ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Büyük Britanya Ülkeleri ve Britanya Gezi Rotası | Gezi Bilgileri

Büyük Britanya Ülkeleri ve Britanya Gezi Rotası

Büyük Britanya Ülkeleri ve Britanya Gezi Rotası başlıklı bu yazımız; İrlanda ve Büyük Britanya Ülkeleri’nin bazı önemli şehirleri ve kentlerinin, gezi rotasını ve programını içermektedir. Büyük Britanya Ülkeleri ve Britanya Gezi Rotası başlıklı söz konusu yazımız, aynı zamanda, bahse konu gezinin, çok kısa da olsa gezi notlarına yer vermektedir diyebiliriz. Bu kısa giriş bilgilerden sonra, yazının asıl konusu olan İrlanda ve Britanya Gezi Rotası ve programına geçmeden önce Büyük Britanya Ülkeleri hakkında kısa bir bilgi verelim.

Büyük Britanya Ülkeleri

Ülkemizde oldukça çok merak edilen, ancak vize alımının epey zor olduğu Büyük Britanya gezi rotası hakkında internette birçok Büyük Britanya Ülkeleri tur alternatifi var. Söz konusu turlar, içerik olarak birbirine oldukça yakın. Birbirinden güzel ve birbirinden farklı şehirler ve ülkeleri de içeren bu turlar sayesinde farklı ülkeler ve farklı coğrafyaları görme imkânı da oluyor.

Peki Büyük Britanya Ülkeleri nerelerdir? Kafa karıştıran üç tane isim var; Birleşik Krallık, Büyük Britanya ve İngiltere. Kim kimdir, hep çelişkiye düşüyoruz.

Birleşik Krallık; İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’i kapsayan bir ülkedir. Bu ülkede yaşayan insanlar, ‘British’ olarak ifade ediliyor.

Büyük Britanya Ülkeleri, Birleşik Krallık ve İrlanda

Büyük Britanya Ülkeleri, Birleşik Krallık ve İrlanda

Büyük Britanya ifadesi ise günümüzde tamamen coğrafi bir alanı içeriyor. İskoçya, Galler ve İngiltere’nin yer aldığı ada da diyebiliriz. Bu adada Kuzey İrlanda yok. İskoçya, Galler ve İngiltere’nin yer aldığı söz konusu ada, İrlanda’nın doğusunda yer alıyor.

İrlanda ise Kuzey İrlanda’dan ve yukarıda ismi geçen yerlerden tamamen farklı bir ülke. İskoçya, Galler ve İngiltere bir adada yer alırken, Kuzey İrlanda ve İrlanda ise başka bir adada yer alıyor. Biritanya Ülkeleri, Birleşik Krallık ve İrlanda’nın haritadaki yerini teferruatlı incelemek için tıklayınız…

Bunca karışıklığın belki de en önemli sebebi olan İngiltere’ye geldiğimizde, aslında İngiltere isminde bir siyasi ve idari yapı da yok. Dolayısıyla İngiliz hükumeti ve parlamentosu da yok. Birleşik Krallık var. Birleşik Krallık idare ve yerel yönetimlerden ibaret. İngiltere’nin tüm yönleriyle Birleşik Krallığı’n en büyük ve merkezi parçası olması, bu karışıklığa sebep oluyor. Birleşik Krallık nüfusunun %85’i de İngiltere’de bulunuyor.

Büyük Britanya Ülkeleri ve Britanya Gezi Rotası başlıklı bu yazımıza, yukarıda yaptığımız açıklamalar kapsamından bizim yaptığımız İrlanda ve Britanya Gezi Rotası ile devam edelim.

Büyük Britanya Ülkeleri ve İrlanda Gezi Rotası

18-26 Mart 2017 tarihli bu gezimiz, 5 kişilik özel bir gezi grubu ile gerçekleştirildi. Kendi kendimize yaptığımız rota ve program dahilinde, bu gezideki tüm organizasyonlarımız bir iş bölümü çerçevesinde kendimiz tarafından gerçekleştirildi. Bu gezideki tüm transferlerimiz ve ulaşım hizmetleri, yerel toplu ulaşım vasıtaları ile yapıldı. Böylece gezi maliyetimizi de epeyce düşürmüş olduk.

