ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Cinque Terre ve Cenova Gezi Programı, Gezi Rotası | Gezi Bilgileri

Cinque Terre ve Cenova Gezi Programı, Gezi Rotası

Cinque Terre ve Cenova Gezi Programı başlık bu yazı, söz konusu gezi rotası içerisinde gezilebilecek yerleri, gezilecek yerlerin ölçekli olarak haritadaki yerlerini, söz konusu yerler hakkında çok kısa bilgileri, gezilecek yerlerde yapılacak konaklama sürelerini, gezilecek yerler arasında yapılacak olan ulaşım vasıtalarını içermektedir.

!!… Bu gezi, corona virüs nedeniyle, 14-24 mart 2020 tarihlerinde yapılamadı. İleri bir tarihte gerekli güncellemelerden sonra yapılacaktır…!!!

10 gün süreli ve 15-24 Mart 2020 tarihli bu gezi, Kuzey Batı İtalya Rivierası ile Güney Fransa Provans Bölgesini içeriyordu. Corona virüsü nedeniyle başlangıçta İtalya bölümü iptal edildi. Fransa’nın Lyon kenti dahil edilerek yeni bir program hazırlandı. (Yeni program için tıklayınız…) Virüsün hızla yayılması ile birlikte söz konusu program da iptal edildi.

Bahse konu Gezi Programı, İtalya Gezi Programı ve Fransa Gezi Programı şeklinde iki alt başlıkta hazırlanmıştı. İtalya Bölümü aşağıdaki gibiydi.

Cinque Terre 'nin devamında Kuzeybatı İtalya Riviera Rotası

Cinque Terre ‘nin devamında Kuzeybatı İtalya Riviera Rotası

İtalya Gezi Programı
1. Gün, 15 Mart 2019 Pazar; İstanbul > BergamoLa Spezia/İtalya

Saat 10.40’da Pegasus ile İtalya’ya gidiş yolculuğumuz başlıyor. 2 saat 35 dk. lık bir uçak yolculuğunun ardından, yerel saat ile 11.35’de Milan-Bergoma havaalanına ulaşıyoruz. Pasaport işlemlerine müteakip öncelikle havaalanında internet ve iletişim ihtiyaçlarımız için yerel telefon kartlarımızı alıyoruz. Ardından gezi öncesinde internetten kiraladığımız aracımızı havaalanında teslim alıyor ve Bergamo şehir merkezine hareket ediyoruz.

İtalya’nın meşhur Po Ovası’nın geniş düzlüklerinde sarp bir dağda kurulmuş ola Bergamo, Milano’nun 50 km doğusunda yer alıyor. Dağın eteklerine yayılmış olan yeni Citta Bassa (Aşağı Şehir)  ve Citta Bassa’dan elektrikli trenle ulaşılan tarihi Citta Alta (Yukarı Şehir) olmak üzere gezip görülecek iki ana bölge var.

Cinque Terre öncesi Bergoma Gezilecek Yerler

Cinque Terre öncesi Bergoma Gezilecek Yerler

Risotto pilavı sunan ünlü restoranları, dükkanları ve otelleri ile öne çıkan Aşağı Şehir’de; canlı kafe yaşantısının hüküm sürdüğü Piazza Matteotti ve Teatro Donizetti başlıca gezip görülecek yerler arasında. Venediklilerden kalma kalın duvarla korunan Yukarı şehir ise Piazza Vecchia’yı çevreleyen Rönesans dönemi kamu binalarıyla öne çıkıyor. Söz konusu binalardan, en dikkat çekenleri ise; Palazzo dela Ragione, Santa Maria Maggiore ve Collenoi Şapeli olduğu söyleniyor.

Bergamo gezimize müteakip saat: 15.00 gibi Cinque Terre gezimizi yapmak için Bergamo’nun 260 km güneyinde ve Akdeniz sahilinde yer alan La Spezia’ya hareket ediyoruz. Mola ve saireler dahil 3 saatlik bir yolculuğun ardından hava kararmadan La Spezia’ya ulaşıyoruz. Varışa müteakip, yarın, tam gün ve günübirlik olarak, trenle yapacağımız Cinque Terre gezimizin tren biletlerini ve de diğer yerel bilgileri ediniyoruz. Ardından iki gece konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Sonrasında ise kentin sokaklarında keşif ve bu akşamki keyif yemeği. Geceleme booking‘ten rezervasyon yaptığımız La Spezia’daki otelimizde.

