ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Ahlat 'ta Gezilecek Yerler ve Gezilecek Yerler Hakkında Bilgi | Gezi Bilgileri

Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler ve Gezilecek Yerler Hakkında Bilgi

Urartulara, Selçuklulara ve Türkmen Beylikleri’ne ana yurtluk yapmış olması nedeniyle Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler ve görülecek yerler diğer Van Gölü çevresindeki kasabalara göre oldukça fazla. Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler içerisinde en kayda değer olan yerlerle ilgili kısa bilgiler aşağıda yazılmıştır.

Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler

Bu tarihi kentte, Selçuklu Mezarlığı’nın yanı sıra, Selçuklu ve Selçuklu öncesi dönemlerden kalma birçok tarihi eser ve tarihi yapılar var. (Selçuklular hakkında kapsamlı bilgi için tıklayınız… ) Çok kolay işlenebilir bir özelliği olan Ahlat taşları ile yöreye özgü birçok tarihi eser yapılmış.  Bu dönemde taş işçiliği ve taş ustalığı bölgede çok gelişmiş.

1. Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler Listesinde En Önemli Yer, Ahlat Mezar Taşları

Ahlat’ta ki Selçuklu Meydan Mezarlığı, Dünyanın en büyük İslam Mezarlığı olduğu ve Anadolu’nun Orhun Abideleri olarak da nitelendirildiği söyleniyor. Söz konusu mezarlıkta, boyları 4,5 metreye varan ve üzerindeki yazı ve şekillerle her biri sanat eseri niteliği taşıyan mezar taşları mevcut.

Ahlat 'ta Gezilecek Yerler; Selçuklu Mezar Taşları

Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler; Selçuklu Mezar Taşları

Eski Ahlat Şehri kazıları, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Sanat Tarihi Bölümü başkanlığınca yürütülüyor. 2015 yılı kazı çalışmalarında, çevre temizliği, mezarlıktaki eğri taşların şavkının düzeltilerek düz bir hale getirilmesi ve likenlerin temizlenmesi ile kırılıp düşen mezar taşlarının tamamlanmasına da başlanmış. Eğrilen taşların düzeltilmesi ile mezar taşlarının devrilip yıkılmasının önüne geçilmeye başlanmış.

Söz konusu çalışmada; mezar taşlarının temizliğinde sadece mekanik yollarla bisturi, fırça gibi malzemeler kullanılmış. Aynı çalışmadaki, link temizliği ise; mezar taşlarının su ile ıslatıp, streçle kapatarak likenlerin çözülmesi sağlanmış.

2. Ahlat Müzesi

Müze, Tarihi Selçuklu Mezarlığı’nın hemen yanında bulunuyor. Ahlat Müzesinde, bu bölgenin tarihi yapısı ile ilgili birçok objeler sergileniyor. Urartu, Roma ve Bizans, Selçuklu, Osmanlı eserleri bu objelerin başında yer alıyor. Özellikle de bu bölgede yapılan kazılarda çıkan tarihi eserler görülmeye değer.

3. Eski Ahlat

Günümüzde, Eski Ahlat’ta; keten tohumu yağı üretme tesisi, bezir hane ve hamam kalıntıları bulunuyor. Keten tohumu yağı üretme tesisinin sadece bir duvarı ayakta kalmış, diğer bölümleri yok olmuş. Hamamın ise temelleri ve ateş odaları halen mevcut.

4. Harabe Şehir

Eski Ahlat Harabe şehirde, sadece mağara yerleşimleri var. Bu mağara yerleşim yerleri, yakın zamana kadar yoksul insanların barındıkları birer ev konumundaymış.

Ahlat 'ta Gezilecek Yerler, Harabe Şehir

Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler, Harabe Şehir

5. Budist Türk Mabedi

Harabe şehirde bulunan 39 numaralı mağaranın, yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Budist Türklerin tapınağı olduğu anlaşılmış. Mağarada, arkeolojik çalışmalar halen devam ettiği söyleniyor. Söz konusu mağarada mihraba benzeyen bölüm, Budizm’in de simgesi olan lotus(nilüfer) çiçeği motifleri ile kaplanmış. Mihrap ve lotus çiçeği motifleri 39 numaralı mağaranın bir ibadethane olduğu varsayımını iyice kuvvetlendirdiği söyleniyor.