Söz konusu gezi rotamız, ana hatlarıyla; İstanbul > Londra > Edinburgh > Glasgow > Edinburgh > Dublin > Manchester > York > Manchester > Liverpool > Londra > İstanbul, şeklinde gerçekleşti. İrlanda ve Büyük Britanya Ülkeleri Gezi Rotası içerisindeki ilk gün gezip görülen şehir, Birleşik Krallık(İngiltere) başkenti Londra idi.

İrlanda ve Büyük Britanya Gezi Rotası

İrlanda ve Büyük Britanya Gezi Rotası

Bu kısa giriş bilgilerinden sonra Büyük Britanya Ülkeleri ve Britanya Gezi Rotası yazımıza, diğer bir ifadeyle, Britanya gezi notları ve gezi programımıza buradan itibaren, gün gün ve şehir şehir, kısa kısa yazmaya geçebiliriz.

1’inci Gün, İstanbul > Londra 

18 Mart 2017 Cumartesi günü, saat: 11.25’de S.Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları, PC 501 sefer sayılı uçuşuyla Londra Stansed Havaalanına hareket. Yerel saatle 12.40’da Londra’ya varış.

Yerel ulaşım aracıyla havaalanından Hyde Park’ın kuzey kenarında bulunan otelimize gidiş. Otele yerleşmeye müteakip küçük bir çevre gezisi. Ardından Oxford St. de tespit ettiğimiz güzel bir restoranda akşam yemeği ve sonrasında otelimizde istirahate çekilme.

2’inci Gün, Londra

19 Mart 2017 Pazar günü, otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından, bazen yürüyerek bazen de yerel toplu taşıma araçlarıyla, Londra şehir turu. Bu turumuz sırasında; Londra’nın dünyaca meşhur simgeleri olan ve de Londra’nın en büyük yeşil alanı Hyde Park, İngiliz Kraliyet ailesinin Londra’daki ikameti Buckingham Sarayı ve saraydaki nöbet değişimi, St. James’s Park, Trafalgar Meydanı, Parlamento Binası, Big Ben Saat Kulesi, Westminster Köprüsü, London Eye, Londra Piskoposluğunun merkezi St. Paul Katedrali ile Picadilly Meydanı, Londra’da bugün gezip görülen başlıca yerler. Gezi bitiminde otele transfer. Geceleme Londra’da otelimizde.

Londra'dan Değişik Görüntüler

Londra’dan Değişik Görüntüler

3’üncü Gün, Londra

20 Mart 2017 Pazartesi Sabah kahvaltısının ardından kentin ortasından geçen Thames Nehri nehirde tekne turu, Thames nehri üzerindeki Kuleli Köprü, Greenwich, bugün görülecek başlıca yerler arasında. Ardından dün kaldığımız yerden şehir turuna yürüyerek devam. Londra’da gezip görülecek yerler hakkında bilgi, aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Londra Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Gezi sonrasında akşam yemeği, gezi bitiminde otele transfer. Geceleme Londra’da otelimizde. Böylece Londra gezimizin ilk bölümü bitmiş oldu. Bu gezinin son günü ve gecesi tekrar Londra’dayız. Londra Gezi Notları aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Londra Gezi Notları için tıklayınız…
4’üncü Gün, Londra > Edinburgh

21 Mart 2017 Salı sabahın erken saatlerinde, bir taksi kiralayarak havaalanına transfer. Bilet işlemlerinin ardından İskoçya’nın başkenti Edinburgh’a uçakla hareket. Edinburgh’a varışa müteakip otelimize transfer. Ardından yürüyerek şehir turu. Edinburgh Kalesi, Royal Mile Caddesi, Princess Street, Üniversite Binası, St. Giles Katedrali ve Carlton Tepesi Edinburgh’ta gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgi ve Edinburgh gezi notları aşağıda linkleri verilen yazılarda yer almaktadır.

  • Edinburgh Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)
  • Edinburgh Nerede, Edinburgh ve Glasgow Gezi Notları için tıklayınız…

Yürüyerek yapılan Edinburgh turu esnasında dünyaca ünlü İskoç Viskisinin yerinde tadılması da bu gezi programının içerisinde yer alıyor. Gezinin bitiminde akşam yemeği ve ardından otele transfer. Geceleme Edinburgh’ta otelimizde.

5’inci Gün, Edinburgh > Glasgow > Edinburgh

22 Mart 2017 Çarşamba sabah kahvaltısının ardından Edinburgh Otobüs Terminaline transfer. Yerel otobüsle İskoçya’nın bir başka önemli kenti Glasgow’a günübirlik gezi için hareket. Glasgow’a varışa müteakip yürüyerek Glasgow Şehir Turu. Glasgow Üniversitesi, Kelvin Nehri, Glasgow Katedrali, Merchant Meydani, People Palace Glasgow’da gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgi ve Glasgow Gezi Notları aşağıda linkleri verilen yazılarda yer almaktadır.

