ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Sintra Gezi Rehberi ve Sintra’da Gezilecek Yerler | Gezi Bilgileri

Sintra Gezi Rehberi ve Sintra’da Gezilecek Yerler

Sintra Gezi Rehberi yazısında; Sintra nerede, Sintra’da gezilecek yerler ve Sintra’ya nasıl gidilir, Sintra gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri soruların cevabı yer almaktadır. Ayrıca; Sintra hakkında bilgi ve Sintra’da gezilecek yerler hakkında kısa bilgileri de içermektedir.

Sintra, Başken Lizbon’un 30 km batısında, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan küçük şirin bir kasaba. Gezginlerin çoğu tarafından Portekiz’de gezilecek en güzel yer olarak belirtiliyor. Sintra’ya Lizbon’dan tren” ya da otobüsle günübirlik gidilebiliyor. Arkadaş grubu ile yapılan gezilerde araç kiralamak en uygun hareket tarzı.

Şato Gibi Evleriyle Ünlü Sintra'dan Bir Görünüm

Şato Gibi Evleriyle Ünlü Sintra’dan Bir Görünüm

Günübirlik Lizbon’dan gelinebildiğinden dolayı Pazar günleri çok kalabalık olduğu söyleniyor. Sintra gezi turu için bir gün yeterli bir süre.

Araç kiralayarak yapılacak günübirlik gezinin içine; Avrupa’nın en batı noktası olan Cabo da Roca, Portekiz’in en ünlü tatil yerleri arasında yar alan Cascais ve Estoril de dahil edilebilir. Örnek teşkil edecek Gezi Rotası için, 8 günlük Portekiz Gezi Rotası ve Gezi Programı” yazımızın ilgili bölümüne bakılabilir. Böyle bir gezi turu için de zamanı iyi kullanmak şartı ile yine bir gün yeterli bir süre.

Renga Renk Evleriyle, Sintra

Renga Renk Evleriyle, Sintra

Şato gibi süslü püslü evleri, butik dükkanları, dar sokakları ve Arnavut kaldırımları ile hiç bozulmamış bu masalsı kasabada dolaşmak büyük bir keyif. Bu bölgenin havasının temiz olmasından dolayı, Portekiz’in ileri gelenleri ve krallar tarafından eskiden yazlık ve tatil mekânı olarak kullanılıyormuş.

Sintra’da Gezilecek Yerler

Gezi öncesi yaptığımız hazırlık aşamasında tatil programımızı oluştururken, birçok Portekiz gezi kitabı okuduk. Ayrıca internette mevcut gezi rehberi şeklinde hazırlanmış yazıları ve yine internetten Portekiz’in tatil yerleri ile ilgili siteleri inceledik. Bu şekilde birçok gezi ve tatil bilgisi edindik.   Hazırlık aşaması ve gezi turu esnasında, Sintra ’da gezilecek yerler hakkında edindiğimiz kısa bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir.

1. Pena Sarayı (Palacio da Pena)

Sintra’nın en yüksek tepesinde, 19.yüzyılda yapılmış. Rengarenk bir saray. Rengarenk olması ve konum olarak da bölgedeki en yüksek yerde olması nedeniyle her taraftan görünebiliyor. Hatta bölgede ki havanın temiz olması nedeniyle Lizbon’dan bile görülebildiği söyleniyor.

İsmini Leydi Pena’dan almış. Çok eskiden sarayın bulunduğu yerde, Leydi Pena’ya adanmış bir şapel varmış. Portekiz Kralı Manuel bu şapeli, 1490 lı yıllarda genişletmiş ve 18 kişilik bir manastıra dönüştürmüş. Uzun yıllar burası manastır olarak kullanılmış. Bölgedeki en yüksek yerde olması münasebetiyle üzerine 18.yüzyılda büyük bir yıldırım düşmesi ve aynı yıllarda meydana gelen Lizbon depremiyle de kullanılmaz hale gelmiş.

Rengarenk Bir Saray, Pena Sarayı (Fotoğraf İnternetten)

Rengarenk Bir Saray, Pena Sarayı (Fotoğraf İnternetten)

1847 yılında, Portekiz Kralı II. Ferdinand, acemi bir amatör Alman mimarına burayı yeniden yaptırmış. Yapım esnasında Kral tarafından mimara sürekli her konuda birtakım brifingler verilmiş.  Bu şekilde yapılan titiz bir çalışmanın sonucunda da ortaya böyle bir eser çıkmış.

