ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Endonezya Malezya Tayland Gezi Programı ve Gezi Rotası | Gezi Bilgileri

Endonezya Malezya Tayland Gezi Programı ve Gezi Rotası

Endonezya, Malezya, Tayland Gezi Programı başlık bu yazı, 33 günlük Endonezya ağırlıklı Güney Doğu Asya gezisinde; gezilebilecek yerleri, gezilecek yerlerin ölçekli olarak haritadaki yerlerini, söz konusu yerler hakkında çok kısa bilgileri, gezilecek yerlerde yapılacak konaklama sürelerini, gezilecek yerler arasında yapılacak olan ulaşım vasıtalarını ve mesafeleri içermektedir.

!!!… Bu gezi, corona virüs nedeniyle, 23 Eylül – 25 Ekim 2020 tarihlerinde yapılamadı. İtalya’nın Cinque Tere bölgesi, Avrupa’nın en ilginç bölgesi olan Kuzey Doğu Avrupa, Fransa’nın önemli turistik bölgelerinden Güney Fransa gezileri gibi…  Oysaki bu gezinin; uçak biletleri alınmış, otel rezervasyonları yapılmış, gezi esnasında yapacağımız bazı etkinliklerin ön rezervasyonları yapılmıştı. Ve de bunlarla ilgili ödemelerin de yüzde yetmişi ödenmişti. Ödediğimiz paraların iade işlemlerini müteakip, ileri bir tarihte gerekli güncellemelerden sonra söz konusu gezi yapılacak…!!!
Endonezya Malezya Tayland Gezi Programı Haritası

Endonezya Malezya Tayland Gezi Programı Haritası

2017 yılında yedi ülkeyi kapsayan Güney Doğu Asya Gezisi ‘nde Tayland ve Malezya‘da vardı. O gezide bu iki ülkede gitmediğimiz yerleri de 2020 yılındaki Endonezya ağırlıklı bu geziye dahil ettik. Bu kısa bilgilerden sonra  Endonezya Malezya Tayland Gezi Programını aşağıda sunuyoruz.

1. Gün, 23 Eylül 2020 Çarşamba, İstanbul > Cakarta / Endonezya

Saat 01.55’te THY ile Endonezya yolculuğumuz İstanbul‘dan başlıyor. 11 saat 40 dk.lık aktarmasız bir uçak yolculuğunun ardından, yerel saat ile 17.35 gibi Endonezya ’nın başkenti Cakarta’ya uçuşumuzu tamamlıyoruz. (İstanbul-Cakarta arasında 4 saatlik bir zaman dilimi farkı var.) Varışa müteakip iki gece konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Ardından kendimizi Cakarta sokaklarına atıp kısa bir keşif turu yapıyoruz. Geceleme Cakarta’da.

2. Gün, 24 Eylül 2020 Perşembe, Cakarta

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası Cakarta şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz. Küçük Endonezya Parkı, Ulusal Müze, Sunda Kelapa Limanı, Wayang Müzesi, Monas (Ulusal Anıt), Pasar Baru, Fatahillah Meydanı, Kota Tua (Eski Kent Bölgesi), Glodok (Çin Mahallesi), Taman Mini Indonesia İndah(Mini Endonezya), Jin De Yuan Tapınağı,  gece hayatı ve alışveriş alanlarıyla ön plana çıktığı söylenen Cakarta’da gezilecek başlıca yerler. Gezi esnasında Bandug’a yapacağımız tren yolculuğunun biletlerini de temin ediyoruz. Geceleme Cakarta’da.

3. Gün, 25 Eylül 2020 Cuma, Cakarta > Bandug / Endonezya

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası yola çıkıyoruz. 3-4 saatlik bir tren yolculuğunun ardından Endonezya ‘nın birbaşka önemli kenti Bandug’a ulaşıyoruz. İki gece konaklayacağımız otelimize yerleşmeye müteakip şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz. Bandug’da gezilecek mimari yapıların tamamı Hollanda sömürge dönemi izlerini taşımaktadır.

Endonezya ’nın en büyük üçüncü kenti olan Bandung, son yıllarda Cava Adası’nın Paris’i olarak anıldığı söyleniyor. Alışveriş merkezleri ve fabrika satış mağazalarıyla ön plana çıktığı da söyleneneler arasında. Lüks oteller, restoranlar ve kafeleriyle de dikkat çeken bu moderne kentte Endonezya ’nın bambaşka bir yönüne şahit olacağız. Gezi esnasında yarın yapacağımız, Tangkuban Parahu Volkanı gezisi esnasında da bilgi topluyoruz.

