çıkan en büyük özelliği ise Hint Okyanusu boyunca uzanan sahilleri. Bu giriş notundan itibaren, bizim gezip gördüğümüz Tanzanya gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye ayrı ayrı maddeler halinde devam edelim.

Arusha

Arusha, Kenya’nın başkenti Nairobi’nin 275 km güneyinde yer alıyor. Söz konusu kent, Tanzanya gezilecek yerler listesinde yer alan safarilerden Tanzanzanya’nın kuzeyinde yapılacak olanların başlangıç ve bitiş noktası konumunda bulunuyor.

Arusha Şehir Merkezi

Arusha Şehir Merkezi

Arusha, 20. Yüzyılın başlarında Almanlar tarafından Alman kolonilerinin yönetim merkezi olarak Meru Dağı’nın güney eteğine kurulmuş. Meru Dağı’nın ormanlık ve yeşil eteklerinin etkisiyle bölgede birçok çiftlik ve tarım alanları var. Bu nedenle Tanzanya’nın refah seviyesinin en yüksek olduğu şehir olan Arusha, oldukça durgun ve sakin bir kent. Bu özelliği ile Arusha, Tanzanya’nın başlıca uluslararası diplomasi merkezi durumundadır. Ayrıca Doğu Afrika Topluluğu’nun da fiili başkenti durumundadır.

Ngorongoro Milli Parkı ve Ngorongoro Krater Gölü

Dünyanın en eski ve en büyük büyük krateri olan Ngorongoro Krater Gölü, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Tanzanya gezilecek yerler ve görülmeye değer en önemli bölge. Büyük delik anlamına gelen Ngorongoro Krater Gölü ve çevresini içeren bölge, İnsan ve Biyosfer Rezervi ilan edilerek Milli Park statüsüne alınmış. Söz konusu bölgede, aynı zamanda insan yerleşimine de izin verilmiş. Ancak yaban hayatı içinde koruma statüsü sağlanıyor. Ngorongoro Koruma Alanı, dünyada insanların ve vahşi hayvanların bir arada yaşadığı tek yer olduğu söyleniyor.

Ngorongoro Milli Park Girişi

Ngorongoro Milli Park Girişi

Ngorongoro Milli Parkı ve Ngorongoro Krater Gölü’nde doğal yaşam alanları içerisinde; birçok antilop, zürafa, sırtlan, bufalo, fil, geyik mevcut. Ayrıca Serengeti’den çıkarılan masai kabilelerinin büyük baş ve küçük baş hayvanlarını otlattığı meralar ile söz konusu kabilelerin yaşam yerleri mevcut.

Bizden Tedirgin Olan ve Karnını Doyurmaya Çalışan Zürafa

Bizden Tedirgin Olan ve Karnını Doyurmaya Çalışan Zürafa

Söz konusu bu bölgede safari esnasında araçtan inmenin de yasak  yasak olduğunu aynı zamanda rehberlimizi de yapan şoförümüz söyledi.

Oldupai Gorge

Oldupai Gorge paleoantropoloji bölgesi, insanoğlunun beşiği olarak adlandırılıyor. Kazı çalışmalarının uzun süredir devam ettiği söz konusu bölgeden birçok kalıntı çıkarılmış. Erken insan evrimini anlamamız için gerekli olan birçok kalıntı var. Bahse konu kalıntılar, cinsleri ve tarih sırasına göre açıklamalarıyla birlikte sergileniyor.

Gezi esnasında rehberimizden öğrendiğimiz bilgilere göre söz konusu kazıları, İngiliz bir bilim kadını başlatmış. Bu bilim kadını, ömrünü buraya adadığını, kazılar sırasında burada evlendiğini, üç çocuğunu da kazılar sırasında burada doğurduğunu ve büyüttüğünü yine rehberimizden öğrendik. Bu durum bizi hem şaşırttı hem de düşündürdü.

Serengeti Milli Parkı

UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Serengeti Milli Parkı, Afrika’nın en önemli ekosistemlerinden biri. Aynı zamanda Tanzanya gezilecek yerler listesinde de ilk sırada yer alıyor. Bu bölgede yapılan safariler sırasında burada bulunan birçok canlıyı görme imkânı bulunuyor.

