ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Cannes Gezilecek Yerler | Gezi Bilgileri

Cannes Gezilecek Yerler

Cannes Gezilecek Yerler başlıklı bu yazı, Cannes hakkında özet bilgiler ile Cannes tarihi ve Cannes gezilecek yerler hakkında kısa ve özet bilgiler içermektedir.

Bu kent, Avrupa’nın Dünya çapındaki en önemli film festivallerinin yapıldığı bir kenttir. Bu şehir artistlerin, ünlülerin, sinemacıların yaptıkları ile adından sık sık söz ettirmektedir. Kısacası Fransa‘nın bu festival kenti, lüks ve zenginliğiyle ön plana çıkıyor.

Cannes Nerede

Cannes Fransa’nın Provence bölgesinin Gote d’Azur bölümünde yer almaktadır. Fransa’nın önemli kentlerinden birisi olan Nice’in 31 km güneybatısında Akdeniz sahilinde yer almaktadır. Kentin tarihi de çok eskilere dayanmaktadır

Cannes Tarihi

Bu meşhur kentin tarihi M.Ö 2.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Başlangıç yıllarında ve devam eden yıllarda sazlık ufak bir balıkçı köyüymüş. Ne yazık ki bu balıkçı köyü uzun yıllar kilise ve yörenin ileri gelenleri arasında sürekli el değiştirmiş. Ancak 1834 yılın bir İngiliz Lordunun İtalya’ya giderken burada konaklaması üzerine köyün kaderi değişmeye başlamış.

Bu balıkçı limanı ve üstündeki Suquet Tepesi’nden çok etkilenen Lord, tepeye bir köşk yapar. Sonra zengin ve asil İngilizlere davetler vermeye başlar. Bundan ötürü zengin ve asilzade İngilizler buraya yerleşmeye başlar. Sonuçta İngilizlerin yerleşmesiyle birlikte 1880 yılından itibaren Cannes, bugünkü görünümünü almaya başlar.

Cannes Gezilecek Yerler

Cannes gezisine İngiliz Lord’unun etkilendiği Eski Liman ve Eski Şehrin yer aldığı Suquet Tepesinden başlanabilir. Kenti gezmenin en iyi yöntemi ufak sokaklarda ve deniz kıyısında etrafı seyrederek yaya olarak gezmektir.

Cannes Gezilecek Yerler

Cannes Gezilecek Yerler

Eski Liman ve Eski Şehir ile eski şehirdeki Le Suquet ve Le Suquet Tepesi Cannes’te gezilecek yerlerin en başında yer alıyor. Yine eski şehirde yer alan Notre Dame Kilisesi’ni de listenin başına ekleyebiliriz.  Meynadier Sokağı ve Antibes Sokağı ile Forville Pazarı gezilecek diğer yerler. Ayrıca Cannes Festival Sarayı ve La Croisette Caddesi de gezip görmeye değe yerlerdendir.

Eski Liman (Le Vieux Port)

Eski Liman, aynı zamanda sahilden Cannes’e giriş noktasıdır. Burada eski tekneler ve eski gemi donanımları da görülebilir. Ayrıca Limanın rıhtımına paralel uzanan yolun diğer tarafında yan yana dizilmiş birçok balık ve deniz mahsulleri restoranları yer alıyor.

Cannes Gezilecek Yerler, Eski Liman (Le Vieux Port)

Cannes Gezilecek Yerler, Eski Liman (Le Vieux Port)

Liman’ın hemen yanı başındaki Suquet Tepesi Cannes’in ilk yerleşim yeridir. Söz konusu tepeye yürüyerek Rue St. Antoine üzerinden çıkılabilir. Bu yol üzerinde de birçok restoran yer almaktadır. Ne yazık ki bu restoranların Liman bölgesine nazaran daha pahalı olduğu söyleniyor.

Eski Şehir ve Le Suquet

Cannes’in ilk yerleşim yeri Le Suquet bölgesidir. Yerel dilde; tümülüs, tepe, tümsek anlamına gelmektedir. Akdeniz’deki tüm yerleşim yerleri genelde illa ki yüksek bir tepeye kurulmuştur. Buradaki amaç korsanlardan ve saldırılardan korunmaktır. Bundan ötürü Cannes’liler de yaşadıkları yeri yüksek bir tepe olan Le Suquet üzerine kurmuşlardır.

Arka Planda Le Suquet Tepesi

Arka Planda Le Suquet Tepesi

Le Suquet Tepesi, Cannes koyunun hemen batısında yükselmektedir. Buradaki ilk tarihi yapı da illa ki kale ve surlarıdır. Bu kale ve çevresindeki yerleşimin zamanla artmasıyla bugünkü eski şehir oluşmuş. Cannes’de gezip görülecek çoğu tarihi yapı ve tarihi bina bu bölgede yer almaktadır.

Cannes’in en güzel manzarası da bu tepede yer alan Suquet Meydanı’dır. Eski kalenin surlarından kalma Kara Kule de iyi bir seyir imkânı verir. Ayrıca Kara Kule 109 basamak yüksekliğinde bir yerdir.

Notre Dame Kilisesi

Notre Dame Kilisesi, Suquet Tepesi’ndeki en büyük ve en eski tarihi yapı özelliğini taşımaktadır. 1531 yılında inşasına başlanmış ve yapımı 120 yıl sürmüştür. Gotik tarzda ve korunaklı surlar içine yapılmış olan bu kilise, yapılışını takip eden yıllarda sadece senyör tarafından kullanılıyormuş. Bu nedenle halk kiliseyi kullanmaktan korktuğu için kiliseye gitmekten çekiniyormuş.