Oyun ve eğlence parkı Trans Studio Bandung, Bandung’un turizm merkezi Braga Street, içerisinde restoran ve kafelerinde yer aldığı 23 Paskal Shopping Center, fosiller kayalar volkanik kül ve diğer çeşitli jeolojik nesneler ile dikkat çeken Jeoloji Müzesi, sokak yemekçileri ile ön plana çıkan Sudirman Street Day and Night Market, kent meydanı, Bandung’da gezip görülecek başlıca yerler. Gezi esnasında yarın yapacağımız, halen aktif durumda olan Tangkuban Parahu Volkanı gezimiz için de bilgi topluyoruz. Akşam yemeğine müteakip geceleme Bandug’da.

4. Gün, 26 Eylül 2020 Cumartesi, Bandug

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası Bandug gezimize devam ediyoruz. Bandug’da gezip görülmesi gereken en önemli yer Tangkuban Parahu Volkanı. Halen aktif olarak kükürt çıkarmaya devam eden bu volkan Bandug kentinin araçla 25 km kuzeyinde yer alıyor. Bu geziyi yerel ulaşım vasıtaları ya da araç kiralayarak yapabiliriz. Ya da varsa bir tur paketi ile de yapılabilir. Akşam yemeğine müteakip geceleme Bandug’da.

5. Gün, 27 Eylül 2020 Pazar, Bandug > Yogyakarta (Bu bölüm güncellenecek)

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası şehir gezimize öğlene kadar devam edebiliriz. Ardından saat: 13.55’te Wings Air havayollarına ait bir uçak ile  Endonezya ‘nın diğer bir önemli kenti olan Yogyakarta’ya gidiyoruz. Bir saat on dakika sürecek bir uçak yolculuğunun ardından saat 15.10 gibi Yogyakarta havaalanında oluyoruz. Yogyakarta’ya varışa müteakip Havaalanından kiraladığımız aracı teslim alıyoruz. Saat 17.00 gibi havaalanında kısa turcularla buluşuyoruz. Sonrasında iki gece konaklayacağımız otelimize gidip, yerleşiyoruz. Ardından kendimizi Yogyakarta sokaklarına atıp kısa bir keşif turu yapıyoruz. Geceleme Yogyakarta’da.

6. Gün, 28 Eylül 2020 Pazartesi Yogyakarta (Bu bölüm güncellenecek)

Otelimizdeki kahvaltı sonrası şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz. Bu şehir yüzyıllarca birçok krallığa ev sahipliği yapmış. Bu münasebetle tarih ve tapınaklar şehri olarak da oldukça önemli bir kent. Endonezya’nın Bali’den sonra ikinci büyük turizm merkezi ve yine bu ülkenin en büyük şehirleri arasında.

Şehir merkezindeki gezimizin ardından kent merkezinin 16 km kuzeydoğusunda yer alan Prambanan Budist Tapınağı’nı aracımızla giderek ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretin ardından Merapi volkanın ve Gunung Terapi volkanı bölgelerini de gezebiliriz.  Merapi volkanın yamacına kurulu olan Yogyakarta’da, bu iki tapınak ziyareti esnasında Akşam yemeğinin ardından geceleme Yogyakarta’da otelimizde.

7. Gün, 29 Eylül 2020 Salı, Yogyakarta > Dieng Yaylası (Bu bölüm güncellenecek)

Kahvaltı sonrası otel çıkış işlemlerini yapıyoruz. Ardından kiraladığımız araç ile Dieng Yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Bu yayla Yogyakarta’nın 110 km kuzeybatısında yer alıyor. Bu yolun 50’nci km’sinde yer alan dünyanın en büyük Budist tapınağı olan Borobudur’u da yolculuğumuz esnasında gezip görüyoruz.

Beş saatlik bir yolculuğun ardından varışa Dieng’e varışa müteakip bu bölgedeki gezimize başlıyoruz. Dieng Yaylasında göreceğimiz en önemli yerler, Köpüren Çamur Bölgesi (Kawah Sikidang) ve etrafında bulunan Hindu Tapınakları, göller ve değişik manzaralar ile gün batımı. Akşam yemeğine müteakip geceleme Dieng’te otelimizde.

8. Gün, 30 Eylül 2020 Çarşamba, Dieng Yaylası > Yogyakarta > Surabaya (Bu bölüm güncellenecek)

Kahvaltı sonrası otel çıkış işlemlerini yapıyoruz. Ardından kiraladığımız araç ile tekrar Yogyakarta Havaalanına dönüyoruz. Aracı havaalanında teslime müteakip saat: 15.00’da Wings Air havayollarına ait bir uçakla Endonezya ‘nın Surabaya sahil kentine gidiyoruz.  Bir saat on dakika sürecek bir uçak yolculuğunun ardından saat 16.10 gibi Surabaya havaalanında oluyoruz. Varışa müteakip Surabaya Havaalanından kiraladığımız aracı teslim alıyor ve gezimize başlıyoruz.