2. Gün, 16 Mart 2020 Pazartesi; La Spezia>Monterosso>Vernezza>Corniglia-Manorola>Riomaggiore->La Spezia

Kahvaltıdan önce, mümkün olan en erken saatteki trenle, tam gün ve günübirlik olarak yapacağımız Cinque Terre bölgesindeki gezimize, başlıyoruz. 1997 yılında, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilmiş olan bu bölge, İtalyan Rivierası’nın engebelli sahillerinde ve La Spezia’nın batısında yer alıyor. “5 toprak” anlamına gelen Cinque Terre rengarenk beş balıkçı kasabasından/köyünden oluşuyor.

Cinque Terre Gezilecek Yerler

Cinque Terre Gezilecek Yerler

Bugünkü tüm gezimizi en uzaktan La Spezia’ya doğru yapıyoruz. İlk önce, La Spezia’nın en batısında ve en uzağında yer alan, Monterosso’yu gidiyoruz. Trenle yapacağımız 23 dakikalık yolculuğun ardından, Cinque Terre gezimizin ilk kasabası olan Monterosso’yu gezmeye başlıyoruz. Yürüyerek yapacağımız bu keşif gezisi esnasında, sabah kahvaltımızı Monterosso’da yapıyoruz.

Monterosso gezisi ve kahvaltının ardından trenle 4 dakika mesafede yer alan ikinci kasabaya, Vernazza’ya hareket ediyoruz. Vernazza’ya varışa müteakip, yürüyerek söz konusu kasabanın gezilmesi. Vernazza Meydanı, Belforte Kulesi ve Kalesi, Fransisken Manastırı Vernezza’da gezip görülmeye değer başlıca yerler.

***

Vernezza gezisinin ardından trenle 4 dakika mesafede olan üçüncü kasabaya, Corniglia’ya hareket ediyoruz. Varışa müteakip yürüyerek kasabanın gezilmesi. Aziz Pietro Kilisesi, Azize Catherine Şapeli ve sahil şeridi Corniglia’da başlıca gezip görülmeye değer yerler arasında. Buradaki gezi esnasında yerel bir lokantada öğle yemeği.

Corniglia gezisi ve öğle yemeğinin ardından trenle 4 dakika mesafede yer alan dördüncü kasaba, Manarola’ya hareket ediyoruz. Varışa müteakip yürüyerek keşif gezisi.

Manarola gezisinin ardından trenle 3 dakika mesafede yer alan beşinci ve son kasabamız Riomaggiore’ye geçiş ve yürüyerek kasabanın gezilmesi. Riomaggiore Kalesi, Aziz Yahya Kilisesi, Aziz Rocco Şapeli, Aşk Yolu (Via dell’amore) Riomaggiore’de başlıca gezip görülecek yerler arasında. Gezi esnasında bu kasabada yerel içecek tadımı yapılabilir. Gezi esnasında yerel bir lokantada akşam yemeği.

Riomaggiore gezisi ve akşam yemeğinin ardından Cinque Terre gezimizi bitiriyor ve trenle 8 dakika mesafede yer alan La Spezia’ya dönüyoruz. Geceleme La Spezia’da.

Söz konusu kasabalar, yukarıda da bahsedildiği gibi trenle 3-4 dakika arasında sürüyor. Yürüyerek ise bazı kasabalar arası mesafe, yarım saat ile 1,5 saatlik yürüyüş mesafesinde değişiyor. Zaman olursa ve istenirse yürünebilir. Mesela en son iki kasaba olan Manarola – Riomaggiore arası yürüyerek yarım saat.

3. Gün, 17 Mart 2019 Salı; La Spezia>Rapallo>Santa Margherita>Portofino> Cenova

Otel çıkış işlemleri ve kahvaltının ardından La Spezia’nın 85 km kuzeybatısında yer alan ve de bölgenin en güzel yerlerinden birisi olduğu söylenen Portofino’ya doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız, Akdeniz’de güzel bir koyda kurulmuş olan Rapallo. Rapallo’daki kısa bir keşif gezisinin ardından kahve molası. Gezi ve kahve molasına müteakip Santa Margheita’ya hareket. Rapallo’nun 4 km güneyinde yer alan bu sahil kasabası, Santa Margheita’nın lüks villaları ile ünlü olduğu söyleniyor.

Cinque Terre 'nin ardından Portofino Gezilecek Yerler

Cinque Terre ‘nin ardından Portofino Gezilecek Yerler

Santa Margherita keşif gezimizin yaptıktan sonra 5 km hemen güneyde yer alan ve İtalya’nın kuzeybatı rivierasının en güzel yerlerinden birisi olduğu söylenen Portofino’ya hareket ediyoruz. Varışa müteakip yürüyerek Portofino gezisi. Aziz Martin Kilisesi, Brown Kalesi ve deniz feneri, Portofino’da gezip görülebilecek başlıca yerler. Gezi esnasında güzel bir yerde keyifli bir öğlen yemeği.