6. Emir Bayındır Köprüsü

Harabe şehir bölgesindeki zamanın muhteşem yapısı ise tarihi Artuklu Köprüsüymüş. Küçük bir kanyon niteliğinde olan ve Van Gölüne akan dere üzerinde kurulan söz konusu köprünün yapımında “Ahlat taşı” kullanılmış.

Ahlat 'ta Gezilecek Yerler Emir Bayındır Köprüsü

Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler; Emir Bayındır Köprüsü

15.yüzyılda yapılan Artuklu köprüsünün yanındaki sarı sıcağa ilaç çeşmenin suyundan da içmek lazımmış ama biz içmedik.

7. Emir Bayındır Kümbeti ve Camisi

Emir Bayındır Kümbeti ve Camisi, müze ile mezarlığın kuzeyinde yer alıyor.  Küçüklüğü ve sadeliği ile olağanüstü bir güzelliğe sahip. 15.yüzyıldan kalma benzersiz mimari özelliği olan bu cami ve de özellikle kümbet tüm gezginlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor.

Ahlat 'ta Gezilecek Yerler; Ahlat Emir Bayındır Kümbeti ve Camii

Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler; Ahlat Emir Bayındır Kümbeti ve Camii

8. Selçuklu Kümbetleri

Kümbet, anıt mezar demek. 6,8,10 gen ya da silindirik bir şekilde, konik tarzda ve yörenin önemli kişileri adına yapılıyor. Selçuklu Kümbetleri, alt bölümde mumyalık ve üst bölümde ise dua etme yeri olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.  Kümbetler, yöreye özgü taş işleme sanatının neticesinde yine yöreye özgü bir form ile ortaya çıkmış olan taşlardan yapılmış. Taşlar üzerine işlenmiş motifler ile taşlarla oluşturulmuş olan balık sırtı süslemeler görülmeye değer.

Çifte Kümbet ve Usta Şakirt Kümbeti gibi mahalleler arasında kalmış olan kümbetler de var. Özellikle de Usta Şakirt Kümbeti hem buranın hem de Türkiye’nin en güzel kümbetini oluşturduğu söyleniyor. Farsça konuşan yerel taş ustaları tarafından yaptırıldığı söylenen bu kümbet, Usta Şakirt Kümbeti olarak da biliniyor. 12.yüzyıla ait olan bu kümbet diğerlerine göre oldukça güzel gözüküyor. Adından da anlaşılacağı gibi bir usta ile bir çırağın(şakirt) yaptığı söz konusu kümbet, muhteşem incelikli bir taş işçiliği ile yapılmış. Kümbeti yaptıranın belli olmadığı ancak bir Selçuklu emiri tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor.

9. Nazik Gölü

Nazik Gölü, Ahlat’ın 16 km kuzeyinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 1816 km Van Gölü’nden ise 170 m yükseklikte olduğu söyleniyor. Van gölünün sodalı suyuna nazaran Nazik Gölü, tatlı sulardan oluşmaktadır. Tatlı su olması sebebiyle söz konusu gölde sazan balığı yetiştiriciliği de yapılıyormuş.

Ahlat 'ta Gezilecek Yerler, Nazik Gölü

Ahlat ‘ta Gezilecek Yerler, Nazik Gölü

Göl, kışın araçlar bile üzerinden geçecek derce donduğu söyleniyor. Nazik Gölü donduğunda, göl çevresindeki yerleşim yerleri arasındaki ulaşım göl üzerinden yapılıyormuş.

Bu yazımızda yer almayan anacak bu yazı ile ilgili olacağını düşündüğümüz; Ahlat Nerededir, Ahlat Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Ahlat’ın Tarihi, Ahlat’a Nasıl Gidilir, Ahlat’da Hava Durumu ve Ahlat’a Ne zaman Gidilir, Ahlat’da Nerede Kalınır, ’Ahlat’da Ne Yenir, Ahlat Mutfağı, Ahlat’da Ne Yapılır, Ahlat ’dan Ne alınır ve benzeri tüm sorular hakkında detaylı bilgi için Ahlat Gezi Notları ve Ahlat Gezi Rehberibaşlıklı yazımıza bakınız.

Ahlat'ta Gezilecek Yerler Haritası

Ahlat’ta Gezilecek Yerler Haritası

***

Van ve Van Gölü çevresiyle ilgili diğer detaylı bilgiler ve fotoğraflar aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızda yer almaktadır.