Sarubaya’ı Madura Adasına bağlayan 8 km uzunluğundaki Suramadu köprüsünden geçerek, Madura Adası’nın kuzeybatısında yer alan Gebang kasabasına doğru yol alıyoruz. Araçla 50 km’lik bir yol olan bu güzergahta, gezip görülmeye değer, 5 ayrı nokta turistik yer var. Söz konusu yerleri gördükten sonra geceleme Gebang kasabasında ya da Surabaya kentinde.

9. Gün, 1 Ekim 2020 Perşembe, Surabaya > Bromo (Bu bölüm güncellenecek)

Kahvaltı sonrası otel çıkış işlemlerini yapıyoruz. Ardından kiraladığımız aracımızla, araçla 135 km mesafede yer alan Endonezya ‘nın önemli bir turistik merkezi olan Bromo Dağı’na doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık üç saatlik bir yolculuğun ardından Broma’daki oteller bölgesine ulaşıyoruz. Varışa müteakip araçla etrafa şöyle bir bakıyor, yarın sabah erkenden yapacağımız gündoğumu için bilgi topluyor ve otelimize yerleşiyoruz. Burada varsa bir tur paketi de satın alabiliriz. Geceleme akşam yemeğine müteakip Bromo’da oteller bölgesinde.

10. Gün, 2 Ekim 2020 Cuma, Bromo > Surabaya > Güney Bali

Sabah gün doğmadan erkenden kalkıyoruz. Bromo’da gün doğumunu yaşıyoruz. Gün doğumuna müteakip kahvaltı, ardından Bali’ye gitmek üzere tekrar Surabaya Havaalanına dönüyoruz. Havaalanında kiraladığımız aracı teslim ettikten sonra saat: 13.50’de Air Asia havayollarına ait bir uçakla Endonezya ‘nın en gözde turistik merkezi Bali’ye gidiyoruz.  Bir saat 55 dakika sürecek bir uçak yolculuğunun ardından saat 15.45 gibi Bali havaalanında oluyoruz. Varışa müteakip ardından internetten kiraladığımız aracı Bali’de havaalanında teslim alıyoruz. Ardından her yerinde ayrı bir turistik yer barındıran dört günlük Bali gezimize başlıyoruz.

Bali, Endonezya ’nın hatta dünyanın en popüler turistik destinasyonlarından birisidir. Muhteşem plajları, sarp kıyıları, volkanik yamaçları, yemyeşil pirinç tarlaları ve yerel kendine özgü kültürü ile dikkat çekiyor. Çok da büyük sayılmayan bu ada, özel araçla bir günde gezilebilir, deniyor. Ancak adayı iyice sindirebilmek için değişik bölgelerine bir gecelik ya da birkaç günlük ziyaretlerde bulunmak gerektiği de söylenenler arasında.

Bali’de turizm büyük bir çoğunlukla Bali’nin başkenti olan Denpasar bölgesinde yer alan Sanur, Nusa Dua ve Kuta Plajlar Bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Denpasar şehir merkezinin yürüyerek 8 km güneydoğusunda yer alan Sanur Plajlar Bölgesi, kumsallara bakan küçük boyutlu otelleriyle öne çıkar. Yine şehir merkezinden araçla 20 km güneyde yer alan Nusa Dua Plajlar Bölgesi ise sessizliği ve pahalılığı ile dikkat çeker. Denpasar şehir merkezinin yürüyerek 9 km güneybatısında yer alan Kuta Plajlar Bölgesi ise genelde kalabalık ve gürültücüdür.

İlk yarım günümüzde, Havaalanı kuzey batısına doğru uzanan sahil boyunca yer alan Kuta Plajlar Bölgesinde; Kuta, Legian ve Seminyak Plajları,  Tarah Lot Tapınağı ile Havaalanı güneyindeki yarımadada yer alan; taze ızgara balık ve deniz ürünleri restoranlarıyla ünlü Jimbaran Plajı, Padang Plajı, Garuda Wisnu Kültürel Park, gün batımıyla ünlü Pura Luhur Uluvatu Tapınağı, Suluban Sörf Plajı, Nusa Dua Plajlar Bölgesi, Bali’de ilk gün gezilecek başlıca yerler.  Akşam yemeğine müteakip geceleme bir gece konaklayacağımız Havaalanı doğusunda yer alan Pantai Sanur Plajlar bölgesindeki otelimizde.