Uçsuzbucaksız Serengeti Düzlüklerinin Başlangıcı

Uçsuzbucaksız Serengeti Düzlüklerinin Başlangıcı

Bir milyondan fazla Afrika Antilobunun, binlerce zebra ve ceylandan oluşan dünyanın en büyük otçul hayvan topluluklarının göçünün, Serengeti’nin uçsuz bucaksız ovalarında gerçekleştiği söyleniyor. Daha yeşil otlaklar bulabilmek ve türlerini devam ettirebilmek için inanılmaz yollar kateden bu sürülerin peşinde yine beslenmek isteyen yırtıcı hayvanları da görebilmek mümkünmüş. Serengeti, çok sayıda hayvan türünün yanı sıra büyük kediler olarak adlandırılan aslan, çita ve leopar popülasyonuna da sahipmiş.

Serengeti Milli Park içerisindeki yerleşim yerleri ve bu bölgede yaşayan Masai kabileleri bölgeden çıkarılarak başka yerlere, genellikle de Ngorongoro Koruma Alanı’na yerleştirilmiş. Serengeti Milli Parkı’nda akşam yemekleri ve konaklamalar genellikle çadır kamplarında yapılıyor.

Masailer

Masai kabile ziyaretleri Tanzanya gezilecek yerler listesindeki en  önemli etkinliklerden birisi. Afrika’nın hemen hemen her yerinde olduğu gibi bu yerel kabilenin yaşamını da görmek için kabile şefine bir miktar para ödenmesi gerekiyor

Masaili Kadınlar

Masaili Kadınlar

Masailerin yaşam alanları, yabani hayvanların saldırılarından korunmak için etrafı çalı ve tiken benzeri bitkilerle kapanmış. Ziyaret esnasında, yaşam alanlarına girildiğinde, kadınlı erkekli kalabalık bir grup, ziyaretçilerini yerel danslarla karşılıyor. Daha sonra da zıplamalı yerel danslarına, misafirlerini de davet ederek, hep birlikte dans ediliyor.

Dans gösterilerinin ardından misafirlerini ikişerli gruplara ayırıyorlar.  “İngilizce konuşan” yerel rehberlerle tek göz olan çalı ve çamurdan yapılmış kulübemsi mütevazi evlerini, misafirlerine gezdiriyorlar. Yaşam şekilleri ile geleneklerini, örf ve adetlerini misafirlerine anlatıyorlar.

Masailerin Mütevazi Evleri

Masailerin Mütevazi Evleri

Manyara Milli Parkı ve Manyara Gölü

Önce park girişinde  ziyaretçilere kısa bir brifing veriliyor. Söz konusu birifingde,  parktaki eko sistem, bitki ve hayvan çeşitleri hakkında bilgilendirme yapılıyor. Muhteşem manzaralar sunan Rift Vadisi ile birlikte Manyara Gölü çevresinde yer alan Manyara Milli Parkı’nda; çok sayıda aslan, fil, zürafa, bufalo, su aygırı, maymun var. Ayrıca hayvan türlerinin yanı sıra, özellikle de göl civarında binlerce kuş çeşidi bulunuyor.

Yüzlerce Maymunun Bir Arada Olduğu Yer ve Safari Araçları

Yüzlerce Maymunun Bir Arada Olduğu Yer ve Safari Araçları

Safari esnasında koyun sürüsü gibi bir arada bulunan yüzlerce maymunu,  bataklığa batmış ve bataklıktan çıkamayan, ve de ölümü bekleyen bufaloları,  değişik renk ve türdeki kuşları görme imkanı var.

Yine safari esnasında, söz konusu parkın ormanlık alanında ilerlerken sık çalılıkların arasından aracınızın önüne çıkan fil ve yavrularını, ağaçların arasına saklanmış olan aslanlar da her an görünebilir.

Dar Es Selam

Arusha kentinin 625 km güney doğusunda ve Hint Okyanusu’nun batı kesiminde yer alan Dar Es Selam, Tanzanya’nın eski başkenti. Aynı zamanda Tanzanya’nın en büyük kenti de olan söz konusu şehir, oldukça kozmopolit bir yapıya sahip. Afrika kültürünü ve yaşayışını her yerinde hissettiren Dar es Salam, sahilleriyle de ünlü bir kent.

Zanzibar, Dar Es Selam’a oldukça yakın. Vapurla yaptığımız iki saatlik bir yolculuğa müteakip; Hint Okyanusu’nun muhteşem sahilleri ile ünlü olan adasına yani Zanzibar’a ulaştık.

