ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Wrocław Gezilecek Yerler | Gezi Bilgileri

Wrocław Gezilecek Yerler

Wrocław Gezilecek Yerler başlıklı bu yazı, Wrocław hakkında genel bilgiler ile Wrocław Gezilecek Yerler hakkında kısa ve özet bilgileri içermektedir.

Wrocław Hakkında Genel Bilgiler

Wrocław, Aşağı Silezya diye bilinen tarihi bölgenin başkentidir. Oder Nehri üzerine kurulmuştur. Nüfusu 2012 resmî nüfus verilerine göre, 631,188 olarak kayda geçmiştir. Bu nüfusuyla Polonya’nın dördüncü büyük şehridir. Varşova’dan sonra, Polonya’nın ikinci büyük finansal merkezi olduğu da söylenmektedir.

Bu şehir canlılığı, güzelliği ve mimari özellikleri ile büyüleyicidir. Eşsiz konumunun yanı sıra Gotik, Barok ve Art Nouveau mimarisinin muhteşem örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu ve buna benzer tüm özellikleri nedeniyle 2016 yılında “Avrupa Kültür Başkenti” seçilmiştir.

Wrocław

Orta Çağ boyunca ticaret merkezi olarak kullanılan şehirde hala o dönemin izlerine rastlamak mümkündür. Polonya’nın en eski belediye binalarından birine sahip olan şehir, dünyaca ünlü Pazar Meydanı ile ziyaretçilerine unutulmaz anılar yaşatmaktadır.

Üniversiteleri ile ünlü Wroclaw, tam bir öğrenci şehridir. 130 binden fazla öğrencinin yaşadığı şehirde 20’den fazla üniversite bulunmaktadır. Bu sebeple şehirde eğlenceli etkinlikler eksik olmamaktadır. Bu şehir, hemen hemen her ay muhteşem festivallere ev sahipliği yapar.

Wrocław Gezilecek Yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce; Wrocław nerede ve Wrocław tarihi hakkında da kısaca söz edelim.

Wrocław Nerede

Wrocław, Polonya’nın güneybatısında ve Çekya sınırına 92 km mesafede yer almaktadır.

Wroclaw'ın Konumu

Wroclaw’ın Konumu

Wrocław Tarihi

Wroclaw’un, bin yıl öncesine uzanan eşsiz bir tarihe sahip olduğu söyleniyor. 900’lü yıllarda Çekler tarafından Odra Nehri’nin kenarına kurulan şehrin aslında bir piskoposluk merkezi olduğu ifade ediliyor.

Bir dönem Silezya Dükalığı’na başkentlik yapan Wroclaw, 1335 yılında Bohemya tarafından işgal edilmiştir. 1526’da Habsburg İmparatorluğu’nun himayesine geçen şehir, Otuz Yıl Savaşları sırasında büyük yaralar almıştır.

19.yüzyılda Avusturya-Prusya Savaşı sonucunda Almanlara geçen topraklar Breslau adını almış ve Berlin’den sonra Almanya’nın ikinci önemli şehiri konumuna gelmiş. II. Dünya Savaşı sonrasında Polonya’ya bırakılan bu toprakların aldığı derin yaraların sarılması 1980 yılını bulmuştur.

SSCB’nin dağılması ile şehir tam bağımsızlığına kavuşmuş ve Polonya Cumhuriyeti’nin bir parçası olmuştur. 1997 yılında Odra Nehri’nin taşmasıyla tekrar bir felaket yaşayan şehir, çok kısa sürede toparlanmayı başarmıştır. Yüzyıllar geçen bu süreçler sonucunda şehir bugünkü haline gelmiştir.

Yıllar boyunca Alman şehri olması, bir dönem Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’ya da ait olması şehrin kültür çeşitliliğini ve tarih zenginliğini artırmıştır.

Almanya, Avusturya ve Bohemya’nın kültürel etkileriyle son derece etkileyici tarihi mekanları, şehrin tüm atmosferinde hissedilmektedir. Bu sebeple sanat tarihi açısından şehirde bulunan önemli yapılar, turistleri adeta büyülemektedir.