11. Gün, 3 Ekim 2020 Cumartesi, Orta Bali / Ubud

Otelimizdeki yüzme ve kahvaltı sonrası Bali gezimize devam ediyoruz. Sanur Plajlar Bölgesi ve bu bölgedeki Pura Belanjong Tapınağını gördükten sonra vakit kaybetmeden Başkent Denpasar’ın araçla 23 km kuzeyinde yer alan Ubud bölgesine hareket ediyoruz.

Ubud yolu üzerinde birçok kültür ve sanat merkezi yer almaktadır. 23 km’lik bu yol boyunca Bali’nin Racalar yönetimi zamanında çeşitli zanaatlara göre örgütlenmiş birçok köy var. Bunlardan bazıları ahşap oymacılığı, dokumacılık, sepetçilik ve benzerleridir. Ubud yolu üzerinde her sabah barong dansı gösterisinin yapıldığı Batubulan Tapınağı, bu tapınağın hemen yanı başında yer alan Bali Kuş Parkı, hediyelik eşya ve mücevher mağazalarıyla ünlü Sukawati, resim sanatıyla ünlü Batuan gezip görülebilir.

Ubud’un merkezinde ve çevresinde de gezip görülecek birçok kültür ve sanat merkezi, dini merkez yer almaktadır. Merkezde ve batısında; Puri Lukisan Müzesi, Bari’nin en eski tapınağı Pura Gunung Labah, Neka Sanat Müzesi, Petulu, yer alır. Doğusunda ise; Goa Gajah Fil Mağarası, Yeh Pulu Kaya Heykelleri, Pura Kebo Edan Tapınağı, çocuksuz çiftlerin gittiği Pura Pusering Jagat Tapınağı, Bali Kültür Merkezi, Tegallalang Rice Teras, Gunung Kawi Tapınakları, Tirta Empul Tapınak Pınarı, Ubud ve çevresinde gezip görülecek başlıca yerler. Akşam yemeğine müteakip geceleme, Ubud bölgesinde.

12. Gün, 4 Ekim 2020 Pazar, Kuzey Bali / Beratan Ve Buyan Gölü-Singaraja

Otelimizdeki kahvaltıdan sonra Ubud ve çevresindekii gezimizi bitirip kuzeye doğru, Beratan ve Buyan Gölü bölgesine geçiyoruz. Ulun Danu Bratan Tapınağı, Kebun Eka Raya Botanik Bahçeleri, Handara Gate, Bratan ve Buyan Gölü’nü görüyoruz. Ardından Kuzey Bali kıyısında yer alan Singaraja kentine geçiyoruz. Yol üzerinde Banyumala Şelalesi, Aling Şelalesi, Sekumpul Şelalesi gezip göreceğimiz yerler arasında. Geceleme Singaraja kentinin batı kıyısında yer alan Lovina Plajı bölgesinde.

13. Gün, 5 Ekim 2020 Pazartesi, Kuzey Ve Doğu Bali

Otelimizdeki yüzme ve kahvaltı sonrası Bali’nin kuzey belgesinden, doğu istikametine doğru gezimize devam ediyoruz. İnce İşlemeli Pura Beji Tapınağı, tuhaf taş oyma süslemeleriyle Jagaraga Tapınağı, ünlü oymalarıyla Pura Maduwe Karang Tapınağı, Singaraja’nın hemen doğusunda ilk etapta gezip göreceğimiz yerler.

Ardından doğuya doğru; Batur Dağı ve Batur Gölü, Besakih Bali Ana Tapınaklar Kompleksi, Tirta Gangga, Pura Lempuyang Luhur, Tapınağı Penataran Lempuyang Tapınağı bugün gezip göreceğimiz başlıca yerler. Geceleme Bali’nin en doğusunda yer alan Pantai Amed plajlar bölgesinde.

14. Gün, 6 Ekim 2020 Salı, Doğu Bali > Lombok

Otelimizdeki yüzme ve kahvaltı sonrası Bali’nin doğusundan batısına doğru güney kıyılarında gezimize devam ediyoruz. İlginçlikleri ve tuhaflıklarıyla Amlapura, kulübe tarzı otelleriyle Candı Dasa, Sideman, Tukad Cepung Şelalesi, Padang Bai Port, Semarapura ve Teman Kerta Gosa, Pura Goa Lawah Yarasa Mağarası ve Tapınağı’nı gördükten sonra Bali gezimizi tamamlıyor ve havaalanına doğru hareket ediyoruz.