Zanzibar

Zanzibar, sahilleri ve masmavi sularıyla ünlü. Aynı zamanda Tanzanya gezilecek yerler listesinde hem deniz tatili hem de kültürel gezi yapılacak kendine has, kendi karakteri olan bir yer. Tarihi de oldukça eskilere dayanıyor. Bitki çeşitliliği ve görsel çeşitlilik de oldukça fazla.

Kaldığımız Otelin Sahili

Kaldığımız Otelin Sahili

Gel-git nedeniyle Hint Okyanusu sahilindeki sular öğlene doğru  iyice çekilebiliyor. Bu durum gerçekleştiğinde küçük balıkçı ve gezi teknelerinin tamamı karaya oturuyor. Yerel halk ise bunu fırsata çeviriyor. Çekilen okyanusun bıraktığı balık, kalamar, midye ve benzeri deniz ürünleri genelde çocuk ve kadınlar tarafından toplanıyor. Balıkçılar ise karaya oturmuş teknelerini ve ağlarını onarıyor.

Genellikle akşama doğru okyanus kabarmaya ve suları boşalan sahil, okyanusun suları ile hemen dolmaya başlıyor. Turistler ve yerel halk da bu yeni durumda kendilerini okyanusun serin sularına bırakıyor. Bu güzel adada, deniz güneş ve kumun keyfi çıkarılabilir, akşam da gün batımının görkemi yaşanabilir. Sahilde bol bol yürüyüşler yapılabilir. Adanın kuzey doğusunda yer alam Mnemba Adası’na tekne turu yapılabilir.

Mnemba Adası

Mnemba Adası

Söz konusu adada yerleşim yok, suyu da tertemiz ve masmavi. Deniz dibinde ise rengarenk balıklar ve deniz canlıları ile dolu. Deniz gözlükleri kullanarak, hiçbir yerde bulamayacak denizin iç muazzam görüntüleri tüm detayı ile seyredilebilir.

Adada bir çok baharat çiftliği var, buralara gidilip baharatlarla ilgili bilgi toplanabilir. Stone Town diye adlandırılan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan eski şehrin dar sokaklarında aylak aylak dolaşıp, bir çok değişik fotoğraf çekilebilir.

Zanzibar Stone Town

Zanzibar Stone Town

Adanın bu bölgesinde yer alan Fredy Mercury’nin evini görülebilir.

Diğer Tanzanya Gezilecek Yerler

Geziye çıkmadan önce yapmış olduğumuz çalışmalardan ve gezi esnasında edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrendiğimiz, ancak zamanımızın kısıtlı olması nedeniyle bizim gidemediğimiz, Tanzanya’da gezilip görülmesi gereken başka yerler de mevcut.

Çok sayıda hayvan türünün olduğu Serengeti Ulusal Parkı, 5.895 metre rakımı ile Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjora Dağı ve Milli Parkı, yeni başkent Dodoma, uzak bir konumda bulunan el değmemiş vahşi bir yaşama sahip Katavi Milli Parkı, Afrika’nın en büyük ve Dünya’nın ise en büyük ikinci tatlı su gölü olan Victor’a Gölü, Tanzanya’da başlıca gezip görülmesi gereken diğer yerler.

***

Tanzanya gezilecek yerler ve Tanzanya gezi notları yazımızda çok kısa olarak bahsettiğimiz aşağıdayer almayan ancak bu yazı ile ilgili olabileceğini düşündüğümüz; Tanzanya Nerededir, Tanzanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Tanzanya’nın Tarihi, Tanzanya’ya Nasıl Gidilir, Tanzanya’da Hava Durumu ve Tanzanya’ya Ne zaman Gidilir,Tanzanya’da Nerede Kalınır, Tanzanya’da Ne Yenir, Tanzanya Mutfağı, Tanzanya’da Ne Yapılır, Tanzanya Gece Hayatı, Tanzanya Festivalleri, Tanzanya’dan Ne alınır ve benzeri tüm sorular hakkında detaylı bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz Tanzanya Gezi Rehberi yazımızda yer almaktadır. Söz konusu yazıya linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Tanzanya Gezi Rehberi için tıklayınız… (Yazım/Yayım işlemleri devam ediyor)

Cevapla