ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Portekiz Gezi Rotası ve 8 Günlük Gezi Programı | Gezi Bilgileri

Portekiz Gezi Rotası ve 8 Günlük Gezi Programı

Portekiz Gezi Rotası, Portekiz’e gitmeden önce yaptığımız çalışmalar ve hazırlıklar sonucunda ana hatları ile ortaya çıkmıştı. Hazırlık çalışmalarımızı bitirip gidiş tarihini bekleme sürecine girdiğimizde öğrendiğimiz yeni bilgiler çerçevesinde birkaç ufak değişiklikler de yaptık. Ayrıca gezi esnasında da zamanın yetmemesi nedeniyle planlı rotadan bazı yerleri çıkardık bazı yeni yerleri de ekledik. Beş kişilik gezi grubumuz ile, 04-11 Mart 2018 tarihlerinde yaptığımız Portekiz gezimizin, gezi rotası ve gezi programı aşağıdaki harita ve yazıda belirtildiği şekilde gerçekleşti.

Söz konusu harita ve yazıda verilen bilgiler, kendi gezinizin rotasına ve programına ışık tutabilir. Portekiz gezi rotası nasıl olmalı? Portekiz gezisi için ne kadarlık süreye ihtiyaç var? Portekiz gezisinde hangi rotada nereler gezip görülebilir? Portekiz gezi rotası içerisinde nerelerde ne kadar süre ile konaklanabilir ve benzeri soruların cevabı da bahse konu harita ve yazıdan bulunabilir.

Portekiz Gezi Rotası

Portekiz Gezi Rotası

Portekiz’in Kuzey Bölgesi

1. Gün, 4 Mart 2018 Pazar; İstanbul – Porto – Guimaraes- Braga – Porto- Faro

Saat: 09.35’de İstanbul Atatürk Hava Limanı’nından THY’larının uçağı ile   Porto Francisco Sa Carneiro Hava Limanına ilk uçuşumuzu gerçekleştirdik. Dört saat 50 dk.lık uçuşa müteakip yerel saat ile saat: 11.25’de Porto Havalimanı’na ulaştık. Pasaport işlemlerinin ardından, “internetten kiraladığımız” aracı havaalanında teslim aldık. Eşyalarımızı araca yerleştirmeye müteakip, Portekiz gezi rotası içerisindeki ilk durağımız, havaalanına 45 km mesafede bulunan ve 2001 yılında Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiş olan Guimaraes oldu. Ardından ikinci durağımız ise Guimaraes’e 25 km mesafede ve 12. yüzyıldan beri bir inanç merkezi konumunda olduğu söylenen tarihi Braga kenti oldu.

Akşam yemeğini Braga’da yedikten sonra aracımızla 60 km. mesafedeki Porto Havalimanına geri döndük. Aracımızı geri teslim ettik. Ryanair Havayollarına ait bir uçakla saat: 22.05’te, Portekiz’in en güneyine, Arapça’da Batı Endülüs anlamına gelen Algarve bölgesini gezmek üzere söz konusu bölgenin başkenti Faro Havalimanına ikinci ucumuzu gerçekleştirdik. Geziye hazırlık aşamasında internetten kiraladığımız ve bizim sekiz günlük Portekiz gezi rotası içerisinde ulaşımımızı sağlayacak olan aracımızı havaalanında teslim aldık. Aracımıza yerleştikten sonra iki gece konaklayacağımız Faro’da ki otelimize harekat ettik. Otelimize yerleşip istirahate çekildik. Gece şehir gezisi düşüncemizden vazgeçip uykuya daldık.

Portekiz’in Güney Bölgesi

2. Gün, 5 Mart 2018 Pazartesi; Faro – Tavira – Silves – Benagil Mağaraları – Lagos – Faro

Otelimizdeki kahvaltının ardından Portekiz’in güneyini ve Endülüs’ün de batısını oluşturan Algarve gezimize başladık. Öncelikle başkent konumundaki Faro’ya bir göz attık. Ardından, Faro’nun 40 km. doğusunda bulunan, köprüleriyle meşhur Tavira sahil kasabasına sahil şeridini takip ederek gittik. Tavira gezimize müteakip, Faro’nun 90 km. batısında bulunan, renkli ve canlı mekanları ile ünlü başka bir sahil kasabası olan Lagos’a doğru hareket ettik. Lagos’a 40 km mesafede ve yolumuz üzerinde bulunan; kırmızı kum taşı kalesi ve mis kokulu portakal bahçeleriyle ünlü Silves kasabasını ziyaret ettik. Silves gezisi sonrasında sahil şeridinde bulunan Benagil Mağaralarını aradık. Ardından da Lagos’a hareket ettik. Lagos gezimiz ile birlikte Portekiz’in güneyindeki gezimizi tamamlamış olduk. Akşam Yemeği’ni Lagos da yedikten sonra geceyi geçireceğimiz otelimizin bulunduğu Faro’ya hareket ettik. Otelimize ulaştıktan sonra istirahate çekildik.