Kiraladığımız aracı havaalanında teslim ettikten sonra saat: 19.20’de Air Asia havayollarına ait bir uçakla Endonezya ’nın en az Bali kadar meşhur olan diğer bir adası Lombok’a hareket ediyoruz. Bir saat sürecek bir uçak yolculuğunun ardından saat 20.20 gibiLombok havaalanında oluyoruz. Lombok havaalanına varışa müteakip kiraladığımız aracı havaalanında teslim alıyoruz. Adanın en büyük kenti olan Mataram’ı şöyle bir keşfettikten sonra Senggigi Plajlar bölgesindeki otelimize yerleşiyoruz. Geceleme Mataram’ın kuzey kıyılarında yer alan Senggigi Plajları bölgesinde yer alan iki gece konaklayacağımız otelimizde.

15. Gün, 7 Ekim 2020 Çarşamba, Lombok / Batı Sahilleri

Otelimizdeki yüzme ve kahvaltı sonrası aracımızla tüm gün Lombok’un batı sahillerinde, Senggigi Plajları ve Kuzeye doğru olan sahil manzaralarında yüzme. Pura Segara Deniz Tapınağı, Günbatımı için Batubolong Tapınağı yüzme molalarında gezip göreceğimiz başlıca yerler. Geceleme Senggigi Plajlar Bölgesindeki otelimizde.

16. Gün, 8 Ekim 2020 Perşembe, Lombok / Gili Adaları

Bugün tüm gün Lombok’un kuzey batısından yer alan, yürüyerek gezilebilecek büyüklükte ve üç adadan oluşan mercanlarıyla öne çıkan Gili Adaları’ndayız. Otelimizdeki yüzme ve kahvaltı sonrası önce aracımızla Senggigi Plajlar bölegesinin 21 km kuzeyinde yer yer alan Teluk Gode limanına gidiyoruz. Aracı burada bırakıp teknelerle adaların herhangi birinden başlayıp sırasıyla birbirine oldukça yakın olan adaların her üçünü de gezdikten sonra geceleme adalardan birisinde.

17. Gün, 9 Ekim 2020 Cuma, Lombok / Maturam

Otelimizdeki yüzme ve kahvaltı sonrası Gili Adaları’ndan tekrar tekne ile Teluk Gode limanına gidiyoruz. Aracımızla gezimize devam ediyoruz. Gunung Rinjani Dağı ve Krater Gölü ile etrafındaki zanaat köylerini gezebiliriz. Mataram’daki; Mayura Su Sarayı, Pura Meru Tapınağı’nı gezip görebiliriz. Geceleme Eski Maturam’da.

18. Gün, 10 Ekim 2020 Cumartesi, Lombok > Makassar / Güney Sulawesi Adası

Otelimizdeki kahvaltının ardından direk havaalanına geçiyoruz. Aracı teslim etmeyi müteakip kısa turcular İstanbul’a dönüyor. Uzun turcular ise Güney Sulawesi Adası’nda yer alan Makassar kentine geçiyoruz. Saat: 10.05’te Lion Air havayollarına ait bir uçakla önce Bali, ardından da aynı havayoluyla Endonezya ’nın bir diğer adası Sulawesi Adasına hareket ediyoruz. Aktarma süreleri dahil iki saat 25 dakikalık bir uçak yolculuğunun ardından saat 12.30 gibi Sulawesi Adası’nın güneyindeki Makassar havaalanında oluyoruz. Makassar’a varışa müteakip, otele yerleşme ve öğlenden sonra yürüyerek kent gezimize başlıyoruz.

Restoranların da yer aldığı Trans Studio ve Mall Phinisi Point alışveriş merkezleri, insanların özellikle de akşamları toplanıp gezinti yaptığı Losari Beach, hemen yakınında su üzerine inşa edilmiş olan Mosque Amirul Mukminin, 1545 yılında Hollandalılar tarafından kurulan ilk yerleşim yeri Fort Rotterdam, eski moda ahşap ve renkli balıkçı teknelerinin yer aldığı balıkçı limanı Paotere Harbor, Makassar Great Mosque Makassar’da gezip görülecek başlıca yerler. Akşam yemeğine müteakip geceleme Makassar’da.

19. Gün, 11 Ekim 2020 Pazar, Makassar

Otelimizdeki kahvaltının ardından yürüyerek şehir gezimize dün kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gezi ve akşam yemeğine müteakip geceleme Makassar’da.