Wrocław Gezilecek Yerler

Wroclaw’un tarihi meydanı Wroclaw Rynek, Wroclaw Starry Ratusz(Eski Belediye Binası), Hansel ve Gretel’in evi olarak da bilinen Jaśi Małgosia, dış cephesinde yer alan gotik işlemeler ile ön plana çıkan şehrin dört bir yanına yayılmış ve bronzdan yapılmış afacan cüce heykelleri Dwarfs of Wroclaw, barok tarzıyla inşa edilmiş olan Wroclaw Üniversitesinin binası ve dört salonlu müzesi, Wroclaw Gezilecek Yerler listesinin başlıcaları.

Wroclaw Gezilecek Yerler

Wroclaw Gezilecek Yerler

Aşıklar Köprüsü ya da Katedral Adası Köprüsü olarak da bilinen Tumski Köprüsü, St John the Baptist Katedrali olarak da bilinen ve ikiz çan kuleleriyle meşhur olan Wrocław Katedrali, Almanlar tarafından inşa edilen Centennial Hall ve hemen yakınında yer alan geceleri ışıklandırılan fıskiyeleriyle ünlü Millenium Fountain ile Wrocław Hayvanat Bahçesi, Oder Nehri’ni köprü yerine teleferikle geçmek isteyenler için Polinka Wroclaw, Wroclaw Gezilecek Yerler listesindeki diğer yerler.

Wroclaw Rynek (Pazar Meydanı)

Bu meydan, Wrocław’da geçmişi orta çağa kadar dayanan bir pazar meydanıdır. Burası 1214 ile 1232 yılları arasında Polonyalı Dük Sakallı Henry I’in hükümdarlığı zamanında Magdeburg kanunlarına göre kurulmuş.

Boyutları 213 x 178 metre olduğu söylenen dikdörtgen şeklindedir. Şu anda araç trafiğine kapalı olup yaya bölgesi olarak hizmet vermektedir. Ülkedeki en büyük iki belediye binası da bu meydandadır. Ayrıca bu meydan Avrupa’nın en büyük pazar meydanlarından biridir.

Pazar Meydanı, Wrocław Gezilecek Yerler

Pazar Meydanı, Wrocław Gezilecek Yerler

Meydanın etrafındaki binalar farklı tarzlarda inşa edilmiştir. Orta kısmı Eski Belediye Binası, Yeni Belediye Binası ve çok sayıda vatandaşın evinden oluşan bir bina bloğu tarafından işgal edilmiştir. Pazar meydanı, çapraz olarak bitişik iki alan ile Tuz Pazarı’ndan ve St. Elisabeth Kilisesi’nin önündeki meydandan oluşmaktadır. On bir sokak ve cadde bu meydana çıkmaktadır.

1800’lü yıllarda meydan, ilk başta atlı bir sisteme, 1892’den sonra ise elektrikli olan tramvay hatlarına bağlanmış. İkinci Dünya Savaşı sırasında pazar meydanı hasar gördmüş, ancak binaların çoğu sağlam kalmış ve daha sonra özenle restore edilmiş.

1970’lerin sonuna kadar araçlar doğu-batı ekseninde ilerleyebiliyordu. 1996 ile 2000 yılları arasında meydan yeniden yapılandırılarak, arabaların girebildiği son kısım olan doğu tarafı yayalara ayrılmış.

Eski Belediye Binası (Stary Ratusz)

Eski Belediye Binası, şehrin Pazar Meydanı’nın (rynek) merkezinde yer alıyor. 1200’lü yıllardan kalma bu tarihi bina Gotik tarzda inşa edilmiş. Bina, şehrin başlıca simge tarihi yapılarından biridir.

Eski Belediye Binası’nın upuzun tarihi ile ilk inşaatından bu yana şehirde meydana gelen gelişmeleri sanki yansıtıyor gibi. Bina ilk olarak 1200’lü yılların sonunda manastır adı verilen kilerli ve kuleli tek katlı bir yapı olarak sivil yönetim faaliyetlerinden ziyade ticari amaçlı olarak inşa edilmiş.

1328 ile 1333 yılları arasında Meclis odasını ve Meclis üyelerinin odasını içerecek şekilde binaya bir üst kat eklenmiş . Genişleme 14. yüzyılda, başta Mahkeme salonu olmak üzere ilave odaların eklenmesiyle devam etmiş. Bina 1400’lü yılların başında, şehrin ticari ve idari işlevlerini yapması için önemli bir konum haline gelmiş.

