ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Budapeşte Nerede, Budapeşte Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Budapeşte Nerede, Budapeşte Gezi Notları

Budapeşte Nerede ve Budapeşte Gezi Notları başlıklı bu yazı, başlığında belirtilen konular hakkındaki içeriklerle birlikte, Budapeşte gezisi ile ilgili diğer bilgilerin, bu blokta ve internetteki linkleri yer almaktadır. Bu yazıya, ilk olarak Budapeşte nerede sorusunun cevabı ile başlayalım.

Budapeşte Nerede

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Kıt’a olarak Avrupa’da yer alıyor. Budapeşte nerede sorusuna, Macaristan’ı çevreleyen ülke ve yerlerle devam edelim. Bir Orta Avrupa ülkesi olan ve denize sınırı olmayan Macaristan’ın kuzeyinde; Slovakya, batısında; Avusturya ve Slovenya, güneyinde; Hırvatistan ve Sırbistan, doğusunda; Romanya yer alıyor. Budapeşte nerede sorusunun cevabını daha kapsamlı olarak haritadan incelemek için tıklayınız…

Budapeşte ile Macaristan'ın Haritadaki Yeri ve Komşuları

Budapeşte ile Macaristan’ın Haritadaki Yeri ve Komşuları

Macaristan hakkında genel bilgi, Macaristan’a nasıl gidilir, Macaristan gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri sorular hakkında daha kapsamlı ve geniş bilgilerin yer aldığı Macaristan Gezi Rehberi ile Macaristan Gezilecek Yerler hakkından bilgi aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • Macaristan Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)
  • Macaristan Hakkında Bilgi ve Macaristan Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Budapeşte nerede ve Budapeşte hakkında bu kısa giriş bilgilerinden sonra, bu yazının asıl konusu olan Budapeşte gezi notları bölümüne geçebiliriz.

Budapeşte Gezi Notları

Üç gün süren Budapeşte ve Macaristan gezimizi, 27-29 Nisan 2017 tarihleri arasında ve 10 gün süren Orta Avrupa Gezi Rotası içerisinde yaptık. Söz konusu geziyi, iki kişi olarak gerçekleştirdik. Kendi yaptığımız program dahilinde, bu gezideki tüm organizasyonlarımızı kendi kendimize gerçekleştirdik.

Geziye çıkılmadan önce her gezi öncesi yaptığımız gibi, Budapeşte ve çevresi ile Macaristan hakkında gerekli gezi kitaplarını inceledik. Macaristan’ın sosyal ve kültürel hayatı ile politik durumunu anlatan kitapları okuduk. İnternetten ilgili siteleri ve blogları da inceledik. Tüm bunların sonucunda edinilen bilgilerin kısa kısa gerekli notlarını aldık. Gezip görülecek yerlerin harita incelemesini de yaptık.

Çok kısa olarak Budapeşte nerede ve Budapeşte gezi notları ile ilgili bu kısa girişi yaptıktan sonra Budapeşte Gezi Notlarına buradan itibaren gün gün yazmaya devam edebiliriz.

1’inci Gün, Prag > Cesky Kurumlov /Çekya > Prag > Budapeşte/Macaristan

Budapeşte’ye Çekya’nın başkenti Prag’dan geçtik. Budapeşte ve Macaristan gezimize başlamadan önce gezi programımıza son anda güzel bir Çekya kasabasını dahil ettik. Budapeşte gezisinden önce burayı gezip gördük.

27 Nisan 2017 Perşembe günü, sabahın erken saatlerinde taksi ile otelden otobüs terminaline transfer olduk. Sabah erkenden yerel şehirler arası otobüsle, Prag’ın 175 km güneyinde yer alan ve de Çekya’nın müthiş bir orta çağ kasabası olduğu söylene Cesky Kurumlov’a hareket ettik. Çekya‘nın değerli bir mücevheri olmakla beraber aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer alan bu kasabaya varışa müteakip söz konusu kasabayı yürüyerek iki saat gibi kısa bir sürede gezip gördük. Çünkü çok küçük bir yer. Cesky Kurumlov’da sokaklar, caddeler, evler, doğa ve tarihi binalarıyla, adeta ünlü bir ressamın tablosundan çıkmış gibiydi.