20. Gün, 12 Ekim 2020 Pazartesi, Makassar > Medan / Kuzey Sumatra Adası

Otelimizdeki kahvaltının ardından direk havaalanına geçiyoruz. Saat: 09.00’da Lion Air havayollarına ait bir uçakla önce başkent Jakarta, ardından da aynı havayoluyla Endonezya’nın en batısında bulunan ve bünyesinde dünyanın en büyük krater gölünü bulunduran bir diğer adası Sumatra Adasına hareket ediyoruz. Aktarma süreleri dahil altı saat 10 dakikalık bir uçak yolculuğunun ardından saat 15.10 gibi Sumatra Adası’nın kuzey bölgesinin başkenti olan Medan havaalanında ulaşıyoruz. Varışa müteakip otelimize yerleşiyor ve Endonezya ’nın önemli şehirlerinden birisi olan Medan’ı keşfe başlıyoruz.

İlginç Hint mimari yapısıyla Graha Maria Annai Velangkanni Kilisesi, 1800’lü yılların yardımsever zengin bir Çinli iş adamının evi olan Tjong A Fie’s Mansion Müzesi, bu müzenin hemen yanı başından içerisinde çeşitli restoranları da barındıran Center Point Mall (alışveriş merkezi), içerisinden vejetaryen restoranların da yer aldığı geniş ve ferah bir alana kurulmuş olan bu kentin en büyük Budist tapınağı Maha Vihara Maitreya, karma bir mimariye sahip Medan Grand Mosque ve Raya El Mahsun Cami, El Mahsun’un hemen yanında yer alan Istana Maimun Palace, Medan’da gezip görülecek başlıca yerler. Akşam yemeğine müteakip geceleme Medan’da.

21. Gün, 13 Ekim 2020 Salı, Medan

Otelimizdeki kahvaltının ardından yürüyerek şehir gezimize dün kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gezi ve akşam yemeğine müteakip geceleme Medan’da.

22. Gün, 14 Ekim 2020 Çarşamba, Medan > Siborongboron > Parapat / Toba Gölü

Otelimizdeki çıkış işlemlerinin ardından direk havaalanına geçiyoruz. Saat: 07.10’da Wings Air havayollarına ait bir uçakla Dünyanın en büyük krater gölü ve çevresindeki doğal güzellikler ile yerel kültürü gezip görmek üzere Siborongborong’daki Silangit havaalanına uçuyoruz. 50 dakika sürecek bir uçak yolculuğunun ardından saat 08.00 gibi Silangit havaalanında oluyoruz. Varışa müteakip havaalanından kiralayacağımız aracı teslim alıyor ve Toba Gölü çevresini gezmeye başlıyoruz.

İlk önce havaalanının da yer aldığı Tuba Gölü güney bölgesini geziyoruz. Ardından gölün doğusundan kuzeye doğru göl kenarında uzanan yolu takip ederek gölün doğusunda yer alan Parapat kentine ilerliyoruz. İlerleme esnasında gezip görülecek yerleri ziyaret ediyoruz. Parabat’a varışa müteakip bir gece konaklayacağımız otele yerleşiyoruz. Yürüyerek kenti geziyor ve yapılabilecek aktiviteler hakkında bilgi topluyoruz. Zaman kalırsa araçla kent çevresini de geziyoruz. Akşam yemeğine müteakip geceleme Parapat’ta.

23. Gün, 15 Ekim 2020 Perşembe, Parapat > Singkam > Balige / Toba Gölü

Otelimizdeki kahvaltının ardından Toba Gölü doğal güzelliklerini ve yerel kültürü gezip görmeye devam ediyoruz. Gölün batı kıyısından kuzeye doğru yolumuza devam ediyoruz. Gölün kuzey kıyılarından batı kıyılarına geçip güneye doğru devam ediyoruz. İlerleme esasında güzergâh üzerindeki gezip görülmeye değer yerleri ziyaret ediyoruz. Geziye müteakip geceleme gölün güney kıyısında yer alan Balige’de.

24. Gün, 16 Ekim 2020 Cuma, Balige / Endonezya > Langkawi / Malezya

Otelimizdeki kahvaltının ardından direk havaalanına geçiyoruz. Sabah saatlerinde başlayan uçak yolculuğunun ardından öğlenden sonra Singapur ile komşu olan Malezya’nın turizm merkezi Langkawi Adasına Ulaşıyoruz. Varışa müteakip havaalanına yakın Cenang Plajı bölgesindeki üç gece konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Akşama kadar deniz ve gün batımı keyfi. Zaman olursa 5.000’in üzerinde deniz ve tatlı su canlısı barındıran, aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın en büyük akvaryumu olan Underwatır World’u ziyaret edebiliriz. Akşam yemeğine müteakip geceleme Langkawi Adası’ndaki Cenanag Plajlar Bölgesinde.

25. Gün, 17 Ekim 2020 Cumartesi, Langkawi

Otelimizdeki kahvaltının ardından adanın en kapsamlı gelişimini sağlayan, bizim bulunduğumuz Cenang Plajı’nın da yer aldığı Güneybatı ucundaki plajlar bölgesinde öğlene kadar deniz keyfi ve yürüyüş yapıyoruz.