İnşaat programı, özellikle 1470’den 1510’a kadar birkaç odanın eklenmesiyle ivme kazanmış. Burghers Salonu’nun tonozları yeniden şimdiki şeklini almış ve üst kat, Büyük Salon’un geliştirilmesi ve Hazine ve Küçük Hazine’nin eklenmesiyle bugünkü şekillini almaya başlamış.

Eski Belediye Binası (Stary Ratusz), Wrocław Gezilecek Yerler

Eski Belediye Binası (Stary Ratusz), Wrocław Gezilecek Yerler

1500’lü yıllarda diğer yenilikler arasında şehrin armasının eklenmesi (1536) ve kulenin üst kısmının yeniden inşası (1558-59) gibi işler yapılmış. Bu ana inşaat programının son aşamasıymış. 1560 yılına gelindiğinde bugünkü Eski Belediye Binasının temel özellikleri oluşturulmuş.

1600’lü yıllar ile 1800’lü yıllar arasında bina; askeri amaçlar için, meclis üyeleri için, adalet personeli için ve şehrin yönetim ofislerini oluşturulması maksadıyla değişik amaçlar için kullanılmış.

**

Sonraki yıllarda binanın bakımsız olması ve sarmaşıklarla kaplı olması nedeniyle büyük bir yenileme programına alınmış. 1900’lü yılların başında çeşitli onarım çalışmaları yapılmış. 1902’de Küçük Ayı heykelinin eklenmesiyle iyileştirmeler devam etmiş. 1930’larda Belediye Binası’nın resmi rolü azaltılarak müzeye dönüştürülmüş.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, Belediye Binası küçük bir hasara maruz kalmış, bir hava bombası çatıyı delmiş ancak patlamadığı için çok fazla hasar oluşmamış. Sadece bazı heykelsi unsurlar zarar görmüş. Onarım ve zarar gören parçaların yerine tekrar yenilerinin konması için bir süre araştırmalar yapılmış. Ardından 1950’li yıllarda restorasyon çalışmalarına başlanmış ve bu koruma çalışmaları 1900’lü yılların sonuna kadar devam etmiş. Bu yenileme çalışmaları doğu cephesindeki saatin yenilenmesini de içermiş.

Bugün Eski Belediye Binası, müze olarak ziyaretçilere açıktır ve aynı zamanda geçici sergiler ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Binanın büyük salonunda çeşitli konserler düzenlenmektedir. Konser gibi etkinliklerin yanında Stary Ratusz, başka sivil ve kültürel etkinlikler için de kullanılmaktadır. Ayrıca bu tarihi yapı bir müzeye ve bodrum katında mevcut bir restorana da ev sahipliği yapmaktadır.

Jaśi Małgosia

Burası, Hansel ve Gretel’in evi olarak da biliniyor. Hansel ve Gretel, yan yana ve birbirine bağlı iki farklı bina, 1400’lü yıllarda inşa edilmiş. Bunlar küçük kiralık evlermiş. Daha sonra orijinaline yakın yeniden inşa edilmişler. Geçmişte, Wrocław pazar meydanında buna benzer çok sayıda kiralık ev varmış. Bunlar, sözde sunak koruyucularıymış, yani Aziz Elizabeth kilisesindeki koruyucular tarafından mesken tutulmuş.

Jasi Małgosia, Wrocław Gezilecek Yerler

Jasi Małgosia, Wrocław Gezilecek Yerler

Binalar harika ve olağanüstü güzelliğe sahip ve mimarisi oldukça güzel. Bu iki tarihi bina arasında güzel bir kemer de mevcut. Etrafındaki sokaklarda yürürken kendinizi masal dünyasının bir kahramanı gibi hissetmeniz mümkün. Buradaki sokaklarda yürürken etrafta Dwarfs of Wroclaw diye adlandırılan bazı sevimli cüce heykellerini de yakalamak mümkün.

