ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Peru Hakkında Bilgi, Peru Nerede | Gezi Bilgileri

Peru Hakkında Bilgi, Peru Nerede

Peru Hakkında Bilgi başlıklı bu yazımız içerik olarak genel ve kısa bilgileri içermektedir.Peru gezimizi, 30 Ağustos – 26 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz “Güney Amerika Gezi Rotası” kapsamında yaptık.

Bolivya’dan otobüsle ülkeye girdik. Peru rotamız; > Puno → Cusko → Pisak → Kutsal Vadi → Ollantaytambo → Machu Pichu → Cusco → Puerto Maldanado → Lima şeklinde gerçekleşti. Gezimiz esnasında “Peru Gezi Notları” mızı bir çok yeni bilgi ilave ettik. Bu kısa giriş bilgilerinden sonra Peru hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Peru Hakkında Bilgi

Peru nerede, Peru yönetim yapısı ve coğrafi yapısı olmak üzere üç ana başlıkta Peru hakkında bilgi vereceğiz. Söz konusu bilgileri vermeye Peru nerede sorusu ile başlayalım.

Peru Nerede

Peru, Güney Amerika’nın batısında; kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus ile sınırlı bir coğrafyada yer alıyor.

Peru ve Komşuları

Peru ve Komşuları

Peru’nun yötetim yapısı nasıldır

Başkenti Lima, resmi dili ispanyolca. Kuvvetler ayrılığı prensibine göre cumhuriyet ile yönetiliyor. 26 bölüm, 195 eyalet ve 1828 kısıma ayrılmış. Bizde ki bölge, il, ilçe gibi düşünebiliriz. Bölümler, seçili organları olan, yönetimsel bazda özerk bölgeler.

Peru’nun coğrafi yapısı nasıldır?

Büyük Okyanus Kıyı Şeridi, Alp Dağları’nın oluşturduğu yüksek dağlık kesimler ve platolar ile yağmur ormanlarının hakim olduğu üç farklı coğrafi yapı mevcut.

Coğrafi yapısındaki söz konusu farklılık haliyle iklimine ve bitki örtüsüne de belirgin bir şekilde etki etmiş. Bitki örtüsü çok değişken ve çok yönlü.

Kıyı şeridi oldukça ince. Güneyde Lima’ya kadar olan kıyı şeridi, kurak ve kırsal. Bu bölgeye, otsu ve çalı türü bitki hakim. Bu duruma Peru’nun güneyinde ve Şili sınırları içinde buluna Atacama Çölü’nün çok büyük bir etkisi var. Kıyı şeridinde, Lima’nın kuzeyinde kalan kısım ise yağış alabildiğinden, yeşil bir bitki örtüsüne sahip.

Kıyıdan itibaren başlayan And Dağları’nın hakim olduğu bölgeler ise mevsimsel ısı farklılıklarının ve de günlük ısı farklılığının çok belirgin olması bitki örtüsünü yok denecek kadar aza indirmiş. “And Dağları Hakkında Bilgi için Tıklayınız..”

And Dağlarının doğu sınırlarının bitiminden itibaren yağmur ormanları başlıyor. And Dağlarındaki kar sularının oluşturduğu irili ufaklı bir çok akar suyun birleşiminden oluşan Amazon nehri’nin bölgeye etkisi oldukça fazla gibi gözüküyor. Yağmurların da etkisiyle değişik türden bitki örtüsü ve ağaç türü mevcut.

İklim ve bitki çeşitliliği haliyle canlı türünü de etkilemiş. Hayvan türlerindeki çeşitlilik oldukça fazla. Kıyı bölgelerinde; martılar, penguenler ve balık türleri hakim. Yağmur ormanlarında; timsahlar, jaguarlar, flamingolar ve pumalar hakim. Yüksek kırsal kesimlerde ise yününden değişik türden giysilerin yapıldığı lama ve alpaga türü canlılar yaşıyor.

Cevapla