Öğlenden sonra kiralayacağımız bir araçla önce bulunduğumuz plajlar bölgesinin araçla 10 km kuzeyinde bulunan ve batik sanatçılarının çalışırken de yerinde görebileceğimiz Atma Alam Batik Ard Village’ı görüyoruz. Ardından bu görmüş olduğumuz el sanatları merkezinin araçla 23 km doğusunda ve adanın ortasında yer alan adanın en yüksek tepesi Gunung Raya’ya çıkıyoruz. Bu ormanlık tepede yürüyüş yapılabilir. Tepenin kuzey eteklerinde yer alan Durian Perangin Şelalesi gezilebilir. Yine tepenin doğu eteklerinde yer alan bölgeye has değişik kuş türlerinin ve diğer canlıların yer aldığı Wildlife Park da gezilebilir.

Söz konusu gezilerin ardından adanın güneyindeki Kuah kentine geçiyoruz. Kuah; Çin, Hint, Malezya ve Taylan restoranlarının yanısıra, gümrüksüz ürünlerin satın alınabileceği dükkanlarla ön plana çıkıyor. Kuah’taki akşam yemeğine müteakip geceleme Langkawi Adası’nda Cenanag Plajlar Bölgesindeki otelimizde.

26. Gün, 18 Ekim 2020 Pazar, Langkawi

Otelimizdeki yüzme keyfi ve kahvaltının ardından kiraladığımız araç ile Langkawi Adası’nın kuzeybatı, kuzey ve kuzeydoğu bölgesini gezmeye devam ediyoruz. Önce bulunduğumuz bölgenin araçla 17 km kuzeybatısında yer alan ve adanın en güzel plajlarından birisi olan Teluk Burau ve Kok plajlarına gidiyoruz. Bu plajları gördükten sonra buranın hemen yanındaki teleferik biniş noktasına gidiyoruz. Değişik manzaraların sunduğu teleferikle Langkawi Sky Bridge’in başlangıç noktasına çıkıyoruz. Ormanın üzerine yapılmış olan eşsiz manzaraların olduğu bu uzun hava köprüsünde yürüyüş yapıyoruz. Ardından geldiğimiz gibi tekrar teleferikle Teluk Burau ve Kok plajlarına geri dönüyoruz.

Burada bir yüzme molası verdikten sonra bu bölgenin kuzeydoğusuna doğru ilerliyoruz. Araçla 22 km mesafede yer alan adanın en kuzey noktasındaki burunda bulunan Tanjung Rhu koyuna gidiyoruz. Yol üzerinde Langkawi Graft Complex görülebilir. Tanjung Rhu koyuna vardıktan sonra burada duvarlarında kurandan ayetlerin yazılı olduğu iddia edilen, Efsaneler Mağarasına (Gua Cerita) tekneyle gidilebilir. Yine bu bölgeden kalkan küçük ahşap teknelerle UNESCO Koruma Listesinde de yer alan Geopark ve Mangrove Ormanları da gezilebilir. Akşam yemeğine müteakip geceleme Langkawi Adası’nda Cenanag Plajlar Bölgesindeki otelimizde.

27. Gün, 19 Ekim 2020 Pazartesi, Langkawi / Malezya > Phuket / Tayland

Otelimizdeki kahvaltının ardından direk havaalanına geçiyoruz. Saat: 07.35’te Malindo Air havayollarına ait bir uçakla önce Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a, ardından da aynı havayoluyla Tayland’ın favori deniz tatili merkezi olan Puket Adası’na uçuyoruz. Aktarma süreleri dahil dört saat 55 dakikalık bir uçak yolculuğunun ardından saat 12.30 gibi Puket Adası’na ulaşıyoruz.

Varışa müteakip havaalanından otelimizin bulunduğu Kata ve Karon plajlar bölgesine transfer oluyor ve üç gece konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Akşama kadar deniz ve gün batımı keyfi. Akşam zaman olursa restoranları, diskotekleri, pub ve barlarıyla öne çıkan ve de gece hayatının nabzının attığı Patong Plajları bölgesine gidebiliriz. Bu arada yarın günübirlik yapacağımız mantar şeklindeki ilginç kaya oluşumlarının yer aldığı Phang Nga Koyu tekne gezisi için bilgi topluyoruz. Akşam yemeğine müteakip geceleme Kata ve Karon plajlar bölgesinde yer alan otelimizde.