Notre Dame Kilisesi

Cannnes Gezilecek Yerler, Notre Dame Kilisesi

Bu kilisenin önünde her yılbaşı öncesinde bir çocuk yuvası ve kreş kurulduğu söyleniyor. 1920 yılından beri geleneksel olarak yapılan bu ritüel, 200’den fazla heykelcikle yapılıyormuş. Bu heykellerden çoğunun da 1300’lü yıllardan kaldığı söylenenler arasında.

Forville Pazarı

Her gün sabah saat 07.00’da açılan Forville Pazarı, öğlen saat 13.00’da kapanıyor. Suquet Tepesi’nin doğu tarafından şehir merkezinde doğru kurulan üstü kapalı bu pazarda, günlük meyve ve sebze ile balık ve çiçekler satılıyor. Burası Pazartesi günleri de meyve sebze satışı yerine eski kullanılmış eşyaların satıldığı bir pazara dönüşüyor.

Forville Pazarı,

Cannnes Gezilecek Yerler, Forville Pazarı

Meynadier Sokağı

Forville Pazarının hemen doğusunda uzanan Meynadier Sokağı, Cannes’in en kalabalık ve en hareketli caddesidir. Her türlü alışverişin yapılabileceği bu sokakta, diğer yerlere göre daha ucuz alışveriş yapılabileceği söyleniyor. Ayrıca söz konusu sokakta her türlü mağaza, kafe ve restoran mevcuttur.

Cannnes Gezilecek Yerler, Meynadier Sokağı

Meynadier Sokağı

Antibes Sokağı

Antibes Sokağı, Meynadier Sokağına paralel olarak uzanmaktadır. Bu sokak daha çok kent halkının alışveriş yaptığı bir sokak olduğu söyleniyor. Bundan ötürü de yaz kış her daima kalabalık ve hareketlidir. Sokakta birçok ünlü marka mağaza ve sinema yer almaktadır. Sokaktaki fiyatların aşağı yukarı Meynadier sokağı ile aynı seyirde olduğu söyleniyor.

Cannes Festival Sarayı

Cannes Festival Sarayı, La Croisette Bulvarının Liman tarafındaki başlangıç bölgesinde yer almaktadır. Burası kenti ziyaret eden turistlerin bol bol fotoğraf çektirdiği bir yerdir. Özellikle Cannes Film Festivalinde kırmızı halı üzerinden yürüyerek geçen ünlülerin geçtiği merdivenlerde fotoğraf çektirilmektedir. Burada fotoğraf çektirenlerin hiçbir zaman eksik olmadığı söyleniyor.

Cannnes Gezilecek Yerler, Cannes Festival Sarayı

Cannes Gezilecek Yerler, Cannes Festival Sarayı

Festival Sarayının önündeki yoldan yürümeye devam edildiğinde, Yıldızlar Yolu denilen yerde paslanmaz çelik karolar üzerinde yüzlerce ünlünün el izleri ve imzaları yer almaktadır. Buradan meşhur plajların, restoranların kafelerin olduğu La Croisette caddesindeki 3 km’lik yürüyüş yapılabilir.

La Croisette Caddesi

La Croisette caddesinde, kıyı boyunca uzanıyor. Caddede lüks mağazalar ve restoranlar bulunuyor. Burada keyifli bir yürüyüş yapabilir.  Önceleri yani Cannes sadece Suquet Tepesi ve civarındaki eski kentten ibaretken bu yol, hac ibadeti için bölgeye gelenlerin ve onların hayvanlarının kullandığı patika bir yolmuş.

Cannnes Gezilecek Yerler, La Croisette Caddesi

Cannnes Gezilecek Yerler, La Croisette Caddesi

Bu yol, 1853 yıllarında yürüyüş ve gezinti yolu haline getirilmiş. İngilizlerin bölgeye yerleşmesiyle birlikte 1866 yıllarında Kraliyet Bulvarı olarak bugünkü halinin düzenlenmesi yapılmış. 1880 yılında ise birçok palmiye ağacının dikilmiş. Bu cadde, 3 km uzunluğu ile plajları, otelleri, gazinoları, lüks mağazaları ve restoranlarıyla ön plana çıkıyor.

Cannes Çevresinde Gezilecek Yerler

Günübirlik Cannes’ten Avrupa’nın en sosyetik tatil beldelerinden birisi olan St. Tropez’e doğru keyifli bir gezi yapılabilir. Bu gezi araç kiralayarak yapılacağı gibi yerel toplu taşıma araçlarıyla da yapılabilir. 80 km’lik Cannes-St.Tropez yolu üzerinde görülebilecek bazı tarihi köy ve kasabalar da var.

İlk önce Cannes’in 11 km güneybatısında Cannes Koyu’na tamamen hakim bir noktaya kurulmuş olan Theoule Sur Mer görülebilir. Ardından Theoule Sur Mer’in 30 km güney batısında yer alan ve upuzun plajlarıyla öne çıkan Saint Rapheal ziyaret edilebilir. Tarihi M.Ö 1.yy’a kadar dayanan ve Pazar yeri anlamına gelen Frejus de gezilebilir.

Bölgedeki geziye, ince kum plajlarıyla öne çıkan Sainte Maxime ile devam edilebilir. Burası Frejus’un 23 km güneyinde yer alıyor. Yine buranın 9 km güney batısında yer alan ve “Provansal Venedik” adıyla anılan Port Grimaud gezip görülebilir. Burası sanki denize açılan bir göl gibi durmaktadır. Bu liman gezisinden sonra limana 8 km mesafede yer alan Fransa‘nın ünlü tatil beldesi St. Tropez ile gezinin finali yapılabilir.

Cevapla