Güney Portekiz Rotası

3. Gün, 6 Mart 2018 Salı; Faro – Evora – Lizbon

Otelimizdeki kahvaltının ardından eşyalarımızı aracımıza yerleştirdik. Ardında Faro’nun 226 km kuzeyinde ve Portekiz’in orta bölgesinde bulunan Evora’ya hareket ettik. Böylece Portekiz’in en güneyinden Portekiz’in kuzeyine doğru bir hafta sürecek olan yolculuğumuz başlamış oldu.  Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun sonunda Evora’ya ulaştık. Şehir gezimiz ve öğle yemeğinin ardından 135 km batıda ve Atlantik Okyanusu kenarında bulunan Portekiz’in başkenti Lizbon’a hareket ettik. Takriben 1,5 saat süren yolculuğun ardından akşamleyin Lizbon’a ulaştık. Lizbon merkezde bulunan ve üç gece konaklayacağımız otelimize yerleşmeyi müteakip kendimizi Lizbon’un sokaklarına, caddelerine ve meydanlarına bıraktık.

Orta Portekiz

4. Gün, 7 Mart 2018 Çarşamba; Lizbon

Lizbon’da gezip görülecek yerleri gezmeye devam ettik. Gecelemeyi Lizbon’daki otelimizde yaptık. Ayrıca bugün yaptığımız Lizbon gezimiz esnasında, “Rio de Janeiro’da” bulunan İsa Heykeli’nin bir kopyasını da gördük. Rio de Janeiro’da Corcovado Tepesi’nde bulunan söz konusu heykeli, 30 Ağustos – 27 Eylül 2016 tarihlerinde yaptığımız bir aylık Güney Amerika Gezisi” esnasında görmüştük.

Lizbon’un Çevre Gezi Rotası

5. Gün, 8 Mart 2018 Perşembe; Lizbon – Estoril – Cascais – Cabo da Roca – Sintra -Lizbon

Bugün Lizbon’un çevresindeki yerleri gezdik. İlk durağımız, Lizbon’un 25 km güney batısındaki; evleri, plajları ve sıcak iklimi ile ünlü ve de 2. Dünya Savaşında sürgünlerin şehri olarak ünlenmiş olan Estoril. Ardından ikinci durağımız ise 10 km daha batıda bulunan Cascais kasabası oldu. Bugünkü üçüncü durağımız, Cascais’den 18 km daha batıda ve Avrupa’nın en batı noktasını oluşturan Cabo da Roca deniz fenerine oldu. 10 Euro’ya buradaki varlığımız bir sertifika ile ölümsüzleştirdik. Bu üçüncü noktadan sonra 20 km güney doğuda bulunan; lüks dinlenme tesisleri, görkemli villaları ve yemyeşil tepeleri ile renkli evleri, butik dükkânları ve de taşlarla çevrili dar sokaklarıyla ünlü, masalsı Sintra kasabasına geçtik. Sintra gezimizin bitiminde Lizbon’a geri döndük. Lizbon’da ki akşam yemeğinin ardından gecelememizi Lizbon’da otelimizde yaptık

6. Gün, 9 Mart 2018 Cuma; Lizbon – Obidos – Nazare – Alcobaça – Batalha – Fatima – Tomar – Coimbra – Porto

Orta Portekiz Rotası

Bugün Lizbon ve çevresini kapsayan üç günlük gezimizi sonuçlandırdık. Lizbon’un 320 km kuzeyinde bulunan Porto’ya hareket ettik. Yolumuz üzerinde ve yolumuz civarında bulunan önemli şehir, kasaba ve dini merkezleri gezip görerek Porto yolculuğumuzu sürdürdük. Akşamın geç saatlerinde Portekiz gezi rotası içerisindeki son şehir olan Porto’ya ulaştık. Akşam yemeğini yol üzerinde hallettiğimiz için iki gece konaklayacağımız otelimize yerleştikten sonra uykuya çekildik.

Portekiz’in Kuzey Bölgesi

7. Gün, 10 Mart 2018 Cumartesi; Porto

Otelimizdeki kahvaltının ardından, sabah saatlerinde, Porto’da gezip görülecek yerler için şehir gezimize başladık. Adım adım Porto’yu gezdikten sonra gece konaklamamızı otelimizde yaptık.

8. Gün, 11 Mart 2018 Pazar; Porto – İstanbul

Bugün dönüş günümüzdü. Otelimizdeki kahvaltının ardından, Porto Francisco Sa Carneiro Hava Limanın aracımızla hareket ettik. Havaalanında aracımızı teslim edip pasaport işlemlerini yaptıktan sonra saa:12.20’de THY ile İstanbul’a dönüşümüz başladı. Türkiye saati ile saat:19.55’de İstanbul Atatürk Havaalanı’na ulaştık.

Cevapla