  • Glasgow Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Glasgow şehir turunun ardından tekrar yerel bir otobüsle Edinburgh’a geri dönüş. Edinburgh’ta gezilmeyen yerlerin gezilmesi, alışveriş ve akşam yemeğine müteakip geceleme Edinburgh’ta otelimizde.

6’ıncı Gün, Edinburgh > Dublin

Bu sabah itibariyle iki günlük İskoçya gezimizi bitiriyoruz. İskoçya Gezi Notları aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • İskoçya Gezi Notları için tıklayınız…

23 Mart 2017 Perşembe günü sabah kahvaltısının ardından erken saatlerde Edinburgh havaalanına transfer oluyoruz. Bilet işlemlerine müteakip bu gezimizin bir başka ülkesi olan İrlanda’nın başkentine, Dublin’e uçuyoruz. Varışa müteakip gerekli gümrük işlemlerinden sonra Dublin’deki otelimize transfer. Ardından yürüyerek Dublin şehir turu.

Dublin'den Değişik Görüntüler

Dublin’den Değişik Görüntüler

Parlamento Binası, Ulusal Müze, Liffey Nehri, Trinity Koleji, Grafton Caddesi, Merrion Meydani, St. Patrick Katedrali, O’Connell Caddesi, St. Stephens Parkı ve Famine Anıtı İrlanda’nın başkenti Dublin’de gezip görülecek başlıca yerler. Söz konusu yerler hakkında bilgi aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Dublin Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Yürüyerek yapılan şehir turundan sonra akşam yemeği. Ardından otele transfer ve dinlenme. Geceleme Dublin’de otelimizde.

7’inci Gün, Dublin > Manchester > York > Manchester > Liverpool

24 Mart 2019 Cuma günü sabahın erken saatlerinde Dublin havaalanına transfer. Bilet işlemlerine müteakip uçakla İngiltere’nin futbol kulüpleriyle ünlü Manchester kentine hareket. Manchester’a varışa müteakip, trenle İngiltere’nin tarihi kentlerinden York’a hareket. York’ta yürüyerek yapılan şehir turuna müteakip tekrar trenle Manchester’a dönüş.

York'tan Değişik Görüntüler

York’tan Değişik Görüntüler

Manchester’a varışa müteakip yürüyerek şehir turu. Manchester United Futbol Stadyumu Old Trafford, China Town, Piccadilly Gardens ve Exchange Square Manchester’da gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgi aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Manchester Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Manchester şehir turumuzun ardından trenle İngiltere’nin bir başka önemli kenti Liverpool’a hareket. Liverpool’a varışımızın ardından otele transfer. Otele yerleşmeye müteakip kısa bir çevre gezisi ve akşam yemeğinden sonra dinlenme. Geceleme Livepool’da otelimizde

8’inci Gün, Liverpool > Londra 

25 Mart 2017 Cumartesi sabah kahvaltısının ardından, dünyaca ünlü Beatles grubunun Liverpool’daki yaşamının izini süreceğimiz Liverpool şehir turu. Tiyatro Binası, Liverpool Katedrali, St. George Halls, Albert Dock ve Mersey Nehri Liverpool’da gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgi aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Liverpool Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Yürüyerek yapılan Liverpool şehir turundan sonra trenle tekrar Londra’ya hareket. Londra’ya varışa müteakip otele transfer. Otele yerleşmenin ardından gezimizin son günü olması münasebetiyle alışveriş zamanı ve gezip görülmeyen yerlerin gezilmesi. Gezi ve alışverişin ardından, akşam yemeği, otele transfer ve dinlenme. Geceleme Londra’da otelimizde.

9’uncu Gün, Londra > İstanbul

Bugün dönüş zamanı… 26 Mart 2019 Pazar günü otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından yerel toplu taşıma aracıyla havaalanına transfer. Pasaport ve bilet işlemlerine müteakip, saat: 13.20’de Londra Stansed Havaalanından, Pegasus Havayolları PC 1182 sefer sayılı uçuşuyla İstanbul S.Gökçen Havalimanı’na hareket. Yerel saatle 19.40’da İstanbul’a varış ve gezinin sona ermesi.

Cevapla