Wroclaw’in Cüceleri – Dwarfs of Wroclaw

Dwarfs of Wroclaw diye adlandırılmış yüzlerce bronzdan yapılmış değişik tipteki afacan cüce heykellerine şehrin dört bir yanında rastlamak mümkün. Yıllar önce kominizim karşıtı bir gurup, tepki olarak böyle bir sanat çalışması başlatmış.

Wroclaw’in Cüceleri – Dwarfs of Wroclaw, Wrocław Gezilecek Yerler

Wroclaw’in Cüceleri – Dwarfs of Wroclaw, Wrocław Gezilecek Yerler

Gidip onları tek tek bulmak zor olsa da bunlardan birkaçını Hansel ve Gretel’in evi bölgesinde birkaçını da Wroclaw Üniversitesi bölgesinde bulmak mümkün. Ayrıca bu cüceler, Wroclaw’u yürüyerek gezerken çok alakasız bir yerlerde ve de hiç ummadığınız anda karşınıza çıkabilir. Oldukça “çalışkan” gözüken bu cüceler, her biri değişik işlerde sanki sürekli bir şeyler yapıyorlar gibi.

Wroclaw Üniversitesi

Wroclaw Üniversitesi hem şehrin hem de Polonya’nın önde gelen köklü üniversitelerinden biri. Bu üniversiteyi özel kılan ve gezip görmeye değer kılan özelliği ise barok mimari yapısındaki tarihi binaları. Burasının üniversite olmasının yanında ayrıca gezip görülmesi gereken bir müze olduğu da söyleniyor.

Ayrıca söz konusu müzenin haricinde Wroclaw Üniversitesinin içinde bulunan 4 salon ve kule, müze haricinde gezip görülmeye değer yerler. Üniversitenin müzesi çarşamba günleri açık değil ve görmek istenilen yerlerin sayısına göre de bilet fiyatları değişiyor.

Wroclaw Üniversitesi Aula Leopoldina salonu , Wrocław Gezilecek Yerler

Wroclaw Üniversitesi Aula Leopoldina salonu, Wrocław Gezilecek Yerler

Wroclaw Üniversitesi içinde yer alan barok salonlardan birisi, Aula Leopoldina salonu. Bu salon, 1728- 1732 yılları arasında tamamlanmış. Salonun adı Roma imparatoru 1. Leopold’dan esinlenerek verilmiş. İşlemelerin güzelliği ve heykellerdeki detaylar ziyaretçilerde hayranlık uyandırıyor.

Üniversitenin içinde gezip görülecek bir başka yer ise Matematik Kulesi (Mathmetical Tower). Matematik Kulesi’ne çıkmadan önce küçük bir sergi var, bu sergi gezip görüldükten sonra kulenin zirvesine çıkılıyor. Zirve, Wroclaw’u yukarıdan görebilme fırsatı sunuyor.

Tumski Köprüsü (Most Tumski  Wroclaw)

Oder Nehri’nin kuzey bölümünde yer alan Tumski Köprüsü 1889 yılında yapılmış. Burada daha önceden yer alan tahta bir köprü varmış, o köprü yıkılmış, yerine bu köprü inşa edilmiş. Köprü, Aşıklar Köprüsü ya da Katedral Adası Köprüsü olarak da biliniyor.

Tumski Köprüsü (Most Tumski  Wroclaw), Wroclaw Gezilecek Yerler

Tumski Köprüsü (Most Tumski  Wroclaw), Wroclaw Gezilecek Yerler

Aşk kilitleriyle bezeli Aşıklar Köprüsü üstünde birçok “aşk kilitleri” bulunuyor. Geleneklere göre yeni evli çiftler aşklarını burada kilitliyorlarmış. Tumski Köprüsü’nün üstünden Oder Nehri’nin karşı kıyısına geçildiğinde Katedral Adasına ulaşılıyor.

Katedral Adasi (Ostrów Tumski)

Wrocław Katedral Adası, adından da anlaşılacağı üzere şehrin önemli katedrallerinin bulunduğu bölgeye verilmiş bir ad.  Wroclaw şehir Katedrali ve bu katedralin Baspiskoposunun evi bu adada yer alıyor. İkiz çan kulesiyle meşhur Wroclaw Katedrali, St John the Baptist Katedrali olarak da biliniyor.