Ferdinand’ın ölümünden sonra saray satılmış. Bir süre sonra ise Kral Luiz tarafından tekrar satın alınmış. Ardından 1889 yılında sarayı Portekiz hükümeti satın almış ve 1910 yılında da Portekiz Ulusal Varlık listesine dahil edilmiş. 1990 yıllarında sarayın boyaları akmış. Griye dönmüş hali onarılarak yeniden boyanmış ve bugünkü rengarenk şeklini almış.

2. Regaleira Sarayı (Quinta da Regaleira)

Yapımı 1697 yılına kadar uzanıyor. 1998 yılına kadar halkın ziyaretine kapalıymış ve özel mülkiyet statüsündeymiş. Yapıldığı yıldan 19.yüzyıla kadar, Portekiz’li zengin tüccarlar ve aileleri tarafından ikametgâh yeri olarak kullanılmış. 1892 yılında Portekiz’li bir böcek bilimcisi tarafından satın alınmış. Böcek bilimcisi İtalyan bir mimar ile anlaşarak, orijinaline uygun olarak yeniden yapımını başlanmış. Yeniden yapımı 1910 yılında tamamlanan sarayın mimarisinde romanesk, gotik, rönesans ve manuelin tarzların tamamı kullanılmış ve bugünkü şeklini almış.

Birçok Defa El Değiştiren, Regaleira Sarayı

Birçok Defa El Değiştiren, Regaleira Sarayı

Daha sonraları birkaç defa daha el değiştirdikten sonra 1998 yılında yeni bir restorasyona tabi tutularak halkın ziyaretine açılmış. Beş kattan oluşan sarayın tamamı şu anda halkın ziyaretine açık.  Sarayın parkı, park içinde birçok yeri birbirine bağlayan yeraltı tünelleri dikkat çeken özellikler arasında geliyor. Diğer bir dikkat çeken husus ise parktaki susuz su kuyusu. Sadece törenlerde kullanılmak için yapılmış. Eskiden tarot falına bakılmadan önce burada tören yapılır sonrada parktaki yer altı tünellerinden saraya gidilirmiş.

3. Sintra Ulusal Sarayı

10.yüzyılda Endülüs Emevileri tarafından yapılmış. Emevilerden sonra, Portekiz Kral’ları tarafından değişik tarihlerde yenilenmiş. Bugünkü görünümünün bir kısmını 14.yüzyılda yapılan yenilemelerin sonucunda almış. 16.yüzyıllarda Portekizliler kaşifler dönemi ile birlikte altın dönemini yaşamıştı. Bu altın dönmeden saray da kendine düşen nasibini almış. 16.yüzyıldan itibaren söz konusu saray, Kraliyet Ailesi tarafından kullanılmaya başlanmış.

Emeviler Tarafından Yapılan, Sintra Ulusal Sarayı

Emeviler Tarafından Yapılan, Sintra Ulusal Sarayı

1910 yılındaki Portekiz Cumhuriyeti’nin ilanıyla saray, Portekiz ulusal varlıklar listesindeki yerini almış. Çok sayıda odası olan saraya giriş 10 Euro. Saray, UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Sintra’nın eski şehri’nin en önemli tarihi eserlerini oluşturuyor.

4. Mağribi Kalesi (Castle of the Moors)

Adından da anlaşılacağı üzere Endülüs Emevileri tarafından yapılmış. 8.yüzyılda yapılan kale 12.yüzyılda Hristiyanlar tarafından fethedilmiş ve uzun süre savunma amaçlı olarak kullanılmış. Daha sonraları çok büyük zararlar gören kalede arkeoloji kazılarına başlanmış. Söz konusu kazılar halen devam etmekte. Bu nedenle de kaleye sadece uzaktan bakılabiliyor. Ancak kalenin hemen yakınında bulunan Palacio Nacional Sarayı gezilebilir. Ayrıca sarayın yakınlarında göze çarpan değişik yapılar, keşiş mezarları ve çeşmeler, bu bölgede görülebilecek diğer yerler arasında.

Emevilerden Kalma, Mağribi Kalesi (Fotoğraf İnternetten)

Emevilerden Kalma, Mağribi Kalesi (Fotoğraf İnternetten)

Sintra ve Sintra’da gezilecek yerleri, 04-11 Mart 2018 tarihlerindeki 8 günlük Portekiz gezi turumuzun” Lizbon bölümünde günübirlik araçla gezip gördük.

Sintra Gezilecek Yerler Haritası

Sintra Gezilecek Yerler Haritası

***

Portekiz ile Portekiz’de gezilecek yerler hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…

Cevapla