Cesky Kurumlov

Cesky Kurumlov

Bir şeyler içip biraz dinlendikten sonra tekrar otobüsle Prag’a dönüş için otobüsten indiğimiz yere doğru yürüdük.  Söz konusu yere varışa müteakip otobüsü beklemeye başladık. Otobüs geldikten sonra Prag’a doğru yola koyulduk. Böylece Prag ve Çekya gezimizi bitirmiş olduk. Çekya Gezi Notları için tıklayınız…

Prag’a dönüşe müteakip zaman kaybetmeden Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye otobüs bileti baktık. Uygun bir saate biletimizi aldık. Sonra taksi ile otele giderek ilişiğimizi kesip çantalarımızı aldıktan sonra tekrar otobüs terminaline geldik. Saatimiz geldiğinde otobüsümüze binerek Prag’ın 525 km güneydoğusunda yer alan Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye hareket ettik.

***

Prag Budapeşte yolunda Macaristan ve Çekya coğrafyasını, yerleşim yerlerini, doğasını izleyerek yolumuza devam ettik. Yolculuk boyunca Budapeşte gezi programımızı ve gezeceğimiz yerler hakkında nazari bilgilerimizi, ulaşım vasıtalarımızı, tekrar tekrar gözden geçirdik. Geç vakitler Budapeşte’ye ulaştık. Önce otobüs terminalinden şehir merkezine toplu taşıma araçlarıyla gittik. Ardından 2 gece konaklayacağımız, Airbnb’nden kiraladığımız Retro Apartment’deki dairemize gittik. Dairemize geç vakitler yerleşmeye müteakip yorucu bir günün ardından dinlenmeye çekildik.

2’inci Gün, Budapeşte

28 Nisan 2017 Cuma günü,  apartman dairemizde kendi imkanlarımızla bir kahvaltı yaptık. Kahvaltının ardından yürüyerek Budapeşte şehir turuna başladık.

Eski Şehir Buda

Eski Şehir Buda

Kahramanlar Meydanı, Andrassy ve Rakoczi Caddeleri, Opera ve Sinagog Binaları, Budapeşte’nin simgesi sayılan Parlamento Binası, Tuna Nehri ve kıyıları, Erszebet Köprüsü, Balıkçılar Tabyası, Zincirli köprü, Kale ve Mathias Kilisesi, Citadella, Özgürlük heykeli, yaklaşık 150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Budapeşte’de, başlıca gezip görülecek yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Budapeşte Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Yürüyerek yaptığımız Budapeşte gezisinde, bazı yerde oturup Tuna Nehri’ni seyrettik. Bazı yerlerde oturup sokağı seyrettik, gelip geçenlere baktık, yerel halk hakkında bilgi edinmeye çalıştık. Bol bol fotoğraf çektik. Kaplıcaları ve sıcak su havuzlarıyla ünlü bu şehirde, kendi çapında çok ünlü olan tarihi bir açık hava kaplıca havuzu ve sıcak su banyolarının olduğu bir tesise girdik. Budapeşte’nin gece yaşantısını da gezip gördükten sonra akşam yemeğini Tuna Nehri üzerindeki bir gezi teknesinde yedik. Bu nehir gezisinden sonra da otelimizde istirahate çekildik.

3’üncü Gün, Budapeşte > İstanbul

29 Nisan 2017 Cumartesi günü,  apartman dairemizde kendi imkanlarımızla hazırladığımız kahvaltının ardından dairemizi sahibine teslim edip ilişiğimizi kestik. Ardından sırt çantalarımızı kuşanarak Budapeşte sokaklarında yürümediğimiz yerlerde bir süre daha yürüdük. Sonrasında yerel toplu ulaşım aracıyla Budapeşte Havaalanına transfer olduk.

Bilet, bagaj ve uçuş işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının PC332 sefer sayılı tarifeli uçağı ile 12.50’de İstanbul’a hareket ettik. 15.50’de İstanbul’a ulaşmaya müteakip Orta Avrupa gezimiz sona ermiş oldu.

Cevapla