***

Portofino gezisi ve öğle yemeğinin ardından, Portofino’nun 35 km batısında bir liman kenti olan Cenova’ya doğru yola çıkıyoruz. Zamanımız olursa yolumuz üzerinde görülmeye değer yerler arasında şirin birer balıkçı köyleri olduğu söylenen Camogli ve Recco’yu da görebiliriz.

Cenova’ya varışa müteakip iki gece konaklayacağımız Airbnb‘den rezervasyon yaptığımız otelimize yerleşiyoruz. Oteldeki kısa süreli bir dinlenmenin ardından Cenova sokaklarını gece keşfine çıkıyoruz. Keşif esnasında güzel bir yerde keyifli bir akşam yemeği ve geceleme Cenova’da.

5. Gün, 18 Mart 2020 Çarşamba; Cenova

Otelimizde yapacağımız kahvaltıya müteakip yürüyerek  Cenova gezimize başlıyoruz. İtalya’nın Apennin Dağlarıyla Akdeniz arsına sıkışmış olan Cenova, 28 km uzunluğundaki rıhtımıyla İtalya’nın en büyük limanı olduğu söyleniyor. Birçok yeni yerlerin keşfine imzasının atan ünlü denizci Kristof Kolombo da burada doğmuş.

Cenova Gezilecek Yerler

Cenova Gezilecek Yerler

Cenova Katedrali (Cattedrale di San Lorenzo), ön cephesi gri ve beyaz çizgili San Matteo Kilisesi ve Cenova’nın güçlü ticaret imparatorluğunu kuran Doria ailesinin evi olan Piazza San Matteo, Cenovalı soyluların inşa ettirdikleri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan ihtişamlı Rolli Sarayları’nı görebileceğimiz Garibaldi Caddesi, Caribaldi Caddesi’nde yer alan ve en önemli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Palazza Bianco ve Palazzo Rosso tarihi Cenova’da gezilecek başlıca yerler.

Şehrin modern merkezini oluşturan oldukça hareketli De Ferrari Meydanı, söz konusu meydanın doğusuna doğru uzanan ana alışveriş caddesi Via Settembre, “Cenova’nın Balkonu” olarak anılan Spianata Castelletto (Belvedere Castelletto), D’Albertis Kalesi, deniz feneri, Dükler Sarayı, Cenova’da gezip görülecek diğer yerler arasında. Geceleme Cenova’da.

6. Gün, 18 Mart 2020 Çarşamba; Cenova/İtalya > Monaco > Nice/Fransa

Otelimizdeki kahvaltının ardından İtalya gezimizi tamamlıyoruz. Bergoma Havaalanından aldığımız aracı teslim ediyoruz. Ardından Fransa gezimize başlamak üzere Cenova’nın 200 km güney batısında yer alan ve Fransa’nın önemli bir Akdeniz sahil kenti olan Nice doğru Flixbus otobüs işletmesi  ile yola çıkıyoruz.

“Cenova – Nice yolculuğu özel bir araçla yapıldığı takdirde bu bölümde gezilecek birçok yer var. Yol üzerinde Fransa’ya geçmeden önce, Kuzeybatı İtalya Rivierası’nın kendi halinde bir ortaçağ kasabası olduğu söylenen Albenga ve hemen yanı başındaki Alassio’yu ziyaret edilebilir.

Kuzeybatı İtalya Rivierası Gezilecek Yerler

Kuzeybatı İtalya Rivierası Gezilecek Yerler

Ardından eski pırıltısını kaybetmeye yüz tutmuş olan San Remo kasabasını ve hemen yanı başındaki Bordighera ile biraz iç tarafta yer alan Pigna gezip görülebilir. Ardından çok fazla da vakit kaybetmeden Fransa’ya geçip, Vatikan’dan sonra dünyanın en küçük ikinci ülkesi olan Monaco gezilebilir.)

Fransa Gezi Programı

Son iki İtalyan kasabasını gördükten sonra Fransa’ya geçiyoruz. Geçişe müteakip Fransa’nın Cote D’azur kıyılarında iki gün sürecek olan gezimize başlıyoruz. Kıyı bölgesinde ilerlerken kısa süreli fotoğraf molaları da veriyoruz. Sınırdan girer girmez hemen ziyaret edeceğimiz Doğu Provans(Cote D’azur)’daki ilk Fransız kenti, “Limon Başkenti” denilen Menton.

Virüs nedeniyle İtalya bölümü iptal edilen ve Lyon eklenerek yeniden düzenlenen Güney Fransa Gezi Programı için tıklayınız….

Fransa Gezi Programı, Güney Doğu Bölümü

Fransa Gezi Programı, Güney Doğu Bölümü

Cevapla