28. Gün, 20 Ekim 2020 Salı, Phuket

Bugün tam gün ve günübirlik olarak yapacağımız, Phang Nga Koyu tekne gezisindeyiz. Bu tam günlük tur, otelinizden alınmanızla başlıyor. İlk olarak, Wat Suwan Kuha’nın ünlü Maymun Mağarası’nı ziyaret ediyoruz. Bu adadaki dağda yer alan birbirine bağlı mağaraları keşfediyoruz. Yine aynı yerde tapınakta yatan Buda heykelinin parlayan altın renkli görüntüsünü inceliyoruz.

Uzun kuyruklu bir tekne ile Ao Phang Nga Ulusal Parkı’nın büyüleyici Mangrov ormanında dolaşıyoruz. Pan Yee Adası’ndaki bir balıkçı kasabasında durarak leziz bir öğle yemeğinin tadını çıkarıyoruz. Ardından, gişe rekorları kıran Altın Tabancalı Adam filminin çekildiği James Bond Adası’nı ziyaret ediyoruz.

Khao Phing Kan’a doğru yolculuğa devam ederek, karstik oluşumların çarpıcı manzaralarını seyrediyoruz. Khao Phing Kan bölgesinde denizden dimdik yükselen, 200 metre yüksekliğindeki Çivi Adası anlamına gelen Ko Tapu’yu görüyoruz.

Dönüş yolunda, Talu Adası çevresinde deniz kanosuyla bir gezinti yapıyor ve bölgenin güzelliğini seyrediyoruz. Akşam yemeğine müteakip geceleme Kata ve Karon plajlar bölgesinde yer alan otelimizde.

29. Gün, 21 Ekim 2020 Çarşamba, Phuket

Bugün tam gün serbest zaman. İsteyen plajda güneşlenip denizin tadını çıkarır. İsteyen adayı ve kent merkezini gezip dolaşır. İsteyen de tam günü kapsayan Phi adaları günübirlik bir tura katılabilir. Geceleme Kata ve Karon plajlar bölgesinde yer alan otelimizde.

30. Gün, 22 Ekim 2020 Perşembe, Phuket > Ko Samui /Tayland

Otelimizdeki kahvaltının ardından direk havaalanına geçiyoruz. Saat: 11.25’te Bangkok Airways havayollarına ait bir uçakla Tayland’ın en az Phuket kadar meşhur olan diğer bir adası Ko Samui’ye hareket ediyoruz. 55 dakika sürecek bir uçak yolculuğunun ardından saat: 12.20 gibi Ko Samui havaalanında oluyoruz.

Varışa müteakip havaalanından otelimizin bulunduğu Bophut ve Maename plajlar bölgesine transfer oluyor ve üç gece konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Akşama kadar deniz keyfi. Akşam zaman olursa restoranları, diskotekleri, pub ve barlarıyla öne çıkan ve de gece hayatının nabzının attığı Chaweng Plajları bölgesine gidebiliriz. Bu arada yarın yapacağımız ada gezisi için araç kiralama için de bilgi topluyoruz. Akşam yemeğine müteakip geceleme Bophut ve Maename plajlar bölgesinde yer alan otelimizde.

31. Gün, 23 Ekim 2020 Cuma, Ko Samui

Bugün tam gün kiraladığımız araç ile ada turu. Toplamda yapacağımız 70-80 km’lik bir yol ile adanın her tarafına girip çıkmış oluyoruz. İstediğimiz plajda yüzüyoruz. İstediğimiz yerde bir şeyler yiyip içiyoruz. Adanın keyfini çıkarıyoruz. Bu arada yarın tam gün günübirlik yapacağımız diğer ada gezileri için tekne turları hakkında bilgi topluyoruz.

Söz konusu tekne gezisi Ang Thong Ulusal Deniz Parkı ya da dolunay partileri ile anılan Ko Phangan adası olabilir. Akşam yemeğine müteakip geceleme Bophut ve Maename plajlar bölgesinde yer alan otelimizde.

32. Gün, 24 Ekim 2020 Cumartesi, Ko Samui

Tam gün tekne turu. Ang Thong Ulusal Deniz Parkı ya da dolunay partileri ile anılan Ko Phangan adası olabilir.

33. Gün, 25 Ekim 2020 Pazar, Ko Samui > Bangkok > İstanbul

Bugün eve dönüş günü. Saat: 06.00’da önce Tayland’ın başkenti Bangkok havaalanına uçuyoruz. Ardından Myammar, Laos ve Kamboçya‘nın çevrelediği Tayland‘dan, Türk Hava Yolları‘yla İstanbul’a uçuyoruz. Aktarma süreleri dahil 14 saat 15 dakikalık bir uçak yolculuğunun ardından Türkiye saati ile 16.15 gibi İstanbul’da olacağız.

Cevapla