Wroclaw’daki en güzel manzaraların birisi de Katedral Adası’nin çevresindeki yollar. Tumski Köprüsünden geçerek gelinen Katedral Adası şehrin tarihi anlamda en eski yeri. Yapılan çeşitli arkeolojik kazılardan esinlen bilgiye göre buradaki yerleşik yaşamın 1000 yıl kadar öncesine dayandığı söyleniyor.

Katedral Adasi (Ostrów Tumski), Wroclaw Gezilecek Yerler

Katedral Adasi (Ostrów Tumski), Wroclaw Gezilecek Yerler

Wroclaw’da UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Centennial Hall (Hala Stulecia) de gezip görmeye değer bir yer. Wroclaw Katedrali’ne 2,5 km mesafede yer alıyor.

Centennial Hall

Centennial Hall, Wroclaw’un sehir merkezinin dışında gibi gözükmekle birlikte, şehrin daha çok yerini görmek için zaman varsa yürüyerek de gidilebilir. Ya da Rynek, Świdnicka ve Galeria Dominikańska duraklarından 10 no’lu tramvayla da gidilebilir. Ayrıca 145 ve 146 nolu otobüslerle de tren istasyonundan buraya ulaşmak mümkün.

Centennial Hall, 1913’te Almanlar tarafından inşa edilen bir sergi sarayı. İlginç bir mimarisi var ama bu binaya dışarıdan bakıldığında pek öyle ahım şahım bir görüntü görmek mümkün değil.

Centennial Hall, Wroclaw Gezilecek Yerler

Centennial Hall, Wroclaw Gezilecek Yerler

Centennial Hall’un hemen yanında Millenium Fountain yer alıyor. Akşamları renkli ışıklar eşliğinde fıskiyelerle gösteriler oluyormuş. Buraya kadar gitmişken bir göz atmakta fayda var. Yine bu bölgede gezip görülecek bir başka yer ise Hayvanat Bahçesi.

Wroclaw Hayvanat Bahçesi – Wroclaw Zoo

Centennia Hall‘un hemen karşında yer alıyor. Şehrin bu bölgesine gelmişken Wroclaw Hayvanat Bahçesine de uğramakta fayda var. Bu bir farkındalık yaratabilir.

Wroclaw Hayvanat Bahçesi –(Wroclaw Zoo) Wroclaw Gezilecek Yerler

Wroclaw Hayvanat Bahçesi (Wroclaw Zoo), Wroclaw Gezilecek Yerler

Wroclaw Hayvanat Bahçesi’nin giriş ücreti 50 zloty olduğu söyleniyor. Gitmeden önce güncel bilet fiyatları ve açılış saatleri için Wroclaw Hayvanat Bahçesi’nin resmi sitesine bakmakta fayda var.

Wroclaw Kanal Yürüyüsü

Bu şehrin göbeğinden geçen Oder Nehri’nin Wroclaw’da oluşturduğu birçok ada var. Yine bu kentte adaları birbirine bağlayan birçok köprü ve sulama kanalları mevcut. Vakit olursa söz konusu yerlerde yürümekte bir farklılık yaratabilir.

Bu yürüyüş; Wroclaw’da bir yandan bisikletleriyle işe ve okula gidenleri, üniversitelerin önündeki parklarda oturan gençleri daha doğrusu Wroclaw’daki yaşamı ve insanı daha iyi anlamak için iyi bir deneyim olabilir.

Wroclaw Terefeligi (Polinka Wroclaw)

Centennial Hall bölgesini ziyaret ettikten sonra Rynek’e (Pazar meydanı) nehir kenarından geri dönerken Polinka Wroclaw olarak bilinen Wrocklaw terefeliği ile karşılıyor.

Wroclaw Terefeligi (Polinka Wroclaw), Wroclaw Gezilecek Yerler

Wroclaw Terefeligi (Polinka Wroclaw), Wroclaw Gezilecek Yerler

Bu teleferikle, Oder Nehri’nin su seviyesinin yaklaşık 7 metre yukarısından 2 – 2.5 dakika gibi kısa bir sürede nehrin diğer tarafına geçiş sağlanıyor. Bilet ücreti ise otobüs biletlerinde olduğu gibi 3.40 zty. Biletleri makinalardan almak mümkün.

Cevapla